Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Мастопатія – це доброякісне захворювання незапального генезу, що супроводжується гіперплазією (розростанням) тканин молочної залози з подальшим утворенням кіст та ущільнень. Патологію також називають фіброзно-кістозною хворобою та дисгормональною дисплазією.

Мастопатія є гормонозалежною патологією, це означає, що до її розвитку призводять зміни гормонального фону. Захворювання найпоширеніше серед жінок фертильного віку.

Незважаючи на доброякісний характер ущільнень, існує ризик злоякісного переродження, тому важливо своєчасно звернутися до фахівця і приступити до терапії. Діагностикою та лікуванням захворювання займається лікар-мамолог. Раннє виявлення патології допоможе зберегти здоров'я, а можливо навіть життя.

Кутова Юлія Вікторівна 
 Стаж:  47 років 
 Онкохірург вищої категорії, мамолог 
Жильцов Олексій Валерійович 
 Стаж:  20 років 
 Онколог-мамолог, лікар ультразвукової діагностики 

Від чого виникає мастопатія?

Механізм розвитку фіброзно-кістозної хвороби насамперед пов'язаний з гормональними порушеннями, а саме з нестачею прогестерону та переважанням естрогенів. Молочні залози є органами-мішенями. Це означає, що клітини органу насамперед реагують на коливання гормонів. Саме тому їх стан може змінюватися при вагітності, лактації, менопаузі, і навіть залежно від дня менструального циклу.

Ймовірність розвитку мастопатії збільшується під впливом цілого ряду провокуючих факторів, а саме:

  • спадкова схильність;
  • травми грудей;
  • гінекологічні патології;
  • новоутворення;
  • ендокринні порушення;
  • хвороби ШКТ (підшлункової залози, шлунка, печінки та жовчовивідних проток);
  • неодноразове штучне переривання вагітності;
  • ожиріння, різкий набір ваги, радикальні дієти;
  • неправильно підібрані оральні контрацептиви, безконтрольний прийом гормональних засобів;
  • нестача йоду в раціоні;
  • хронічний стрес, психоемоційне та фізичне виснаження, депресія;
  • пізня менопауза;
  • цукровий діабет;
  • гіпоталамо-гіпофізарні порушення;
  • раннє статеве дозрівання;
  • відмова від годування груддю;
  • носіння тісного бюстгальтера;
  • пізня вагітність;
  • шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем).

Які ознаки мастопатії?

Клінічні особливості мастопатії безпосередньо залежать від різновиду захворювання, характеру її поширення та темпів прогресування. Найчастіше пацієнтки скаржаться на появу наступних симптомів:

  • поява тяжкості та болю в грудях перед менструацією;
  • виділення із сосків серозного, гнійного чи кров'янистого секрету;
  • набряк та підвищена чутливість грудей;
  • молочна залоза збільшується у розмірі;
  • тріщини на сосках, втягування;
  • збільшення та болючість регіонарних лімфовузлів;
  • поява ущільнень, кіст або вузликових утворень.

Відмінною характеристикою мастопатії під час проведення диференціальної діагностики є поява болю у молочних залозах саме перед менструацією. Як тільки вона закінчується, неприємні відчуття самостійно минають. Зазвичай жінки навіть не надають значення цьому симптому, а вважають це варіантом норми. По мірі прогресування патологічних змін у залозі біль починає набувати постійного характеру з іррадіацією в пахвову западину та верхню кінцівку.

Діагностика мастопатії

Своєчасно виявлену дисплазію вилікувати буде набагато легше та ефективніше, ніж намагатися боротися із запущеним процесом. Діагностика починається з консультації лікаря-маммолога. Для того щоб побачити повну картину, фахівець збирає анамнез і вислуховує всі скарги пацієнтки. Встановити діагноз допомагають і деякі уточнюючі питання, наприклад, коли з'явилися симптоми, чи це пов'язано з менструальним циклом, чи були в минулому вагітності, пологи, аборти та ін.

Далі слідує візуальний огляд молочних залоз, а також пальпація (промацування) грудей та прилеглих лімфовузлів у положенні лежачи та стоячи. Фахівець звертає увагу на форму та розмір молочних залоз, стан сосків, перевіряє, чи є виділення. Зазвичай такий огляд надає мамологу вичерпну інформацію. Однак у деяких випадках потрібно проведення лабораторно-інструментальних методів дослідження, серед яких:

Залежно від результатів аналізів, пацієнтці може бути додатково призначена консультація інших вузьких фахівців, наприклад, гінеколога або ендокринолога.

Як самостійно розпізнати мастопатію?

Запідозрити наявність мастопатії можна за допомогою самообстеження молочних залоз. Огляд потрібно проводити у розслабленому та спокійному стані. Не потрібно себе накручувати та налаштовувати на погане. До самообстеження слід відноситися як до звичайної гігієнічної процедури, такої, як чистка зубів.

