Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Для багатьох словосполучення "ендопротезування колінного суглоба" звучить як вирок. Страх, що життя після операції буде неповноцінним і обмеженим, стримує багатьох людей від хірургічного втручання, прирікаючи на існування з постійним болем та знеболюючими препаратами. Насправді сучасні ендопротези та малоінвазивні способи хірургічного втручання дозволяють повернути повноту життя через повне відновлення всього спектру рухової активності.

На популярні питання, пов'язані з ендопротезуванням колінного суглоба, видами протезів, показаннями та протипоказаннями, відповідає Титарчук Ростислав Вадимович, лікар ортопед-травматолог першої категорії з 14-річним стажем з ендопротезування.

Що таке ендопротезування колінного суглоба

Ендопротезування колінного суглоба – це операція із заміни тертьових поверхонь колінного суглоба у вигляді частин стегнової та великогомілкової кістки, з'єднання яких покрито хрящем.

У процесі життєдіяльності поверхні, що труться, зношуються, викликаючи стійкий больовий синдром і деформації, що робить необхідним їх заміну на штучні компоненти – протези. Також заміна може бути потрібна після травм, що порушили цілісність хряща.

У ході операції проводяться опили стегнової та великогомілкової кістки, після чого на них одягаються спеціальні імпланти у вигляді ковпачків. Між ними знаходиться вкладка – зазвичай з поліетилену, – яка дозволяє рухатися і не відчувати біль. Також під час операції коригується вісь кінцівки.

Показання для заміни колінного суглоба

Основні показання до ендопротезування колінного суглоба:

 • остеоартроз ІІІ-ІV стадії;
 • виражений больовий синдром;
 • асептичний некроз;
 • виражений субхондральний набряк;
 • яскраво виражена деформація колінного суглоба.

Іноді ендопротезування виконується на II стадії артрозу, але за умови, що у пацієнта спостерігається супутнє пошкодження суглоба у вигляді асептичного некрозу одного з виростків.

Артроз колінного суглоба - Ендопротезування

Анатомія колінного суглоба

Анатомія колінного суглоба дуже проста. Якщо не використовувати медичну термінологію, то колінний суглоб – це з'єднання стегна та гомілки, що регулюється зв'язками та надколінком (колінною чашкою). Поверхні кісток у місці з'єднання покриті хрящем, що дозволяє суглобу рухатися без болю, а пацієнтові ходити, бігати, плавати, кататися велосипедом тощо.

З роками хрящ зношується. Основні причини – велика маса тіла, підвищені фізичні навантаження, травми, дегенеративні захворювання. Також причиною можуть бути раніше перенесені операції, ушкодження менісків, зв'язкового апарату, внутрішньосуглобові переломи. Головним фактором, що визначає необхідність ендопротезування, буде стійкий больовий синдром.

Функції ендопротезу колінного суглоба

Основна функція ендопротезу полягає в тому, щоб замінити пошкоджений хрящ і при цьому в процесі операції скоригувати деформації, що виникли. Заміна хряща на метал дозволяє позбавити пацієнта болю. Також є спеціальні (особливі) ендопротези, які при пошкодженні зв'язкового апарату дозволяють заповнити функцію зв'язок.

Часткове та тотальне ендопротезування колінного суглоба

Часткове або однолужне ендопротезування застосовується у випадках, коли одна частина суглоба зношена дуже сильно, а друга знаходиться в непошкодженому або відносно задовільному стані.

Для проведення операції є певні умови. Це - поразка одного суглоба, відсутність явної деформації, невисока вага пацієнта, відсутність серйозних запальних процесів. Однолужне ендопротезування часто використовують при асептичному некрозі.

Тотальне ендопротезування колінного суглоба - повна заміна обох виростків разом з плато великогомілкової кістки. Вся хрящова тканина видаляється, а замість неї встановлюються штучні імпланти – ендопротези. У більшості випадків застосовується саме тотальне ендопротезування, так як при зношуванні суглоба зазвичай страждають обидві поверхні в місці з'єднання.

Пацієнтка 57 років. Двосторонній гонартроз 3 ступені, варусна деформація.
Виконано операцію із заміни колінного суглоба з корекцією осі кінцівки.

Типи ендопротезів

У медичній практиці класифікація колінних ендопротезів виглядає так:

 • однолужні протези;
 • бікондилярні ендопротези;
 • протези з осьовою стабілізацією;
 • ендопротези із ротаційною платформою.

Кожен вид ендопротезу має свої особливості та показання щодо застосування.

