Хірургія молочної залози
Керуючись принципами виняткової чесності, порядності, відповідальності, дисципліни та високої професійної етики, ми можемо сказати, що ми – найкращі у місті Дніпро!
Рання діагностика пухлин молочної залози в МЦ «Medical Plaza»
Захворювання молочної залози – одна із основних проблем, з якими стикаються жінки різного віку. Рак молочної залози (РМЗ) посідає одне з перших місць серед онкологічних патологій у представниць слабкої статі. Щороку в Україні реєструють близько 16 000 нових випадків РМЗ, та близько 8 000 жінок гинуть від цього захворювання. Це проблема не лише захворюваності та смертності, а й «...драматичної зміни зовнішнього вигляду, способу життя та ступеня самооцінки, які виникають після хірургічного втручання».
Варто відзначити, що ефективність лікування онкопатології безпосередньо залежить від стадії захворювання. Чим раніше Ви звернетесь до лікаря, тим вищими стануть шанси на збереження органа та запобігання загрози життю.
РМЗ може розвиватися в різному віці, тому профілактичні огляди молочних залоз слід починати якомога раніше, після настання статевої зрілості.
Важливо також враховувати доброякісні стани та новоутворення у молочних залозах, які іноді вимагають серйозного лікування, в тому числі й хірургічного. Багато з них є передраковими та представляють серйозну небезпеку. На жаль, численні патології молочної залози не мають яскраво виражених симптомів. Тому регулярний огляд мамолога (спеціаліста із захворювань молочної залози) допоможе розпізнати хворобу на ранній стадії та своєчасно почати лікування.
Основні фактори ризику, які призводять до розвитку патології у молочній залозі:
- порушення менструального циклу, аборти;
- травми молочних залоз;
- наявність раку грудей в анамнезі;
- присутність РМЗ у когось із родичів;
- ранній початок менструації та пізня менопауза;
- відсутність дітей або пізні перші пологи (після 35 років);
- проблеми із лактацією;
- куріння, зловживання алкоголем;
- порушення функції щитовидної залози;
- цукровий діабет, неправильна робота наднирників;
- вплив радіації, наприклад, при променевій терапії, що призначається для лікування іншого типу раку.
Симптоми, що говорять про наявність новоутворень у молочних залозах:
- безболісне ущільнення всередині грудей;
- зміна природної форми молочної залози;
- зморщування або втягнення шкіри;
- дискомфорт, больові відчуття в одній із молочних залоз;
- припухлість на соску, його втягнення;
- кров'янисті виділення із сосків;
- збільшення лімфовузлів під пахвами.
При появі навіть одного з названих симптомів потрібно негайно звертатися до спеціаліста!
ОСНОВНІ МЕТОДИ РАННЬОЇ ДІАГНОСТИКИ
КЛІНІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ (ПАЛЬПАЦІЯ)
Молочна залоза належить до поверхнево розташованих органів, тому даний метод є досить інформативним. Процедура допомагає виявити пухлину у молочній залозі, оцінити її характер, побачити шкірні симптоми, що мають форму почервоніння, втягнення, виділень із сосків. Також метод дозволяє оцінити стан лімфатичних вузлів. За необхідності, після огляду проводиться біопсія.
При ранніх формах раку, а також у випадку появи великої пухлини, більш точними стають інструментальні методи діагностики.
МАМОГРАФІЯ (ММГ)
ММГ належить до рентгенологічних методів. У сучасній медицині, яка володіє цифровими мамографами, таке дослідження є абсолютно безпечним та високоінформативним.
ММГ дозволяє виявити новоутворення ще до того, як воно буде знайдене самим пацієнтом або лікарем. Для цього знімки кожної залози виконуються у двох проекціях.
Починаючи з 40 років, процедура проводиться кожні 12 місяців. Необхідність у спеціальній підготовці відсутня, але обстеження повинно проводитись у першій фазі менструального циклу. Для жінок, що перебувають у періоді менопаузи, діагностика може бути призначена у будь-який день. Під час вагітності та лактації метод не застосовується.
УЛЬТРАЗВУКОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ (УЗД)
УЗД молочних залоз – це доступний та інформативний метод візуалізації, особливо у пацієнток молодше 40 років. Його перевага полягає в тому, що він є абсолютно безпечним. Крім цього, УЗД може використовуватися з метою динамічного спостереження за пацієнтом, коли діагностика призначається досить часто.
