У житті практично будь-якої пари рано чи пізно настає момент, коли приходить готовність до народження дитини. В одних бажання стати батьками швидко здійснюється, іншим доводиться чекати, а є й ті, хто вдається за допомогою екстракорпорального запліднення. Що таке ЕКЗ і як це відбувається? Розберемо зараз докладно.

Штучне запліднення стало справжнім проривом у вирішенні проблеми безпліддя. Процедура дала можливість тисячам пар відчути радість материнства та батьківства. Для когось ЕКЗ виявилося єдиним шансом стати батьками.

Однак, незважаючи на високий рівень популярності зачаття в лабораторних умовах, більшість людей недостатньо поінформовані про тонкощі та нюанси проведення процедури. Розглянемо одне з найактуальніших на етапі планування вагітності питання: як відбувається запліднення при ЕКЗ?

Як відбувається ЕКЗ: етапи

Якщо зачати дитину не виходить природним шляхом, це можна зробити поза жіночим організмом у лабораторних умовах. Як відбувається процедура ЕКЗ?

Суть маніпуляції полягає у поєднанні яйцеклітини зі сперматозоїдом поза жіночим організмом («у пробірці») під контролем лікаря-ембріолога. Слід зазначити: діти, що зародилися в лабораторних умовах, нічим не відрізняються від тих, хто був зачатий природним шляхом.

Процедура ЕКЗ складається з кількох етапів, від кожного з яких залежить успішний результат. Далі докладно розглянемо, як відбувається процедура ЕКЗ поетапно.

Консультація та обстеження

З чого починається і як відбувається процедура ЕКЗ? Починати завжди слід з детальної консультації у спеціаліста-репродуктолога. На прийомі лікар не тільки пояснює, як відбувається ЕКЗ покроково, розповідає про переваги та можливі ризики, але й вирішує питання в цілому – потрібна конкретно у вашому випадку процедура ЕКЗ або можна обійтися без неї, адже справжнім мистецтвом професійного репродуктолога вважається здатність вирішити проблему безпліддя, не вдаючись до допоміжних репродуктивних технологій, і вже в крайньому випадку – з ними.

Борисова Тетяна Іванівна 
 Стаж:  28 років 
 Ведучий репродуктолог, акушер-гінеколог 
Івах Вікторія Іванівна 
 Стаж:  26 років 
 Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, кандидат медичних наук 

Для збору анамнезу фахівцю може знадобитися інформація про наявні захворювання, вагітності та аборти в минулому. Не варто соромитися таких питань. Точна інформація допоможе лікарю поставити правильний діагноз і побачити повну картину.

На першій консультації репродуктолог відповість на всі питання, що турбують пару, а також постарається розсіяти наявні сумніви і міфи щодо процедури. Після близького спілкування та контакту з лікарем пацієнти чітко розуміють, як відбувається процес ЕКЗ.

Перед проведенням процедури фахівець зобов'язаний переконатися, що стан здоров'я майбутніх батьків дозволяє їм зачати і виносити здорового малюка. Обстеження допомагає виявити наявні протипоказання до планування вагітності, а також за необхідності скоригувати причини, що погіршують прогноз виношування вагітності.

Для цього призначаються індивідуальні діагностичні процедури та консультації вузьких фахівців. В обов'язковому порядку проводяться такі дослідження:

  • ОАК (загальний аналіз крові);
  • ОАМ (загальний аналіз сечі;
  • біохімія;
  • електрокардіограма;
  • флюорографія;
  • УЗД щитовидної залози, грудей, черевної порожнини;
  • аналіз крові на ЗПСШ, TORCH-інфекції;
  • спермограма;
  • гормональний статус.

Якщо протипоказань до процедури немає, парі пропонують вступити до протоколу.

Що таке ЕКЗ-вагітність і як це відбувається можна подивитися на відео::

Этапы эко

Суперстимуляція яєчників

Як відбувається ЕКЗ на етапі стимуляції? Жінці прописують препарати – гонадотропіни, що сприяють дозріванню кількох фолікулів та згодом – яйцеклітин. Важливий нюанс: стимуляція не виснажує яєчники, вона лише провокує додаткове зростання фолікулів, які б у природних умовах не виросли. Яка кількість фолікулів зросте внаслідок стимуляції - дуже індивідуальний показник, що залежить від запасу, чутливості до препаратів, віку і т.д. Також зазначимо, що не кожен дозрілий фолікул дасть яйцеклітину. Деякі з них можуть виявитися порожніми, деякі - недостатньо дозрілими.

Зазвичай, стимуляція починається з другого або третього дня менструального циклу, під час якої жінка щодня застосовує гонадотропні гормони. Приблизно через 10-11 днів відбувається дозрівання ооцитів.

На даний момент існує багато доступних гормональних препаратів, а також різні методи їх введення. Найпоширенішим способом вважається підшкірна ін'єкція. Медикаменти необхідно вводити у певний час (зазвичай у ранковий час).

