Склеротерапія
Склеротерапія (склерозування, склеропластика) – одна з ефективних методик лікування захворювань судинної, рідше – лімфатичної системи. Вважається однією з робочих технік для комплексного лікування варикозу на початковій та середній стадії розвитку, а також судинних зірочок та венозних сіток через введення в судини спеціальної речовини – склерозанта, що провокує склеювання внутрішніх стінок вен та перетворення їх у дисфункціональні сполучні трубки (так звані «тяжі») ). Судини, піддані впливу склерозанту, «відключаються» від кровоносної системи і через рік-півтора самостійно розсмоктуються.
Склеротерапія вен нижніх кінцівок - операція досить проста і малотравматична - введення речовини «склейки» в судини проводиться за допомогою пункцій (уколів), тут не потрібна ні анестезія (навіть місцева), ні особлива підготовка, ні тривала реабілітація. Процедура проводиться амбулаторно і займає близько 20-60 хвилин, після чого пацієнт може ходити та повернуться до звичайного життя.
У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza проводиться ефективне лікування варикозу склерозуванням із використанням передових технік під управлінням досвідчених флебологів. Запишіться на прийом, пройдіть обстеження та позбавтеся варикозу!
Принцип методики та її роль у лікуванні судинних захворювань
Вперше методику «склеювання» варикозних судин було застосовано ще в середині XIX століття французьким хірургом Едуардом Шассеньяком. Однак перші результати були не дуже вражаючими через новизну технології та використання малоефективних, а часто і шкідливих речовин. Згодом з'явилися нові розчини, необхідний інструментарій, накопичився практичний медичний досвід, який дозволив значно вдосконалити методику, довівши її ефективність до 100%.
Сьогодні склеротерапія виступає у ролі одного з ефективних методів лікування варикозу та судинних патологій, який може застосовуватися як самостійна техніка, так і додаткова – у комплексі з іншими методами видалення варикозних вен. Вважається (помилково), що склерозування варикозних вен можна застосовувати при будь-яких стадіях розвитку захворювання. Теоретично це можливо, але на практиці склеротерапія використовується більш обмежено, часто в комплексі з іншими методами лікування - флебектомією та ендовазальною лазерною коагуляцією (ЕВЛК).
Принцип склеротерапії дуже простий: у уражені судини за допомогою ін'єкції вводиться склерозант, який заповнює та склеює їх, відключаючи від кровоносної системи. Згодом судини перетворюються на неробочі венозні шнури та зникають. Найкращий ефект склеротерапія дає при роботі з ретикулярними або залишковими варикозними венами та патологічними судинними утвореннями (сіточки, зірочки). Через це склерозування судин на ногах часто розглядають як косметичну процедуру, яка не тільки допомагає відновити гемодинаміку кровообігу, але й виконує естетичну функцію.
Показання та протипоказання
У яких випадках показана склеротерапія:
- варикозна хвороба на початковій чи середній стадії розвитку;
- наявність невеликих трофічних виразок;
- судинна мальформація – відхилення у розвитку судинної системи, що виникають у процесі внутрішньоутробного чи післяпологового розвитку;
- у косметичних цілях після флебектомії або ЕВЛК;
Протипоказань до процедури небагато:
- вагітність (ІІ або ІІІ триместр);
- хронічні інфекційні захворювання, що супроводжуються періодичними запальними процесами;
- тромбоз та тромбофлебіт або індивідуальна схильність до них;
- діаметр варикозних вен перевищує 100 мм.
Операція склеротерапія призначається після обстеження, здачі аналізів та проходження діагностики (в основному УЗД). Флеболог повинен переконатися, що у пацієнта відсутні захворювання та патології, які могли б спричинити розвиток ускладнень.
Види склеротерапії
Склерозування вен нижніх кінцівок буває декількох типів залежно від речовини, що застосовується (заповнювача-склерозанту) і цілей процедури. Це:
- Класичне склерозування (компресійне). Застосовується при лікуванні поверхневих вен на ногах. Зазвичай використовується після флебектомії або ендовазальної лазерної коагуляції в якості проміжної або завершальної терапії.
- Ехо-склеротерапія або катетерна. Ця методика вважається альтернативою ЕВЛК. Дозволяє "під прицілом" УЗ-сканнера в реальному часі видаляти глибоко розташовані, патогенетично значущі, середньо деформовані варикозні вени. Для введення склерозанту використовується не класична ін'єкція, а катетер.
- Склеротерапія пінна (Foam-Form). Замість розчину, що склеює, в судини вводиться склерозуючий препарат у вигляді піни. Піна набагато краще контактує зі стінками судин і не поєднується з кров'ю, що впливає на її концентрацію. Це відносно новий матеріал, який вже довів високу ефективність у порівнянні із застарілими аналогами склерозанту.
- Мікросклеротерапія – основний метод, що використовується для мініінвазивного видалення судинних зірочок та сіток. Вважається більше косметичною процедурою, що допомагає відновити естетику ніг та запобігти розвитку варикозу (профілактика).
У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza практикуються усі види склерозування варикозних проявів. Однак найбільш затребувані та «ходові» методики – Foam-Form (пінна) та склеротерапія судинних зірочок (вона ж – мікросклеротерапія). Розглянемо ці два методи детальніше.
