Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Сечокам'яна хвороба (МКБ, уролітіаз) – одна з найбільш поширених патологій в урологічній практиці, це захворювання, що виявляється утворенням каменів у сечовидільній системі, первинно, частіше в нирках. Уролітіаз може виникнути в будь-якому віці, але частіше в найактивнішої: з 20 до 50 років. У розвинених країнах щорічно виявляють 1500-2000 випадків первинного каменеутворення в сечовивідних шляхах на кожен мільйон осіб. Каміння у нирках не тільки доставляє дискомфорт і сильний біль: воно може стати причиною серйозних ускладнень. Це хронічний пієлонефрит, утворення гнійних вогнищ в ураженому органі, гнійне розплавлення тканини нирок. Гостре порушення відтоку сечі називається нирковою колькою та проявляється приступоподібним болем у поперековій ділянці, нудотою, блювотою, можливо наявністю крові в сечі. Всі ці стани порушують функціональність органу, здатні привести до хронічної ниркової недостатності та сепсису, які нерідко стають причиною летального результату.

Багатопрофільний медичний центр «Medical Plaza» пропонує якісну медичну допомогу пацієнтам, що страждають сечокам'яною хворобою. Фахівці рекомендують радикальний та найбільш надійний метод – видалення каменів з нирок малотравматичним, оперативним шляхом з використанням сучасного обладнання.

ПРИЧИНИ УТВОРЕННЯ КАМІННЯ У НИРКАХ

Найчастіше МКБ – це хронічне рецидивне захворювання.  Причини:

  • недостатній прийом рідини;
  • малорухливий спосіб життя;
  • робота на шкідливих виробництвах;
  • наявність хронічного запалення сечових шляхів;
  • порушений відтоку сечі.

Хвороби, що призводять до утворення каменів:

  • аномалії розвитку сечової системи;
  • хвороби кишківника;
  • аденома паращитоподібної залози;
  • тривале, вимушене перебування на ліжку після травм та операцій;
  • обмінні порушення.

Нефролітіаз або нирковокам'яна хвороба характеризується утворенням твердих конкрементів, що складаються з хімічних речовин, присутніх в сечі. Це поширене захворювання, розвиток якого пов'язано з такими факторами:

  1. Вживання води з підвищеним вмістом мінеральних солей.
  2. Наявність первинних захворювань нирок (цистинурія, нирковий трубчастий ацидоз).
  3. Спадкове порушення обміну речовин.
  4. Перевага в раціоні продуктів з високим вмістом білку, натрію, цукру.
  5. Зневоднення, пов'язане з проживанням в країнах зі спекотним кліматом або недотримання питного режиму.
  6. Захворювання травної системи та хірургічні втручання в ділянку цих органів, що викликають зміни їх функціонування.

Симптоми каменів у нирках можуть виникати у людей будь-якого віку: вони бувають у новонароджених, та у літніх.

У більшості випадків нефролітіаз носить односторонній характер, тобто каміння виявляють тільки в одному органі. Але можливий і двосторонній нефролітіаз.

Механізм формування конкрементів у нирках пов'язаний зі зміною хімічного складу сечі. Коли в неї надходить надмірна кількість іонів мінеральних речовин, в ній починають утворюватися мікрокришталики різних солей. Якщо в урині немає достатньої кількості речовин, що гальмують процес кристалізації, навколо кристалів починається утворення каменів.

Склад конкременту залежить від кислотності сечі. Якщо цей показник перевищує нормальні показники (7,0 рН), то сеча має лужне середовище. У ній утворюються фосфати та струвіти. Якщо ж кислотність сечі нижче показника 7,0 , то утворюється кислотне середовище, яке створює умови для формування уратів. У нейтрально-кислотному середовищі утворюються оксалати.

КАМІННЯ В НИРКАХ, ОЗНАКИ

Для нефролітіазу характерні такі симптоми:

  • раптові напади вираженого болю в попереку, які можуть зберігатися декілька днів, стихаючи і відновлюючись;
  • часті позиви до сечовипускання;
  • біль, різь і печіння при сечовипусканні;
  • поява крові в сечі (особливо після фізичних навантажень).

Якщо поряд з цими симптомами температура тіла підвищується до 38-40 градусів, це вказує на приєднання інфекції. Такий стан вимагає термінової госпіталізації хворого.

ДІАГНОСТИКА

№1: УЗД НИРОК, СЕЧОВОГО МІХУРА ТА ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ СЕЧІ

При гострому болі, що виникає в попереку рекомендовано виконати УЗД нирок, сечового міхуру та загальний аналіз сечі. При виявленні ознак порушеного відтоку сечі при УЗД (розширення порожнинної системи нирки, підозра на наявність каменю) і змін в аналізі сечі (підвищення кількості еритроцитів або лейкоцитів) рекомендовано звернутися до уролога, а не займатися самолікуванням (це збереже ваше здоров'я, час і гроші)!

