Урографія
В урологічній практиці фахівці нерідко стикаються зі складнощами з постановкою діагнозу. Пов'язані з роботою сечовидільної системи проблеми можуть бути найрізноманітнішими - від інфекцій і запалень до важких аномалій розвитку і злоякісних новоутворень. Іноді симптоми захворювань цієї сфери мають прихований або розмитий характер, а результати лабораторних аналізів виявляються неоднозначними. У таких випадках на допомогу приходить урографія. Дослідження надає точне, деталізоване зображення анатомічних структур, на підставі якого можна вчасно виявити джерело проблеми та її специфіку, що є найважливішою умовою для підбору ефективної схеми лікування і якнайшвидшого одужання.
У деяких пацієнтів побоювання викликає той факт, що урографія - це рентгенологічний метод дослідження, а отже, його проведення пов'язане з впливом певної дози опромінення. Якщо процедура виконується за призначенням лікаря і для цього є вагомі підстави, боятися її не варто. Урографія може надати критично важливу інформацію для проведення діагностики та лікування патологій сечовивідних шляхів, що не можна порівняти з надуманими здебільшого побоюваннями щодо потенційних ризиків. Променеве навантаження під час урографії становить не більше 3-5 мілізівертів. Для порівняння, при КТ цей показник дорівнюватиме приблизно 10 м3в. До речі, протягом одного року людина піддається фоновому опроміненню від природних джерел (сонце, ґрунт, будівельні матеріали тощо) десь у 2-3 мілізіверти. Таким чином, побоювання щодо безпеки проведення урографії абсолютно безпідставні. Більш того, сучасні рентгенівські апарати дають змогу зменшити радіаційне навантаження без втрати якості зображення. Ці пристрої використовують передові алгоритми для оптимізації дози й отримання необхідних даних за мінімального рівня опромінення.
Що таке урографія
Урографія - це рентгенологічний метод діагностики нирок і сечовивідних шляхів.
Дослідження вирізняється високою інформативністю, безпекою та безболісністю. З його допомогою можна:
- вивчити видільну здатність нирок;
- оцінити анатомічні особливості;
- виявити патологічні зміни;
- підготуватися до хірургічного втручання;
- підібрати оптимальний план лікування.
Під час дослідження пацієнт отримує безпечну дозу опромінення. Користь від раннього виявлення патологічного процесу значно перевищує потенційні небезпеки.
Показання
Дослідження призначається пацієнтам у разі підозри на:
- сечокам'яну хворобу;
- інфекції сечостатевих шляхів;
- запальний процес;
- аномалії розвитку (дистопія);
- туберкульоз нирок;
- уролітіаз, нефроптоз;
- гіпоплазію нирки;
- солітарні кісти, полікістоз;
- злоякісні новоутворення;
- пошкодження сечовивідних шляхів;
- у чоловіків - аденому передміхурової залози.
Підставою для проведення урографії можуть послужити й деякі симптоми, що вказують на можливі проблеми з боку сечовидільної системи, серед яких:
- гематурія;
- болі в попереку;
- енурез;
- нетримання сечі;
- набряклість обличчя і нижніх кінцівок;
- підвищений артеріальний тиск;
- хворобливе і утруднене сечовипускання;
- рецидивні інфекції сечовивідних шляхів;
- стійкі зміни в аналізах сечі;
- відчуття не до кінця спорожненого сечового міхура;
- загальне нездужання, підвищення температури тіла.
Види урографії
Існує кілька видів урографії, кожна з яких призначена для вирішення специфічних діагностичних завдань. Який вид діагностики вибрати, вирішує фахівець з урахуванням усіх особливостей конкретного клінічного випадку.
Оглядова урографія
Оглядова урографія - це базове рентгенологічне дослідження, яке проводять для загальної оцінки стану органів сечовидільної сфери.
Найчастіше її використовують як первинне обстеження в разі підозри на наявні патології. Дослідження виконується без контрастного посилення. Воно дає панорамну картину внутрішніх структур. Детальної інформації про функціонування сечовидільної системи отримати неможливо. Розгледіти дрібні деталі з його допомогою не вийде. Дослідження можна вважати доступним експрес-методом діагностики в урології.
Захворювання, які допомагає діагностувати оглядова урографія
За допомогою дослідження можна виявити:
- пухлини;
- глистяні інвазії;
- чужорідні тіла;
- конкременти;
- травматичні пошкодження;
- обструктивні процеси;
- анатомічні аномалії;
- везикоуретеральний рефлюкс;
- пошкодження поперекових м'язів;
- інфекційно-запальні процеси;
- патології хребетного стовпа.
