Програма екстракорпорального запліднення  враховує кілька важливих етапів, особливе значення серед яких має стимуляція суперовуляції або ССО.

Протокол ССО в межах ЕКЗ представлений комплексом процедур, заснованих на введенні медикаментозних засобів, мета яких - стимуляція зростання фолікулів для отримання репродуктивного матеріалу, тобто, зрілих яйцеклітин.

Протокол ССО, що враховує підбір препаратів і схему їх введення, розробляється в індивідуальному порядку з урахуванням фолікулярного запасу організму. Пацієнткам, які звернулися в медичний центр «Medical Plazа», висококваліфіковані фахівці надають індивідуальний підхід при складанні програми ЕКЗ і розробці протоколу ССО, а також здійснюють постійний контроль за зростанням фолікулів і станом ендометрія. Важливо пам'ятати, що саме від грамотності дій фахівця залежить кінцевий результат програми екстракорпорального запліднення.

ВИДИ ПРОТОКОЛІВ ЕКЗ

Існує кілька видів протоколів ЕКЗ, які мають деякі відмінності до завершення етапу суперстимуляції і отримання яйцеклітин. Надалі вони мають ідентичний характер, за винятком випадків необхідності кріоконсервації біологічного матеріалу.

Види протоколів ЕКЗ розрізняються залежно від спектра використовуваних лікарських препаратів, загальної тривалості етапу. Так, розрізняють короткий, ультракороткий, довгий, гіпердовгий протоколи. Крім того, в межах наявності природної овуляції застосовується натуральний протокол, що виключає використання медикаментозних засобів, які стимулюють фолікулярний ріст. До найбільш застосовуваних відносять довгий і короткий:

  • Короткий протокол ЕКЗ. Має на увазі збереження гормонального фону, а також використання лікарських препаратів, що виключають настання передчасної овуляції.
  • Довгий протокол ЕКЗ. У межах цього протоколу використовуються медикаментозні засоби, які пригнічують вироблення гормону. На тлі зменшення показників до мінімальних позначок застосовуються препарати, що стимулюють діяльність яєчників і зростання фолікулів.

При розробці протоколів фахівець збирає і аналізує дані про стан репродуктивної системи, гормонального фону пацієнтки, особливості менструального циклу. Наведені відомості необхідні для підбору найбільш підходящої індивідуальної програми.

КОРОТКИЙ ПРОТОКОЛ ЕКЗ

Тривалість короткого протоколу ЕКЗ складає не більше 12 днів. У межах зазначеного етапу, який починається з 3 - 5 дня менструального циклу, використовуються лікарські препарати, що стимулюють діяльність обох яєчників і зростання фолікулів. Протокол розцінюється як вдалий, якщо на застосовувану терапію відповідають обидва яєчники.

Слід зазначити, що в межах природного менструального циклу жіноча репродуктивна система виробляє один фолікул. Вироблення двох і більше розглядається як рідкісний виняток. Оскільки безпосередньо яйцеклітина укладена в фолікулі, визначити її наявність за допомогою ультразвукового дослідження неможливо. У межах такого дослідження за необхідності використовуються мікроскопи.

ДОВГИЙ ПРОТОКОЛ ЕКЗ

Скільки триває протокол ЕКЗ, іменований довгим, в цілому залежить від тривалості природного менструального циклу жінки. У середньому зазначений етап займає не менше 3 - 4 тижнів. Довгий протокол застосовується в тому випадку, якщо репродуктивна система пацієнтки має достатній резерв фолікулів.

Первинний етап протоколу проводиться в період лютеїнової фази, тобто, на 19 - 20 день менструального циклу. У цей період пацієнтці вводяться лікарські препарати, які пригнічують вироблення ЛГ гормону. У межах протоколу можуть використовуватися різні форми медикаментів, наприклад, депоновані або щоденні ін'єкції або назальні спреї. На тлі зниження ЛГ гормону до мінімальних показників фахівець розпочинає проведення процедур, спрямованих на стимуляцію суперовуляції. Як правило, цей етап займає не більше 12 днів.

