Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Проблема надмірної ваги в наш час є актуальною для сучасного суспільства як ніколи. Медики вже давно визнали ожиріння епідемією XXI століття. Незважаючи на те, що надмірна маса тіла не передається від людини людині, з кожним роком кількість людей з цією проблемою стрімко зростає.

Надмірна вага – це не тільки естетична проблема. Пишні пані не завжди можуть надіти красиву облягаючу сукню, але це не так страшно в порівнянні з рядом проблем, до яких може призводити ожиріння. Наслідки не оминають і репродуктивну систему. Вченими доведено зв'язок надмірної ваги та вагітності. Ожиріння знижує ймовірність зачаття і навіть загрожує безпліддям. Чи справді надмірна вага може завадити завагітніти? Поговоримо про це далі і з'ясуємо, чи існує зв'язок між надмірною вагою і вагітністю.

Чому надмірна вага заважає завагітніти?

Гормональний фон

Жирова тканина по суті своїй є органом ендокринної системи і має гормональні функції. Набір ваги неминуче спричиняє порушення гормонального балансу.

При надлишку жирової тканини зростає кількість естрогенів. У нормі він повинен урівноважуватися прогестероном, вироблення якого при ожирінні також уповільнюється. Внаслідок чого відбувається дисбаланс, що виявляється у вигляді різних проблем, серед яких може бути відсутність овуляції, збої менструального циклу та, зрештою, неможливість зачаття.

Під дією статевих гормонів відбувається дозрівання готової до запліднення яйцеклітини. З їх допомогою також відбувається успішне прикріплення ембріона після зачаття. Тому цілком логічно, що неналагоджена робота естрогенів та прогестерону значно знижує шанси на успішне запліднення.

Як ще зайва вага впливає зачаття? Зачаттю також перешкоджає надлишок тестостерону. Хоча це чоловічий гормон, у невеликих кількостях він синтезується й у жіночому організмі. Під впливом надмірної ваги тестостерону виявляється більше, ніж потрібно. І знову виникає зрушення у гормональній формулі.

Інсулінорезистентність

Зайва вага заважає завагітніти ще й тому, що тягне за собою розвиток інсулінорезистентності. У результаті, для підтримки нормального рівня глюкози у крові, організму доводиться виробляти більше інсуліну. Окрім того, знижується рівень глобуліну, який бере участь у виробленні андрогенів та естрогенів. Це спричиняє порушення циклу та зниження фертильності. Ожиріння також впливає на якість і кількість яйцеклітин. Через надмірну вагу овуляція може взагалі не наступити.

Зниження якості ооцитів

Надмірна вага знижує якість ооцитів, що призводить до погіршення результативності циклів. Гормональні засоби можуть не давати жодного результату через те, що одразу прямують до жирового депо. Через ожиріння фахівцям складно контролювати процес дозрівання фолікулів. Проблеми також виникають із проведенням УЗД та взяттям пункції через великі жирові відкладення.

Чи можна завагітніти з надмірною вагою?

Ми вже з'ясували, що надмірна вага заважає завагітніти, але важливо розібратися і в тому, чим загрожує ожиріння в період виношування дитини. Звісно, некоректно було б говорити, що жінки з ожирінням взагалі не можуть завагітніти. Це не так. Але ж важливим є не тільки сам факт зачаття. Жінці потім потрібно благополучно виносити дитину. Як вага впливає на зачаття та подальший перебіг вагітності?

Імовірність розвитку внутрішньоутробних аномалій при надмірній вазі у жінок у кілька разів більша. При цьому виявити вади розвитку під шаром жиру майже неможливо. Через ожиріння можна легко не помітити серйозні проблеми, через що малюку не буде надано своєчасної допомоги.

Вагітність із зайвою вагою пов'язана з багатьма проблемами, серед яких:

  • варикозне розширення вен;
  • набряклість;
  • артеріальна гіпертензія;
  • серцево-судинні розлади.

Надмірна вага і безпліддя

Невже зайва вага може стати причиною безпліддя? Так, це справді так. Ожиріння та безпліддя у жінок прямо пов'язані між собою. За статистикою, жінки з високим індексом маси тіла набагато частіше стикаються із проблемами запліднення.

Навіть якщо вагітність при надмірній вазі все-таки настає, є високий ризик її переривання. Ось чому фахівці рекомендують схуднути на етапі планування зачаття.

Яка вага потрібна щоб завагітніти?

Замість того, щоб думати про те, як завагітніти з зайвою вагою, правильніше було б поставити за мету привести її в норму. Найбільш інформативним та об'єктивним показником є індекс маси тіла. Нормальні показники варіюються від 18 до 25. Чим вище ця цифра, тим більша ймовірність виникнення проблем з боку репродуктивної системи. При цьому зайва вага стане на заваді не тільки для природного зачаття, але і для проведення процедури ЕКЗ.

Розрахувати ІМТ можна самостійно. Для цього, свою вагу в кілограмах слід розділити на свій зріст в квадраті. Наприклад, якщо ви важите 60 кг, а ваш зріст становить 1,65 м, формула буде наступною: 60:(1,65 х1,65).

ЕКЗ і зайва вага

Надмірна вага призводить до метаболічних порушень і неможливості завагітніти. Підвищується рівень холестерину, глюкози, тріглециридів. На цьому фоні відбувається погіршення якості ооцитів, а також процесу дозрівання яйцеклітин. Спроби запліднення, у цьому випадку, рідко закінчуються успішно. Окрім того, пишним жінкам знадобиться проведення більш серйозної гормональної підготовки.

 

Також ожиріння негативно позначається на стані ендометрії і призводить до погіршення якості яйцеклітин. У результаті одержати життєздатні для перенесення ембріони практично неможливо.

Яка ж оптимальна вага для ЕКЗ? Вирішальним фактором є не кількість кілограмів, а показники індексу маси тіла. Якщо вони не перевищують 30, то жінці може бути проведена ця процедура. Інакше спершу доведеться схуднути і лише потім планувати зачаття. Жінка буде допущена до процедури ЕКЗ тільки після того, як скине зайву вагу до вагітності.

Вирішення проблеми

Не варто прирікати себе на важку вагітність за надмірної ваги з високими ризиками ускладнень. Спочатку потрібно схуднути і лише потім замислюватися про продовження свого роду.

Щодо швидкості нормалізації ваги, то фахівці відмовляють від стрімких спроб схуднути. Не варто позбавлятися ваги будь-якою ціною. Безпечно скидати не більше ніж 4-7 кг на місяць. Жорсткі та радикальні дієти дадуть швидкий результат, але вони негативно вплинуть на стан здоров'я. Крім того, швидко скинуті кілограми в цьому випадку повернуться дуже швидко. При ІМТ >30 може знадобитися баріатрична хірургія.

Розібравшись із питанням про те, чи впливає зайва вага на зачаття, важливо замислитись про вирішення існуючої ситуації. Насамперед важливо усвідомити, що це серйозна проблема, яка потребує комплексного підходу. У першу чергу важливо виявити причину надмірної ваги. Важливим є не тільки саме зниження ваги, а й нормалізація гормонального фону. Опанувати навички правильного харчування допоможе спеціаліст. За необхідності додатково проводиться медикаментозна терапія.

Загалом вирішити проблему допомагають дві складові – правильне харчування та рухова активність. Важливо слідкувати за БЖВ і не переїдати. Під рухової активністю не маються на увазі виснажливі тренування. Можна вибрати те, що вам до вподоби: пілатес, йога, плавання, їзда велосипедом або щось інше.

Отже, чи впливає зайва вага на зачаття дитини? Так, існує прямий зв'язок між індексом маси тіла та можливістю завагітніти. Ожиріння і безпліддя – два поняття, що взаємодоповнюють одне одного. Негативний вплив зайвої ваги на зачаття пов'язаний з гормональним дисбалансом та метаболічними порушеннями, які негативно позначаються на стані всієї репродуктивної системи. Боротьбу із зайвою вагою слід розпочинати ще при плануванні вагітності. Ожиріння може призвести до вад розвитку дитини і навіть стати причиною мимовільного аборту. Ідеальна вага для зачаття можна розрахувати самостійно, для цього достатньо знати свій зріст і вагу. Індекс маси тіла потрібно поступово знижувати. Схуднення має бути фізіологічним, інакше ви серйозно зашкодите своєму здоров'ю.

Залишити заявку