Рак молочної залози
Рак молочної залози – це злоякісна пухлина, що формується в залозистій тканині (дольковий рак) або протоках молочних шляхів (протоковий рак) під впливом мутацій генів BRCA1, BRCA2, ATM, PTEN та/або TP53.
Це найпоширеніший тип раку серед жінок (близько 16% від усіх онкологій, що діагностуються). За даними Національного канцер-реєстру України (НКРУ) за 2023 рік, кількість підтверджених діагнозів у країні за рік перевищила 12 тис. осіб, серед яких 88 чоловіків.
Рак молочної залози вважається особливо небезпечною хворобою, оскільки злоякісна пухлина тривалий час розвивається безсимптомно та діагностується зазвичай вже на ІІ або ІІІ стадії розвитку (T2 та T3). Згідно з тією ж статистикою НКРУ, кількість смертей серед пацієнтів з раком молочної залози в 2020 році склала майже 5 тис. осіб. Це близько 44% від загальної кількості діагностованих випадків. Рак молочної залози є дуже небезпечним і підступним ворогом, тому не варто ігнорувати вузликові новоутворення в молочній залозі (самостійна пальпація) та інші симптоми, характерні для цієї патології. Звертайтеся до найкращих мамологів та онкологів у Medical Plaza.
Етіологія раку молочної залози
Незважаючи на розвиненість сучасної медицини та сотні дослідницьких лабораторій, які займаються пошуком причин та методів боротьби з різними типами онкології, етіологію раку молочної залози до кінця не вивчено. З одного боку, за роки досліджень не виявлено жодного канцерогену із зовнішнього середовища, якого можна було б пов'язати із раком молочної залози. З іншого, нещодавно група вчених з університету Тафтса (США, штат Массачусетс) експериментально довела, що так званий бісфенол A або BPA, який міститься у харчовому пластику, підвищує ризик розвитку раку грудей.
Найбільш зрозуміла та добре вивчена причина розвитку онкології – генетичний фактор. Вчені з'ясували, що мутації в генах BRCA1 та BRCA2 значно підвищують ризик розвитку онкології. Такий самий статус отримали нещодавно вивчені гени ATM, PTEN та TP53. Генетичні мутації у цих генах підвищують ризик розвитку пухлини як мінімум на 20%, але в більшості випадків йдеться про ймовірність 40-80%.
Наразі спадкові генетичні мутації вважаються основною причиною розвитку раку молочної залози. Безумовно, є безліч факторів, які виступають як деякі каталізатори формування та зростання злоякісної пухлини, але причина майже завжди знаходиться в генах.
Фактори ризику
Існують певні умови, які провокують розвиток захворювання. Для кожного виду хвороби вони свої. Одні піддаються впливу і їх можна зменшити. На інші вплинути не можна. Наприклад, генетично обумовлений рак провокується ураженням деяких генів.
На перебіг хвороби впливає порушення гормонального балансу в організмі, травми грудей, надмірна вага, вік пацієнток (45-50 років), наявність онкології в інших органах, спадкова мутація генів та інше.
Один із головних факторів ризику розвитку онкології грудей – вік. Чим старша жінка, тим вища ймовірність формування злоякісних пухлин. За приблизними підрахунками, ймовірність розвитку онкології у 65 років у 150 разів вища, ніж у 30 років. Однак вік не можна розглядати як єдину причину, є й інші фактори ризику, наприклад:
- куріння – прямий зв'язок не встановлений, але отрути та канцерогени, що вивільняються в процесі куріння, вкрай деструктивні до всіх клітин в організмі;
- алкоголь – чим частіше вживання та міцніші напої, тим вищий ризик формування пухлини;
- раннє менархе (до 12 років) та пізня менопауза (після 55 років);
- цукровий діабет І чи ІІ типу;
- порушення роботи надниркових залоз та/або щитовидної залози;
- неконтрольована або погано контрольована гіпертонічна хвороба;
- ожиріння;
- локальна дія радіації, наприклад, при променевій терапії;
- дуже тривалий прийом екзогенних гормонів з метою індивідуальної контрацепції;
- наявність у організмі вірусу лейкозу (BLV);
- активний прийом гормональних препаратів під час менопаузи;
- пізня вагітність (35+).
Є кілька факторів, що знижують ризик розвитку раку молочної залози. Один з найбільш значних – годування грудьми. Також важливо вести правильний спосіб життя, не курити, не вживати алкоголь та займатися активними видами спорту.