Однолужні ендопротези

При однолужному ендопротезуванні змінюється лише половина суглоба, тільки внутрішній або зовнішній виросток. Як уже згадувалося вище, дані види протезів застосовуються не так часто через досить жорсткі показання. При найменшій розбіжності показань до операції термін експлуатації ендопротезу буде знижений, що, звичайно ж, погано для пацієнта.

Проблема в тому, що перейти з одноголужного на звичайний протез досить складно, тому що після таких операцій є анатомічні особливості, які сильно ускладнюють повторне ендопротезування. Тому використання однолужних ендопротезів – швидше, виняток із правил, коли ніякий інший тип протезування не підходить.

Бікондилярний протез

Основний тип ендопротезу, який використовується у більшості випадків – бікондилярний. З його допомогою виконують заміну поверхонь, що труться, зі збереженням власного зв'язкового апарату, що важливо для пацієнта. Стабільність здійснюватиметься за рахунок «рідних» зв'язок. Ці ендопротези бувають у двох варіантах:

 1. Колінні протези з кобальт-хромовим покриттям.
 2. Керамічні ендопротези.

Перший варіант протезу використовується для ендопротезування вікових пацієнтів віком від 60 років. Другий варіант протезів показаний молодшим пацієнтам, оскільки керамічне багатошарове покриття на стегновому компоненті дозволяє зменшити знос і продовжити термін експлуатації.

Протез із осьовою стабілізацією

Протези з осьовою стабілізацією (пов'язані ендопротези) ставляться в поодиноких випадках, коли є дуже велика деформація зі значним дефектом кістки, яка при опилі буде зачіпати місце прикріплення власних зв'язок пацієнта. Потрібно розуміти, що з таким протезом неможливо наблизитись до природного функціонування коліна та повною мірою відновити опорну рухову функцію. До того ж, протези з осьовою стабілізацією мають обмежений термін експлуатації. Найчастіше вони використовуються для хворих на ревматоїдний артрит з великою деформацією або як ревізійний елемент при повторних протезуваннях.

Ротаційний ендопротез

Протези із ротаційною платформою сьогодні практично не використовуються. Трансплантологія поступово уникає цієї філософії у зв'язку з надмірною рухливістю вкладиша. Проблема в самій будові ендопротезу, в якому стегновий і великогомілковий компоненти встановлені стаціонарно, а ось вкладиш має значну рухливість.

Це прискорює зношування поліетилену (вкладиша), що знову-таки може негативно позначитися на терміні експлуатації, тому що всі продукти тертя будуть накопичуватися з порожнини суглоба і можуть викликати запалення та нестабільність. Тому від ротаційних платформ сьогодні відмовляються на користь ефективніших і стабільніших ендопротезів.

Матеріали виготовлення ендопротезу колінного суглоба

Найбільш поширені матеріали, що використовуються для виробництва сучасних ендопротезів:

 1. Титан.
 2. Кераміка.
 3. Кобальт-хромовий метал.

Титан – міцний та «неактивний» метал, який не вступає в реакцію з біологічним матеріалом. Ендопротези з багатошаровим керамічним покриттям допомагають знизити зношування та збільшити термін їх експлуатації. Що стосується кобальт-хромового сплаву, то дане покриття дозволяє досягти максимального ковзання та мінімального зносу.

Види кріплення ендопротезу колінного суглоба

Є два види кріплення ендопротезів:

 1. Цементна фіксація.
 2. Безцементна фіксація.

Більшість світових виробників та хірургів вважають за краще використовувати безцементне протезування, але воно зараз перебуває на стадії розвитку. Проблема в тому, що навантаження, що виникають в осях під час руху в колінному суглобі, іноді вищі, ніж міцність безцементної фіксації. Через це таке протезування піддається ревізіям. Тому у світовій практиці частіше використовують цементну фіксацію, що має більше опору підвищеним навантаженням. Співвідношення зараз – приблизно, 95% – цементна фіксація та 5% – безцементна.

Які ендопротези використовують у Medical Plaza

Ми вважаємо за краще використовувати найбільш поширену та ефективну зв'язку – цементна фіксація та два варіанти стегнового компонента:

 • кобальт-хром для літніх пацієнтів старше 60 років;
 • кераміка для пацієнтів віком до 55-60 років.

Щодо виробників ендопротезів, то ми віддаємо перевагу продукції компанії AESCULAP ​​B. Braun. Їхні протези можна встановлювати за допомогою комп'ютерної навігації, яка дозволяє продовжити «життя» ендопротезу мінімум на 15-20%. Це відмінний показник, що дозволяє додати в скарбничку кілька років експлуатації, і можна навіть уникнути ревізійного протезування.

