Підсадка ембріонів (перенесення) є завершальним етапом програми екстракорпорального запліднення. Процедура не викликає труднощів у досвідченого лікаря, проте в деяких випадках можуть виникнути складні ситуації.

ОСОБЛИВОСТІ ЦЬОГО ЕТАПУ ЕКЗ

Після підсадки ембріонів кожна пацієнтка відчуває цілком зрозуміле хвилювання. Жінці, яка пройшла процедуру, належить очікувати не менш 10-14 днів. Після цього будуть зроблені висновки, виявилася спроба зачаття вдалою або потрібно її повторити.

У МЦ «Medical Plaza» застосовують два варіанти перенесення ембріонів в маткову порожнину:

  • у «свіжому» циклі (відразу після стимуляції);
  • підсадку розморожених ембріонів.

Пацієнток завжди цікавить, як підготуватися до перенесення ембріонів. Спеціальної підготовки перед процедурою не потрібно. Якщо перенесення ембріона буде проводитися під УЗД-контролем, безпосередньо перед маніпуляцією варто утриматися від відвідування туалету. Це необхідно для кращої візуалізації сечового міхура. У випадках, коли ультразвуковий контроль проводиться після підсадки, похід до вбиральні не заборонений.

У день, на який призначено перенесення ембріонів, варто прийняти ранковий душ і виконати всі звичні гігієнічні процедури. Необхідно прийняти призначені лікарем препарати і повноцінно поснідати. Перед візитом до клініки потрібно застосувати вагінальні свічки з прогестероном (спеціальні кульки, призначені для ранкового введення в піхву).

Багатьох цікавить питання - яка ціна на підсадку ембріонів? Ембріотрансфер є невід'ємним етапом у комплексній програмі екстракорпорального запліднення. У центрі «Медікал Плаза» - одна з найдоступніших цін на комплекс ЕКЗ. Процедура проводиться грамотними лікарями, що володіють багаторічним досвідом роботи у сфері репродуктивної медицини.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ПЕРЕНЕСЕННЯ ЕМБРІОНА В ПОРОЖНИНУ МАТКИ?

Фахівці нашої клініки завжди готові розповісти, як робиться підсадка ембріонів. Для здійснення цієї маніпуляції пацієнтку супроводжують в кімнату, що має сполучення з ембріологічною лабораторією. Під час процедури жінка знаходиться в гінекологічному кріслі.

Перенесення, що проводиться в «свіжому» циклі, передбачає спеціальні дослідження. Використовуючи УЗД-апаратуру, лікар здійснює:

  • огляд яєчників;
  • вимірювання довжини цервікального каналу;
  • аналіз рідини, що займає простір за маткою.

Далі репродуктолог точно сообщает ембріологу, яка довжина цервікального каналу. Це допомагає виставити правильну мітку на катетері, в якому буде тимчасово перебувати ембріон.

На наступному етапі оголюється шийка матки. Для такої мети застосовується гінекологічне дзеркало. Потім м'яким тампоном, просоченим нейтральним середовищем (фізіологічним розчином), обробляються слизова шийки і піхви. Також можуть застосовуватися поживні розчини.

Після ретельної обробки слизової піхви і шийки можна приступати безпосередньо до переносу. Ембріолог наповнює катетер живильним середовищем з ембріоном, користуючись бінокулярною лупою і дотримуючись певної послідовності набору субстанції. Найважливіше значення має швидкість перенесення - ембріони високочутливі до світла і повітряного середовища.

Катетери, які використовуються при підсадці, мають різні конфігурації. Існують вироби, що володіють м'яким, зігнутим або прямим кінчиком, або спеціальним провідником. Фахівці центру «Медікал Плаза» завжди користуються високоякісними катетерами від провідних світових виробників. До таких належать одноразові пластикові вироби, що пройшли необхідні перевірки на біологічну безпеку.

При передачі катетера лікарю, ембріолог озвучує прізвище жінки, що проходить процедуру. Такий момент обов'язковий для точної ідентифікації пацієнтки.

Катетер вводиться в цервікальний канал. Далі він повинен потрапити в ділянку, що знаходиться на 2 см далі внутрішнього зіву. Тільки після цього можна натиснути на поршень шприца. Потім катетер виймають з порожнини матки, не відпускаючи поршня. Такий захід допомагає уникнути зворотного всмоктування ембріона.

Виконавши підсадку, лікар передає катетер ембріологові. Щоб уникнути сумнівів у нормальному перенесенні, фахівцю необхідно оглянути його під лупою і переконатися в тому, що всередині відсутній ембріон. Далі видаляють гінекологічне дзеркало і проводять дослідження ультразвуком, що дозволяє уточнити місце розташування ембріона в матковій порожнині.

Під час виконання УЗД всередині матки візуалізуються бульбашки, що володіють гіперехогенною структурою. Сам ембріон побачити досить складно, тому що він має мікроскопічні розміри.

НА ЯКИЙ ДЕНЬ РОБЛЯТЬ ПЕРЕНЕСЕННЯ ЕМБРІОНІВ?

Терміни підсадки повинні бути узгоджені з ембріологом. Багато в чому вони визначаються кількістю і якістю їх перенесених ембріонів. У більшості випадків процедура виконується на 2-6 добу їх розвитку.

Крім цього, пацієнтка повинна бути проінформована, на який день циклу здійснюється підсадка ембріонів. Оптимальним періодом для проведення маніпуляції вважаються 6-8 доба від початку овуляції.

СКІЛЬКИ ЕМБРІОНІВ МОЖНА ПЕРЕНЕСТИ ЗА ОДИН РАЗ?

У більшості країн світу, включно з Україною, здійснюється підсадка двох ембріонів. Це дозволяє знизити ризик розвитку багатоплідної вагітності.

