Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Жіноче безпліддя - це захворювання або стан репродуктивної системи, за якого вагітність не настає протягом року за умови регулярного статевого життя без використання методів контрацепції в осіб фертильного віку.

"Хвороба цивілізації" - саме так фахівці називають цю проблему. Труднощі з настанням вагітності трапляються досить часто і мають світову поширеність. З проблемою безпліддя у жінок стикається близько 10-20% пар у всьому світі. Це призвело до різкого зниження народжуваності. Нездатність мати дітей впливає на психологічну та соціальну адаптацію жінки в суспільстві, знижує якість її життя, призводить до стресів і розлучень. Усе ж, безпліддя - це не вирок. Навіть за такого серйозного діагнозу є шанс здійснити свою мрію стати батьками. Фактор часу відіграє важливу роль у прогнозі цієї патології. Чим раніше жінка звернеться до фахівця, тим більше шансів на успішне лікування. Як зрозуміти, що ти безплідна?

Ознаки безпліддя у жінки

Провідною ознакою безпліддя у жінки є відсутність зачаття протягом одного року регулярного незахищеного сексу. Незважаючи на те, що абсолютно точних зовнішніх проявів патології не існує, все ж деякі проблеми зі здоров'ям можуть сигналізувати про порушення з боку репродуктивної системи. Ознаки безпліддя у жінок не можна ігнорувати і залишати без уваги. Пізнє звернення до фахівця загрожує переходом патології в хронічну форму, яка складно піддається лікуванню і призводить до незворотних процесів. Отже, як зрозуміти, що у тебе безпліддя?

Порушення менструального циклу, аменорея

Менструальний цикл є індикатором загального стану здоров'я жінки. Коли дівчина не може завагітніти, насамперед фахівці запитують про особливості протікання менструального циклу. Порушення овуляції є однією з найпоширеніших причин безпліддя у жінок. Кожен менструальний цикл - це підготовка організму жінки до вагітності. Його порушення часто призводять до зниження репродуктивних здібностей жіночого організму.

За надто тривалого менструального циклу овуляція і дозрівання яйцеклітини можуть взагалі не відбуватися. Занадто часті менструації можуть свідчити про порушення ендометрія, через що ембріон не може успішно трансплантуватися в порожнину матки, і вагітність не настає. Якщо протягом півроку відсутні місячні, фахівці говорять про аменорею.

Болісні менструації та мажучі виділення між місячними

Альгоменорея може виявитися першою ознакою безпліддя у жінки. Вона є одним із найпоширеніших розладів менструальної функції, який супроводжується переймоподібними або ниючими болями внизу живота.

Багато жінок вважають, що біль під час менструації є варіантом норми, проте це не так. Альгоменорея потребує ретельної діагностики і може бути першою ознакою розвитку ендометріозу.

Появу мажучих кров'яних виділень із великими затримками жінки можуть помилково приймати за менструацію. Однак насправді такі кровотечі мають іншу природу і не пов'язані з овуляцією.

Надлишок чоловічих гормонів

Гіперандрогенія - ще один поширений симптом безпліддя у жінок. У нормі в жіночому організмі присутня невелика кількість чоловічих гормонів. Вони беруть участь у вуглеводному обміні та підтримують роботу скелетних м'язів. Якщо їхня кількість перевищує норму, це спричиняє розвиток різних патологічних реакцій.

У жінок із гіперандрогенією спостерігаються такі симптоми:

  • вугровий висип;
  • посилений ріст волосся;
  • сильний розвиток м'язів;
  • зниження тембру голосу;
  • надмірна вага;
  • залисини в ділянці чола;
  • зміна статури за чоловічим типом.

Через високий вміст чоловічих гормонів порушується дозрівання фолікулів у яєчниках, що може призвести до ановуляції, коли яйцеклітина в середині циклу не виходить з яєчника, і аменореї. Якщо за гіперандрогенії вагітність все ж настає, велика ймовірність її мимовільного переривання на ранніх термінах. 

