Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Артроскопія колінного суглоба – це малоінвазивна операція з метою діагностики та/або оперативного лікування різних видів ушкоджень суглобового хряща та менісків, розривів хрестоподібних зв'язок та деформацій кісткової тканини.

Титарчук Ростислав Вадимович
 Про лікаря 
Титарчук Ростислав Вадимович 
 Стаж:  15 років 
 Лікар-ортопед травматолог, фахівець в області артроскопії та ендопротезування суглобів 
Кудін Станіслав Володимирович 
 Стаж:  15 років 
 Лікар ортопед-травматолог 

Досить часто артроскопія застосовується для профілактики розвитку артрозу колінного суглоба шляхом згладжування (шліфування) та/або видалення кісткових наростів та мікродеформацій хряща. Є незамінною технікою для оперативного лікування різних травм коліна.

Можливості артроскопії такі ж, як і у традиційної відкритої хірургії коліна (артротомія), різниця в рівні травматичності та тяжкості реабілітації. Операція проводиться через невеликі проколи (~5 мм), що значною мірою знижує загальну травматичність процедури та скорочує період післяопераційного відновлення. Щоб зрозуміти, як відбувається операція, достатньо подивитися відео артроскопії колінного суглоба в Medical Plaza:

Види артроскопії колінного суглоба

Загальна класифікація артроскопії передбачає поділ методу на дві групи залежно від мети втручання. Артроскопія буває:

  1. Діагностична – вивчення анатомічної структури колінного суглоба, виявлення деформацій, аномалій та вроджених дефектів, опис наслідків травми.
  2. Лікувальна – оперативна терапія з приводу різних травм та наслідків розвитку хронічних дегенеративно-дистрофічних захворювань колінних суглобів.

Лікувальну артроскопію у свою чергу умовно ділять на види за характером та метою втручання, наприклад:

  • санаційна артроскопія колінного суглоба – промивання великим обсягом фізрозчину суглоба під контролем артроскопа;
  • профілактичну артроскопію для лікування наслідків хронічних захворювань колінних суглобів;
  • відновлювальна артроскопія з приводу аутологічної трансплантації хряща або часткового (однолужного) ендопротезування;
  • оперативна артроскопія – хірургічне лікування фізичних травм колінного суглоба.

Поділ лікувальної артроскопії на види дуже умовний, і використовується переважно для більш точного опису класифікації та переваг методики.

Згідно з історичними даними, вперше артроскопію застосували ще на початку ХХ століття. Першопрохідником став професор Kenji Takagi із Токіо, який провів інвазію за допомогою цистоскопа діаметром 7,3 мм. Спочатку артроскопію використовували виключно з метою діагностики, пробуючи різні підходи. А першу хірургічну інтервенцію провели лише на початку 1970-х років. Тоді ж створили перший повноцінний артроскоп.

Сьогодні артроскопія колінного суглоба найчастіше використовується для оперативного лікування травм та профілактики дегенеративно-дистрофічних захворювань колінних суглобів. А ось діагностична артроскопія поступово заміщується рентгенографією та магнітно-резонансною томографією, оскільки МРТ з точки зору якості та інформативності неінвазивного дослідження колінного суглоба не поступається мініінвазивній діагностиці за допомогою артроскопа.

Показання до проведення операції

Кому і у яких випадках призначається артроскопія колінного суглоба (показання):

  1. Травми колінного суглоба – перелом коліна чи колінної чашечки.
  2. Травми менісків (розрив, тріщини чи деформації волокнистого хряща).
  3. Розрив сухожиль і хрестоподібних зв'язок.
  4. Видалення внутрішньосуглобових частинок після травми колінного суглоба.
  5. Кіста менісків.
  6. Фізіологічна деформація суглобового хряща, що знаходиться на головці стегнової кістки.
  7. Гемартроз колінного суглоба.
  8. Артрити та артрози у прогресуючій формі.
  9. Остеонекроз виростків.
  10. «Суставна миша» – розшарування суглобового хряща чи меніска.
  11. Кістково-хрящові остеофіти.
  12. Остеопороз колінного суглоба на ІІ або ІІІ стадії на тлі підтвердженого відсутності ефекту від консервативної терапії після 4-6 місяців медикаментозного лікування.

