Захворювання та пошкодження колінного суглоба призводять до появи болю та обмеження рухів. У міру прогресування патології людина починає розуміти, що її фізичні можливості тепер значно обмежені. Незважаючи на це, хворий продовжує шукати різні методи, які хоч трохи могли б полегшити його стан. Однак настає такий момент, коли лікування перестає допомагати, а виконання навіть повсякденних завдань перетворюється на справжнє жахіття. На щастя, завдяки сучасним досягненням медицини можна домогтися практично повного одужання незалежно від ступеня ураження суглобів. Йдеться про ендопротезування колінного суглоба, яке є досить ефективним, а в деяких випадках і єдиним способом повністю відновити втрачені функції та повернутися до повноцінного життя без болю. У яких випадках його проведення дійсно виправдане?
Коли потрібна операція?
Для проведення ендопротезування потрібні серйозні підстави. Показаннями можуть послужити захворювання, з якими не вдається впоратися консервативними способами, а також подальші незворотні пошкодження суглоба. Наприклад:
Остеоартроз 3 ступеня
Стан характеризується повним руйнуванням суглобового хряща. При найменшому русі виникає біль. Повернути процес назад просто неможливо. Якщо не провести операцію, суглоб продовжуватиме руйнуватися, а больові відчуття посилюватимуться. Згодом знеболювальні препарати перестають працювати. Поступово людина втрачає здатність до самообслуговування.
Ревматоїдний артрит
Механізм розвитку патології пов'язаний з аутоімунним процесом, за якого організм помилково приймає власні тканини за чужорідні об'єкти та починає їх атакувати. Імунна система в буквальному сенсі «з'їдає» суглобові структури. На ранніх етапах вдається призупинити прогресування патології та досягти стійкої ремісії. Однак, коли елементи суглоба вже зруйновані, відновити їх просто неможливо. Єдиною альтернативою інвалідності є ендопротезування.
Анкілоз суглоба
Унаслідок «зрощення» суглобових структур блокується нормальна механіка рухів. Спроби зігнути і розігнути уражену кінцівку не увінчаються успіхом. Повернути рухливість ноги можна тільки за допомогою операції з ендопротезування.
А також:
- Пухлинні процеси різної природи.
- Важкі травми, такі як переломи або пошкодження зв'язок, які неможливо відновити іншими способами.
- Деякі вроджені або набуті деформації. Невдалі минулі операції з відновлення колінного суглоба.
- Гіпоплазія, дисплазія, псевдоартроз (помилковий суглоб).
- Наслідки інфекцій суглобової порожнини, виражений субхондральний набряк, хвороба Бехтерева, гнійне запалення суглоба.
Причиною руйнування колінного суглоба можуть стати різні травми, дегенеративні процеси, системні порушення, інфекції та багато іншого. Патологічні зміни в цій ділянці розвиваються не за один день. Зазвичай усе починається з терпимого періодичного болю. Згодом людині стає все складніше згинати і розгинати нижню кінцівку. Виконання звичних побутових і робочих завдань дається з великими труднощами. Консервативні методи приносять лише тимчасове полегшення. У цьому випадку без хірургічного втручання вже не обійтися.
Рішення про доцільність проведення ендопротезування ухвалює профільний фахівець. На серйозність проблеми можуть вказувати такі симптоми:
- хворобливий больовий синдром, який не купірується іншими способами;
- труднощі з виконанням елементарних повсякденних завдань;
- згинальна контрактура;
- нестабільність у суглобі;
- слабкість зв'язок, м'язова атрофія;
- заклинювання, блокади суглоба;
- підвищена чутливість;
- ранкова скутість, хронічний набряк;
- зміна ходи (кульгавість);
- виражене обмеження рухливості;
- набряк і почервоніння, локальне підвищення температури;
- зміна форми суглоба, вкорочення пошкодженої кінцівки;
- незвичайні звуки під час руху (хрускіт, клацання);
- відчуття нестійкості, невпевненості під час фізичних навантажень.