№2:  КТ ОРГАНІВ ЧЕРЕВНОЇ ПОРОЖНИНИ ТА МАЛОГО ТАЗУ БЕЗ КОНТРАСТУВАННЯ

Наступним етапом діагностики є виконання комп'ютерної томографії органів черевної порожнини та малого тазу без контрастування (НЕ МРТ). Це саме інформативне рентген дослідження на сьогодні. При СКТ уролог отримує інформацію про наявність аномалій розвитку, порушень відтоку сечі, наявності каменів, їх кількість, розмір і щільності, анатомічних взаємодіях внутрішніх органів.

№3: АНАЛІЗ КРОВІ ТА СЕЧІ

Дослідження крові (загальний аналіз, біохімія, електроліти, маркери обмінних порушення), посів сечі - ця інформація дозволить лікарю-урологу призначити вірне консервативне лікування, або буде підставою для пропозиції методу позбавлення від каменю (дистанційне дроблення або оперативне лікування).

Пацієнтів, які надходять в наш центр з підозрою на каміння в нирках, спочатку ретельно обстежують, щоб виключити ймовірність інших захворювань: нефролітіаз має симптоми, схожі з проявами багатьох урологічних патологій.

У «Медікал Плаза» для точної діагностики проводять:

  • забір крові для загального та біохімічного аналізів;
  • дослідження сечі;
  • УЗД сечостатевої системи;
  • екскреторну урограмму;
  • комп'ютерну томографію.

Якщо діагноз підтверджений, фахівці визначають найбільш оптимальний, в даному випадку, спосіб лікування. Хірурги використовують сучасні, щадні способи видалення каменів з нирок, які не вимагають тривалого відновлення після операції, а також не надають негативної дії на організм пацієнта.

СУЧАСНІ МЕТОДИКИ ВИДАЛЕННЯ КАМЕНІВ З НИРОК

ВИДАЛЕННЯ КАМЕНІВ З НИРОК ЛАПАРОСКОПІЄЮ      

Лапароскопічний метод видалення конкрементів з органів сечовивідної системи відрізняється мало інвазивністю та високим клінічним результатом. У ході операції здійснюється доступ до великих (від 5 мм у діаметрі та більше) і щільним утворенням. Лапароскопічне видалення каменів з нирок проводиться при розвитку інфекційного процесу та застії сечі.

Цей метод передбачає виконання кількох невеликих розрізів на боковій стінці животу. Через них здійснюється доступ інструментів і крихітної відеокамери (для контролю ходу операції) до органу. Камінь руйнується або витягується назовні.

ДИСТАНЦІЙНА ЛІТОТРИПСІЯ

Видалити каміння з нирок дозволяє спеціальне обладнання, що створює ультразвукові хвилі. Дистанційно ударно-хвильова літотрипсія - сучасний спосіб дроблення каменів у нирках.

Спеціальний апарат –літотріптор – утворює ударні хвилі, фокусуючи їх на проблемній ділянці. В результаті спрямованої дії зрощення розбивається на дрібні уламки. Невеликий розмір дозволяє їм вийти з організму природним шляхом, не завдаючи пацієнтові болю та дискомфорту.

Така операція при камінні в нирках проводиться, якщо діаметр каменів не перевищує 2 см.

КОНТАКТНА ЛІТОТРИПСІЯ

Це малотравматична операція з видалення каменів з нирок, в ході якої виконується дроблення конкрементів на окремі частки. Вони згодом виходять самостійно разом з сечею. Процедура не вимагає внутрішніх і зовнішніх глибоких розрізів тканин.

Є такі види контактної літотрипсії:

  1. Пневматична. На камінь подається імпульс стисненого повітря. Частинки роздробленого конкременту витягають ендоскопічними щипцями або петлями. Метод не застосовують для видалення каменів з ниркової балії.
  2. Ультразвукова. Подібна операція при камінні в нирці підходить, якщо у пацієнта виявлено конкременти низької щільності. На них впливає спрямований лазер, окремі фрагменти якого видаляються аспіраційно.
  3. Лазерна. До каміння підводиться спеціальний лазерний зонд-літотріптор, а також мініатюрна відеокамера, яка контролює процес. Видалення ниркових каменів таким способом дозволяє роздрібнити конкременти розміром 0,5-2,5 см в нирках, сечовому міхурі або сечоводі.

НЕФРОЛІТРОТРИПСІЯ ЧЕРЕЗ ШКІРУ

Ця методика дозволяє видаляти конкременти будь-яких розмірів (3 см і більше). Також нефролітотрпсія через шкіру - це результативний спосіб вивести кораловидне каміння, яке виникає при найбільш важких формах сечокам'яної хвороби. Воно має складну гіллясту будову, відрізняється швидким розростанням і заповненням нирки, приводячи до її загибелі.

Зазначений метод видалення конкрементів передбачає виконання проколу шкіри в ділянці попереку, через який здійснюється доступ до нирки. У орган вводять інструмент, за допомогою якого конкремент дроблять на частини (ультразвуком, лазером або пневматично).