За результатами УЗД вдається відрізнити доброякісні утворення (фіброаденому молочної залози, кісту). Також ультразвуковим методом проводиться обстеження лімфатичних вузлів на наявність метастазів при вже встановленому діагнозі РМЗ. У МЦ «Medical Plaza» всі обстеження здійснюються на апаратах УЗД екстра-класу.
BRCA-МУТАЦІЇ
Сьогодні особлива увага надається генетичній схильності до певного виду онкології. Жінкам, у яких в родині маються випадки захворювання на рак грудей або яєчників, рекомендований тест на спадкову схильність до нього.
При проходженні процедури здають кров з вени. Це потрібно для виявлення мутацій в генах BRCA1 і BRCA2. Якщо патологія присутня, ризик виникнення раку грудей здатен досягати 80%. У подібних випадках слід проходити обстеження раз на півроку, чергуючи мамографію з МРТ-дослідженням. Крім того, потрібні регулярні гінекологічні обстеження.
Ризик розвитку раку молочної залози та раку яєчників у носіїв мутацій в генах BRCA1/2 значно зростає. Виявлення успадкованих аномалій дозволяє говорити про наявність генетичної схильності до раку, формувати групи підвищеного ризику для проведення профілактики, знизити рівень захворюваності та покращити результати проведеного лікування.
БІОПСІЯ
У випадку виявлення пухлини молочної залози рекомендується проведення біопсії. Якщо утворення має невеликі розміри (до 1 см), перевага надається тонкоголковій аспіраційній біопсії, яка схожа на звичайну ін'єкцію. Така маніпуляція проводиться амбулаторно, без попередньої підготовки. Як правило, процедура не потребує знеболювання. Матеріал забирають для цитологічного (клітинного) дослідження.
При діагностуванні великого утворення або пухлини, що схожа на злоякісну, проводиться трепан-біопсія. Метод нагадує тонкоголкову техніку, але при цьому використовується спеціальна голка з ріжучим краєм. Після проведення пункції виходить цілий стовпчик тканин молочної залози. Процедуру здійснюють в амбулаторних умовах, з використанням місцевої анестезії. Біоматеріал, взятий для гістологічного дослідження, обробляється протягом 7-10 днів.
КОМП'ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ
Ця діагностична методика є досить дорогою. КТ використовується у випадках, коли немає чіткої впевненості у природі виявленого новоутворення, а звичайний рентген або УЗД не дають усієї інформації. Також КТ застосовується, якщо рак грудей вже підтверджено, і пухлина дала метастази. Тоді обов'язково призначають обстеження головного мозку, грудної клітини, черевної порожнини, малого таза. У МЦ «Medical Plaza» комп'ютерна томографія проводиться на сучасному приладі марки Siemens (Німеччина) 2017 року випуску, що забезпечує низькопроменеве навантаження.
ЕФЕКТИВНІСТЬ САМООБСТЕЖЕННЯ
Незважаючи на серйозну ефективність вищезазначених методів діагностики, не варто забувати про найпростіший та найдоступніший спосіб – самообстеження, тобто самостійний огляд та пальпацію молочних залоз. Його рекомендується проводити раз на місяць, у перший тиждень після закінчення місячних (коли молочна залоза не напружена) та раз на 6 місяців у фахівця. Під час менопаузи вибирається один з днів у календарному місяці.
Огляд включає в себе наступні дії:
- перевірку бюстгальтера на наявність слідів виділень;
- порівняння розмірів та симетричності молочних залоз (при самоогляді це робиться перед дзеркалом);
- перевірку стану шкіри (еластичності, рівномірності кольору, наявності ущільнень, ямочок або горбків);
- глибоке промацування молочних залоз у положенні стоячи та лежачи (таке обстеження ведеться від ключиці до нижнього краю ребер та від грудини до пахвової лінії, включаючи область пахв, де шукають збільшені лімфовузли);
- обстеження соска (увагу звертають на зміну його форми, кольору, наявність виразок або тріщин).
Самообстеження дозволяє знаходити пухлини на ранніх етапах росту. У разі виявлення певних ознак – видимих або відчутних ущільнень, втягнення шкіри, нетипових виділень – потрібно звернутися до лікаря.
Для зручності пацієнтів у МЦ «Medical Plaza» проводяться скринінгові програми, спрямовані на виявлення новоутворень у чоловіків та жінок на початковій стадії.
Рання діагностика пухлини молочної залози здатна врятувати життя!