Ведення протоколів ЕКЗ здійснюється в індивідуальному порядку. Вже після початку процедур, в залежності від отриманих результатів, фахівець має право змінити схему, дозування призначених препаратів, скасувати або, навпаки, ввести нові лікарські засоби. Важливо відзначити, що відповіді на проведену терапію у різних пацієнтів можуть мати колосальні відмінності навіть за умови залучення ідентичних протоколів.

У ряді випадків під дією терапії у пацієнтки може розвинутися синдром гіперстимуляції яєчників. З метою його запобігання потрібне проведення в межах протоколу ЕКЗ аналізів крові для визначення рівня естрадіолу. Завищення показників означає насичення організму препаратами, що застосовуються для стимуляції росту фолікул. У цій ситуації потрібно призупинення використовуваної терапії.

Згідно з даними статистики, вдалий протокол ЕКЗ частіше є результатом застосування тривалої стимуляції. Частково це обумовлено тим, що ця процедура застосовується тільки по відношенню до жінок з достатнім фолікулярним запасом, що дає можливість вибору найбільш якісного матеріалу. Відсоток настання вагітності в межах довгого протоколу трохи вище, ніж при короткому.

МОЖЛИВІ УСКЛАДНЕННЯ

Незважаючи на постійний контроль з боку фахівця і вжиттих заходів щодо запобігання можливих ускладнень, не є винятком випадки невдалих протоколів ЕКЗ, у межах яких проводиться скасування перенесення ембріона. У переважній більшості випадків реакцією репродуктивної системи пацієнтки на застосовувану терапію у відповідь є синдром гіперстимуляції.

На тлі небезпеки розвитку синдрому фахівець може зменшити дозування препаратів або повністю скасувати їх використання. За відсутності позитивних результатів профілактичних заходів, тобто, на тлі розвитку синдрому, як лікування пацієнтці може бути призначена корекція гемостазу і спеціалізоване дієтичне харчування. У важких випадках потрібне проведення терапії в умовах стаціонару.

ВИБІР ПРОТОКОЛУ ЕКЗ

Отже, як проходить протокол ЕКЗ і вибір його різновиду? Вибір протоколу представляє для фахівця дуже складне завдання, для вирішення якого лікарю необхідно врахувати особливості організму пацієнтки і всі можливі ризики. Саме від раціонального вибору залежить відповідна реакція яєчників на проведену терапію. При цьому важливо відзначити, що фахівець не може вплинути на якість біологічного матеріалу.

Розглянемо варіанти протоколів ЕКЗ, застосовувані дещо рідше, ніж наведені вище:

  • Гіпердовгий протокол. Застосовується на тлі наявності у пацієнтки ряду захворювань, серед яких кісти, ендометріоз, міома матки. Передбачає залучення депонованих препаратів за 60 - 90 днів до початку стимуляційної терапії. Необхідність використання медикаментів полягає в придушенні менструального циклу і уповільненні зростання доброякісних новоутворень.
  • Натуральний протокол. Виключає використання лікарських стимулюючих препаратів.
  • Протокол з мінімальною стимуляцією. Препарати використовуються з тривалої періодичністю і вводяться малими дозами.
  • Ультракороткий протокол. Цей вид протоколу застосовується по відношенню до жінок зі скудним фолікулярним резервом. У його межах введення стимулюючих препаратів починається з третього дня менструального циклу і триває близько десяти днів. Як правило, введення ліків починається з високих доз.

Окрім наведених вище варіантів застосовуються також інші, наприклад, протокол ЕКЗ з донорською яйцеклітиною. У цілому ж важливо пам'ятати, що саме від виправданості вибору протоколу залежить результат екстракорпорального запліднення. А успіх процедур визначається ступенем кваліфікації лікаря. Фахівці нашого центру є професіоналами високого рівня і гарантують індивідуальний підхід до кожної пацієнтки. Ми допоможемо вам досягти позитивних результатів і стати щасливими батьками!