Важливо правильно харчуватися та вживати достатню кількість рідини. Жінці необхідно стежити за своїм фізичним та психоемоційним станом, уникаючи перевтоми та стресових ситуацій. У цей період рекомендовано виключити заняття спортом, біг, стрибки, інтимне життя.

Загалом стимуляція – безпечна процедура і жінки добре переносять цей етап, однак у поодиноких випадках можливий розвиток синдрому гіперстимуляції, що проявляється у вигляді головного болю, дискомфортних відчуттів у молочних залозах, паху, нудоті, збільшення живота у розмірах.

Зміна загального самопочуття пов'язана із впливом гормональних засобів на синтез вазоактивних речовин, які розширюють кровоносні судини та збільшують відстань між клітинами. В результаті рідина легше виходить у позасудинний простір.

Проте в даний час завдяки адекватній оцінці кожного випадку, використанню індивідуальних протоколів та правильному підбору препаратів фахівцям вдалося практично повністю виключити розвиток такого стану.

Якщо ж ви відчули нездужання, найкраще негайно звернутися до фахівця та повідомити його про свої скарги. Як відбувається запліднення ЕКЗ на наступному етапі?

Трансвагінальна пункція

За допомогою пункції фахівець може отримати яйцеклітини із фолікула після її фінального дозрівання. Розберемо, як відбувається цей етап ЕКЗ.

Процедура проводиться на порожній сечовий міхур під наркозом (15-20 хвилин), можна використовувати місцеве знеболювання. У день процедури не слід пити та вживати їжу, щоб не послабити дію наркозу. Під контролем УЗД лікар робить прокол у стінці піхви, після чого отримує ооцити. Далі біологічний матеріал вирушає до ембріологічної лабораторії. Там фахівці досліджують ооцит під мікроскопом. Відібрані яйцеклітини поміщаються в живильне середовище, чекаючи на запліднення.

Після того, як жінка відійшла від наркозу, вона може відчувати запаморочення, слабкість, сонливість. Ці симптоми приблизно за годину проходять самостійно і вважаються варіантом норми.

Також не варто лякатися відчуттів тягнучого болю внизу живота і появи невеликих кров'янистих виділень з піхви. При необхідності за погодженням з лікарем можна прийняти аналгетичну або спазмолітичну засіб. У разі різкого погіршення самопочуття, появи гострого болю або кровотечі слід звернутися за медичною допомогою.

Взяття сперми проводиться в той же день і час, що пункція. Біологічний матеріал можна здати безпосередньо в нашій клініці або привезти з собою. Для запліднення можливе використання заздалегідь підготовленої та замороженої сперми. Далі поговоримо детальніше про те, як відбувається безпосередньо ЕКЗ запліднення.

Трансвагинальная пункция

Запліднення

Тепер розглянемо докладніше, як відбувається запліднення яйцеклітини при ЕКЗ. Для цього потрібно з'єднати підготовлену сперму та яйцеклітини. Насправді для успішного запліднення одна яйцеклітина має бути оточена близько 100 тисяч рухомих сперматозоїдів. Тому в нашій клініці для досягнення максимальної ефективності здебільшого використовується метод ІКСІ – запліднення за допомогою мікроін'єкції в лабораторних умовах, за якого в яйцеклітину вводяться найякісніші сперматозоїди. Далі фахівці спостерігають за розвитком одержаних ембріонів.

Якість сперми багато в чому залежить від того, чи веде чоловік здоровий спосіб життя. Рухливість сперматозоїдів може погіршуватися через стресові ситуації, перевтому, шкідливі звички (куріння, алкоголь).

Перенесення ембріонів

Для перенесення фахівці обирають найкращі ембріони, які вводяться в порожнину матки за допомогою тонкого катетера під контролем УЗД. Процедура проводиться на повний сечовий міхур. У проведенні анестезії немає необхідності, жодних болючих відчуттів процес перенесення не викликає.

Вдала підскадка багато в чому залежить і від готовності організму «прийняти» ембріони, на що вказує товщина ендометрію матки. Занадто тонкий або занадто товстий ендометрій зводять ефективність підсаджування практично до нуля. Тому в нашому Центрі до цього етапу підходять особливо відповідально, проводячи спеціальну діагностичну процедуру – мікроскопію ендометрію. Відео даної процедури нижче:

Микроскопия эндометрия

На заключному етапі процесу жінці особливо важливо зберігати спокій. У нашій клініці серед усіх ембріонів відбирають 1-2 для перенесення в порожнину матки. Імплантація лише одного ембріона зменшує ймовірність успішного запліднення. Перенесення одночасно трьох можливе, проте при цьому зростає ймовірність багатоплідної вагітності.

