Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Артроз колінного суглоба – поширене хронічне дегенеративно-дистрофічне захворювання синовіальних суглобів, що характеризується ураженням та поступовим руйнуванням суглобових хрящів та оточуючих їх тканин (гіпертрофія кісткової тканини з утворенням остеофітів). Інші поширені назви хвороби – гонартроз, остеоартроз колінного суглоба, деформуючий артроз/остеоартроз (ДОА), остеоартрит, хронічна артропатія (рідко).

Захворювання тяжке, тривалий час протікає безсимптомно, на завершальній стадії повністю руйнує колінний суглоб.

Вважається віковим захворюванням, що виникає переважно у похилому віці після травм та/або внаслідок порушень метаболічних процесів та розвитку супутніх вікових захворювань. Проте останнім часом дедалі частіше артроз колінного суглоба діагностується у молодих пацієнтів віком до 40 років. Лікують остеоартроз колінного суглоба різними методами, починаючи з консервативної терапії та внутрішньосуглобових ін'єкцій, закінчуючи артроскопією та тотальним ендопротезуванням. Якщо ваш діагноз – артроз колінного суглоба, записуйтесь на прийом до лікаря-травматолога в Medical Plaza. Наші фахівці проведуть діагностику та розроблять індивідуальну стратегію ефективного лікування.

Поширеність захворювання

На початку ми вже дали визначення, що таке артроз колінного суглоба. Якщо говорити простими словами, - це поступове руйнування хрящової та кісткової тканини з прогресуючою деформацією суглоба. Як часто діагностують артроз коліна? Це захворювання вважається найпоширенішою формою дегенеративного ураження суглобів, яке не лише призводить до часткової чи повної втрати працездатності, а й супроводжується значними фінансовими витратами, а ще істотно знижує життєвий комфорт.

Згідно зі статистикою, у розвинених країнах (США, Канада, Китай, країни ЄС) на артроз хворіють значно рідше (близько 2-5% населення), ніж у країнах, що розвиваються. В Україні, на жаль, статистика захворювань на артроз колінного суглоба має тенденцію до зростання. Це пов'язують із відсутністю культури здорового харчування, ненормованими фізичними навантаженнями та низьким відсотком обстежень серед населення (приховані, не діагностовані форми артрозу).

Що стосується поширеності патології в залежності від віку, то можна виділити три групи:

  1. До 45 років – артроз колінних суглобів зустрічається у 2-5% випадків (залежить від держави).
  2. Від 45 років до 60 років – на гонартроз хворіє вже близько 10% населення (Україна).
  3. Від 65 років та старше. Відсоток захворюваності на артроз колінного суглоба сягає 30%. При цьому чоловіки найчастіше хворіють у молодому віці, а жінки після 50 років.

Як видно, вік відіграє важливу, але не головну роль у розвитку дегенеративно-дистрофічних процесів у колінному суглобі. Про причини поговоримо нижче.

Етіологія артрозу колінного суглоба

Згідно з сучасними уявленнями, артроз колінного суглоба розвивається внаслідок взаємодії різних факторів (зовнішніх та внутрішніх). Артроз - це завжди результат травми коліна, яка з віком під впливом різних чинників трансформується в повноцінне хронічне захворювання, що поступово руйнує хрящову, а пізніше і кісткову тканину.

Саме тому так важко лікувати артроз колінного суглоба, особливо на 2 та 3 стадії. Хрящ у суглобі з часом просто руйнується, натомість деформується і кісткова тканина, і меніск, і навіть зв'язки, що веде до інвалідизації.

Деформуючий артроз колінного суглоба

У мережі популярна думка, що артроз колінного суглоба може бути звичайним та деформуючим. Насправді артроз – це прогресуюче захворювання, яке на кожній стадії розвитку має характерні відмінності та особливості. Деформуючий артроз колінного суглоба - одна з форм звичайного гонартрозу, що відрізняється значною деформацією як суглобового хряща, так і лотерального і медіального менісків, задніх і передніх хрестоподібних зв'язок, а також великогомілкової і стегнової кістки.

Якщо артроз колін не лікувати, а дегенеративні процеси не стримувати методами консервативної терапії, рано чи пізно захворювання перейде в деформуючу форму. У таких випадках зазвичай проводять тотальне ендопротезування колінного суглоба, оскільки альтернативи повернення рухової функції немає.

