Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Сечовідно-піхвова нориця (сечовідна фістула) – анатомічна аномалія, при якій формується патологічне сполучення між сечоводом та піхвою. Незалежні раніше органічні структури з'єднуються тонким каналом, яким сеча з ниркового сечового каналу постійно потрапляє у піхву і мимоволі витікає, створюючи сприятливі умови для запалень, набряків і розвитку обмежених некрозів. Хвороба часто супроводжується серйозним психічним тиском, не кажучи вже про цілодобовий фізичний дискомфорт.

Сечовідно-піхвова нориця зустрічається досить рідко. Формується внаслідок ушкоджень, отриманих у ході операцій в оперативній гінекології чи абдомінальній хірургії. Найчастіше свищ з'являється після важких гінекологічних операцій на кшталт видалення міоми, злоякісної пухлини в шийці та тілі матки чи екстирпації. Рідше внаслідок перегинів (патологічний стиск та некроз) сечоводу або термічного ушкодження (лапароскопія + електроніж). Найрідкісніша і найважча форма сечовідно-піхвової нориці – постпроменевий фістул, що формується після променевої терапії при лікуванні локальної онкології.

Поширеність патології

Поширеність сечостатевих нориць у розвинених країнах досить низька. У статті 2006 року, опублікованій у найбільшому медичному друкованому виданні The Lancet, автор Lewis Wall, наводяться статистичні дані з епідеміології сечостатевих нориць у країнах, що розвиваються, особливо на африканському континенті. Згідно зі звітом, у розвинених країнах зі свищем постійно живе понад 3 млн. жінок. І щороку з'являється ще від 30 до 130 тис. жінок із різними формами сечостатевих фістул. Загальний коефіцієнт поширеності всіх видів сечостатевих нориць у світі становить – 0,29 на 1000 жінок репродуктивного віку. Це приблизно 1 до 3000. При цьому на сечовідно-піхвову норицю припадає лише 30%.

Незважаючи на відносно невисокі показники, у зоні ризику перебувають усі жінки репродуктивного та клімактеричного віку. Захворювання неприємне, складне, травмуюче. Лікування - лише оперативне і дуже специфічне, часто розтягнуте на кілька місяців. Тому якщо у вас з'явилися симптоми сформованої нориці, звертайтеся до Medical Plaza. Чим раніше ви почнете лікування, тим сприятливішим буде прогноз.

Причини формування сечовідно-піхвової нориці

Причини формування патологічного сполучення між сечоводом та піхвою ділять на три великі групи:

  1. Вроджена ектопія сечоводу, що характеризується недорозвиненістю м'язової та сполучної тканин. Зустрічається вкрай рідко.
  2. Отримана травма. Будь-яке хірургічне втручання у сфері перетину сечоводу з піхвою може закінчитися формуванням повноцінної нориці. Високий ризик розвитку фістули спостерігається при гістеректомії, видаленні міом, інфільтративного ендометріозу, інших доброякісних та злоякісних утворень. До цієї групи також відносяться травми, отримані при тяжких пологах, що супроводжувалися розривом матки та сполучних тканин.
  3. Запалення та онкологія. Сильні локальні запалення будь-якої етіології можуть спровокувати формування патологічного сполучення. Також і онкологія. Зростання злоякісних пухлин супроводжується деструкцією м'язових та сполучних тканин. Формування сечовідної фістули за таких умов – лише питання часу.

Окремим пунктом йде променева дія на м'які тканини органів малого тазу. Точковий вплив пучків елементарних ядерних частинок здатний вбивати ракові клітини, але разом з ними опромінюються і здорові ділянки тканини, що нерідко призводить до коагуляції та некрозів. Особливо якщо техніка променевого опромінення проводиться недосвідченим фахівцем.

Здорова тканина, пошкоджена під час опромінення, втрачає свої фізичні властивості. В результаті з'являються мікротріщини, некрози та рубцева тканина. При несприятливому перебігу процесу загоєння почне формуватися повноцінний свищ, який дуже важко лікується. Потрібна тривала підготовка до операції та таке ж за часом відновлення з медичним контролем.

Симптоми та діагностика

Головний симптом процесу формування або вже сформованого сечовідно-піхвової нориці – мимовільне і постійне витікання сечі з піхви. Виділення в прямому сенсі постійні, через що жінці доводиться постійно носити прокладки або тампони (залежить від кількості рідини, що виділяється). Інші симптоми:

  • гострий оперізуючий біль у поперековому відділі;
  • ріжучий біль при сечовипусканні;
  • часті позиви;
  • періодичні болі в ділянці нирок;
  • гематурія – поява крові у сечі;
  • запалення вульви;
  • постійно підвищена температура тіла (37-38 °C), що зберігається кілька днів або навіть тижнів;
  • відсутня деуринація – жінка не ходить у туалет звичним способом, оскільки вся сеча виходить через піхву.