Після закінчення маніпуляції жінку у найкоротші терміни виписують. Вона може продовжити своє повсякденне життя. Жінці не потрібно дотримуватися постільного режиму. Фахівці навпаки заявляють, що відсутність рухової активності не сприяє успішному прикріпленню ембріона. При цьому майбутнім мамам важливо дбати про своє здоров'я, приймати всі прописані спеціалістом препарати, правильно харчуватися, дотримуватися режиму дня та сну.

Як відбувається ЕКЗ з донорською яйцеклітиною?

До використання донорських яйцеклітин вдаються в тих випадках, коли пара не має можливості отримати власний генетичний матеріал. Причинами цього можуть бути:

  • менопауза;
  • хіміотерапія;
  • ампутація яєчників;
  • безпліддя;
  • генетичні дефекти;
  • протипоказання до проведення стимуляції та ін.

Підбір донора – це серйозний та відповідальний етап. Ним може стати жінка 20-30 річного віку, яка має своїх здорових дітей. У жінки не повинно бути шкідливих звичок, а також хронічних та генетичних патологій.

Процес починається зі стимуляції яєчників у донора. Після того, як фолікули досягнуть потрібного розміру, проводиться забір ооцитів. Потім відбувається запліднення яйцеклітин спермою та перенесення ембріонів у матку реципієнта. Ембріони, що залишилися, заморожують.

Успіх ЕКЗ залежить не тільки від здоров'я самої пари, а й від обраної клініки та кваліфікації спеціаліста. У медичному центрі «Medical Plaza» впроваджені та успішно застосовуються найпередовіші досягнення у галузі репродуктивної медицини. Діагностика та лікування проводяться на новітньому високотехнологічному обладнанні. Кожен випадок розглядається індивідуально.

У нас працюють висококваліфіковані фахівці, які мають багаторічний досвід у сфері репродуктивної медицини та постійно вдосконалюють свій професійний рівень. Талант та знання команди «Medical Plaza» у поєднанні з передовими репродуктивними технологіями вже допомогли багатьом парам стати щасливими батьками. Подбайте про своє майбутнє та майбутнє своїх дітей вже зараз. Запишіться на консультацію до досвідчених репродуктологів клініки «Medical Plaza»!

Отже, ЕКЗ – це сучасне рішення для тих пар, у яких не вдається зачати дитину природним шляхом. Суть методики полягає у заплідненні яйцеклітини поза організмом у лабораторних умовах. Це досить тривала процедура, що передбачає дотримання певної схеми дій. Якщо отримати власний генетичний матеріал не вдається, можна використати донорські яйцеклітини. Вибір грамотного репродуктолога та профільної клініки значно підвищує шанси на успішний результат. Спеціалісти центру «Medical Plaza» з радістю допоможуть вам здійснити свою мрію та стати батьками!

Відгуки про ЕКЗ в Medical Plaza

  •  Вагітність із першої ж спроби ЕКЗ 

     

    Після п'яти років шлюбу ми з чоловіком стали замислюватися над дітьми, а точніше про те, чому досі у нас їх немає. Лікарі розводили руками. Після того, як я здала різні аналізи, мені поставили діагноз «безпліддя неясного генезу».

    ...
  •  Виявилося, що ЕКЗ – це не так страшно, як мені здавалося 

     

    Вперше я замислилася про ЕКЗ приблизно через 3 роки після одруження. Після двох невдалих спроб завагітніти наші стосунки з чоловіком сильно погіршилися, були навіть думки про розлучення з обох боків. ЕКЗ можна сказати було нашою останньою надією зберегти шлюб.

    ...
  •  Чудо після декількох невдалих спроб 

     

    У мене природжене ендокринне захворювання, через яке повністю відсутні менструації. Мої нескінченні походи до лікарів почалися ще у підлітковому віці, але ніхто не міг точно поставити діагноз і знайти причини мого стану. Одні лікарі казали, що причина у пологовій травмі, інші заявляли, що це генетична аномалія. Але від цих припущень мені легше не ставало. Проблему змогли визначити лише у клініці Medical Plaza.

    ...
  •  Я була категорично проти ЕКЗ 

     

    Ми з чоловіком після весілля вирішили не поспішати заводити дітей. Вирішили заробити на квартиру, машину, пожити собі. І ось через три роки все-таки зважилися на цей серйозний крок. Я зовсім не очікувала, що ми зіштовхнемося з серйозними труднощами під час зачаття. Цілий рік ми працювали над тим, щоб завагітніти, але нічого не виходило.

    ...
  •  ЕКЗ стало нашою останньою надією 

     

    За кілька років після весілля всі батьки почали нескінченно запитувати у нас, коли будуть онуки. Ми й самі хотіли поповнення, але, на жаль, у нас нічого не виходило. Тому подібні фрази про онуків мене виводили з рівноваги та змушували відчувати себе неповноцінною.

    ...

 ONLINEконсультація репродуктолога
-20

Матеріали по темі