Види, причини та фактори ризику

Артроз буває двох видів:

  1. Ідіопатичний чи первинний артроз, коли причину дегенеративно-дистрофічних змін у суглобах не встановлено.
  2. Вторинний або набутий артроз зустрічається набагато частіше і має одну чи кілька причин. Цей тип завжди розвивається після фізичної травми коліна, а також внаслідок ендокринних та метаболічних порушень, запальних чи інфекційних захворювань.

Головна причина артрозу колінного суглоба – фізична травма. Первинне пошкодження суглобового хряща під впливом ряду факторів (клітинний метаболізм, гормональний фон, запалення, інфекції) поступово розбалансує рухову систему колінного суглоба, що провокує деформацію хрящової, а потім кісткової тканини.

Інші причини:

  • уроджені особливості або патології кісткового апарату;
  • локальні запальні процеси, що ушкоджують тканини суглобів;
  • ревматоїдний артрит та деякі інші види аутоімунних захворювань (червоний вовчак, подагра, туберкульоз тощо);
  • порушення ендокринної системи та дисбаланс гормонів;
  • хвороба Кеніга (розсікаючий остіохондрит);
  • запальні процеси, спричинені інфекційними захворюваннями.

Лікування артрозу колінного суглоба починається з діагностики хрящової дистрофії. І чим довше хворий ігнорує симптоми артрозу, тим складнішим буде лікування. У зв'язку з цим важливо пам'ятати про фактори ризику, що підвищують ймовірність розвитку гонартрозу. Чинники ризику бувають:

  1. Спадковими, до яких належать, наприклад, мутації колагену II типу та генетичні патології кісткового апарату.
  2. Неспадковими, тобто отриманими у процесі життя.

Спадкові захворювання зазвичай діагностують у юному віці, тоді ж розробляють індивідуальну систему стримуючого лікування, що дозволяє усунути деструктивний вплив генетичних мутацій. Що стосується неспадкових факторів ризику, то з ними можна і потрібно працювати. Перерахуємо основні фактори, що підвищують ймовірність формування артрозу колінного суглоба:

  • вік, якщо бути точніше, то вікові зміни – при правильному підході гормональне тло в менопаузі та щільність кісток можна регулювати;
  • ожиріння – підвищене навантаження на коліна – підвищена ймовірність мікротравм, що веде до артрозу;
  • тривалий дисбаланс гормонального фону (порушення ендокринної системи), особливу роль відіграє дефіцит естрогену під час постменопаузи;
  • порушення клітинного метаболізму;
  • постійний дефіцит вітамінів, мікро- та макроелементів;
  • надмірна фізична активність, заняття тяжкою атлетикою;
  • вплив низьких або високих температур та токсичних речовин.

Використовуючи інформацію з цього списку, можна також зрозуміти, що не можна робити при артрозі колінного суглоба. Не можна займатися важкими видами спорту, ігнорувати зайву вагу, нестачу мікроелементів та порушення роботи ендокринної системи.

Стадії розвитку артрозу колінного суглоба

Усього розрізняють три стадії розвитку гонартрозу:

  1. Перша чи початкова стадія розвивається безсимптомно. Немає ні морфологічних, ні біомеханічних порушень хрящової тканини. На цій стадії пошкодження суглоба невелике, прогресує повільно, біль та дискомфорт відсутній.
  2. На другій стадії вже спостерігається системне руйнування суглобового хряща та менісків. На цій же стадії з'являються так звані остеофіти - патологічні крайові розростання кістки, що виникають внаслідок руйнування хрящів. Артроз 2 ступеня колінного суглоба можна лікувати консервативно або за допомогою ін'єкцій, на наступній стадії - тільки оперативне втручання.
  3. Третя стадія – це запущений артроз, що характеризується яскраво вираженою деформацією суглобового хряща, менісків, кісткової тканини (стегнова і великогомілкова кістка) та зв'язково-м'язового апарату.

Безумовно, найважча форма патології – це артроз колінного суглоба 3 ступеня. На цій стадії присутні постійні болі та запалення, хворий не може нормально ходити, що відбивається як на професійній діяльності, так і на житті загалом.