Види раку молочної залози
Розподіл пухлин на доброякісні та злоякісні вельми умовне. Та ж аденома за певних умов за короткий період цілком може переродитися на повноцінний рак (малігнізація). Якщо розглядати саме рак грудей, існує понад 20 типів патології. Наприклад, протокова, долькова, тубулярна і кістозна гіперсекреторна карцинома, інвазивний протоковий і дольковий, аденокістозний, апокринний рак, не кажучи вже про більш рідкісні форми онкології на кшталт:
- тубулярного раку грудей;
- кріброзного;
- медулярного;
- колоїдного;
- папілярного та інших видів.
Проте всі види онкології, так чи інакше, поділяються на два великі види:
- Дольковий рак, коли вогнища злоякісних новоутворень формуються у залозистій тканині молочної залози (частка).
- Протоковий рак, коли пухлина розвивається у молочних протоках.
Решта – різномаїття форм раку.
Стадії розвитку (класифікація TNM)
Крім поділу на види, рак грудей має міжнародну класифікацію стадій злоякісних новоутворень, в якій використовується принцип опису під назвою TNM – Tumor, Nodus, Metastasis, що з латини перекладається як – Пухлина, Вузли, Метастази. Класифікація виглядає так:
- T чи Tumor – опис особливостей пухлини за допомогою коротких абревіатур. Наприклад, TX означає, що первинну пухлину поки що неможливо оцінити, Tis DCIS означає, що діагностовано протокову карциному in situ, а Tis Paget – хворобу Паджета соска. І так далі. У той самий час абревіатурами T1-T4 описують розмір пухлини, де T1 – новоутворення менше 2 см, T3 – 5 см і більше, а T4 – пухлина із поширенням на грудну стінку.
- N або Nodus використовується для опису ступеня пошкодження метастазами регіональних лімфатичних вузлів (мамарні, пахвові та підключичні). Наприклад, значення N0 свідчить, що метастази в лімфавузлах відсутні, а N3, що метастази поширилися до підключичних лімфовузлів.
- Літерою M позначають віддаленість метастаз від первинного злоякісного новоутворення.
Для пацієнта зазвичай всі ці абревіатури не мають великого значення, набагато важливіший прогноз на лікування. Кожна форма раку молочної залози за сукупністю всіх характеристик є унікальною. Лікування раку грудей - складне багаторівневе завдання, особливо якщо мова про запущені форми з метастазами в лімфатичних вузлах. Тому краще довіритися досвідченому онкологу, який зможе підібрати оптимальне лікування з огляду на всі критерії та характеристики. Якщо ви шукаєте таких лікарів, зверніться до Medical Plaza.
Симптоми раку молочної залози
Які симптоми можуть вказувати на рак молочної залози, що розвивається:
- ущільнення і «вузлики», які можна намацати самостійно – найбільш явне свідчення пухлини, що розвивається;
- асиметрія молочних залоз, коли одна молочна залоза за відносно короткий період стає більшою за іншу;
- нетипові виділення із сосків;
- зміна форми або кольору сосків, втугнутість сосків;
- змінюється структура шкіри на грудях, можуть з'явитись висипання і навіть рани (зазвичай при формі раку T4);
- зморщування та/або втягування шкіри у місці розвитку пухлини;
- збільшення лімфатичних пахвових вузлів.
Щодо болю, то рак молочної залози зазвичай розвивається без яскраво вираженого больового синдрому. Іноді може відчуватися нетиповий біль, але вже на пізніших термінах розвитку хвороби. Найчастіше онкологію помічають за допомогою самостійної пальпації, коли у грудях виявляється невелике ущільнення.
Методи діагностики
Які методи діагностики використовують для виявлення та опису злоякісних новоутворень у залозистій тканині та молочних протоках молочних залоз:
- Пальпація або клінічне обстеження на прийомі мамолога. Молочні залози мають м'яку структуру, тому пальпація дозволяє досить точно описати новоутворення. Проте первинне обстеження лише перший етап діагностики.
- Мамографія або ММГ – неінвазивне та вельми інформативне дослідження молочної залози, яке проводять за допомогою цифрового рентгену. Знімки роблять у двох проекціях, що дозволяє виявити пухлину задовго до того, як її можна буде намацати мануально.
- Ультразвукове дослідження молочних залоз – ще один досить інформативний метод діагностики, що дозволяє досліджувати не лише доброякісні та злоякісні новоутворення, а й лімфатичні колектори.
- Дуктоскопія – сучасний метод відео-дослідження дрібних проток за допомогою дуктоскопа. Обстеження проток проводиться без розрізів та пункцій, у протоку молочної залози вводиться мікроендоскоп із відеокамерою, а зображення виводиться на систему візуалізації.
- Біопсія – забір зразка пухлини для гістологічного дослідження. Використовують три типи біопсії: аспіраційна біопсія (забір матеріалу за допомогою тонкої голки через пункцію), трепан-біопсія (забір біоматеріалу за допомогою більш товстої голки з ріжучим краєм), дуктоскопія – біопсія через молочну протоку.
- Комп'ютерна (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ). Використовуються рідко у випадках, якщо решта методів не дала повної картини патології.
- Тест на генетичну схильність до раку молочної залози. Це генетичне дослідження венозної крові на мутації в цільових генах BRCA 1 та BRCA 2.
Щодо самостійного обстеження, то воно може бути досить ефективним. Рекомендується регулярно проводити пальпацію молочних залоз, стежити за симетрією грудей, перевіряти бюстгальтер на наявність слідів від виділень із сосків. Пам'ятайте, що рання діагностика раку грудей може врятувати вам життя.
Як запобігти розвитку раку молочної залози?
Зменшити ризик виникнення небезпечної патології пацієнткам із мутаційними генними змінами BRCA1 або BRCA2 можна, не довівши ситуації до консиліуму онкологів. Для виявлення можливих ризиків РМЗ у медичному центрі Medical Plaza проводиться так званий Check up Анджеліни Джолі. За результатами розробляється тактика лікування.
Варіанти лікування раку молочної залози
Існують три підходи до лікування раку молочної залози. Це:
1. Променева та/або хіміотерапія.
2. Лампектомія – секторальна резекція молочної залози. Якщо точніше, то видалення пухлини є мініінвазивним і малотравматичним методом із збереженням молочної залози або її більшої частини.
3. Мастектомія – повне видалення молочної залози.
Кожен із варіантів має свої нюанси. Наприклад, променева та хіміотерапія може застосовуватися лише після хірургічного втручання для профілактики рецидиву або симптоматичного лікування при виявленні віддалених метастазів.
Лампектомія – органозберігаюча операція, яку проводять у разі якщо:
- рак знаходиться на ранній стадії розвитку;
- розмір грудей достатній для проведення органозберігаючої операції;
- пухлина поки що не метастазує;
- пацієнтка згодна пройти курс променевої терапії після операції.
Видалення пухлини з частковою резекцією залозистих тканин дозволяє зберегти молочну залозу, її форму, іноді функцію. Особливе значення сьогодні надається оптимальній демаркації меж злоякісної пухлини, що знижує радикальність хірургічних втручань.
Для визначення радіусу ураження в Medical Plaza використовують ICG-технологію. Як це працює? Для демаркації меж новоутворення використовують спеціальну флуоресцентну речовину (0,5% розчин зеленого індоціаніну), яку вводять або локально в шкіру, або в кровотік, а спеціальна ICG-камера підсвічує флуоресцентний розчин, позначаючи межі утворення.
Що таке лімфедема?
Проводячи операційні втручання щодо раку молочної залози, ми використовуємо методи, що зводять ризики виникнення лімфедеми до мінімуму.
Лімфедема – це грізне ускладнення, коли внаслідок застою лімфи збільшується та деформується кінцівка; свербить, курить і тягне цілий шлейф неприємностей.
Розвиток лімфадеми обумовлено особливістю анатомії лімфатичної системи та необхідністю хірурга максимально видалити пухлину молочної залози з лімфатичними вузлами, включаючи пахвові. Саме це призводить до лімфазастою та викликає лімфедему. У середньому вона зустрічається в 15-20% випадків у пацієнток після операції, а при стовбуровому типі лімфатичної системи досягає 60%.
Чи завжди потрібно видаляти лімфовузли при РМЗ?
Висічення лімфатичних вузлів із зони лімфовідтоку показано при залученні їх до пухлинного процесу. Якщо на етапі діагностики вузли залишаються в колишніх розмірах, але зберігається можливість їх ураження, проводиться дослідження сторожового вузла.
Якщо клітини пухлини в лімфовузлах першого ряду (сторожових) відсутні, то немає необхідності видаляти лімфатичні вузли, включаючи пахвові. Проблема полягає у можливості визначити які з численних лімфатичних вузлів сторожові. Для їх ідентифікації використовують радіаційний детектор технеції або ICG оптичний. Якщо у сторожових вузлах немає метастазів, немає необхідності виконувати розширене видалення лімфовузлів, включаючи пахвові.
Якщо хірургу доводиться видаляти пахвові лімфавузли або видаляти для термінового гістологічного дослідження понад два сторожові вузли, ми накладаємо профілактичний лімфовенозний анастомоз, що значно зменшує ризик розвитку лімфадеми. Накладення профілактичного лімфовенозного анастомозу за допомогою мікроскопа зводить ризик розвитку лімфодеми до 1-2%.
Метастази при раку молочної залози
Розростання патологічних клітин може відбуватися в будь-які органи. Найпоширеніші зони: мозок, шкіра, печінка, легені, кісткова система. Навіть невелика у розмірах пухлина може давати віддалені метастази. Ракові клітини часто активізуються через роки або десятки років після того, як проведено лікування раку молочної залози.
Онкопластика грудей
Завдяки ICG-техніці нашим хірургам вдається зберегти значну частину молочної залози, а після основної операції виконати реконструкцію. Онкопластика грудей після операції в Medical Plaza – окремий напрямок хірургічного мистецтва, де працюють талановиті хірурги. Для реконструктивних операцій використовують усі доступні техніки та інструменти, включаючи штучні імпланти.
Видалення пухлини супроводжується усуненням нанесених у процесі хірургічного втручання дефектів шкіри та тканин за допомогою методів пластичної хірургії:
- резекція карциноми з подальшим ушиванням тканини молочної залози без її переформування;
- лікування раку грудей з видаленням пухлини та усуненням дефекту клаптем, створеним із самої молочної залози;
- видалення пухлини та закриття дефекту фрагментом тканини, взятим з іншої ділянки тіла пацієнтки: живота, м'язів спини, сідниць, бічної грудної стінки.
- використання штучних матеріалів: імплантів, тимчасових експандерів чи постійних.
Лікування раку молочної залози – справді складна, багаторівнева та тонка робота. Не всі діагнози мають сприятливий результат, але наші фахівці роблять все можливе, щоб допомогти хворим навіть у тих випадках, коли шансів практично не лишилося. У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza функціонує одне із найкращих онкологічних відділень в Україні, у нас працюють першокласні онкологи, які публікуються у міжнародних медичних виданнях. У центрі встановлено сучасно лікувально-діагностичне обладнання, включаючи ICG-камери, практикуються найефективніші методики лікування та реабілітації. Записуйтесь на прийом, використовуючи форму нижче. Або зателефонуйте нам за номером, який вказаний на сайті.
Джерела
- "Breast Cancer: Diagnosis and Treatment" за редакцією Д. Роузена та М. Сміта.
- "Management of Breast Cancer: Multidisciplinary Approach" авторів П. Харпера та Л. Карсон.
- "Molecular Basis of Breast Cancer" за редакцією Х. Гріна та Р. Джонсон.
- "Surgical Techniques in Breast Cancer Treatment" авторів Т. Міллера та Е. Вільямс.
- "Advances in Breast Cancer Research and Therapy" за редакцією Р. Брауна та К. Тейлора.
- Наукові публікації у "Journal of Clinical Oncology".
- "Breast Cancer Research and Treatment" – спеціалізовані статті з діагностики, патогенезу та лікування раку молочної залози.
- Рекомендації Американського товариства клінічної онкології (ASCO) щодо лікування раку молочної залози.
- "European Journal of Cancer" – дослідження, присвячені раку молочної залози.
- Публікації Міжнародної асоціації онкологів молочної залози (International Breast Cancer Study Group).
- "Breast Cancer: From Biology to Treatment" авторів Л. Робертса та С. Міллера.
- Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я (WHO) щодо лікування та профілактики раку молочної залози.
- "Mammographic Imaging and Breast Cancer Detection" за редакцією А. Уайт.
- "Hormone Therapy in Breast Cancer" авторів Д. Скотта та М. Фостера.
- "Іммунотерапія та Targeted Therapy for Breast Cancer" під редакцією К.А. Дженкінса та Т. Лонг.
- Лікар – онкохірург
- Мамолог
- Кандидат медичних наук