Екскреторна урографія (внутрішньовенна, видільна)
Це більш деталізований метод дослідження, під час якого використовують рентгеноконтрастну речовину. Він спрямований на дослідження окремих структур і призначається для ретельного вивчення анатомії та функції сечовивідної системи, особливо за наявності клінічних симптомів.
Якщо оглядова урографія більше підходить для початкової оцінки та скринінгу, то екскреторна використовується для більш точної діагностики та виявлення прихованих патологій. Вона допомагає визначити стадію патологічного процесу, його особливості та характеристики, ступінь вираженості тощо.
Контрастна речовина для урографії
Для проведення дослідження зазвичай використовують йодовмісні сполуки. Вони добре поглинають рентгенівські промені, що робить внутрішні структури видимими на рентгенівських знімках. Контраст вводиться внутрішньовенно і виділяється нирками, що дає змогу візуалізувати весь шлях сечі через сечовивідну систему.
Барвники, що використовуються під час діагностики, безпечні, рідко викликають алергічну реакцію і не чинять токсичного впливу. Вони швидко виводяться з організму, не завдаючи йому шкоди. Для прискорення процесу екстракції після дослідження рекомендується пити по склянці води щогодини протягом 12 годин.
У процесі введення контрастної речовини можуть з'явитися неприємні симптоми у вигляді печіння по ходу вени, набряклості, свербежу, запаморочення, металевого присмаку в роті, жару або нудоти. Усі ці відчуття мають тимчасовий характер, минають самостійно і не потребують спеціального лікування.
Захворювання, які допомагає діагностувати внутрішньовенна урографія
Дослідження використовується в діагностиці таких патологічних процесів:
- новоутворення різного генезу;
- кісти;
- конкременти;
- нефроптоз;
- гідронефроз;
- зморщування і розтягнення нирки;
- гіперплазія тканин.
Підготовка до урографії
Для підвищення інформативності та безпеки процедури потрібна спеціальна підготовка. Насамперед показана консультація уролога. Лікар збере ретельний анамнез, проведе огляд і дасть індивідуальні рекомендації. Для виключення протипоказань може бути призначено діагностичне обстеження. Фахівцю важливо заздалегідь повідомити про лікарські препарати, які він приймає на постійній основі. Особливо це стосується засобів, що впливають на функцію нирок (діуретики, антибіотики, антигіпертензивні засоби тощо).
Для кращої візуалізації потрібно добре очистити травний тракт. Для цього потрібне коригування раціону за 2-3 дні до дослідження. Під заборону потрапляють продукти, що спричиняють бродіння в кишечнику, а саме:
- сирі овочі та фрукти;
- капуста;
- молоко;
- бобові;
- газовані напої;
- кисломолочні продукти тощо.
Підготовка до урографії з контрастом
Перед проведенням урографії з контрастним посиленням в обов'язковому порядку проводиться тест на чутливість. З цією метою внутрішньовенно вводиться невелике дозування фарбувальної речовини. Протягом кількох діб до процедури слід утримуватися від продуктів, що викликають газоутворення, а також тих, що містять грубу клітковину. За добу бажано обмежити вживання рідини. Це сприятиме підвищенню концентрації контрасту і зробить процедуру більш інформативною. Напередодні дослідження дозволена легка вечеря. Перед дослідженням показана очисна клізма.
Як роблять урографію
Дослідження проводять за алгоритмом:
- Укладання пацієнта. Дослідження виконується в положенні лежачи.
- Проведення оглядової рентгенограми (за необхідності).
- Внутрішньовенне введення контрастної речовини.
- Виконання серії знімків у різних проекціях із різними проміжками часу.
- Оцінка результатів.
- Видача висновку.
Протягом усього дослідження пацієнтам важливо зберігати нерухомість і чітко виконувати всі команди лікаря. Залежно від ситуації та виду дослідження, на процедуру в середньому може йти від 30 до 90 хвилин.
Де зробити урографію в Дніпрі
У медичному центрі «Медікал Плаза» - сильна команда фахівців, найкращих у своїй справі. Вони розберуться в істинній причині Вашого стану і підберуть оптимальну схему лікування. Проведенням урографії займаються висококваліфіковані лікарі з багаторічним досвідом роботи у сфері діагностики та лікування патологій сечовивідних шляхів. Дослідження виконується на сучасному цифровому апараті, що гарантує високу точність знімків з мінімальною дозою опромінення. Для проведення урографії ми використовуємо тільки високоякісні контрастні речовини, які не викликають алергічної реакції та добре виводяться з організму. Звертайтеся в «Медікал Плаза», з нами професійно, комфортно, надійно і безпечно!