Одним з найсучасніших методів є SET,селективне перенесення одного ембріона (що обов'язково пройшов генетичне типування). Цей варіант перенесення узаконений у Швеції.

Якщо ембріони мають погану якість, або в минулому у жінки було кілька безрезультатних спроб ЕКЗ, передбачена підсадка більшої кількості ембріонів. Для цього буде потрібно отримати письмову згоду пацієнтки.

КОЛИ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ЗАМОРОЖЕНІ ЕМБРІОНИ?

Підсадка заморожених ембріонів - процедура, до якої вдаються в разі невдалого попереднього ЕКЗ. Багато ембріонів (не менше 70%) добре переносять заморожування. Щоб підвищити шанси на успіх, перенесення в матку виконується безпосередньо в день «розморожування».

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ЗАРОДКОМ ОДРАЗУ ПІСЛЯ ПЕРЕНЕСЕННЯ?

Спостереження за ембріоном за допомогою УЗД-апаратури дозволяє відстежувати його переміщення в матковій порожнині. Через 6-12 годин після підсадки ембріон впроваджується в ендометрій, після чого відбувається його імплантація.

Перебування ембріона в матці стимулює перебіг різноманітних процесів (біохімічних, імунологічних). Імплантація відбувається в тому випадку, якщо організм жінки зумів досягти рівноваги.

КОЛИ БУДЕ ВІДОМИЙ РЕЗУЛЬТАТ?

Після того, як пройшла підсадка ембріонів при ЕКЗ, не варто щодня проводити тест на вагітність. Важливо знати, що результати процедури виявляються тільки за 10 діб. У деяких випадках це відбувається пізніше.

ЧИ МОЖУТЬ ВИНИКНУТИ УСКЛАДНЕННЯ В ПРОЦЕСІ ПІДСАДКИ?

Фахівці не виключають таку ймовірність. Таке може мати місце, якщо:

  1. Лікарю не вдається пройти цервікальний канал через наявні перешкод (вигини, зрощення). При таких обставинах ембріон буде потрібно помістити в жорсткий катетер з провідником, і виконати нову спробу підсадки.
  2. Після перенесення ембріон залишається в катетері. У цьому випадку живильне середовище з ним набирається знову, а повторна процедура проводиться стандартним чином.

У деяких випадках пацієнтка не може розслабитися, що є обов'язковою умовою для успішного перенесення. Щоб зняти напругу, застосовується нешкідливий короткочасний наркоз.

ЧОМУ НЕБАЖАНО РОБИТИ ЕКЗ В СТРЕСОВОМУ СТАНІ?

Стрес здатен стати серйозною перешкодою на шляху до настання вагітності. У той же час жінка, яка готується до ЕКЗ, не повинна приймати сильні антидепресанти.

Найкраще обговорити з досвідченим психологом або психіатром, як вчинити в такій ситуації, і які заспокійливі засоби стануть найбільш безпечними. Також важливо уточнити заздалегідь, що можна приймати від стресу під час вагітності.

ЧИ МОЖЕ ЕМБРІОН ВИПАСТИ З МАТКИ ПІСЛЯ ПРОЦЕДУРИ?

Фахівці медичного центру «Medical Plaza» завжди попереджають пацієнток про те, що таке повністю неможливо. Жіночі репродуктивні органи влаштовані таким чином, щоб забезпечувати ембріону повну безпеку всередині маткової порожнини.

ЩО ТАКЕ ПОДВІЙНЕ І ПРОБНЕ ПЕРЕНЕСЕННЯ?

У деяких ситуаціях вдаються до проведення подвійного або пробного перенесення. Такі маніпуляції проводяться при наявності певних показань.

ПОДВІЙНА ПІДСАДКА

Суть цієї репродуктивної процедури полягає в перенесенні ембріона в матку на 3 день його розвитку. Другий ембріон підсаджується за 2 доби, на 5 день розвитку.

Подвійна підсадка ембріонів показана пацієнткам з малою кількістю зародків. Також цей метод застосовують, тобто існує ймовірність того, що на 5 добу ембріони не досягнуть необхідного рівня розвитку.

ПРОБНА ПРОЦЕДУРА

Якщо жінка перенесла в минулому операцію в частині внутрішніх репродуктивних органів, проводиться пробна маніпуляція. Корисно знати, як відбувається підсадка ембріонів при ЕКЗ в такому випадку. Процедуру здійснюють для того, щоб полегшити проходження катетера з зародком. Призначається подібна маніпуляція на 3-5 день менструального циклу. Також її проводять одночасно з початком стимуляції.

Метод представляє собою введення порожнього катетера. Якщо цервікальний канал має викривлену структуру, лікар виконує замальовку його ходів. У разі, коли проходження цервікального каналу стає проблематичним, пацієнтці призначається гістероскопія, а стимуляцію тимчасово скасовують.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІСЛЯ ПЕРЕНЕСЕННЯ ЕМБРІОНА В МАТКУ

Пацієнтки, які знають, що не можна робити перед перенесенням ембріонів, мають максимальні шанси на зачаття і благополучну вагітність після першої процедури. За кілька тижнів до екстракорпорального запліднення рекомендовані:

  • статевий спокій;
  • мінімізація фізичних навантажень;
  • відмова від куріння, вживання спиртного;
  • утримання від гарячих водних процедур (прийому ванн, відвідування саун, лазнь).

Жінка повинна повноцінно висипатися і харчуватися, виключити роботу в нічні зміни. Також необхідно приймати препарати, призначені для підтримки майбутньої вагітності.

Для того, щоб точно дізнатися, скільки коштує підсадка ембріонів, необхідно відвідати нашого фахівця. Вартість процедури обговорюється з лікарем індивідуально під час проведення консультації.​