Флебектомія (мініфлебектомія)
Флебектомія – це традиційний метод хірургічного лікування запущеного варикозу на ногах. Застаріла назва – венектомія. Застосовується цей метод у тих випадках, коли ендовазальна лазерна коагуляція (ЕВЛК) з тих чи інших причин протипоказана. Згідно зі статистикою за кілька останніх років кількість операцій з видалення вен за допомогою флебектомії помітно знизилася порівняно з ЕВЛК-процедурами. Це пов’язано з появою і використанням більш передових технологічних рішень, за допомогою яких лікують варикоз на будь-яких стадіях. Однак у деяких випадках без флебектомії просто не обійтися.
У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza функціонує сучасне відділення флебології, яке оснащене передовим медичним обладнанням. У нас працюють висококласні фахівці, які досконало володіють як класичними, так і сучасними техніками лікування варикозної хвороби та її ускладнень (трофічні виразки). Радикальна флебектомія тільки на перший погляд здається складною та травматичною операцією. Насправді це стандартна процедура, яка проводиться в комплексі з використанням мініінвазивних технік втручання, що передбачають мінімальні збитки і швидку реабілітацію.
Суть методики та її різновиди
Флебектомія вважається значно удосконаленим варіантом «перев'язування комунікативних вен по Лінтону» – порожнинної операції, що передбачає перев'язку підшкірних вен через великий розріз на нозі. Такий підхід застосовувався у 40-х та 50-х роках XX століття, як основний метод лікування варикозу. На щастя, оперативні практики за роки значно видозмінилися. Замість великих розрізів почали використовувати ендоскопічні мініінвазивні техніки, що дозволяють завдавати мінімальної шкоди пацієнтові.
Якщо використовувати дуже спрощену термінологію, то класична флебектомія – це перев'язка та видалення поверхневих вен (варикозних) на ногах через невеликі розрізи в паху (1,5-3 см), на стегні (1-1,5 см) та вище гомілки (1) -1,5 см). Про те, як робиться операція, ми розповімо нижче. Головне запам'ятати, що флебектомія – це не складно, не боляче (анестезія) та абсолютно безпечно. Реабілітація після операції триває лише кілька місяців, причому «на ногах». Пацієнт вже наступного дня може повноцінно ходити та займатися звичними справами (будинок, робота, відпочинок).
Щодо різновидів флебектомії, то розрізняють три основні типи:
- Класична флебектомія.
- Мініфлебектомія варикозних вен.
- Комбінований варіант.
Розглянемо кожен тип окремо.
Особливості класичної флебектомії
Про те, що таке класична флебектомія, сказано достатньо. Зупинимося докладніше на показаннях до проведення цього типу операції.
Коли класичний варіант втручання більш доречний з погляду флебології як окремого напряму у медицині:
1. Діаметр зовнішніх вен на нозі перевищив 1 см. Такий діаметр вважається критичним. Теоретично видалення вени з допомогою лазерної коагуляції також можливо. Однак на практиці через великий діаметр, а також через сильне викривлення судин, цей метод може бути менш ефективним або стати причиною розвитку ускладнень. Тому в таких випадках найчастіше вибирають класичний спосіб.
2. Варикозна хвороба перейшла до завершальної стадії розвитку, внаслідок чого на нозі/ногах утворилися трофічні виразки. Ендовазальна лазерна коагуляція в цьому випадку не підходить через локальні або великі ураження шкіри і жирової клітковини. Потрібна термінова флебектомія вен нижніх кінцівок і подальше лікування трофічних виразок, що сформувалися.
3. Пацієнт переніс венозний тромбоз поверхневих вен (не плутати із тромбозом глибоких вен). За такого анамнезу флебэктомія проводиться поетапно після дослідження кровоносної системи нижніх кінцівок, щоб знизити ризики ускладнень.
4. Великі варикозні ураження вен по всій нозі. І тут можуть використовувати як ЕВЛК, але у кілька підходів, так і флебектомію. Рішення приймає флеболог після повного обстеження пацієнта та аналізу анамнезу захворювання.
Варто також сказати про протипоказання:
- серйозні порушення роботи серцево-судинної та легеневої систем;
- тяжкі форми інфекційних захворювань;
- вагітність (ІІ та ІІІ триместр);
- шкірні захворювання.
Як відбувається класичне хірургічне втручання? Спочатку обстеження, здача аналізів, УЗД, іноді МРТ. Далі - аналіз результатів та підготовка пацієнта до операції. Перед початком процедури проводиться спинальна (частіше) або місцева (рідше) анестезія.
Як проходить флебектомія. Техніка операції:
- Робиться невеликий розріз за допомогою скальпеля у паху. Зазвичай не більше 2-3 см.
- Перев'язується поверхнева вена у місці впадання в глибоку.
- Видаляється основний стовбур видозміненої вени.
- Видаляються судини з окремих розрізів або проколів варикозно розширених приток на шкірі стегна та гомілки.
- Далі - ушивання, перев'язка, компресійний бандаж на добу.
Операція відбувається досить швидко – за 40-60 хвилин.