Разом з сечовідно-піхвовим свищем часто розвиваються патології нирок – пієліт (запалення ниркової балії), пієлонефрит (ураження паренхіми нирки) та гідронефроз (хронічне розширення ниркових балій). Причина в тому, що сечоводом піднімаються небезпечні або потенційно небезпечні мікроорганізми, які провокують у нирках запальні процеси. Для піхви та матки ці мікроорганізми – частина здорової мікрофлори, для нирок – патологічно небезпечні бактерії, що спричиняють запалення.

Як діагностують сечовідну фістулу:

  1. Звичайне гінекологічне обстеження з вагінальним дзеркалом. Візуальний огляд стінок піхви не завжди ефективний, тому що нориця може бути прихованою або співустя недостатньо розвиненим.
  2. Ультразвукове дослідження з кольоровим допплерівським картуванням (УЗД + ЦДК). Дає чітке уявлення про те, де саме знаходиться фістула, який діаметр і довжина, наскільки активно кровопостачання в навколишніх сполучних тканинах.
  3. Рентгенографія з подвійним контрастуванням. Суть методу в тому, що в сечовий міхур вводять кармін, а в кровотік – індигокармін, а потім роблять рентген, який показує рух обох контрастних барвників. Такий підхід дозволяє точно дізнатися локалізацію нориці та особливості будови його ходу.

Після виявлення, вивчення та опису сечовідно-піхвової нориці гінеколог ставить заключний діагноз і готує пацієнта до операції.

Методи лікування

Є дуже популярна думка, що сечовідно-піхвові нориці здатні самостійно затягуватися. Особливо ті, що сформувалися внаслідок пошкодження сполучної тканини в ході операційного втручання. І частково це правда, але лише частково. Після того, як пацієнтці поставили діагноз, перед нею з'являється вибір:

  1. Готуватися до операції, беззаперечно виконуючи усі рекомендації лікаря.
  2. Ризикнути і почекати, поки свищ сам затягнеться. Проблема в тому, що чим довше ви чекатимете, тим вища ймовірність структурного пошкодження нирок і повної втрати її функцій. Чи варто ризикувати ниркою або двома (двосторонні нориці), побоюючись оперативного втручання? Вирішувати вам.

Варіанти хірургічного втручання:

  1. Фульгурація країв фістули або встановлення спеціального дренажного катетера на 1-1,5 місяці. Вважається нехірургічною технікою, але передбачає необхідність проведення певного роду маніпуляцій із сечоводом. Цей метод використовують для лікування тонких неускладнених нориць на початковій стадії.
  2. Трансвагінальна хірургія – підшивання та закриття фістули м'язово-жировою «латкою» (клапоть Марціуса), яку вирізують з великої статевої губи. Якщо мова про постпроменеве норище, то замість м'язово-жирової тканини використовують м'язову тканину малого гомілкового м'яза. Висока ефективність, низька травматичність, сприятливий прогноз.
  3. Абдомінальна хірургія. Якщо фістула розташована надто високо, через що трансвагінальна операція не може бути проведена, втручання проводять через черевну порожнину методом лапаротомії. Практика застаріла та дуже травматична. Використовується у крайніх випадках, коли іншого виходу немає.
  4. Лапароскопія – високоефективний, максимально точний, малотравматичний метод хірургічного втручання. Доступ до ділянці з боку черевної порожнини хірург отримує через невеликі проколи. В один прокол вводиться ендоскоп, що передає відео у високій роздільній здатності на систему візуалізації, в інші два – лапароскопічні маніпулятори, по суті, «руки хірурга».

Вибір на користь того чи іншого виду оперативного втручання робиться з урахуванням багатьох факторів, включаючи фізичні характеристики патології, рівень ураження нирки, площу вогнищ некрозу, характер локального кровопостачання тощо.

У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza проводяться всі види хірургічних втручань. Розроблено ефективну програму лікування сечовідно-піхвових та міхурово-піхвових нориць, використовуються найпередовіші техніки та методики, всі дії контролюються та коригуються високоточним діагностичним обладнанням. Повний спектр послуг, сучасні підходи, передові технології – записуйтесь на прийом до гінеколога в Medical Plaza. Форма для реєстрації – нижче, телефон реєстратури – вище, живий чат – праворуч. Звертайтесь!

Залишити заявку