Оглядати та пальпувати груди достатньо один раз на місяць. Робити це частіше немає потреби. Найсприятливішим періодом цього є п'ятий-шостий день після початку менструації. У цей період циклу зайва рідина йде з грудей. Залози стають м'якими та податливими до пальпування.

Почати слід з огляду бюстгальтера щодо наявності слідів від виділень. Їхнє виявлення вже саме по собі є серйозним приводом для звернення до фахівця. Далі слід візуально оглянути груди у положенні стоячи перед дзеркалом, поклавши руки на пояс. Заздалегідь подбайте про гарне освітлення. Оцініть форму, розмір, контури грудей. Потім підніміть обидві руки і подивіться на те, як залози зміщуються, чи не з'явилося втягування або западання.

Також важливо перевірити стан шкірних покривів. Оцініть їхню еластичність, зверніть увагу, чи немає висипки, пігментації. Подушечками пальців круговими рухами акуратно обмацайте груди. У нормі молочні залози мають дольчасту та зернисту структуру. Будь-які ямочки та ущільнення повинні бути відсутніми. Дослідити груди можна за методом квадрата чи спіралі. Наприкінці варто приділити увагу стану сосків. Зверніть увагу на їхню форму, колір, контури, наявність виділень. Пропальпувати груди важливо і лежачи на боці, завівши руку за голову.

Якщо ви виявили якісь зміни, відразу ж вирушайте до мамолога. Не варто ставити собі діагнози лише на підставі самоогляду. Це у компетенції кваліфікованого лікаря.

Види мастопатії

Залежно від типу тканини, що зазнала проліферації, та структури ущільнень виділяють такі різновиди захворювання:

Дифузна. Характеризується ураженням усієї молочної залози. Процес, як правило, поширюється на обидві груди. Супроводжується появою болю та відчуття тяжкості в залозах перед менструацією. Найчастіше дифузна мастопатія виявляється суто випадково під час профілактичного огляду.

Фіброзно-кістозна. На відміну від дифузної форми, для неї характерна поява невеликих хворобливих кіст округлої форми. Утворення можуть бути одиночними та множинними. За консистенцією вони бувають від м'яких до кам'янистих щільних. Найчастіше фіброзно-кістозна форма виявляється у дівчаток у пубертатному віці.

Вузлова. Зазвичай протікає безсимптомно. Є вогнища ураження у вигляді вузлів. Вузлова форма відрізняється високими ризиками малігнізації (злоякісного переродження).

Ступені мастопатії

Залежно від вираженості розростання тканин виділяють три основні ступені мастопатії:

  1. Легка. Серед клінічних симптомів є набряклість і болючість молочних залоз у передменструальному періоді, яка самостійно проходить.
  2. Середня. Болючість грудей подовжується до кількох тижнів. Під час пальпації можна промацати ущільнені часточки.
  3. Тяжка. Вирізняється наявністю значних ущільнень. До больового синдрому приєднуються виділення із сосків.

Як лікувати мастопатію

Лікувальні заходи під час фіброзно-кістозного захворювання підбираються в індивідуальному порядку для кожної пацієнтки окремо. Терапія може відрізнятись залежно від етіології (причин розвитку), ступеня тяжкості, а також результатів лабораторних та інструментальних досліджень.

Лікуванням мастопатії займається лікар-мамолог. Першочергове завдання терапії полягає у пошуку першопричини захворювання. Після того, як етіологія була встановлена, лікарі можуть приступати до вирішення та інших питань: зниження больового синдрому, зменшення ущільнень, профілактики рецидивів, коригування гормонального статусу. На ранніх етапах можна обійтися консервативними методами та коригуванням способу життя. У важких випадках може бути потрібна операція.

Медикаментозна терапія

У комплексній терапії мастопатії можуть призначатися різні групи препаратів:

  • нестероїдні протизапальні засоби;
  • вітамінно-мінеральні комплекси;
  • гомеопатичні засоби;
  • фітотерапія;
  • адаптогени;
  • антиоксиданти;
  • ензими;
  • антибіотики;
  • заспокійливі ліки;
  • препарати із йодом;
  • діуретики для виведення надлишкової рідини.

У терапії мастопатії важливе місце приділяється і гормонотерапії. За допомогою нормалізації гормонального статусу можна усунути больовий синдром, запобігти появі нових розростань і зменшити розміри вже існуючих ущільнень. Однак далеко не у всіх випадках захворювання піддаються цьому способу лікування.

Гормональні засоби підбираються суворо в індивідуальному порядку під контролем фахівця, який зможе контролювати гормональне тло пацієнтки. Вони можуть бути використані перорально у вигляді таблеток, парентерально (уколи) або зовнішньо у вигляді гелів. Пацієнткам репродуктивного віку з лікувальною метою можуть призначатися гормональні контрацептиви. Для призначення конкретного препарату може бути потрібна допомога інших фахівців, наприклад, гінеколога, невролога або ендокринолога.