Завершуючи блок про класичну флебектомію, відповімо на дуже популярне запитання: «Що буде, якщо видалити вену?». На поверхневі вени припадає лише 5% крові, що прокачується через нижні кінцівки. Інші обсяги транспортуються через глибокі вени. Тому видалення 1-2 поверхневих вен не вплине на систему кровопостачання. Повторимося, ця операція абсолютно безпечна та малотравматична.
Мініфлебектомія: особливості, показання/протипоказання, реабілітація
Мініфлебектомія – це «косметичний» варіант класичної флебектомії. Ця методика застосовується при видаленні невеликих розширених судин чи варикозних вузлів переважно у косметичних чи профілактичних цілях. Суть процедури дуже подібна до тієї, яку ми описали вище. Але невеликі відмінності таки є:
- Обстеження, діагностика, підготовка.
- Місцева анестезія.
- Невеликі проколи (1-2 мм), якими з допомогою спеціальних гачків витягуються уражені судини.
- Стягування ран за допомогою пластирів.
- Компресійний бандаж.
Операція мініфлебектомія дуже проста і проходить амбулаторно «під прицілом» УЗ-сканера. Іноді зустрічається думка, що цю методику можна використовувати для видалення стовбурів основних поверхневих вен, але якщо так, то процедура перетворюється на класичну флебектомію. Суть саме в тому, що використовується та сама методика, просто флеболог працює з дрібнішими ураженими судинами.
Коротко розглянемо показання та протипоказання до мініфлебектомії. Показання:
- варикоз на початкових стадіях;
- профілактика варикозної хвороби, коли з'явилися перші ознаки розвитку патології;
- косметичний ефект, коли симптоми відсутні, але зовні вени на ногах виглядають непривабливо та відразливо.
Протипоказання:
- легенева недостатність;
- порушення роботи серцево-судинної системи;
- декомпенсована гіпертонічна хвороба серця;
- шкірні захворювання, що локалізуються у місці проведення втручання;
- різні інфекційні захворювання;
- вагітність та період лактації;
- тяжка серцева недостатність.
Щодо реабілітації: після проведення мініфлебектомії відновлення займає близько 1 місяця, протягом якого потрібно носити компресійні панчохи. Відразу після операції пацієнт може ходити. Гематоми у місцях проколів зникають через 5-7 діб, ранки затягуються ще раніше.
Є деяке непорозуміння, коли порівнюється дві популярні методики видалення варикозних вен – ЕВЛК та мініфлебектомія. У першому випадку використовують лазер для коагуляції збільшених судин, які не видаляються, а лише стоншуються і через рік можуть повністю зникнути. У другому випадку використовують спеціальні гачки, за допомогою яких витягують судини. Обидві методики успішно практикуються в нашому багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza, а який спосіб видалення вибрати – вирішує флеболог після обстеження, діагностики та оцінки загального стану пацієнта.
Комбінована флебектомія
Що являє собою комбінована флебектомія нижніх кінцівок? Це операція, в ході якої використовується як видалення стовбура поверхневої вени, так і виведення одиничних розширених судин за допомогою мінікрючків (мініфлебектомія). Послідовність операції виглядає так:
- Анестезія.
- Розріз у пахвинній ділянці та перев'язка поверхневої вени в місці з'єднання з глибинною (кросектомія).
- Видалення венозного стовбура шляхом витягування через пахвинний та стегновий надрізи (сафектомія).
- Видалення окремих частин вени за допомогою особливо тонкого зонда (стрипінг).
- Видалення невеликих судин через мікропроколи за допомогою мінікрючків (мініфлебектомія).
Саме тому операція називається флебектомія комбінована, оскільки у процесі оперативного втручання використовується кілька технік по черзі. Через це операція триває довше, близько 1,5-2 години.
Показання та протипоказання аналогічні, так само як і післяопераційний період. Пацієнт зобов'язаний у денний час носити компресійні панчохи (не менше 1 місяця), приймати препарати, що перешкоджають утворенню тромбів, дотримуватися рекомендацій лікаря. Зазвичай після того, як була проведена комбінована флебектомія, рекомендується утримуватися від відвідування бань і саун. Потрібно ходити на лікувальну фізкультуру і масаж, щоб прискорити відновлення.
Вартість флебектомії в Medical Plaza
Ціна операції «амбулаторна флебектомія» у нашій клініці – від 17000 грн. Але кінцева вартість може бути вищою, тому що на формування ціни впливають різні фактори. Наприклад, стадія хвороби, кількість уражених кінцівок, варіант анестезії, додаткові методики комбінації для досягнення якісного результату і т.д. Детальніше можна дізнатися на консультації у флеболога.
Якщо ви хворієте на варикоз і нарешті зважилися на оперативне лікування, звертайтеся до багатопрофільного медичного центру Medical Plaza. У нас працюють досвідчені флебологи, створено оперативний блок, обладнаний за зразком операційних найкращих клінік ЄС та США, встановлено передове високоточне обладнання для діагностики та лікування не тільки варикозу, а й інших захворювань. Записуйтесь на прийом, використовуючи форму нижче, або дзвоніть за номером, вказаним на сайті.
- Судинний хірург