Клінічний перебіг захворювання та методи діагностики

Клінічна картина артрозу проявляється досить мізерною, але яскравою симптоматикою. Функціональний стан колінних суглобів визначають за допомогою алгофункціонального індексу Лекена. Для оцінки стану враховують кілька симптомів та його інтенсивність. Головні симптоми артрозу колінного суглоба:

    • нічний біль – у русі/в стадії спокою;
    • біль у коліні після 2 годин у сидячому положенні;
    • біль у русі – на початку руху та/або після подолання певної відстані;
    • ранкова скутість колінного суглоба – на 2 стадії артрозу скутість тримається менше 15 хвилин, на 3 стадії – більше 15 хвилин;
    • біль після 30 хвилин стояння;
    • фізичне обмеження дальності ходьби – 100, 300, 500 та 900 метрів.

Також при оцінці тяжкості порушення функції колінного суглоба аналізується:

  • кульгавість – незначна, слабо виражена, різко виражена, патологічна кульгавість, пересування неможливе;
  • опора, що використовується - тростина, дві тростини, милиці, інші спецзасоби;
  • можливість виконання щоденних функцій та професійних обов'язків;
  • здатність до самообслуговування.

Є й інші ознаки артрозу колінного суглоба, це:

  • помітна втрата гнучкості ноги при згинанні;
  • порушення координації руху;
  • болючі «простріли»;
  • локальні запалення;
  • чутний хрускіт при згинанні колінного суглоба.

Що стосується діагностики артрозу колінного суглоба, то для встановлення точного діагнозу проводиться комплекс діагностичних заходів, що включає:

  1. Обстеження у травматолога та лікаря-ортопеда, а також збір анамнезу за симптомами та скаргами пацієнта. Сюди ж входить облік медичної історії пацієнта, якщо є.
  2. Рентгенівський знімок колінного суглоба з артрозом. У більшості випадків дає вичерпну інформацію про стан суглоба, рівень деформації хрящової та кісткової тканини, наявність остеофітів.
  3. Якщо рентгену недостатньо, додатково проводять комп'ютерну (КТ) або магнітно-резонансну (МРТ) томографію.
  4. Аналіз синовіальної рідини.
  5. Загальні поліклінічні аналізи (сеча, кров), а також біохімічний та імунологічний аналіз крові для оцінки загального стану здоров'я пацієнта та виявлення причин розвитку дегенеративно-дистрофічних процесів.

Найчастіше загального обстеження, аналізів і рентгену цілком достатньо. Однак при підготовці до серйозної хірургії, наприклад, заміни колінного суглоба на ендопротез, проводиться повний комплекс діагностичних досліджень.

Методи лікування артрозу колінного суглоба

Як лікувати артроз колінного суглоба? Практикуються різні підходи:

  1. Медикаментозна терапія.
  2. Лікувальна фізкультура (ЛФК) та здоровий руховий режим.
  3. Корекція дієти та боротьба з неспадковими факторами ризику.
  4. Ін'єкції гіалуронової кислоти.
  5. Лазеротерапія – зниження запалень, часткова заміна кортикостероїдів, відстрочення хірургічного втручання.
  6. Артроскопія.
  7. Часткове (однолужний) або тотальне ендопротезування колінного суглоба.
  8. Кінезітерапія – реабілітація після операції.

У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza використовують лише ефективні техніки та методи поряд із провідними клініками Ізраїлю, Європи та США. Розглянемо найефективніші способи лікування артрозу колінних суглобів.

Корекція дієти та ЛФК

Їжа та лікувальна гімнастика – це не ліки від артрозу колінного складу у звичному розумінні, а ефективні методи профілактики. За допомогою корекції раціону вдається:

  • зменшити вагу, а значить і навантаження на колінні суглоби;
  • збалансувати гормональне тло;
  • відновити метаболізм, у тому числі на клітинному рівні;
  • підвищити рівень колагену.

Лікувальна гімнастика дозволяє відновити нормальну рухову активність та задіяти м'язи та зв'язки, які рідко використовуються. Через болі при артрозі людина намагається обмежити рух у коліні, щоб не посилювати перебіг хвороби. Це веде до ослаблення зв'язково-м'язового апарату, що провокує усунення осі руху колінного суглоба. Регулярні заняття ЛФК тримають у тонусі зв'язково-м'язовий апарат.

