Варикозне розширення вен – це патологічний процес ураження судин, які несуть кров до серця, що супроводжується збільшенням діаметра вен, і як наслідок – порушенням роботи венозних клапанів та кровотоку загалом. Якщо не лікувати варикоз, це неминуче призведе до формування аневризмоподібних вузлів, а на пізніх стадіях - до появи трофічних виразок. Згідно зі статистикою, поширеність варикозу надзвичайно висока. Практично 90% жінок та 65% чоловіків рано чи пізно стикаються з цією патологією.

НАЗАРЕНКО ВІТАЛІЙ ЮРІЙОВИЧ
 Про лікаря 
Назаренко Виталий Юрьевич 
 Стаж:  9 років 
 Судинний хірург 

Лікування варикозу вен нижніх кінцівок передбачає використання різних технік, починаючи від методів малоінвазивної хірургії (флебектомія), закінчуючи сучасними маніпуляціями: радіочастотною абляцією та лазерною коагуляцією.

У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza працює відділення флебології, де проводиться діагностика, лікування та профілактика варикозної хвороби на різних стадіях розвитку. У нас працюють висококласні лікарі з великим практичним досвідом, використовується сучасне обладнання та передові лікувальні практики.

Методи лікування

Як лікувати варикозне розширення вен на ногах? За роки медичної практики з'явилося кілька ефективних методик, що дозволяють легко та практично безболісно лікувати різні форми цього захворювання. Найбільш перспективні напрямки:

 1. Флебектомія – класичний варіант хірургічного втручання, що передбачає перев'язку та видалення розширених поверхневих венозних структур через невеликі розрізи в паху, на стегні та вище гомілки. Операція вважається малотравматичною та виконується амбулаторно під спинальною анестезією. Це одна з робочих методик, яку використовують на різних стадіях розвитку хвороби, дозволяючи видаляти дисфункціональні вени відносно швидко (40-60 хвилин) та без значних наслідків.
 2. Мініфлебектомія. Вважається косметичним варіантом флебектомії. Цю техніку застосовують для видалення невеликих дисфункціональних поверхневих судин через мікропроколи за допомогою спеціальних гачків.
 3. Ендовазальна лазерна коагуляція (ЕВЛК). Як лікується варикоз ніг за допомогою лазера? Технологія досить проста – у розширену посудину під місцевим наркозом ін'єкційно вводять тонку трубку (ендовазальний провідник) із лазером малої потужності на кінці. Лазер нагріває воду крові та внутрішні стінки вени, що викликає коагуляцію білків. Вена стоншується і закупорюється, а через рік самостійно розсмоктується. Втручання – мінімальне, реабілітація – легка, ефективність – висока.
 4. Склеротерапія, включаючи її підвиди – катетерна, пінна та мікросклеротерапія. Суть методу полягає в тому, що в варикозну вену вводять спеціальний пінний склерозант, який склеює судину, обмежуючи кровопостачання. Принцип той самий, як і за ЕВЛК, але замість лазера, що запаює вену, використовується фізична речовина – пінний склерозант. Для цього використовують ін'єкції.
 5. Радіочастотна абляція (РЧА). Як лікувати варикоз на ногах за допомогою РЧА? Ця технологія на даний момент вважається однією з найпередовіших. Вона ґрунтується на тих же принципах, що й ЕВЛК або пінне склерозування. Різниця в тому, що для «запаювання» розширених поверхневих вен використовується гнучкий електрод, що впливає на стінки судин радіочастотним імпульсом. Електрод вводиться ін'єкційно, операція проходить швидко (40-60 хвилин) та практично безболісно.

Яку саме методику вибрати у тому чи іншому випадку, вирішує лікар-флеболог після обстеження та діагностики, а також з урахуванням наявних захворювань та медичної історії пацієнта. Проблема в тому, що всі ці методики мають загальні протипоказання і в деяких випадках не можуть використовуватися через високу ймовірність розвитку ускладнень.

Коли лікування варикозу ніг за допомогою вищеописаних методик неможливе:

 • тромбофілія – захворювання, що характеризується хронічним порушенням коагуляції (згортання) крові;
 • ХІНК – хронічна ішемія нижніх кінцівок;
 • тяжка серцева недостатність;
 • серйозні порушення роботи легеневої та серцево-судинної системи;
 • хронічні інфекційні захворювання;
 • набряки нижніх кінцівок;
 • артеріальна гіпо-або гіпертензія на ІІ стадії та вище;
 • вагітність та період лактації;
 • супутні захворювання, що виявляються у вигляді локальних запалень судин та м'яких тканин нижніх кінцівок;
 • деякі види дерматологічних захворювань.

Важливо уточнити, що навіть за наявності одного чи кількох протипоказань операцію можна провести. Наші флебологи проведуть ретельне обстеження, оцінять ризики та перспективи, підберуть найефективніший та найбезпечніший варіант лікування. Флебологи Medical Plaza знають, як лікувати варикоз на ногах у жінок та чоловіків, та які методики краще використовувати у кожному окремому випадку.

Можливості та ефект від консервативного лікування

Як прибрати варикоз на ногах за допомогою пігулок? І чи це можливо? Фармакотерапія і так є невід'ємною частиною процесу лікування цієї патології, але якщо говорити про те, щоб використовувати препарати як єдиний метод – за винятком хірургічного втручання, – то подібна стратегія є малоефективною.

