«Вухогорлоніс» - це вже зовсім застаріле уявлення про лікаря, який сьогодні проводить складні точні операції в порожнині носа і горла. Проте, нам у спадок дісталася маса забобонів і помилкових відомостей, які ми постараємося обговорити в розмові з нашим провідним лікарем-отоларингологом  Гутніковим Павлом Володимировичем.

Отоларингологічна спеціалізація клініки «Медікал Плаза» - ендоскопічні операції. Які переваги таких операцій у порівнянні зі звичайними втручаннями?

Простими словами - ендоскопічна ринохірургія дозволяє нам бачити, що відбувається в порожнині носа, у тих відділах порожнини носа, які недоступні лікарю без спеціальної техніки. А під час проведення операції метод дає можливість більш точним втручанням, особливо на таких структурах, як додаткові пазухи носа, носових раковинах, операціях в носоглотці ...

Чи існують більш прогресивні технології лікування на сьогодні?

Ні, ендоскопічні операції на сьогодні є найбезпечнішим, точним і щадним методом лікування. Менш травмувальних методів сьогодні в лікуванні ЛОР-паталогій просто немає.

Які операції проводяться найбільш часто в «Медікал Плаза?»

Найбільш «поширені» втручання - на придаткових пазухах носа. Уявіть собі, що раніше на цих зонах застосовувалися зовнішні доступи: тобто після операцій залишалися шрами на обличчі! Такі втручання були дуже травматичні, що порушують естетику обличчя та дають ускладнення. Зараз і додаткові пазухи, і гайморові пазухи, лобові пазухи оперуються обережно, дбайливо, тому що ми гранично точно бачимо, що відбувається і робимо тільки необхідну кількість втручань.

Операції, які проводяться на порожнині носа - реконструкція перегородки носа, пластика носових раковин, теж виконуються під ендоскопічним контролем, що підвищує ефективність і красу (якщо треба) таких операцій. Також ми часто видаляємо такі утворення, як Кіста Торнвальда, для якої ендоскопія - найкраще рішення. Хронічний риносинусит (гайморит, фронтит, етмоїдит), викривлення перегородки носа, хронічний гіпертрофічний риніт, хронічні гнійні та поліпозні риносинусити тощо.

Естетичні переваги ендоскопічної хірургії

При ендоскопічних ЛОР-операціях відсутні зовнішні розрізи, які притаманні «класичним» методикам і які можуть спотворити обличчя. У світі вона називається FESS - Functional endoscopic sinus surgery, основний її принцип - функціональність. Вона розроблена так, щоб зберегти всі функції порожнини носа після втручань, і цей напрямок максимально виконує свої завдання.

Видалення мигдалин у дорослих і дітей. Тема, чомусь, хвороблива, досі викликає суперечки. Що ви порадите?

Справа в тому, що на певному етапі життя людини мигдалики можуть служити не фільтрами інфекцій, а навпаки - накопичувачами токсинів та інфекцій.

Технічно операцію в дитячому віці проводити простіше - найчастіше, немає змін тканин, від яких залежить легкість операцій. Але в дитячому віці мигдалики виконують дуже багато функцій, і, зокрема, функцію імуногенезу. Тому я вважаю, що до періоду статевого дозрівання потрібно максимально намагатися зберегти мигдалини.

При хронічних запальних процесах в мигдалинах можуть оселятися і жити мікроорганізми, такі як бета-гемолітичний стрептокок. Проблема в тому, що, спочатку оселившись в мигдалинах, він може вражати інші органи і системи, так звані органи-мішені: серце, суглоби і нирки.

Наприклад, виникнення такого серйозного захворювання як ревматизм, пов'язано з нелікованим або неправильно лікованим хронічним тонзилітом. Саме від нього може розвинутися ревматизм, наслідком якого може стати порок серця.

Тому недбалість до свого горла може викликати вкрай серйозні наслідки, і лікувати всі ЛОР-хвороби повинен тільки фахівець високої кваліфікації на спеціальному сучасному обладнанні. Такому, як в клініці «Медікал Плаза», наприклад.