Консервативна терапія та ін'єкції гіалуронової кислоти

Фармакотерапія використовується для зняття локального запалення та стійкого больового синдрому. Застосовуються зазвичай нестероїдні протизапальні препарати. При сильному запаленні можна використовувати ін'єкції кортикостероїдів. Для зняття симптомів також призначається курс хондропротекторів, але не завжди. Медикаментозна терапія актуальна для початкової стадії артрозу і може бути корисною (знеболювальне та протизапальне), коли пацієнт проходить, наприклад, лікування артрозу 2 ступеня колінного суглоба. Але тільки в якості доповнення.

Що ж до ін'єкцій гіалуронової кислоти, всі вони допомагають відновити молекулярний склад хряща, поліпшити харчування тканин колінного суглоба, підвищити «м'якість» тертя. Ін'єкції ставлять курсом за певним графіком. Ефективні на 1 та 2 стадії.

Артроскопія колінного суглоба

Артроскопія

Артроскопія колінного суглоба – мініінвазивна операція при артрозі колінного суглоба. Артроскопія дозволяє в реальному часі за допомогою відеофіксації досліджувати стан колінного суглоба, виявляти та описувати проблеми з менісками, дефекти хрящової тканини у місцях навантаження, розриви передніх або задніх хрестоподібних зв'язок тощо. Але головне – за допомогою артроскопії проводять невеликі відновлювальні операції у разі, якщо:

  • знайдено тріщину або деформацію в одному з менісків;
  • є незначні ушкодження суглобового хряща;
  • порвані зв'язки у колінному суглобі.

Варто розуміти, що артроскопія при прогресуючому артрозі колінного суглоба – тимчасовий захід. Для стабілізації стану потрібно застосовувати комплекс лікувальних заходів (зниження ваги, ЛФК, корекція дієти) та стежити за розвитком патології за допомогою регулярних профілактичних обстежень.

Ендопротезування колінного суглоба

Операція на колінному суглобі при артрозі сьогодні – безпечно, довговічно і, можна сказати, безболісно (пролонгована епідуральна помпа на 2 дні). У ряді випадків без ендопротезування колінного суглоба не обійтися. У Medical Plaza працюють одні з найкращих хірургів-травматологів України, використовується унікальне хірургічне обладнання та передові методи мініінвазивної хірургії.

Артроз колінного суглоба - Ендопротезування

У клініці використовуються високоякісні ендопротези з цементною та безцементною фіксацією від компанії AESCULAP B. Braun (Німеччина). Термін служби найпростіших протезів – не менше ніж 15 років, але зазвичай довше. Операції проводяться за допомогою системи OrthoPilot – апарат для оптичної навігації, що дозволяє проводити хірургічне втручання без розтину кістковомозкових каналів. Зовнішні інфрачервоні датчики дозволяють ідеально позиціонувати ендопротез з урахуванням анатомічних особливостей колінного суглоба пацієнта.

Ортопілот

Так, лікування артрозу 3 ступеня колінного суглоба можливе лише шляхом ендопротезування, але не варто боятися операції. Сучасне обладнання та мінівазивні техніки дають можливість повністю повернути рухову функцію. Піде біль, запалення, скутість, дискомфорт. Якщо у вас є проблеми з колінами, з'явилися болі при ходьбі, кульгавість та інші характерні симптоми, записуйтесь на прийом до травматолога в Medical Plaza. Ми маємо великий практичний досвід лікування різних захворювань суглобів, у тому числі за допомогою ендопротезування. Форма для запису знаходиться нижче. Ви також можете зателефонувати нам або написати в чат.

Відгуки пацієнтів 

  •  Ірина 

    Артрозом колінних суглобів хворію з 2012 року. Спочатку мені допомагало медикаментозне лікування та грязьові процедури, плюс Терафлекс. Були довгі періоди ремісії. Але у 2021 притиснуло сильно, не допомагали навіть уколи ВіскоПлюс. Якоїсь миті просто не змогла нормально ходити. За порадою гарною знайомою вибралася до Medical Plaza. Деякі аналізи та історію хвороби привезла із собою, додатково провели обстеження та діагностику. Буквально за 3 дні мене вже прооперували. Першокласне обслуговування, добрі умови перебування, лікарі – справжні професіонали. У стаціонарі я провела 3 дні під наглядом. Потім виписали додому. Через 1,5 місяці я повернулася до звичайного життя. Знаю, що звучить заїжджено, та я знову можу жити без болю, можу ходити! Титарчук Ростислав Вадимович (мій лікар) – ви чарівник! Коли притисне з другим коліном, то одразу до вас! Величезне спасибі!!!

  •  Віктор 

    Моїй матері 64 роки, праве коліно хворіло років 10 не менше. Спочатку біль був рідким і незначним. В останній рік біль став нестерпним, щодня на знеболюючих. Ходити стало тяжко. Коли на прийомі у травматолога сказали, що, швидше за все, буде потрібна операція із заміни колінного суглоба, почалися пошуки. Мама боялася йти на операцію, боялася болю та стати безпорадною у разі лікарської помилки. І як же нам пощастило, що ми потрапили до Medical Plaza! Велике дякую Титарчуку Ростиславу Вадимовичу за чудовий результат! Операція пройшла успішно і буквально за кілька днів мама змогла самостійно ходити. Нехай повільно та обережно, але ходити! Нині через 2 місяці мама забула, що в неї замість свого суглоба протез. Немає ні болю, ні проблем із ходьбою!

  •  Юлія, 52 роки 

    Хворію на ревматоїдний артрит більше 10 років. Це аутоімунне захворювання, яке, на жаль, не лікується. Багатьом хворим допомагають пігулки, що пригнічують імунну систему. Але в деяких випадках таблетки не допомагають і тоді хвороба починає атакувати суглоби. Вони поступово та невідворотно руйнуються. На жаль, я належу до другої групи. Проблеми почалися років 5 тому. Біль посилювався, можливість нормально ходити та жити знижувалася. Наприкінці колінний суглоб помітно скривився у двох проекціях (це лікар потім пояснив). Через це з'явилися болі в тазостегновому суглобі, я почала накульгувати. Спочатку спробували полегшити мій стан за допомогою синовектомії, але ефект був незначним і через 4 місяці я зважилася на ендопротезування. Далі обстеження, аналізи, підготовка, операція, відновлення. Мені, напевно, пощастило, тому що через 4 тижні я практично забула про біль та протез. Велике дякую всьому колективу Medical Plaza та відділенню травматології! Завдяки вам я знову можу жити повноцінним життям!

  •  Валерія, 59 років 

    Прийшла на консультацію, пройшла обстеження, зробила аналізи. Я й так знала, що потрібна операція, лікар лише підтвердив мої припущення. Обговорили деталі та призначили день операції. На день «X» чоловік привіз до клініки з речами (стаціонар на кілька днів). Невелика підготовка, потім операційна, анестезія, сама операція та стаціонар. Все пройшло відмінно! Наступного дня пробувала ходити з ходунками, тяжко. Кілька днів провела в стаціонарі, потихеньку почала вставати, займатися спеціальною зарядкою. Минуло 2 місяці після операції. Зник біль і я можу нормально ходити! Велика подяка всьому медперсоналу Medical Plaza! Прекрасне ставлення, чудові умови, високий професіоналізм лікарів! Дуже рада, що обрала саме Medical Plaza!

  •  Сергій, 72 роки 

    12 років страждаю… З роками біль став просто нестерпним, довгий час ходив із палицею. Зрештою, коліно просто перестало працювати, якщо так можна сказати. Діти наполягли на операції. Сказали, що лише Medical Plaza! Я особливо не протестував. Операція, так операція. Не розповідатиму всіх подробиць, скажу лише, що все пройшло добре. Пройшов обстеження швидко, потім операція, кілька днів у стаціонарі. І ось я вже без тростини, біль зник, коліно як нове. Звісно, ​​не відразу. Кілька тижнів довелося потерпіти, робити ізометричні вправи, але результат того вартий! Хочу висловити подяку всьому колективу Medical Plaza та окремо травматологічному відділенню! Я до кінця не вірив, що заміна колінного суглоба це так просто! Дякую ще раз, ви повернули мені можливість ходити та жити без болю!

Залишити заявку