Термін служби ендопротезу та фактори, що впливають на зносостійкість

Основні чинники, що впливають термін служби колінного протеза:

 • покриття стегнового компонента;
 • покриття плато великогомілкової кістки;
 • матеріал вкладиша та його якість (поліетиленовий компонент);
 • велика вага, ігнорування вимог щодо руху в післяопераційний період, хірургічні помилки при протезуванні.

Найчастіше проблеми виникають з поліетиленовим вкладишем, тому до структури додають вітамін E, який зменшує тертя і перешкоджає зносу ендопротезу.

Традиційний та мініінвазивний метод ендопротезування колінного суглоба: різниця та переваги

Що ми розуміємо під традиційним ендопротезуванням? Це встановлення ендопротезу стандартного розміру за допомогою механічних пристосувань класичним методом – будь-то зовнішня навігація або внутрішньокісткова. Традиційне протезування вимагає великого розрізу, більше мобілізації суглоба та розтину кістково-мозкових каналів. Тому при заміні колінного суглоба краще використовувати мініінвазивні методики та спеціальні ендопротези, але для цього потрібне спеціальне обладнання.

Чим відрізняється мініінвазивна методика ендопротезування? Мініінвазивна операція – це маленький розріз, менша шкода для головки стегна, мінімальна травматичність для тканин, м'язів та сухожилля. Резикується лише голівка стегна, а не голівка з шийкою. До того ж, мініінвазивний ендопротез за розміром меншим, ніж стандартний імплант, і має кругову поверхню спеціального покриття, що зростається з кісткою. Це важливо для молодих пацієнтів до 60 років, оскільки дозволяє в майбутньому використовувати заощаджену кістку за необхідності ревізії.

Ми використовуємо оптичну навігацію, яка дозволяє робити операцію без розтину кістковомозкових каналів. Контроль здійснюється за допомогою зовнішніх систем з інфрачервоними датчиками, що дозволяють ідеально позиціонувати ендопротез, підлаштовуючи його під індивідуальні особливості будови кісткової системи пацієнта. Ідеальне розташування ендопротезу прораховує комп'ютер із урахуванням анатомії пацієнта.

Особливості ендопротезування колінного суглоба в Medical Plaza & Irimi Group – досвід, обладнання, технологія протезування

Наше обладнання для ендопротезування – система Orthopilot, розроблена компанією AESCULAP. Цей апарат дозволяє за допомогою спеціальних датчиків визначити центр обертання головки стегнової кістки та співвіднести його з центром гомілковостопного суглоба, що в свою чергу визначає для кожного пацієнта індивідуально, де буде розташовуватися центр коліна та суглобова лінія.

Перед самою операцією датчики, що імплантуються, дозволяють визначити обсяг рухів у співвідношенні з балансом зв'язок та інших м'яких тканин, що дуже важливо, тому що в процесі експлуатації ендопротезу пацієнт використовує не тільки механічну вісь, але і так звану кінематичну вісь.

Є різниця між механічною та кінематичною віссю. Перша – фізичне розташування місця згинання коліна (суворий перпендикуляр), друга – вісь руху при ходьбі. У кожної людини вона своя, тому що обумовлена ​​формою не тільки коліна, а й усієї кінцівки в цілому, де розташований тазостегновий гомілковостопний суглоб.

Оптична навігація враховує всі параметри безпосередньо під кожен випадок, що дозволяє в майбутньому продовжити термін експлуатації ендопротезу та комфорт пацієнта відразу після операції. Великий плюс - м'язам і зв'язкам не потрібно адаптуватися до встановлених імплантів, тому що їх розташування та амплітуда рухів були прораховані та враховані при доборі ендопротезу за допомогою системи Orhtopilot.

Ціна операції

У Медікал Плаза діє спеціальна програма:

Ціна операції ендопротезування колінного суглоба 115 000 грн - все включено.

* У вартість також включено ендопротез високої якості від європейського виробника.

 

Як правильно підготуватися до операції з ендопротезування колінного суглоба?

Підготовка до операції:

 1. Рентгенографія нижньої кінцівки під навантаженням.
 2. Здача стандартних аналізів.
 3. Відвідування кардіолога, анестезіолога та інших супутніх спеціалістів.

Також може знадобитися історія хвороби, якщо пацієнт перебуває на диспансерному обліку в іншого лікаря.

Види анестезії при ендопротезуванні колінного суглоба

Найчастіше використовується спільно спинальна та епідуральна анестезія. Спинномозкова анестезія ставиться в спинний мозок, знерухомлюючи на 3 години нижню частину тулуба (кінцівки). Після цього ставиться спеціальний катетер (епідуральна помпа) в ділянці попереку, який подає знеболювальну речовину безпосередньо в спинномозковий канал. Пацієнт протягом перших 2-3 діб не відчуває біль, але при цьому може здійснювати повний обсяг рухів. Це критично важливо для пацієнтів – не відчувати біль одразу в повному обсязі.