Будь-яка травма або клінічна патологія, що супроводжується болем, скутістю та опорно-руховими обмеженнями, потребує адекватного лікування, у тому числі за допомогою артроскопії колінного суглоба. Наслідки ігнорування травм коліна або симптомів прогресуючого артрозу можуть бути необоротними. Часто артроскопія дозволяє відстрочити на кілька років операцію з тотального ендопротезування.

Що ж до протипоказань до артроскопії, то їх немає. Єдине обмеження, яке є актуальним для всіх типів хірургічних операцій, – гемофілія (вроджений дефіцит згортання крові VIII/8 або IX/9). В іншому, якщо пацієнт за фізіологічними показниками може перенести спинальну анестезію, то інших вимог щодо операції немає.

Артроскопія з метою профілактики артрозу, аутологічної трансплантації та часткового ендопротезування

Кілька років тому в британському виданні New England Journal of Medicine опублікували результати подвійного сліпого дослідження, що доводить, що артроскопія колінних суглобів з метою профілактики артрозів (остеоартрозів, гонартрозів, деформуючих артрозів) не так ефективна, як вважалося раніше. Однак у дослідженні також вказується, що в деяких випадках артроскопія дозволяє уповільнити деформацію суглобового хряща та виростків та відстрочити вимушене протезування колінного суглоба.

Потрібно розуміти, що кожен діагноз має свої унікальні риси та особливості. Травматологи Medical Plaza застосовують усі доступні методи, щоб зняти біль та знизити деструктивний вплив прогресуючих патологій суглобів. І якщо приймається рішення провести профілактичну артроскопію колінного суглоба, отже, ця процедура в даному конкретному випадку має обґрунтування щодо ефективності.

Щодо аутологічної трансплантації хряща, яку також проводять, використовуючи артроскопію колінного суглоба. Відновлення хрящової тканини через аутологічну трансплантацію – інноваційна технологія, за допомогою якої пацієнту пересаджують його хрящові клітини, вирощені в біотехнічній лабораторії зі зразка (біопсії), взятого із суглоба. Технологія нова, в Україні поки що недоступна, дослідження продовжуються.

Також артроскопія використовується при частковому ендопротезуванні, коли заміна підлягає лише невелика частина деформованого суглоба. Подібні операції проводять досить часто, оскільки вони дозволяють зберегти вихідну рухливість за рахунок ідеального позиціонування ендопротезу за допомогою інфрачервоних датчиків і комп'ютерної обробки вихідних даних.

Підготовка до операції

Чи потрібно готуватися до артроскопії колінного суглоба? Особливих правил та рекомендацій немає. Підготовка до процедури передбачає необхідність проходження передопераційного обстеження. Якщо випадок екстрений (перелом, серйозна травма), проводиться пряма діагностична артроскопія колінного суглоба з одночасними лікувальними маніпуляціями. Але якщо йдеться про заплановане хірургічне втручання, то пацієнт спочатку:

  • здає загальні аналізи (сеча та кров);
  • біохімічний та імунологічний аналіз крові (при артритах, артрозах тощо);
  • робить рентгенографію у прямій та бічній проекції – дозволяє досліджувати характер та особливості пошкодження суглоба, оцінити симетричність аксіальних сторін обох виростків, вивчити бугристість та нарости;
  • магнітно-резонансну томографію (МРТ), якщо рентгенограма не надала потрібної деталізації стану суглоба;
  • електрокардіографію (ЕКГ) з метою оцінки роботи серцево-судинної системи (анестезія).

Артроскопія колінного суглоба проводиться під епідуральною (спінальною) анестезією. У деяких випадках може бути ухвалено рішення використовувати загальний наркоз. Рішення приймає травматолог, керуючись серйозністю травми, обсягом передбачуваних маніпуляцій та загальним станом пацієнта.

Як відбувається операція

Як проводиться артроскопія колінного суглоба у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza? Суть і головна відмінність артроскопії від артротомії - спосіб проникнення до області, що оперується. Операція проводиться через 2-3 проколи (отвори):

  1. У перший отвір вводиться артроскоп – рухомий світлопровідний зонд із мініатюрною відеокамерою на кінці. Зображення передаються на систему візуалізації, що допомагає хірургу обстежити колінний суглоб у реальному часі та високій роздільній  здатності.
  2. У другий отвір вводиться хірургічний інструмент оперативних маніпуляцій.
  3. Третій отвір використовується для додаткових хірургічних інструментів – фрезерування кістки, видалення, спилювання, шліфування, вирівнювання суглобової поверхні тощо.

Для простих операцій достатньо 2-х отворів, для складніших втручань використовують три проколи. Як проводиться артроскопія колінного суглоба, перебіг операції:

  1. Медсестра ставить анестезію.
  2. Далі операційну область обробляють стерильним фізрозчином.
  3. Хірург вводить артроскоп із камерою.
  4. Через інші отвори вводяться хірургічні інструменти, з допомогою яких заплановані маніпуляції.
  5. Наприкінці змінюють синовіальну рідину та зашивають операційні проколи.

Після операції ногу фіксують, якщо проводилася артроскопія меніска колінного суглоба або фрезерування суглобового хряща. Після таких операцій коліно кілька днів має бути у нерухомому стані (іммобілізація). Щодо того, скільки триває артроскопія колінного суглоба. Все залежить від діагнозу. Для оперативного лікування простих травм потрібно 15-25 хвилин, якщо обсяг і складність хірургічного втручання більша, то операція займе не менше 40-60 хвилин.

Особливості відновлення у післяопераційний період

Залежно від початкового діагнозу, складності та обсягу проведених хірургічних маніпуляцій у рамках артроскопії колінного суглоба, реабілітаційний період може тривати від 3 до 6 тижнів. Якщо в анамнезі є серйозна травма коліна, повноцінне післяопераційне відновлення може зайняти і 3 місяці, і півроку. Однак у більшості випадків пацієнт після операції залишається у стаціонарі на 2-4 доби для динамічного спостереження за станом колінного суглоба, потім виписується додому зі списком рекомендацій щодо реабілітації.

Через пару днів пацієнт повинен прийти на прийом для профілактичного огляду і видалення крові, що накопичилася, за допомогою ін'єкції (не завжди). Шви зазвичай знімаю за 11-14 днів. Яких рекомендацій слід дотримуватися після артроскопії колінного суглоба в післяопераційний період:

  • мінімальне навантаження на проопероване коліно;
  • жодних різких рухів – ні в сторони, ні в напрямку згинання;
  • також заборонено перегрівати чи переохолоджувати прооперовану область;
  • перші 1-2 дні – постільний режим;
  • через 3-5 діб після виписки показано ізометричні вправи;
  • далі поступове відновлення амплітуди рухів колінного суглоба з урахуванням відчуттів (біль, дискомфорт);
  • вживання алкоголю під час післяопераційного відновлення небажане.

Кожен пацієнт отримує індивідуальний перелік рекомендацій. По мірі відновлення рухової функції пацієнт ще кілька разів відвідує травматолога для фіксації прогресу відновлення та корекції реабілітаційних заходів.

Щодо вартості операції, то ціна артроскопії колінного суглоба безпосередньо залежить від діагнозу. При оперативному лікуванні травм колінного суглоба використовуються одні інструменти, у ході профілактичної артроскопії – інші. І різні підходи, що відбивається на кінцевій вартості. Щоб дізнатися точну ціну операції з урахуванням вашого діагнозу, зателефонуйте за номером на сайті клініки.

А краще запишіться на прийом до травматолога в Medical Plaza. Жива консультація та первинне обстеження у кабінеті травматолога дозволять оцінити стан колінного суглоба та приблизний обсяг роботи на майбутнє. Артроскопія колінного суглоба у Дніпрі у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza – це безпечно, ефективно та безболісно. У клініці працюють досвідчені лікарі-травматологи, використовується передове лікувально-діагностичне та хірургічне обладнання. Щоб потрапити на прийом, просто залиште свої дані у заявці або напишіть у чат.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження