Деякі жінки бояться вагітніти за допомогою штучного запліднення, бо десь чули, ніби ця процедура пов'язана із підвищеними ризиками розвитку онкології. Але чи справді це так?
Яка насправді ймовірність раку після ЕКЗ? Ми відповімо: така ж, як і без штучного запліднення!
Тема зв'язку ЕКЗ та онкології активно піднімається у медіапросторі, але жодних підстав для паніки немає. Вчені з усього світу роками намагаються знайти суттєві докази, які б дозволили їм чітко підтвердити, що ЕКЗ провокує онкологію. Проте жодних фактів, що підтверджують цю заяву, не існує.
Наведені в нашій статті переконливі аргументи, на підставі проведених багаторічних досліджень, допоможуть вам розібратися у цьому питанні та розвіяти міф щодо того, що від ЕКЗ буває рак.
Проведені дослідження
Світовий інформаційний простір сповнений величезною кількістю великих досліджень з цього питання. Отримані результати допомагають зрозуміти, чи може ЕКЗ спровокувати онкологію.
Так, у 2015 році вчені проаналізували понад 800 тисяч норвезьких жінок, які народжували. Дані цього дослідження були опубліковані в журналі Human Reproduction (https://doi.org/10.1093/humrep/dev124). Приблизно у 20 тисяч із цих жінок пізніше було діагностовано рак. Лише 338 із них завагітніли за допомогою екстракорпорального запліднення. Ніякого зв'язку між ЕКЗ та онкологією виявлено не було.
Розглянемо ще одне велике дослідження, метою якого було дізнатися, чи існує ризик розвитку раку яєчників після ЕКЗ (https://doi.org/10.1002/14651858.CD008215.pub3). У цьому експерименті взяли участь понад 4.5 мільйонів жінок. І знову не було виявлено жодних достовірних даних про те, що штучне запліднення є причиною онкологічних процесів (CochraneLibrary).
А ось що показало інше дослідження щодо того, чи викликає ЕКЗ рак у дітей, які народилися в такий спосіб. Результати були опубліковані у журналі HumanReproduction (https://doi.org/10.1093/humrep/dey394). Серед приблизно 50 тисяч дітей у 231 дитини було виявлено онкологію. При цьому лише 50% із них було зачато шляхом екстракорпорального запліднення. Виходить, що загальний ризик розвитку раку у цих дітей не був перевищений, а отже, заявляти, що наслідки ЕКЗ – рак було б неправильно.
В останні роки вчені продовжували проводити нові дослідження для більш поглибленого вивчення цього питання. Медики знаходяться у пошуках нових відомостей про можливі ризики раку після ЕКЗ.
Ми з впевненістю стверджуємо: ЕКЗ - це безпечна процедура, яку не варто боятися. Штучне запліднення щорічно дозволяє тисячам жінок набути щастя материнства, і на щастя, інформація про те, що ЕКЗ викликає онкологію, не підтвердилася.
Розглянемо одне з останніх досліджень, під час якого вчені вивчали взаємозв'язок між раком та лікуванням безпліддя. Фахівці здійснювали всебічний пошук достовірної довідкової літератури на таких авторитетних базах даних, як Medline та Scopus. У ході дослідження було встановлено, що препарати, що застосовуються з метою лікування безпліддя, не впливають на ймовірність розвитку онкологічних захворювань.
ЕКЗ і гормонозалежний рак
Існує ще один поширений міф про те, що після ЕКЗ розвивається гормонозалежний рак (зокрема, рак яєчників, ендометрія і молочних залоз) Вчені вивчають ймовірність такої картини з моменту появи перших методів боротьби з безпліддям. На питання, чому ЕКЗ викликає рак, прихильники цієї теорії кажуть, що нібито стимуляція овуляції, при якій підвищується вироблення жіночих статевих гормонів (естрогену і прогестерону), є тригером у розвитку онкологічних патологій. Але чи може ЕКЗ викликати гормонозалежний рак? Дізнаємося нижче.
Рак яєчників
На підставі проведених 37 досліджень за участю близько п'яти мільйонів жінок можна з переконливістю заявити, що жодних доказів на користь того, що прийом препаратів від безпліддя призвів до розвитку пухлин у яєчниках, не існує. ЕКЗ не відноситься до провокаційних факторів онкологічних захворювань. До раку можуть призвести інші причини, а саме: відсутність вагітності та пологів, ранній клімакс, спадкова схильність. А препарати від безпліддя навпаки допомагають у вирішенні всіх цих проблем. Як видно, статистика говорить не на користь зв'язку між ЕКЗ та раком яєчників.
Рак ендометрія
Під час останнього проведеного метаналізу не було виявлено підвищеного ризику виникнення онкологічних патологій. Однак прихильники теорії про виникнення онкології після ЕКЗ посилаються на окремі дослідження, які нібито виявили підвищений ризик розвитку раку. Однак у тих випадках застосовувалися високі дози Кломіфену протягом тривалого періоду. Дані інших досліджень також не викликають довіри. Крім того, складно сказати напевно, адже відсутність вагітності та пологів вже сама по собі може стати каталізатором у розвитку пухлинних процесів.
Рак молочної залози
Вчені із Данії також не виявили взаємозв'язку у виникненні раку після ЕКЗ. Медики протягом двадцяти років збирали інформацію з цього питання та проаналізували більш ніж 50 тисяч жінок із виявленим раком молочної залози. З них лише близько п'яти тисяч завагітніли за допомогою штучного запліднення. Усі інші ракові пацієнтки або вагітніли природним чином без застосування препаратів від безпліддя, або взагалі не мали дітей.
Онкологія після ЕКЗ – не означає внаслідок
Ті, хто заявляють, що ЕКЗ призводить до раку, часто підтверджують своїми словами випадки, що відбулися зі знаменитостями. У багатьох на слуху ситуація з Анастасією Заворотнюк, у якої виявили пухлину головного мозку. Від раку, як відомо, померла співачка Жанна Фріске, а також дружина актора Костянтина Хабенського. Невже всі ці випадки є доказом того, що існує зв'язок між ЕКЗ та пухлинами мозку?
Відразу ж слід зазначити, що, по-перше, нам достовірно не відомо, чи справді ці жінки робили процедуру ЕКЗ. По-друге, ми також не знаємо, чи однакові у них діагнози. Також, як це підтверджують результати численних досліджень, велика кількість жінок, які не вдавалися до штучного запліднення і не зазнавали взагалі жодного оперативного втручання, хворіють на рак. І як показує статистика, кількість цієї групи пацієнтів із раком у рази більша.
Онкологічні захворювання, що проявилися після проходження екстракорпорального запліднення, насправді вже почали непомітно розвиватися в організмі ще до проведення процедури. Жінка може розпочинати гормональну терапію, навіть не підозрюючи про наявність пухлинного процесу. У цьому випадку під впливом препаратів перебіг захворювання може піти швидше, особливо якщо йдеться про гормонозалежний рак.
Так, наприклад, було опубліковано одне дослідження, яке проводилося протягом 21 року на 19 тисяч жінок, які пройшли процедуру ЕКЗ. Так ось результати свідчать, що немає прямого зв'язку з розвитком пухлини. Злоякісне утворення молочної залози виникало у жінок не частіше, ніж у середньому по популяції.
Велика кількість проведених досліджень також не виявили зв'язку між ЕКЗ та раком мозку. Як відомо, провокуючими факторами цього захворювання можуть бути стресові ситуації, генетична схильність, радіація, хімічні речовини, травми, віруси тощо.
В інтернеті поширена інформація про те, що гормональна терапія стає причиною появи раку мозку після ЕКЗ. Але чи це так? По-перше, немає жодної доказової бази на користь цього твердження.
По-друге, онкологічні утворення у цій області не належать до гормонозалежних, тому було б безглуздо стверджувати, що стимуляція овуляції при ЕКЗ послужила поштовхом до розвитку раку мозку.
Гліобластома не сприймає гормони, які вводяться в організм при штучному заплідненні. Пухлина відокремлена від всього організму фізіологічним бар'єром, тому багато препаратів туди навіть не потрапляють. Зв'язків між ЕКЗ та гліобластомою не існує. Пухлина мозку може виникнути незалежно від того, робила людина екстракорпоральне запліднення чи ні.
Ретельне обстеження до процедури
Як правило, пацієнтки з діагнозом «безпліддя» мають супутні патології. Науковці стверджують, що неможливість мати дітей уже само по собі є фактором ризику для активізації онкологічних процесів. Саме тому в медичному центрі Medical Plaza перед проведенням гормональної стимуляції проводиться комплексне обстеження з метою виявлення можливих протипоказань до екстракорпорального запліднення. Сучасні методики та обладнання нашої клініки сучасною апаратурою дозволяють зробити це швидко і якісно.
Онкофертильність
Протипухлинна терапія агресивно впливає на організм і пов'язана з ризиком серйозних побічних ефектів. Для знищення ракових клітин лікарські препарати впливають не тільки на уражений орган, а й на решту.
Це може призвести до катастрофічних для організму наслідків, у тому числі уражень печінки, серцево-судинної системи, втрати волосся та пошкодження клітин, що беруть участь у заплідненні (яйцеклітини у жінок та сперматозоїдів у чоловіків). Все це просто не може не вплинути на здатність до зачаття!
Чи можливо завагітніти після раку? Як зберегти свій репродуктивний матеріал для подальшого використання після лікування від онкологічного захворювання? На жаль, багато онкологів у нашій країні не можуть дати відповіді на ці запитання.
Розібратися в цьому непростому питанні допомагає онкофертильність – новий напрямок практичної медицини. Його завданням є збереження репродуктивної функції у хворих на рак. Провідну роль у цьому питанні спеціалісти відводять саме допоміжним репродуктивним технологіям, які використовуються при безплідді.
На даний момент існує кілька методик, спрямованих на збереження репродуктивного потенціалу в онкохворих:
- вітрифікація ооцитів;
- вітрифікація сперми;
- вітрифікація ембріонів;
- вітрифікація оваріальної тканини;
- вітрифікація тестикулярної тканини.
Вибір методики залежить від конкретного захворювання, віку пацієнта, його статі, а також початку лікування. Успіх у цій справі багато в чому пов'язаний із вибором клініки. Медична установа має кваліфікуватися на надання допомоги таким пацієнтам.
Професіоналів своєї справи в галузі онкофертильності з багаторічним досвідом роботи можна знайти у клініці Medical Plaza. Наші лікарі спеціалізуються на збереженні та відновленні репродуктивної функції як жінок, так і чоловіків, які проходять протиракову терапію. За їхніми плечима велика кількість пацієнтів після онкології, які змогли завагітніти та народити здорових малюків. Наш медичний центр – єдиний в Україні партнер міжнародного консорціуму з онкофертильності!
Нещодавно можливість співпраці репродуктологів і онкологів здавалося чимось нереальним. Зараз цей тандем дає онкологічним пацієнтам реальні шанси стати батьками.
Отже, заяви про те, що ЕКЗ спричиняє рак – це не більше, ніж поширений міф. У ході численних досліджень на великих групах людей було доведено, що штучне запліднення не провокує розвиток пухлинних процесів. Проте, якщо рак вже почав розвиватися на початок процедури, гормональні препарати можуть прискорити процес розвитку онкології. Онкофертильність – це прорив у репродуктивній медицині, який подарував раковим хворим шанс мати дітей.