Тривалість оперативного втручання за стандартної методики загалом близько двох годин. При використанні комп'ютерної робототехнічної навігації можливе дворазове скорочення за рахунок виключення етапів з великим розрізом, розкриттям кістково-мозкових каналів та використання громіздкої навігації.

Як технічно проводиться операція

Після анестезії пацієнт укладається на стерильне операційне поле. Далі виконується невеликий розріз в області коліна по центру, через який виділяються внутрішні структури колінного суглоба. Після відбувається оцінка навігації, комп'ютер заносить дані пацієнта. За певними точками в суглобі проводяться виміри, визначається центр обертання головки стегна і центр гомілковостопного суглоба, що дозволяє визначити кінетичну вісь.

Стартові результати заносяться в комп'ютер, після чого через проколи в 2 мм встановлюються спеціальні датчики в стегнову і великогомілкову кістку (після операції датчики видаляються). Наступний етап – обпилювання стегнової та великогомілкової кістки за спеціальними шаблонами під контролем комп'ютерного навігатора. Контроль проводиться з урахуванням майбутньої кінематичної та механічної сили та дозволяє скоригувати встановлення імпланта аж до 1 градуса.

Після виконання опилів ставляться пробні компоненти, оцінюється обсяг рухів та стабільність суглоба. Дані знову заносяться до комп'ютера, дозволяючи визначити коректність виконаної процедури. І лише після цього проводиться фінальне встановлення компонентів самого ендопротезу.

Особливості перебування у стаціонарі у післяопераційний період

Після завершення операції та стабілізації стану (анестезія) пацієнт потрапляє в стаціонар для спостереження. Зазвичай ніяких ускладнень не спостерігається, і наступного дня пацієнт може сидіти, стояти і навіть повільно пересувати по палаті або коридору. Ще за добу пацієнт може самостійно пересуватися без сторонньої допомоги. Ще через добу знімається епідуральна помпа та пацієнта виписують, даючи чіткі рекомендації щодо реабілітації у післяопераційний період.

Етапи та особливості реабілітації

Реабілітація після ендопротезування колінного суглоба триває до 1 року та поділена на 3 етапи:

 1. Стаціонарний період реабілітації, у ході якого знімається набряклість та купірується біль. Декілька днів практикуються ізометричні вправи.
 2. Другий етап триває від 2 до 6 тижнів. Пацієнт звикає до ендопротезу колінного суглоба, може проходити деякі фізико-лікувальні процедури амбулаторно або самостійно виконувати програму реабілітації вдома.
 3. Третій етап – повноцінне загоєння та адаптація до ендопротезу протягом 6-12 місяців.

З досвіду фахівців Medical Plaza можу сказати, що переважна кількість наших пацієнтів, умовно кажучи, «забувають» про протез вже через кілька тижнів, коли проходить біль.

Протипоказання до ендопротезування колінного суглоба.

Протипоказання здебільшого виставляють анестезіологи чи інші фахівці під час вивчення анамнезу пацієнта. Якщо виявляються серйозні захворювання або у хворого, наприклад, занадто велика вага, то операція може бути на якийсь час відкладена. Є багато протипоказань до ендопротезування, але допуск до операції дає лікар після повного обстеження пацієнта.

Відповіді на часті запитання

Якою має бути вага при заміні колінного суглоба?

Для проведення операції з ендопротезування вага не має значення, проте вона впливає на тривалість експлуатації ендопротезу. Термін служби протезу у пацієнтів із зайвою вагою значно менший.

Скільки часу потрібно ходити на милицях або з палицею після заміни колінного суглоба?

Найчастіше ні милиці, ні тростина не потрібні. Пацієнт через кілька днів після операції може самостійно пересуватись без сторонньої допомоги. Однак потрібно дуже відповідально дотримуватися приписів лікаря та правил реабілітаційного періоду, пов'язаних з обмеженнями щодо навантажень та видів спорту.

Чи можна їздити велосипедом після заміни колінного суглоба?

Можна, але після остаточного загоєння місця проведення хірургічного втручання. Зв'язки та м'язи повинні адаптуватися до ендопротезу, що потребує часу. Тому їздити велосипедом можна, але без фанатизму (велогонки, фрістайл і т.д.)

Як довго тримається набряк після заміни колінного суглоба?

Все залежить від того, наскільки відповідально пацієнт дотримується приписів лікаря щодо рухів. Зазвичай набряк протягом 1-2 тижнів повністю зникає. Але якщо пацієнт порушує правила реабілітаційного періоду, запальний процес може тривати довше, ніж звичайно.

Залишити заявку