Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці
Лікарі

У 20% випадків у пацієнток після радикального хірургічного втручання з приводу раку молочної залози виникає лімфедема – інвалідизуючий побічний ефект, пов'язаний з ушкодженням лімфатичних структур і утрудненням лімфовідтоку. Головним проявом цього ускладнення є набряк верхніх кінцівок.

Пацієнти можуть скаржитися на больові відчуття, відчуття тяжкості та стискання, обмеження рухової активності рук. Проблема негативним чином позначається і на зовнішньому стані верхніх кінцівок. Вони стають опухлими та понівеченими, що є постійним нагадуванням про рак молочної залози та нерідко стає причиною хронічного стресу, а також тривожних і депресивних розладів.

Що таке лімфостаз і лімфедема рук

Лімфостазом фахівці називають порушення транспорту лімфи, а лімфедемою - хронічний набряк, який розвивається внаслідок скупчення лімфатичної рідини в м'яких тканинах верхніх кінцівок. Механізм розвитку цього ускладнення пов'язаний з повним або частковим ушкодженням лімфатичних колекторів, що тягне за собою порушення відтоку багатої білком інтерстиціальної рідини.

Після того, як до патологічного процесу залучається велика кількість судин, одна частина міжклітинної рідини «перекачується» через вени, а інша - починає накопичуватися в тканинах. По суті, лімфостаз і лімфедема - це синонімічні поняття, які використовуються для опису одного й того ж стану - слоновість - хронічного захворювання, що супроводжується патологічним накопиченням тканинної рідини в інтерстиціальному просторі, яке виникає в результаті порушення відтоку лімфи і призводить до збільшення об'єму ураженого органу.

Лімфостаз руки при онкології молочної залози

Чому набрякає рука після видалення молочної залози

Під час хірургічного лікування раку молочної залози (мастектомія або лампектомія) можуть бути видалені пахвові та підключичні лімфатичні вузли. Після операції їх перевіряють на наявність атипових (злоякісних) клітин. Після лімфаденектомії, а також на тлі променевої терапії деякі лімфатичні судини можуть бути заблоковані. Через це відтік лімфатичної рідини з прооперованої ділянки може бути ускладнений.

Коли лімфа починає накопичуватися в міжклітинному просторі, викликаючи набряк верхньої кінцівки, йдеться про розвиток лімфедеми. У деяких випадках набряк незначний і ледь відчутний. В інших - настільки великий, що верхня кінцівка в буквальному сенсі подвоюється в об'ємі. У разі прогресування патології можуть з'являтися больові відчуття, тяжкість, стиснення й обмеження рухливості руки, зміна кольору шкіри.

Ризик розвитку лімфедеми руки

У кожній конкретній ситуації складно сказати, чому порушується відтік лімфи і чому рідина починає накопичуватися. У більшості випадків ускладнення після операції з видалення пухлини молочної залози не розвивається. Неможливо зі стовідсотковою точністю спрогнозувати, коли це станеться, а коли - ні. Пов'язано це з такими факторами:

  • відсутність стандартного дослідження, за допомогою якого можна виявити лімфедему;
  • пошкодження лімфатичних вузлів впливає на кожен організм по-різному;
  • ускладнення може розвинутися відразу після хірургічного втручання або лише через роки.

Однак фахівцям вдалося встановити, що на ймовірність виникнення ускладнення впливає те, яким саме способом було видалено лімфатичні вузли. Для проведення лімфаденектомії використовується два типи операцій:

  1. Біопсія сторожового лімфовузла. Це перше місце, куди часто поширюються злоякісні клітини.
  2. Видалення пахвових лімфовузлів. Може бути проведено видалення більшості або всіх структур. Кількість видалених лімфовузлів у кожного пацієнта різна.

У клініці «Medical Plaza» під час проведення хірургічних втручань у рамках видалення раку молочної залози використовують методи, що мінімізують ймовірність виникнення лімфедеми. Для цього перевагу віддають першому варіанту - біопсії сторожового лімфовузла. Якщо ракові клітини в сторожових лімфовузлах відсутні, у видаленні лімфатичних вузлів, зокрема пахвових, немає жодної потреби.

За підрахунками фахівців, після проведення біопсії сигнального лімфовузла лімфостаз виявлявся лише в 7% випадків. Тоді як у жінок, які перенесли видалення пахвових лімфовузлів, ускладнення виникало в чотири рази частіше. У середньому проблема діагностується в кожному п'ятому випадку після лімфодисекції.

Існує й низка інших чинників, які підвищують ризик пошкодження лімфатичної системи. До них належать:

  • променева терапія;
  • інфекційні захворювання шкіри та підшкірної клітковини;
  • серйозні травми (переломи, забої, розтягнення);
  • обмороження або опік після операції;
  • зростання новоутворення на прооперованому боці;
  • зайва вага при діагностованій пухлині молочної залози;
  • різкі зміни ваги протягом першого місяця після хірургічного втручання (набір або скидання маси тіла понад п'ять кілограмів).

Симптоми лімфедеми

Захворювання найкраще піддається коригуванню на початкових стадіях. Своєчасна діагностика дасть змогу запобігти прогресуванню патології та подальшому розвитку набряку. Якщо Ви помітили якісь із наведених нижче ознак, терміново зверніться по консультацію фахівця:

  • відчуття тяжкості у верхній кінцівці;
  • зниження рухливості руки і зап'ясть;
  • набряклість кисті вечорами (на початкових етапах виражена незначно і виникає епізодично);
  • відчуття стиснення і здавлювання (причиною може послужити носіння кілець, браслетів, годинників).

Стадії лімфедеми

Залежно від вираженості патологічного процесу фахівці виділяють чотири стадії лімфедеми:

  1. Набряклість має тимчасовий характер. Має тенденцію до посилення у вечірній час. Під час натискання з'являється вм'ятина.
  2. Характерна м'яка набряклість, яка має постійний характер. Стан ще оборотний.
  3. Тканини стають щільними, шкірні покриви набувають губчастої (пористої) структури. Під час натискання пальцями "ямки" не утворюються. Довжина окружності ураженої верхньої кінцівки на кілька сантиметрів більша за протилежну здорову руку. У разі відсутності лікування лімфатична рідина буде ще більше накопичуватися, стаючи причиною збільшення набряклості й ущільнення тканин.
  4. Це важка стадія, що характеризується розвитком серйозних ускладнень. Набряк має постійний характер. Шкіра потовщується і твердне. Рани на ній не загоюються. Верхня кінцівка різко деформується, втрачає свої функції (повністю або частково). Тканини є ідеальним живильним середовищем для патогенних мікроорганізмів, що нерідко стає причиною розвитку інфекцій (бешихового запалення).

Ефективне лікування лімфостазу в Medical Plaza

У клініці «Medical Plaza» під час лікування лімфедеми використовують хірургію лімфовенозного анастомозу (LVA). Лімфатичний потік відновлюється за допомогою власних лімфатичних і венозних судин пацієнта. Методика являє собою мікрохірургічне втручання, за допомогою якого створюються сполучення між лімфатичними судинами і венами. Весь хід маніпуляції виконується під контролем мікроскопа.

Незважаючи на малотравматичність технології, з технічної точки зору LVA є досить складним втручанням. Тільки 0,01% хірургів володіє навичками супермікрохірургії. На щастя, в медичному центрі «Medical Plaza» такі фахівці є!

У деяких випадках ефективність операції становить сто відсотків, що свідчить про повне одужання. Головними перевагами лімфовенулярного анастомозу в рамках лікування лімфедеми є:

  • Повне одужання у дев'яти пацієнтів із десяти (за умови проведення операції на ранніх стадіях процесу).
  • Регрес набряку спостерігається в 70-100% випадків.
  • Миттєвий результат, який видно на операційному столі.
  • Не потрібна госпіталізація та проведення загального наркозу.
  • Тривалість операції становить близько 2 годин.
  • Малоінвазивність (розріз на шкірі не перевищує кількох сантиметрів.

Профілактика лімфостазу при видаленні первинної пухлини

Пошкодження лімфатичних структур, що відповідають за транспорт рідини від верхньої кінцівки, тривалий час вважалося неминучим супутнім ускладненням оперативного втручання при раку молочної залози. Фахівцям клініки «Medical Plaza» вдалося впоратися з цією поширеною тенденцією.

У нашій практиці лімфедема виявлялася не більше ніж у 3% пацієнток. І це стосується виключно запущених стадій захворювання. Для мінімізації ризиків виникнення ускладнення в нашому Центрі використовуються такі заходи:

  • Біопсія сигнальних лімфатичних вузлів. Під час процедури з граничною точністю визначається стадія захворювання й оцінюється ризик метастазування (поширення атипових клітин). Під час операції лікар виявить сторожовий лімфовузол, видаляє його, після чого направляє в лабораторію для подальшого аналізу.
  • Створення лімфовенозних анастомозів (штучних з'єднань, що забезпечують відтік рідини). Проводиться в тих випадках, коли необхідно видалити всі пахвові лімфовузли.

Для фахівців «Medical Plaza» лімфедема вже давно перестала вважатися невиліковним ускладненням. Звертаючись до нас, ви потрапляєте в надійні руки справжніх професіоналів своєї справи, які з ювелірною точністю виконують свою роботу. Вас супроводжуватимуть на всіх етапах лікування, починаючи від комплексного обстеження і закінчуючи підбором компресійних виробів та індивідуальною реабілітаційною програмою.

У нашому Центрі операції в рамках лікування лімфедеми доведені до досконалості. Все проходить на найвищому рівні згідно з чинними світовими стандартами якості.  Для наших фахівців немає нічого неможливого. Ми успішно допомагаємо пацієнтам навіть із запущеними формами лімфостазу. Двері нашого медичного центру відкриті для Вас!

Автор:
Стаж: 20 років
  • Хірургія
  • Онколог-мамолог
  • Лікар ультразвукової діагностики
Онколог-мамолог, лікар ультразвукової діагностики
Запис на прийом