ФРОНТИТ
Фронтит (також фронтальний синусит) – це запальний процес слизової оболонки лобной пазухи. Його розвиток пов'язаний з різними інфекціями. У порівнянні з іншими типами синуситу, клінічні прояви цього захворювання відрізняються особливо важким перебігом. Запальний процес розвивається в ділянці, яка знаходиться в безпосередній близькості до органів зору та до мозкових структур, тому при відсутності лікування можуть виникнути важкі ускладнення аж до летального.
ПОХОДЖЕННЯ ТА ПРИЧИНИ ФРОНТИТУ
Розвиток фронтиту обумовлено активністю вірусів і бактерій, які проникають в пазухи. Останні виконують бар'єрну функцію, захищаючи організм від попадання інфекції через ніс. Лобна пазуха з'єднується з середнім носовим ходом лобно-носовим каналом, який відрізняється вузькістю та невеликою довжиною (близько 2 см). Через цей канал проводиться природний відтік слизу. При порушеннях цього процесу слиз застоюється і накопичується в пазусі. У результаті розвивається запалення.
Фронтальний синусит часто виникає під дією патогенних мікроорганізмів:
- синьогнійної палички;
- хвороботворних коків;
- грибків (аспергилл, кандида).
Крім того, розвиток запального процесу в лобовій пазусі виникає під дією таких факторів, як:
- хронічні риніти;
- інфекційні захворювання (ГРВІ, грип, скарлатина, кір, краснуха);
- переохолодження організму;
- зниження імунітету;
- вроджені чи набуті аномалії носової перегородки;
- механічні пошкодження в ділянці пазух;
- розростання аденоїдів;
- гіпертрофія мигдалин;
- недолік або надлишок певних вітамінів і мінералів, спровокований недостатнім або одноманітним харчуванням.
Залежно від характеру ураження, розрізняють односторонній та двосторонній фронтит. За критерієм особливостей перебігу виділяють гострий, підгострий та хронічне запалення лобних пазух.
СИМПТОМАТИКА
При гострому фронтиті у пацієнта спостерігаються такі симптоми:
- загальна слабкість, нездужання;
- головний біль, що локалізується у ділянці чола і надбрівних дугах і посилюється при нахилі голови вперед;
- утруднене носове дихання;
- рясна сльозотеча, світлобоязнь;
- підвищення температури до 39 градусів і вище;
- виділення з носу (спочатку прозорі, потім - слизистоогнійні);
- зниження нюху або його повна відсутність.
Якщо фронтит протікає в хронічній формі, то симптоми мають менш виражений характер. У цьому випадку у хворого періодично виникає ниючий або тиснучий біль у ділянці чола. Важлива риса, яка відрізняє хронічну форму від гострої, - характер виділень з пазух. Вони набувають неприємного запаху. Крім того, слизова оболонка носу набрякає та набуває червоного кольору.
Фронтальний синусит не рекомендується лікувати самостійно: це небезпечний процес, який може стати причиною таких важких ускладнень, як розлита флегмона орбіт, енцефаліт, менінгіт, абсцес мозку, сепсис. Також в медицині описані випадки, коли запалення лобних пазух виступало причиною ішемічного інсульту, а також ниркової, дихальної та серцевої недостатності.
ДІАГНОСТИКА ЗАХВОРЮВАННЯ
Діагностика починається з огляду пацієнта фахівцем і опитування щодо симптомів, які його турбують. Крім того, проводять оптичну риноскопію для оцінки стану слизової оболонки носу, а також виявлення гнійних виділень, що стікає з-під середньої носової раковини.
Для діагностики фронтиту при необхідності використовують методи візуалізації: рентгенографію, КТ або МРТ. З їх допомогою можна оцінити будову та розміри лобових синусів, які у кожної людини індивідуальні. Від них залежить симптоматика запального процесу.
СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ ФРОНТАЛЬНОГО СИНУСИТУ
У медичному центрі «Medical Plaza» є все необхідне обладнання для проведення високоточної діагностики та ефективного лікування запалення лобних пазух. Фахівці приділяють особливу увагу діагностичним процедурам, так як від їх результату безпосередньо залежить можливість правильно визначити курс лікування.
Лікувати фронтит потрібно під контролем лікаря, щоб не допустити небезпечних ускладнень. Це особливо важливо, якщо захворювання протікає в середньо-і важкій формах..
Захворювання лікують консервативним і оперативним способами. Вибір методу залежить від форми та стадії розвитку запального процесу.
Консервативна терапія включає наступні групи препаратів:
- антибіотики, дія яких спрямована на знищення бактеріальної флори;
- судинозвужувальні краплі та спрей, що відновлюють носове дихання та зменшують кровонаповнення слизової оболонки;
- муколітики, що розріджують слизові виділення та прискорюють його виведення;
- протизапальні засоби, які пригнічують процес вироблення речовин, що провокують розвиток запалення.
При фронтиті пацієнтам призначають промивання носу в умовах стаціонару. Зазвичай це метод переміщення рідин, відомий як «зозуля». Також рекомендовані фізіотерапевтичні процедури: електрофорез, інгаляції, вплив ультразвуком і електромагнітними хвилями.
Якщо консервативна терапія не дає результатів (зазвичай це відбувається при хронічному запаленні або запущених формах захворювання), фахівці медичного центру Medical Plaza проводять операцію - фронтотомія. Хірурги роблять вибір на користь малоінвазивної та ефективної методики - ендоназальной операції. У цьому випадку доступ до патологічного вогнища здійснюють за допомогою мікроінструментів. У ході операції відновлюють прохідність сполучення, проводять дренаж пазухи та таким чином нормалізують носове дихання.
Ендоскопічна операція проходить під контролем мініатюрної камери.
Якщо ви страждаєте від фронтиту, запрошуємо на консультацію до отоларинголога в медичний центр «Medical Plaza». Наші фахівці проведуть комплексну діагностику та підберуть оптимальний метод лікування. З нашою допомогою ви позбудетеся постійного дискомфорту, який виникає при запаленні лобових пазух, і уникнете небезпечних ускладнень.