Коригування способу життя

Ефективне лікування мастопатії – це комплекс заходів. Не варто ігнорувати рекомендації щодо коригування способу життя та харчування. Фахівці постійно говорять про важливість дотримання режиму праці та відпочинку, повноцінного сну, помірних фізичних навантажень. Сприятливий ефект матиме нормалізація ваги, відновлення психоемоційного стану, регулярне статеве життя.

Важливу роль грає раціон харчування. Перевагу варто віддавати продуктам, багатим на клітковину і корисні жири. Калорійність страв краще зменшити за рахунок відмови від «швидких» вуглеводів. До свого раціону бажано включити продукти з високим вмістом йоду (морепродукти, горіхи, гриби). Також важливо підібрати собі добрий бюстгальтер. Від виробів із кісточками та щільними рельєфними швами, які травмують груди, доведеться відмовитися.

Народна медицина не замінить основного лікування. Рецепти з нетрадиційної терапії на основі лікарських трав можна використовувати як допоміжний засіб для нормалізації сну, зменшення болю та виведення рідини.

Хірургічне втручання

У деяких випадках не обійтись без оперативного втручання. Сюди можна віднести наявність утворень великих розмірів та значні розростання, які не піддаються консервативної терапії, а також підозра на ракове переродження. Великої популярності користується секторальна резекція, при якій видаляють виключно уражену область (сектор), здорові тканини при цьому не зачіпаються. Методика відрізняється малотравматичністю, безпекою, мінімальними ризиками ускладнення та швидким відновленням. При великих утвореннях можливе проведення лазерної коагуляції. Процедура проводиться без розрізів та загального наркозу.

Чим небезпечна мастопатія і що буде якщо не лікувати мастопатію

Мастопатія ніколи не проходить самостійно, і вона неухильно прогресуватиме, якщо нічого не робити. Лікування мастопатії слід приступати відразу ж після виявлення патології. Захворювання відносять до передракового стану, тому зволікання і відмова від терапії неприпустимі.

Рак молочних залоз - це найстрашніше ускладнення дисгормональної дисплазії, але не єдине. На фоні дисплазії нерідко активізуються запальні реакції, які можуть призвести до інфікування та нагноєння. Існує ймовірність і того, що утворення будь-якої миті лусне.

Що не можна робити при мастопатії?

При дисгормональній дисплазії під забороною:

  • лазня сауна;
  • засмага, солярій;
  • інтенсивні фізичні навантаження;
  • аборти;
  • теплові фізіотерапевтичні процедури;
  • куріння, зловживання алкоголем;
  • чорна кава та чай;
  • прості вуглеводи, жирне, копчене.

До протипоказань можна віднести прийом гормональних засобів при підозрі на малігнізацію. Масаж також є спірною процедурою при мастопатії. Необережна дія на молочну залозу може ще більше нашкодити.

Де лікувати мастопатію?

Своє здоров'я потрібно довіряти професіоналам своєї справи, яких можна знайти у клініці Medical Plaza. Лікування у нас – це чудова можливість позбавитися мастопатії під наглядом досвідчених лікарів-мамологів, які регулярно підвищують рівень своєї кваліфікації. До нас можна звернутися як для проходження планового огляду, так і в екстрених ситуаціях, які потребують негайної консультації спеціаліста.

Багатопрофільна клініка «Medical Plaza» гарантує точну та швидку діагностику. Наш центр оснащений власною лабораторією, сучасною апаратурою, операційними та комплексом для реабілітації пацієнтів. У нас можна пройти всі необхідні дослідження, починаючи від простих лабораторних аналізів та закінчуючи серйозними інструментальними методами.

Наші лікарі допоможуть впоратися не лише з проявами мастопатії, а й повністю усунути причини захворювання незалежно від того, наскільки воно запущено та як протікає. «Medical Plaza» - це поєднання високих технологій, професіоналізму та комфорту. Записатися на прийом можна в будь-який зручний для вас час. Наші співробітники з радістю дадуть відповіді на всі питання, що вас турбують.

Отже, мастопатія – це захворювання молочних залоз, що характеризується розростанням тканин. В основу розвитку патології лягають гормональні порушення. Каталізатором можуть стати травми, переохолодження, стрес, шкідливі звички. Головною ознакою хвороби є біль перед менструацією. Для своєчасного виявлення патології рекомендується проходження профілактичних оглядів та щомісячне самообстеження. Незважаючи на те, що мастопатія має доброякісну природу походження, за відсутності лікування захворювання може трансформуватися у злоякісне утворення. Ось чому лікування слід приступати відразу ж після постановки діагнозу. На ранніх етапах можна уникнути оперативного втручання. Вибір лікаря – це ще один важливий фактор успішного та ефективного лікування. Найкращих мамологів можна знайти у клініці «Medical Plaza»!

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження