Різкий біль в попереку, тривожне відчуття, що переходить в паніку - куди бігти, якщо вас раптом схопила ниркова колька?

Роман Євгенович Шумейко , лікар-уролог медичного центру «Медікал Плаза» (м. Дніпро) розмовляє з нами про причини захворювання на сечокам'яну хворобу, тривожні симптоми і методи подолання цього поширеного недугу.

ЩО ТАКЕ НИРКОВА КОЛЬКА, ЧОМУ ВОНА З'ЯВЛЯЄТЬСЯ?

Ниркова колька - гострий стан, що швидко розвивається, і який пацієнт відчуває як різкий біль у ділянці нирок.

Цей біль може віддавати в низ живота, у статеві органи. Часто спостерігається нудота, блювота, озноб, може бути почастішання сечовипускання.

Причиною ниркової кольки є порушення відтоку сечі з нирки, найчастіше викликане відходженням каменя або піску. При цьому підвищується внутрішньонирковий тиск, що, власне, і викликає больові відчуття.

Також для ниркової кольки характерна неспокійна поведінка, ви начебто не можете знайти положення тіла, при якому біль повинен пройти.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ УТВОРЕННЯ КАМЕНІВ АБО ПІСКУ В НИРКАХ?

Утворення конкрементів відбувається переважно з солей, які осідають з сечі (уратів, оксалатів, фосфатів та інших), тому в каменів і піску буває різний хімічний склад. Крім того, ці конкременти відрізняються і за розмірами: від найдрібніших (піску) до великих відкладень, що перевищують у своєму діаметрі 5 см.

А ЯКІ ПРИЧИНИ ПОЯВИ СЕЧОКАМ'ЯНОЇ ХВОРОБИ - СПАДКОВІСТЬ, ХАРЧУВАННЯ, СПОСІБ ЖИТТЯ?

Причин появи сечокам'яної хвороби можна назвати масу. Ми перерахуємо лише основні:

  • Спадковість
  • Вживання жорсткої питної води
  • Вживання у їжу великої кількості м'яса, бобових (горох, квасоля, сочевиця, виявляється, сприяють утворенню уратних каменів)
  • Вроджені вади сечовидільної системи, при яких порушується нормальний відтік сечі, що призводить до відкладення солей
  • Наявність в нирках хронічної інфекції
  • Порушення обміну речовин
  • Тривалий прийом певних медикаментів (сульфаніламідів, аспірину, деяких антибіотиків)
  • Переломи: при них значно збільшується кількість кальцію в крові

Щоб не захворіти, необхідно пройти обстеження і виконувати рекомендації лікаря з харчування, питного режиму, у разі необхідності - з прийому препаратів.

Треба розуміти, що лікування сечокам'яної хвороби - складний і тривалий процес, який обов'язково проходить при уважній участі лікаря і беззаперечному виконанні його рекомендацій пацієнтом.

ЧИ МОЖЕ СПРОВОКУВАТИ НИРКОВУ КОЛЬКУ БУДЬ-ЯКА АКТИВНІСТЬ? ЗАНЯТТЯ СПОРТОМ, БІГ, СТРИБКИ, ЇЗДА ПО НЕРІВНИХ ДОРОГАХ?

Будь-яка фізична активність враховуючи стрибки, біг, їзду по нерівній дорозі може спровокувати відходження каменю або піску з нирки, і тим самим викликати ниркову кольку.

ЩО НАСАМПЕРЕД ПОВИННА ЗРОБИТИ ЛЮДИНА, ЯКУ «СХОПИЛА» КОЛЬКА? ЧИ Є ДІЄВІ СПОСОБИ ЗНЯТИ НАПАД ДО ЗВЕРНЕННЯ ЗА МЕДИЧНОЮ ДОПОМОГОЮ?

Пацієнт, запідозривши у себе ниркову кольку, повинен якомога швидше звернутися до лікаря! Самодіагностика і самолікування дуже рідко допомагають і призводять до несприятливого результату.