Чим загрожує відсутність операції
Якщо, незважаючи на рекомендації лікаря, Ви вирішили відкласти або зовсім відмовитися від операції, слід взяти до уваги факт: без вчасного і правильного лікування можлива втрата працездатності та повна інвалідизація!
Бажання уникнути оперативного втручання цілком зрозуміле. Однак бувають ситуації, коли ендопротезування є єдиним шансом зберегти здоров'я. Замість того, щоб наполегливо чинити опір пропонованому методу лікування, краще детально обговорити з лікарем усі плюси і мінуси, і на підставі цього приймати особисте рішення.
Відмова від операції пов'язана з такими ризиками й ускладненнями:
- посилення болю, порушення сну;
- погіршення якості життя;
- порушення функції ходьби;
- захворювання хребта;
- тунельні невропатії;
- тендовагініт, тендиніт;
- погіршення загального самопочуття;
- деформація, некроз, анкілоз суглоба;
- плоскостопість, остеохондроз, остеопороз;
- порушення функції інших суглобів;
- психоемоційні порушення;
- перевалюється і нестійка хода;
- компенсаторне викривлення кінцівок;
- складнощі з виконанням простих рухів (підйом по сходах, ходьба, водіння автомобіля).
Коли можна обійтися без операції?
Ендопротезування є крайнім заходом, коли альтернативні методи виявилися неефективними. В інших випадках можливі різні варіанти. Наприклад, це стосується асептичного некрозу суглоба. Відмирання кісткової тканини може статися з найрізноманітніших причин, серед яких аутоімунні процеси, травми, порушення згортання крові тощо. У половині випадків так і не вдається встановити справжню причину некрозу.
На ранніх етапах стан зазвичай вдається коригувати без хірургічного втручання. Якщо все ж таки потрібна операція, то перевага може віддаватися менш радикальним методам. Ендопротезування доцільне лише в тому разі, якщо конфігурація суглоба настільки змінилася, що відновити її неможливо.
У разі переломів також можливо обмежитися малоінвазивним втручанням - артроскопією, під час якого всі маніпуляції виконуються через невеликі проколи. Однак у деяких випадках альтернативи просто немає. Без надійної фіксації перелом колінного суглоба просто не зростеться. Якщо фахівець повністю не впевнений у можливостях остеосинтезу, пацієнту буде запропоновано проведення часткового ендопротезування.
Пошук альтернативних варіантів лікування може знадобитися і в інших випадках:
- висока ефективність консервативного лікування;
- відсутність істотних симптомів, що впливають на якість життя;
- молодий вік пацієнта;
- локалізовані пошкодження;
- відсутність обмежень руху суглоба.
Ендопротезування є досить складною операцією, тому важливо заздалегідь обговорити з лікарем усі можливі варіанти лікування і прийняти обдумане рішення. У разі наявності протипоказань до проведення операції також проводиться пошук альтернативних методик. До списку можливих обмежень входять:
- важкі серцево-судинні захворювання;
- гострий тромбофлебіт, тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок;
- неконтрольована артеріальна гіпертензія;
- виражене порушення згортання крові;
- органна недостатність (нирки, печінка, дихальна система);
- посттравматичні рубці в ділянці колінного суглоба;
- ожиріння 3-4 ступеня;
- гострі психічні розлади;
- імунодефіцитні стани;
- туберкульоз кісток;
- алергічна реакція на матеріал протеза.
Можливість зберегти суглоб існує, і полягає вона в тому, щоб вчасно звернутися до фахівця і почати лікування. Усе у Ваших руках!
При цьому важливо розуміти, що, якщо процес руйнування запущений, його можна тільки спробувати зупинити. Стовідсоткових гарантій ніхто Вам дати не зможе. Згодом, незважаючи на докладені зусилля, все ж таки може виникнути необхідність у проведенні ендопротезування.