Консервативна терапія може використовуватися виключно як профілактичний захід для попередження розвитку варикозу або лікування захворювань, які стали першопричиною розширення поверхневих вен на ногах. Якщо, наприклад, діаметр вен на ногах перевищив 1 см, ніякі таблетки не допоможуть. Тому фармакотерапія використовується лише на початковій стадії формування первинної симптоматики варикозу та для профілактики цього захворювання.

У решті випадків сьогодні практикуються різні методи мініінвазивного хірургічного втручання, часто в сукупності з медикаментозною терапією. Це найкращий і єдиний варіант, тому що лікувати варикоз на ногах у чоловіків і жінок потрібно комплексно, використовуючи всі доступні методи, що дозволяють досягти найкращого результату та запобігти рецидивам.

Можливі ускладнення, якщо не лікувати варикоз

Практично будь-яке захворювання має схильність до переходу в хронічну форму, якщо хворий не робить зусиль для усунення причин або ігнорує необхідність відвідування лікаря. Варикозна хвороба не є винятком. Що буде, якщо не лікувати вени на ногах:

 1. З'являться характерні для цієї хвороби симптоми навіть якщо їх раніше не було. Почастішають болі в ногах, особливо ввечері після робочого дня. Все частіше турбуватиме відчуття тяжкості та втоми ніг. З'являться набряки у дистальних відділах нижніх кінцівок.
 2. Якщо хворий і надалі ігноруватиме симптоматику та відкидатиме адекватне лікування варикозу вен на ногах, почнуть розвиватися більш важкі ускладнення у вигляді зниження чутливості шкіри, періодичних судом, зміни пігментації, появи венозних сіток та зірочок.
 3. У тяжкій формі формуються трофічні виразки. Спочатку невеликі, що піддаються «домашньому» лікуванню, пізніше великі ураження шкіри та жирової тканини, що супроводжуються некрозом і навіть сепсисом. Відомі випадки розвитку гангрени з наступною частковою або повною ампутацією кінцівки.

Тому, якщо ви ще думаєте про те, що робити з варикозом на ногах, записуйтесь на консультацію флеболога в МЦ Medical Plaza. Чим раніше лікар поставить діагноз, тим легшим буде лікування та реабілітація. Краще заздалегідь попередити прогресуючий розвиток захворювання, аніж пізніше боротися з тяжкими наслідками.

Чому так важливо вчасно звернутися до флеболога

Ви маєте варикоз на ногах: що робити? Найкращий і єдино правильний варіант – звернутися до флеболога. Мазі, компреси чи якісь пігулки, куплені в найближчій аптеці за порадою «хорошої знайомої», не допоможуть. Безумовно, деякі дії можуть уповільнити розвиток захворювання чи навіть зупинити його. Наприклад, якщо у хворого велика вага, то схуднення позитивно впливатиме і на судини.

Але не варто помилятися – якщо вени вже розширені, а венозні клапани нормально не працюють, крім операції нічого не допоможе. Якщо поверхневі вени видно неозброєним оком, значить, проблема є, і її потрібно вирішувати за допомогою фахівця. Наші флебологи мають великий практичний досвід лікування та профілактики різних типів варикозу та його ускладнених форм. Записуйтесь на прийом зараз, не варто відкладати "на завтра". Вже через тиждень ви позбавитеся комплексів через негарні вени, забудете про втому і болі в ногах і зможете жити повноцінним життям.

FAQ

Чим небезпечний варикоз на ногах?

Це повільно, але неухильно прогресуюча патологія, яка без своєчасного лікування може призвести до розвитку ускладнень, включаючи формування трофічних виразок на ногах.

Які можуть бути наслідки, якщо не лікувати варикоз на ногах?

На початковій стадії – легка симптоматика на кшталт втоми ніг, почуття тяжкості, сверблячки в гомілках і кісточках. У міру прогресування захворювання періодично з'являтимуться набряки, посилиться втома і почуття тяжкості, почне змінюватися пігментація шкіри на ногах. У занедбаному стані варикоз провокує формування трофічних виразок, які у свою чергу можуть призвести до сепсису та гангрени з усіма витікаючими.

Що буде, коли лопне варикоз на нозі?

Почнеться кровотеча. Це критичний стан, що потребує негайного реагування. Виклик швидкої, обстеження у флеболога, постановка діагнозу, лікування за допомогою однієї з описаних методик.

До якого лікаря йти з варикозом на ногах?

Питаннями лікування, діагностики та профілактики варикозної хвороби займається флеболог. Напрямок медицини – флебологія.

Як краще лікувати варикоз на ногах?

Однією з найефективніших методик. Це флебектомія (і мініфлебектомія), ендовазальна лазерна коагуляція (ЕВЛК), склеротерапія, радіочастотна абляція (РЧА).

Як лікувати варикоз на ногах під час вагітності?

Все залежить від того, на якому триместрі знаходиться пацієнтка, і на якій стадії захворювання. На ІІ та ІІІ триместрі вагітності варикоз не лікують. Операцію відкладають до завершення періоду годування груддю. Ведеться динамічний нагляд.

Як у домашніх умовах лікувати варикоз на ногах?

Ніяк. Можна, звичайно, використовувати мазі чи компреси, носити компресійні панчохи, але це лише віддаляє час операції. Якщо у вас вже є варикоз, рано чи пізно доведеться зважитися на оперативне втручання.