Будь-який гостро розвинутий стан вимагає медичної допомоги, і чим раніше ця допомога буде надана - тим сприятливіший прогноз!

ЯКІ ЛАБОРАТОРНІ ДОСЛІДЖЕННЯ І ДІАГНОСТИКУ ЗАСТОСОВУЮТЬ У ВАС У МЕДИЧНОМУ ЦЕНТРІ?

У нашому медичному центрі «Медікал Плаза» у разі підозри на ниркову кольку виконуються загальний аналіз крові і сечі, ультразвукова діагностика, рентгенівські дослідження, а також комп'ютерна томографія, яка дозволяє оцінити локалізацію, розміри і щільність піску або каменів.

Ми готові надати екстрену урологічну допомогу не тільки з ниркової кольки, але і з інших урологічних захворювань.

До уролога, крім ниркової кольки, звертаються пацієнти з гострою затримкою сечі, гострими запальними процесами: пієлонефрит, цистит, орхоепідидиміт.

ЯКА ДІЄТА ДЛЯ ХВОРИХ НА СЕЧОКАМ'ЯНУ ХВОРОБУ? ЯК ЇЇ ВИБИРАЮТЬ?

Дієта при сечокам'яній хворобі залежить від складу каменів, виду солей, рН сечі. Основна мета лікування сечокам'яної хвороби полягає не тільки в тому, щоб виявити пісок або камені в нирках і видалити відкладення, але і запобігти їх повторній появі або зростанню. Для цього необхідна обов'язкова і сувора дієта, вибір якої залежить від складу конкрементів.

Так, при наявності каменів з уратів хворому слід обмежити вживання м'яса, бобових, какао (шоколадних солодощів зокрема), кави, солі. Від жирних страв, м'ясних бульйонів, алкоголю і гострих прянощів зовсім відмовитися. Перевагу необхідно віддавати всьому молочному і рослинному.

Якщо в сечі виявлено оксалати, з харчування хворого рекомендується виключити здобу, міцні чаї і каву, шоколад, какао, щавель, шпинат, а також обмежити вживання молочних продуктів. Ну, а можна їсти рослинну і м'ясну їжу.

У разі підозри на фосфатні камені, хворому не можна вживати молочні продукти, прянощі, алкоголь, гострі страви, какао, багато овочів і зелень. Раціон повинен складатися зі страв м'ясних і борошняних (Бажано не здобних).

Важливим пунктом лікування патології у разі наявності будь-яких каменів в нирках є вживання великої кількості рідини, що забезпечує добовий діурез не менше 1500 мл.

ЧИ ПОВ'ЯЗАНА ЯКАСЬ ШКІДЛИВА ЗВЧИКА (АЛКОГОЛІЗМ, КУРІННЯ ТОЩО) З ЦІЄЮ ХВОРОБОЮ?

Взагалі, вплив шкідливих звичок на захворюваність на сечокам'яну хворобу науково не доведен, проте вживання великої кількість вина, особливо червоного, підвищує імовірність утворення каменів в нирках. Тому всім, а не тільки нашим пацієнтам, ми завжди радимо розумно підходити до вживання алкоголю.

ЯКЕ ОБЛАДНАННЯ У ВАС ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ОБСТЕЖЕННЯ?

Усі обстеження у медичному центрі «Медікал Плаза» (м. Дніпро) проводяться на сучасному обладнанні провідних медичних виробників: ультразвукові обстеження проводяться на апаратах експертного класу виробництва General Electric, рентгенографічні дослідження проводяться на цифровій рентгенографії виробництва Siemens, а комп'ютерна томографія виконується на томографі «SIEMENS SOMATOM SCOPE 16 SLICE».

Тому, щоб зробити вичерпне обстеження і поставити точний діагноз, вам потрібно звертатися до фахівців, які вміють працювати на сучасному обладнанні, і спеціалістів - лікарів високого рівня, які приймають в медичному центрі «Медікал Плаза».