Склерозування піною
Головна відмінність компресійної склеротерапії від Foam-Form – використання спеціальної піни замість рідкого склерозанту. Переваги піни ми вже описали вище, зупинимося на показаннях та протипоказаннях.
У яких випадках флеболог наполягає саме на пінній склеротерапії:
- при початковій та середній формі варикозної хвороби;
- якщо на ногах є великі ураження дрібних судин (пінна склеротерапія судинних зірочок);
- для усунення відтоку крові з основних у сполучні вени;
- як частина процедури видалення варикозних вен за допомогою флебектомії або ЕВЛК;
- у разі, коли потрібно закрити притоки судин, що живлять сформовані трофічні виразки.
У яких випадках пінна склеротерапія протипоказана:
- індивідуальна непереносимість пінного склерозанту;
- тромбоз вен чи тромбофлебіт;
- легенева, ниркова або серцево-судинна недостатність;
- інфекційні захворювання, зокрема локального характеру на ногах;
- запальні процеси на активній стадії;
- вагітність та період лактації;
- внутрішньовенна ін'єкція фізично не може бути виконана через судинні патології.
Якщо діагностовано одну з наведених патологій, склеропластика вен на ногах за допомогою пінного склерозанту може бути скасована. У будь-якому випадку, спосіб та методику вибирає флеболог після ретельного обстеження та вивчення клінічної картини пацієнта. Якщо можна і потрібно використовувати пінний склерозант, його буде використано. Якщо є протипоказання, лікар вибере іншу, більш відповідну методику. У відділенні флебології в МЦ Medical Plaza - індивідуальний підхід до кожного випадку, що передбачає розробку персональних лікувальних програм, які дають максимально позитивний результат.
Мікросклеротерапія
Ми частково розкрили значення цього терміна. Коротко доповнимо – мікросклеротерапією називають видалення зірочок на ногах методом склеротерапії. Насправді не лише зірочок, а й судинних сіток, і не лише на ногах, а й на руках, обличчі та інших частинах тіла. В основному цей метод використовується для:
- лікування варикозної хвороби на початковій стадії;
- корекції судинних проявів відповідних захворювань;
- профілактики варикозу, коли з'явилися перші помітні ознаки деформації поверхневих вен та судин;
- як складовий метод при повноцінному лікуванні варикозу за допомогою ЕВЛК або флебектомії.
Зазвичай коли серед флебологів обговорюється склеротерапія зірочок на ногах, йдеться про лікування такого захворювання як – телеангіектазія. Це стійке незапальне розширення дрібних судин шкіри (капіляри, артерії, венули), яке може бути:
- лінійним;
- деревоподібним;
- зірчастим;
- сітчастим.
Тому, говорячи про показання до проведення мікросклеротерапії, флебологи найчастіше мають на увазі телеангіектазію, яка в свою чергу може бути вродженою (енцефалотригемінальний ангіоматоз, синдром Луї-Бар, хвороба Рандю-Ослера) та набутою (дерматоміозит, варикоз, симптом троянд вовчак).
Що стосується протипоказань, то склеротерапія зірочок на ногах не робиться у разі наявності у пацієнта в анамнезі:
- ниркової, серцево-судинної, печінкової недостатності;
- облітеруючих захворювань артерій;
- набряків нижніх кінцівок різної етіології;
- гострого венозного тромбозу;
- алергій, у тому числі на склерозуючу речовину;
- інфекційних та хронічних захворювань, що викликають часті запалення.
Крім того, мікросклеротерапія протипоказана вагітним і годуючим грудьми. А також у випадках, коли пацієнт з тих чи інших причин частково та повністю знерухомлений.
Реабілітація
Правила та рекомендації для реабілітації для всіх типів склеротерапії приблизно однакові. Відразу після процедури пацієнта виписують додому, і він може повернутися до звичного життя, проте з деякими обмеженнями та рекомендаціями. Пацієнт не менше 1 місяця повинен носити компресійні панчохи, на 3-4 день прийти на контрольне обстеження, у період реабілітації утримуватись від надмірних навантажень (спорт, фізична робота), близько 2-3 тижнів не можна відвідувати сауну та лазню. В іншому якихось обмежень немає, втім, як і симптомів після операції.
Зазвичай симптоматика в післяопераційний період або слабко виражена (легкі тягнучі болі), або відсутня. Якщо пацієнт дотримується рекомендацій лікаря, жодних ускладнень не буде. Ми вже говорили, що склеювання вен при варикозі методом склерозування – досить проста, малотравматична, міні-інвазивна операція, яка проходить амбулаторно.
Ціна склеротерапії в Medical Plaza
Вартість операції залежить від виду та кількості склерозуючого препарату, а також від обсягу роботи. Початкова ціна пінної склеротерапії в Medical Plaza – від 6000 грн. Якщо мова про мікросклеротерапію, то базова вартість процедури – 3000 грн. Дізнатися точну вартість операції можна на прийомі у флеболога.
Заповніть форму нижче, вказавши необхідні дані. Ми зв'яжемося з вами та призначимо зручний день для прийому. Склерозування вен у Дніпрі у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza – це швидко, безболісно та ефективно. Відразу ж після завершення операції ви зможете повернутися до звичного життя, дотримуючись рекомендацій лікаря.