Різке схуднення

Нормальна маса тіла створює сприятливі умови для успішного зачаття і виношування дитини. Істотні коливання ваги часто призводять до гормонального дисбалансу. Як надмірна, так і недостатня вага спричиняють блокування вироблення гормонів, що відповідають за зачаття і вагітність. Жирова тканина є великим ендокринним органом, який бере участь у синтезі, метаболізмі та накопиченні гормонів. У разі зміни її кількості неминуче виникають різного типу гормональні розлади.

Через істотне скорочення жирового прошарку яйцеклітина, необхідна для природного процесу запліднення, просто не дозріває. У занадто худих жінок спостерігається знижений рівень естрогенів, що може призводити до аменореї. Під час підготовки до процедури ЕКЗ вимірюється індекс маси тіла. Низькі показники ІМТ є протипоказанням до її проведення.

Надмірна вага

Ожиріння - це поширена ознака безпліддя у дівчат. Безпліддя часто трапляється у жінок з надмірною вагою, ніж з нормальними показниками ІМТ. Пов'язано це з гормональною активністю жирової тканини, яка виробляє велику кількість гормоноподібних речовин. Зайва вага викликає гормональний збій і проблеми з овуляцією. Навіть якщо вагітність настане, присутній високий ризик мимовільних викиднів.

За надлишку жирової тканини збільшується кількість естрогенів і виникають труднощі із зачаттям. Крім того, зайва вага пов'язана з інсулінорезистентністю, за якої організму доводиться виробляти більшу кількість інсуліну. Це нерідко стає причиною дисменореї - нерегулярних менструальних циклів і зниження фертильності. У більшості жінок із зайвою вагою якість яйцеклітин значно нижча, ніж у жінок із нормальною вагою. Ожиріння стає перепоною і під час проведення процедури ЕКЗ. Імовірність народження дитини в цьому випадку знижується на 20%.

Часті болі внизу живота

Може виникати як з фізіологічних, так і патологічних причин. Болі можуть виникати під час менструації, а також під час овуляції (в середині менструального циклу). Поява неприємних відчуттів може свідчити про наявність серйозних захворювань, серед яких:

  • ЗПСШ;
  • цистит;
  • онкологія;
  • ендометрит;
  • аднексит;
  • кіста;
  • ендометріоз;
  • інфекції та запалення.

Виділення

Присутність постійних виділень, іноді з неприємним запахом, може бути ознакою наявності запущених венеричних захворювань, які, своєю чергою, можуть призвести до розвитку спайкового процесу і непрохідності маткових труб:

  • Хламідіоз. Супроводжується появою слизових виділень із гноєм, болісними сечовипусканнями, свербінням і печінням у піхві.
  • Мікоплазмоз. Проявляється дизурією, диспареунією і прозорими виділеннями з піхви. Може стати причиною розвитку запальних процесів сечостатевої системи.
  • Трихомоніаз. Характеризується появою пінистих виділень із піхви з неприємним запахом і болями під час статевого акту.
  • Гонорея. З'являються скарги на жовті або зелені гнійні виділення з неприємним запахом, а також різкі болі внизу живота.

Основні причини безпліддя у жінок

Чинники, які заважають жінці завагітніти, численні та різноманітні. У деяких випадках проблема пов'язана з віковими особливостями організму, раннім зробленим абортом або психологічними порушеннями. А іноді причини, чому дівчина не може завагітніти, можуть бути пов'язані з такими серйозними захворюваннями, як ендометріоз, міома, поліпи, непрохідність труб тощо.

Окремо фахівці виділяють ідіопатичне безпліддя, причини розвитку якого так і не були встановлені. У медичній практиці нерідко трапляються випадки, коли об'єктивні ознаки, що перешкоджають настанню вагітності, відсутні, але водночас парі так і не вдається завести дітей. Отже, чому жінка не може завагітніти? Розглянемо найпоширеніші чинники.

Вік

Фертильність жінки безпосередньо залежить від віку. У 20 років завагітніти і народити дитину набагато легше, ніж у 40. У цьому віці яйцеклітини кращої якості, а жінки меншою мірою схильні до різного роду стресів, в анамнезі присутні набагато менше захворювань і ускладнень, пов'язаних із ними. Останнім часом спостерігається тенденція, що жінки стають матерями в більш старшому віці. З віком репродуктивна функція починає згасати. У жінок після 35 років значно збільшується відсоток хромосомних "помилок" у клітинах, через що яйцеклітини дозрівають неправильно. Це знижує здатність до зачаття. Крім того, з віком скорочується оваріальний резерв.

Трубний фактор

Фаллопієві труби пов'язують яєчники з порожниною матки. Саме тут відбувається злиття яйцеклітини і сперматозоїда. Маткові труби вкрай чутливі до пошкоджувальних факторів. Непрохідність може розвинутися внаслідок запальних процесів, перенесених інфекцій, абортів, оперативних втручань або атрофічних змін війок, які забезпечують просування яйцеклітини.

Через це чоловічі статеві клітини не можуть пройти шлях, необхідний для запліднення яйцеклітини. Навіть якщо запліднення відбулося, правильний розвиток ембріона і його прикріплення до слизової оболонки матки ускладнене. Як лікування використовують оперативне втручання. У разі його неефективності фахівці можуть порекомендувати допоміжні репродуктивні технології.

Проблеми з овуляцією

У кожної четвертої жінки з безпліддям спостерігаються проблеми з овуляцією. У нормі вихід яйцеклітини з яєчника має відбуватися щомісяця. Проблеми з овуляцією можуть відбуватися через зайву або, навпаки, недостатню вагу, хронічний стрес, гормональні порушення, надмірні фізичні навантажень тощо. Для корекції стану призначається лікарська терапія.

Ендометріоз

У половині випадків безпліддя у жінок виявляється ендометріоз. Патологія являє собою розростання внутрішнього шару матки за межі органу. Ендометрій може виявлятися в різних частинах організму: яєчниках, маткових трубах, на зовнішній поверхні матки тощо. Ендометріоїдні вогнища спричиняють непрохідність маткових труб і пошкодження яєчників.

Захворювання часто спричиняє порушення овуляції. Через нього виникають труднощі з імплантацією ембріона в слизову оболонку матки, а також знижується рухливість сперматозоїдів, що може перешкоджати заплідненню яйцеклітини. Захворювання супроводжується болісними і рясними менструаціями, а також утворенням рубців і спайок. Для лікування можуть використовуватися як лікарські препарати, так і хірургічні методики. Для діагностування патології використовують лапароскопічне втручання. Повністю вилікувати патологію неможливо. У разі ендометріозу часто вдаються до допомоги репродуктивних технологій.  

Міома (фіброміома, лейоміома)

Це доброякісні новоутворення, які здатні змінювати форму матки або маткових труб, спричиняючи їхню непрохідність. Пухлинний процес може ускладнювати просування сперматозоїдів до яйцеклітини і перешкоджати імплантації ембріона в порожнині матки. Детальніше про взаємозв'язок міоми і безпліддя можна прочитати тут.

Поліпи ендометрія

У жінок фертильного віку найчастіше зустрічається залозистий поліп, який розвивається на тлі гіперплазії ендометрія. Його поява асоціюється з дисгормональними порушеннями, які стають причиною порушення дозрівання яйцеклітини.

Навіть коли яйцеклітина дозріє і заплідниться, вона повинна імплантуватися в порожнину матки. Проблема полягає в тому, що через поліп структура і функція її слизової оболонки порушена. Через це орган просто не готовий "прийняти" ембріон. Зародок не прикріплюється до слизової оболонки матки, тому навіть за збереженої овуляції вагітність так і не настає.

Запальні процеси (ендометрит)

Якщо захворювання перейшло в хронічну форму, воно може протікати практично безсимптомно, але від того не стає менш небезпечним. Унаслідок тривалого запального процесу ендометрій інфільтрується лейкоцитами, погіршується його кровопостачання і втрачається чутливість до гормонів. У патологічно змінених тканинах ембріон не може успішно трансплантуватися і розвиватися. Часто через виражений спайковий процес сперматозоїди не можуть дістатися до яйцеклітини і запліднити її. Навіть якщо вагітність все-таки настала, існує висока ймовірність мимовільного аборту на ранніх термінах.

СПКЯ

У цьому разі ріст домінантного фолікула, дозрівання і вихід яйцеклітин неможливі. Жінки з полікістозом не мають регулярної овуляції, в яєчниках міститься велика кількість маленьких недозрілих фолікулів. Патологія часто призводить до нерегулярних менструацій, що негативно позначається на репродуктивній функції. Гормональні порушення заважають росту фолікула, через що він піддається інволюції (зворотному розвитку). Імовірність безпліддя при СПКЯ висока через відсутність регулярної овуляції. Для постановки діагнозу використовують ультразвукове дослідження.

Ендокринні порушення

Найчастіше зачаття не відбувається через порушення овуляції або недостатнє дозрівання внутрішнього шару матки. Ендокринні порушення можуть спостерігатися в разі захворювань щитоподібної залози, яєчників, гіпофіза, гіпоталамуса, інфекцій, онкології, збоїв метаболізму, сильних стресових ситуацій. Для такої форми безпліддя характерна поява таких симптомів: рясні менструації, вугровий висип, патологічні виділення зі статевих шляхів, болі внизу живота тощо.

Оперативні втручання на органах малого таза та черевної порожнини

Хірургічні втручання можуть призвести до розвитку спайкового процесу в матці та фаллопієвих трубах.

Фактори довкілля та спосіб життя

На стан жіночого організму негативно впливають шкідливі звички, неправильне харчування, різного роду стимулятори, малорухливий спосіб життя, вживання деяких лікарських препаратів. Так, наприклад, доведено, що нікотин ушкоджує шийку матки та маткові труби, а також збільшує ризик позаматкової вагітності або викидня.  Вивільнення речовин з окислювальною дією спричиняє передчасне старіння та швидке виснаження яєчників.

Аномалії будови

Можуть обмежувати просування сперматозоїдів, а також проходження яйцеклітини фаллопієвими трубами. Серед можливих анатомічних змін репродуктивних органів можна виділити:

  • відсутність яєчників;
  • наявність спайок;
  • зміну форми матки.

Генетичний фактор

Безпліддя може бути пов'язане і з генними мутаціями, наприклад, хромосомними порушеннями або змінами в окремих генах чи їхніх фрагментах. У розвитку подібного роду порушень беруть участь як спадкові, так і набуті чинники, зокрема спосіб життя, приймання лікарських препаратів, вплив радіації, шкідливі звички. Для їх виявлення та встановлення причин необхідно пройти генетичне тестування.

Імунологічний фактор

Розвивається внаслідок неправильної роботи захисних систем організму. Імунітет жінки сприймає сперматозоїди та ембріон, як чужорідний об'єкт і виробляє захисні антитіла для їх нейтралізації. Таке може відбуватися на тлі інфекційних або запальних процесів, а також алергічних реакцій. Під впливом вироблюваних антитіл порушується функція утворення сперматозоїдів, вони склеюються між собою, стають малорухомими, втрачають здатність проникнення в яйцеклітину. Патологія протікає безсимптомно, що ускладнює своєчасну діагностику. Спровокувати неадекватну реакцію імунної системи можуть генітальні інфекції, запальні захворювання, ендометріоз. Повністю позбутися цієї проблеми неможливо, проте завдяки правильно підібраній терапії можна придушити неправильну реакцію організму на чоловічі статеві клітини.

Психологічний чинник

Як мінімум у тридцяти відсотках усіх випадків безпліддя не пов'язане з фізіологічними порушеннями. Ми живемо в епоху нескінченних стресів і перманентного нервового напруження, тому не дивно, що цей фактор відіграє все більшу роль в етіології жіночого безпліддя. Заважати завагітніти можуть:

  • страх близькості;
  • боязнь майбутніх пологів;
  • емоційне виснаження;
  • сприйняття майбутньої дитини як конкурента;
  • страх взяття відповідальності за нове життя;
  • натягнуті стосунки між партнерами;
  • невдалі спроби завагітніти в минулому;
  • небажання мати дитину від конкретного чоловіка;
  • негативний досвід стосунків із власними батьками;
  • опір змінам зовнішності;
  • необхідність у вирішенні житлових питань тощо.

Жінка може навіть не усвідомлювати, що не хоче мати дитину. Подолати та скоригувати стан дає змогу курс психотерапії.

Лікування

Що робити, коли жінка не може завагітніти? Усе починається з консультації репродуктолога та проведення ретельного дослідження. Вибір методу лікування залежить від першопричини. Лікувати потрібно не саме безпліддя, а проблему, яка призвела до неможливості зачаття. У разі порушень з боку ендокринної системи призначають гормональну терапію, у разі зайвої ваги - дієту. У разі діагностування непрохідності труб застосовують лапароскопію. Імунологічна форма лікується за допомогою кортикостероїдних і антигістамінних препаратів.

Лікування призначається в індивідуальному порядку з урахуванням усіх особливостей стану жіночого організму. Воно може бути як консервативним, так і оперативним. Лікарська терапія використовується для відновлення гормонального фону, усунення запальних, інфекційних та інших патологій, що перешкоджають зачаттю. У складніших випадках, коли присутні спайки, поліпи, вогнища ендометріоїдної тканини або порушена прохідність фаллопієвих труб, вдаються до малоінвазивної лапароскопічної операції. Процедура завдає мінімальної шкоди тканинам і після себе залишає ледь помітні шрами.

У разі неефективності класичного підходу до лікування безпліддя використовують допоміжні репродуктивні технології. З їхньою допомогою можна розв'язати практично будь-яку проблему, починаючи від відсутності власного здорового генетичного матеріалу і закінчуючи неможливістю виносити вагітність. Одним із популярних і ефективних методів ДРТ є процедура ЕКЗ. У разі трубного фактора, відсутності яєчників, імунологічного безпліддя та ановуляції екстракорпоральне запліднення є єдиним методом лікування безпліддя. Детальніше про лікування безпліддя можна прочитати тут.

Де лікувати?

Сучасний медичний центр "Medical Plaza" надає всебічну допомогу парам, які відчувають труднощі репродуктивного характеру. Багаторічний практичний досвід наших фахівців у поєднанні з потужною технічною базою і передовими методиками ДРТ творять чудеса і можуть здійснити мрію стати батьками.

Наші головні переваги:

  • Команда провідних репродуктологів країни.
  • Застосування високоефективних передових технологій.
  • Комплексна підтримка.
  • Індивідуальний підхід.
  • Точна і швидка діагностика експертного класу.
  • Потужне технічне оснащення.

Не варто затягувати з візитом до нашої клініки. Чим раніше ви звернетеся до фахівця, тим більше шансів на успішне лікування. Приходьте до нас, і ми знайдемо ефективний спосіб, щоб допомогти перемогти безпліддя. Ми будемо раді розділити з вами радість перших щасливих новин!

FAQ

Що може призвести до безпліддя у жінок?

Безпліддя може бути результатом вікових змін, гормональних та ендокринних порушень, запальних процесів. Розвиток проблеми також можуть спричиняти психологічні чинники, спосіб життя, шкідливі звички, коливання ваги тощо.

Які аналізи здають у разі підозри на безпліддя у жінок?

Гормональний скринінг, аналіз на ЗПСШ, мазки з цервікального каналу і шийки матки, генетичні дослідження, ЗАК, ЗАС, коагулограма.

Як лікувати вторинне безпліддя у жінок?

Лікування починається з консультації репродуктолога і проведення комплексного обстеження. Воно залежить від причини, яка викликала безпліддя. Наприклад, за трубної форми проводять лапароскопію для відновлення прохідності маткових труб. Ендокринна форма потребує корекції гормональних порушень за допомогою лікарських препаратів.

Чи можна вилікувати безпліддя у жінок?

У більшості випадків проблему безпліддя можна вирішити. Для цього можуть використовуватися медикаментозні засоби, хірургічні методики або допоміжні репродуктивні технології.

Як запобігти безпліддю у жінок?

Профілактика безпліддя включає в себе ведення здорового способу життя, правильне харчування, рухову активність, статеве життя з одним партнером, регулярні обстеження, використання бар'єрних методів контрацепції.

Залишити заявку