Що впливає на прийняття рішення?
Колінні суглоби є одними з найрухоміших у нашому організмі й зазнають постійних навантажень. Для забезпечення такої рухливості, вони вирізняються досить складною анатомічною будовою, через що зростає ризик їхнього травмування і передчасного зношування. Пошкодження в цій ділянці можуть завдавати сильного болю, позбутися якого не так просто. Патологічні зміни здатні викликати значні труднощі при виконанні звичайних повсякденних завдань і істотно знизити якість життя.
При цьому, переважній більшості пацієнтів із захворюваннями суглобів, ніколи не доведеться вдатися до ендопротезування. Багатої симптоматики вдається позбутися менш радикальними заходами. Навіть у тих випадках, коли потрібне хірургічне втручання, не обов'язково йдеться про операцію з повної заміни суглоба. В арсеналі хірургів є безліч інших методів, здатних принести значне полегшення та повернути радість руху.
Однак у деяких випадках ендопротезування є єдиним способом відновлення втрачених функцій. Суглоб, який вичерпав свої ресурси, потребує заміни. Під час втручання використовується штучний імплантат, який повністю імітує його функції. Незважаючи на складну анатомічну будову колінного суглоба, завдяки сучасним досягненням ендопротезування застосовується дедалі частіше, доведене практично до досконалості й поставлене на потік.
Для декого необхідність ендопротезування звучить подібно до вироку. Здається, що тепер життя стане обмеженим і неповноцінним. Доведеться щодня страждати від болю і приймати препарати. Хтось побоюється, що після ендопротезування не зможе взагалі пересуватися. Однак насправді все зовсім навпаки.
Операція позбавляє болю і дарує свободу рухів, усуваючи необхідність у постійному прийомі знеболювальних засобів. Понад 95% опитаних повідомляють про зниження або повне усунення больового синдрому після операції. У пацієнтів є реальний шанс повернутися до активного життя і виконувати повсякденні завдання без болю та обмежень.
Рішення про необхідність проведення операції з протезування суглобів приймається після ретельного обстеження пацієнта. Як правило, призначається УЗД, рентген або КТ. Профільний фахівець запропонує найкращий спосіб лікування, враховуючи всі особливості Вашого клінічного випадку, а саме:
- провокуючі чинники;
- стадія захворювання;
- вік;
- спосіб життя;
- вагова категорія;
- супутні патології;
- загальний стан здоров'я;
- стан і форма кісток;
- фізична підготовка;
- ризик розвитку ускладнень;
- стан м'язів і зв'язок ноги;
- ступінь ураження інших суглобів тощо.
Якщо у Вас з'явилися неприємні відчуття в колінному суглобі, зверніться за консультацією до фахівців клініки Medical Plaza. Ми з граничною увагою і турботою ставимося до кожного пацієнта. Перш ніж призначити операцію, Вам буде проведено комплексне обстеження. Нашим фахівцям можна довіряти, вони знають, що робити навіть у найважчих випадках, для них немає нічого неможливого. Ендопротезування проводять висококваліфіковані лікарі з великим досвідом роботи, які є справжніми віртуозами і професіоналами своєї справи.
Гордістю нашої клініки є спеціальна навігаційна система AESCULAP Orthopilot для максимальної точності позиціювання ендопротеза, яка є на цей момент тільки у нас. Ми супроводжуємо наших пацієнтів на всіх етапах до повного відновлення, поки не переконаємося, що проблема повністю вирішена. Клініка «Medical Plaza» допомогла величезній кількості пацієнтів здобути свободу рухів без болю і обмежень. Можливість опинитися в їх числі є і у Вас!
Відгуки про наш медичний центр
Дякуємо за вашу довіру
- Ортопедія і травматологія
- Лікар-ортопед травматолог
- Фахівець в області артроскопії та ендопротезування суглобів