Після операції в ниркову балію встановлюють зовнішній або внутрішній дренаж для відтоку сечі. Його прибирають тільки після того, як фахівець переконається, що всередині органу не залишилося каменів.

Переваги даної методики:

Для даного виду  дроблення каменів не має значення їх розмір!  При цьому методі не виникає ультразвукова контузія нирки. Дроблення каменів здійснюється через маленький прокол в ділянці попереку, звідки згодом витягується камінь.

При безконтактному дробленні каменів уламки виходять природним шляхом через сечовід, при цьому сечовід травмується і може виникнути стриктура (рубець), що надалі призводить до звуження сечоводу. При контактному дробленні це виключено, тому що камінь дістається через маленькі розрізи.

 

ЛІКУВАННЯ НЕФРОЛІТІАЗУ В МЕДИЧНОМУ ЦЕНТРІ «MEDICAL PLAZA»

Дистанційне дроблення каменів нирок і сечоводів - прекрасний метод, якщо призначений за показаннями (на ефективність ДЛТ впливає тривалість захворювання, щільність каменю до 1000 од. Хф за даними СКТ, відсутність активного запалення, відсутність перешкод до відходження фрагментів каменю). Можливо повторення сеансу дроблення не раніше, ніж через тиждень.

При неефективності консервативної терапії, спрямованої на вигнання каменю, або відсутність результату від дроблення каміння пропонується оперативне лікування - рентген-ендоскопічне або класична операція розрізом (що на сьогодні рідкість).

Операція виконується під загальною анестезією та вимагає передопераційного дообстеження пацієнта (консультації вузьких фахівців і необхідні їм додаткові дослідження внутрішніх органів і крові). . Якщо проведення загальної анестезії пов'язане з високим ризиком для життя пацієнта, то щоб виграти час можна виконати дренажну процедуру (нефростомію або стентування сечоводу) з подальшою інтенсивною терапією. Після стабілізації пацієнта виконується контрольне обстеження та подальше вирішення питання про можливість виконання знеболення.

У нашому медичному центрі активно використовуються рентген-ендоскопічні методи видалення каменів - через сечовипускальний канал (трансуретрально) і через прокол шкіри (перкутанно)
При цьому може використовуватися жорсткий та гнучкий ендоскоп.

Іноді камінь можливо видалити повністю, але частіше виконується контактне руйнування (пневматичне (відбійний молоток), ультразвукове, лазерне та комбіноване).
Через шкіру (ПНС – перкутанная нефроскопія) видалення каменів може виконуватися через класичний доступ – Сп 24-30 (8-10 мм у діаметрі), міні – Сп 15-21 (5-7 мм у діаметрі), мікро – Сп 12-15. Чим менше діаметр доступу, тим нижче ризик кровотечі, але довше операція та вище ймовірність залишити фрагменти каміння в гіллястій порожнинній системі. Те саме можна сказати про тонкий гнучкий ендоскоп, який використовують для видалення каменів з сечових шляхів (без проколу)..

 

ПЕРЕВАГИ ЛІКУВАННЯ В «MEDICAL PLAZA»

Коли у хворого виникає питання, як лікувати каміння в нирках, він починає шукати найбільш прийнятні методи, вивчаючи інформацію в інтернеті. Ми рекомендуємо не відкладати вирішення проблеми, не займатися самолікуванням, а а звернутися в медичний центр «Medical Plaza». Наші фахівці виконують видалення каменів з нирок в Дніпрі за допомогою сучасних малоінвазивних технологій.

Вибір методики, яка підійде в конкретному випадку, здійснюється лікарем тільки після детального обстеження пацієнта. Наша мета не просто видалити камінь, а ЗБЕРЕГТИ ФУНКЦІЮ НИРКИ! Уникнути рецидивів в утворенні каменів або ж мінімізувати їх кількість, подовжити період ремісії.

Ми можемо запропонувати:

  • повну безпеку операції;
  • сучасну апаратуру нового покоління;
  • зручні палати для розміщення;
  • турботу та догляд персоналу до і після операції;
  • ефективність оперативного втручання, що досягає 98%.

Наш центр зібрав досвідчених, сумлінних і цілеспрямованих фахівців.  Тут виконуються стандарти обстеження пацієнтів і протоколи надання допомоги, виконується високоякісна обробка інструментів для всіх інвазивних процедур, пацієнт відчуває комфорт і турботу. Лікарі центру спільно із зарубіжними колегами активно освоюють і впроваджують останні досягнення в діагностиці та лікуванні складних захворювань

Виконання стратегії швидкий шлях (ФТ) – мінімальна агресивність до неушкоджених тканин при доступі до хворого органу, швидка активізація пацієнта, підвищена увага до стану пацієнта після операції дозволяють швидко стабілізувати пацієнта та повернути його до активного життя!

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження