Видалення міоми матки (міомектомія)
Міому, яка також відома під назвою фіброміома або лейоміома, відносять до різновиду доброякісних пухлин. Новоутворення розвивається в міометрії – матковому шарі, що складається з м'язів. У більшості пацієнток пухлину виявляють безпосередньо в матці (до 95% випадків). У 5% ситуацій її знаходять у шийці.
Міомектомія - це хірургічна процедура, при якій видаляються одна або кілька міом, що розвиваються в м'язових шарах матки. Метою міомектомії є збереження матки та поліпшення якості життя пацієнток, оскільки у багатьох жінок міоми можуть викликати неприємні симптоми: рясні та болючі менструації, болі внизу живота, тиск на сечовий міхур та кишечник та інше.
ЩО ТАКЕ МІОМА?
Міома виглядає як поєднання багатьох вузликів, основою яких виступає сполучна та м'язова тканина. Діаметр одного вузла може досягати декількох міліметрів або сантиметрів.
Міоми бувають поодинокими або множинними. У більшості випадків після появи одного вузла досить швидко формується ще кілька структур.
До розвитку міом схильна велика кількість жінок – симптоми захворювання можуть виявлятися у кожної 3-ї пацієнтки репродуктивного віку. Іноді маткові новоутворення формуються під час клімаксу.
У разі виявлення характерних симптомів пухлини та постановки діагнозу «міома» фахівці нашого центру радять зберігати оптимістичний настрій – патологія ефективно лікується малотравматичними методами, завдяки чому вдається повністю зберегти жіночу дітородну функцію.
Сучасний підхід до лікування міом
Сучасна медицина поступово змінює традиційну думку про причини розвитку міом. Раніше вважалося, що до формування пухлини призводить гормональний дисбаланс. Сьогодні науково доведено – зазначений фактор не завжди провокує зростання новоутворень у матці.
Протягом багатьох років лікарі-гінекологи стверджували, що міоми мають підвищений ризик переродження в рак. Останні дослідження виявили наступну закономірність – міоматозні вузли набувають злоякісного характеру (перетворюються на лейоміосаркоми) не частіше, ніж здорові маткові тканини. Некроз, що призводить до загибелі вузла, розглядається не в якості ускладнення, а як один зі шляхів одужання.
Істотні зміни також відбулися у тактиці лікування. Раніше терапія міом полягала у тривалому спостереженні за станом пацієнтки із періодичним призначенням УЗД. У випадку значного збільшення пухлини в розмірах проводилася класична операція по видаленню новоутворення. Часто жінка втрачала репродуктивний орган повністю, позбавляючись тим самим здатності до зачаття та виношування дитини.
Сучасний підхід до лікування гінекологічних пухлин принципово змінився. Якщо у пацієнтки виявлено велику міому матки, видалення всього органу відбувається тільки у найскладніших випадках. Для успішного лікування патології переважно застосовуються нові малоінвазивні методики.
АКТУАЛЬНІ СПОСОБИ ЛІКУВАННЯ МІОМИ
До сучасних хірургічних методів, які допомагають боротися з міоматозним вузлами, належать:
- лапароскопія (консервативна міомектіомія лапораскопічним або гістероскопічим методом в залежності від розташування вузла);
- емболізація маткових артерій;
- гістероскопічна міомектомія.
Ці техніки, спрямовані на видалення міоми матки, вважаються небезпечними та ефективними. Вони дозволяють уникнути необхідності у травматичних розрізах на тілі, не залишають малоестетичних шрамів або рубців.
Міомектомія методом лапароскопії
Фахівці МЦ «Medical Plaza» здійснюють лікування міоми матки на сучасному рівні, без використання застарілих методів. На відміну від «відкритих» операцій, що проводились у минулому, лапароскопія не потребує травматичних маніпуляцій, застосування скальпеля чи інших хірургічних інструментів.
Під час процедури на тілі жінки роблять 3 невеликих проколи. Перший виконується поблизу пупка. До нього вводиться спеціальна тонка трубка з мініатюрною камерою, що збільшує зображення внутрішніх органів та виводить їх на монітор. Другий, третій проколи необхідні для введення хірургічних інструментів та подальшого видалення пухлини.
Лапарокопія міоми матки складається з двох етапів. На першому етапі за допомогою спеціальної голки до черевної порожнини нагнітається вуглекислий газ, повністю безпечний для здоров'я пацієнтки. Ця процедура необхідна для розведення внутрішніх органів, звільнення простору для лікарських маніпуляцій. Введення газу до очеревини також допомагає запобігти пошкодженню сусідніх органів, зменшити ризик розвитку ускладнень.
В процесі проведення операції спеціаліст уважно вивчає зображення на екрані, визначається з місцями на тілі, де необхідно зробити проколи для подальшого введення хірургічних інструментів.
До основних переваг лапароскопії належать:
- Відсутність ризику травмування.
- Можливість видалення великої кількості міоматозних вузлів.
- Знижена ймовірність утворення спайок.
- Мінімальний обсяг кровотечі.
Проведена лапароскопія міоми матки (консервативна міомектіомія) не призводить до появи вираженого больового синдрому. Після процедури відсутня необхідність у тривалому дотриманні постільного режиму, а відновлення відбувається прискореними темпами.
ЕМБОЛІЗАЦІЯ МАТКОВИХ АРТЕРІЙ
Емболізація міоми матки (емболізація маткових артерій) вважається революційним досягненням в лікуванні гінекологічних пухлин. Цей спосіб боротьби з новоутвореннями застосовується не тільки в Україні, а й в США, Азії, багатьох європейських країнах.
ЕМА – сучасний медичний метод, що дозволяє лікувати міоми без хірургічного втручання. Техніка полягає у проведення процедури, під час якої в судини, що живлять пухлину, подається за допомогою катетера емболізуючий препарат. Такий медикамент містить спеціальні частинки, що перекривають кровотік в судинах новоутворення, позбавляють патологічні ділянки тканини кисню. Внаслідок цього міоматозний вузол зменшується у розмірах та поступово гине. Далі відбувається його заміщення сполучною тканиною.
Щоб здійснити видалення міоми матки методом емболізації, потрібно зробити на шкірі один невеликий прокол. Процедура займає небагато часу – від 20 до 40 хвилин. Речовини, які застосовуються при проведенні сеансу, абсолютно безпечні, не здатні викликати алергічні реакції.
До важливих переваг ЕМА відносять:
- високу ефективність та максимальну безпеку;
- низький ризик розвитку рецидиву;
- відсутність пошкоджень матки або сусідніх органів;
- можливість здійснення маніпуляції при будь-якому розташуванні пухлини, при наявності численних утворень;
- проведення процедури без введення жінці загального наркозу;
- відсутність кров'яних виділень після терапії.
Після завершення ЕМА матка повністю зберігає свою дітородну функцію. У 96% випадків стабілізується менструальний цикл. У 98% пацієнток нормалізується сечовипускання, порушене внаслідок тиску з боку великої пухлини на сечовий міхур.
Емболізацію міоми матки особливо рекомендують пацієнткам, які бажають у майбутньому мати дітей, або при швидкому зростанні патологічного новоутворення. У подібних випадках традиційне хірургічне лікування стає небезпечним, може призвести до небажаного рецидиву, появи нових міоматозних вузлів на етапі планування вагітності.
Гістероскопічна міомектомія
Процедура гістероскопічної міомектомії виконується без розрізів на черевній стінці, оскільки інструмент вводиться через фізіологічні отвори. Вона може бути рекомендована у разі, якщо міоми знаходяться усередині порожнини матки або мають невеликі розміри.
Процедура може включати такі кроки:
- Підготовка: пацієнтка зазвичай отримує анестезію задля забезпечення комфорту під час процедури.
- Введення гістероскопа: гістероскоп вводиться через піхву та шийку матки всередину порожнини матки. Відеокамера на кінці інструменту передає зображення на монітор, що дозволяє лікарю візуалізувати міоми та структури усередині матки.
- Видалення міом: за допомогою спеціальних інструментів лікар видаляє міоми з порожнини матки.
- Завершення процедури: після того, як усі необхідні міоми видалені, інструменти вилучаються і процедура завершується.
ЧОМУ ВАРТО ЗВЕРТАТИСЯ ДО СПЕЦІАЛІСТІВ «MEDICAL PLAZA»?
Лікування гінекологічних захворювань в державних медичних закладах має чимало недоліків. Для подібних установ характерні недостатня кількість медичного обладнання, нестача кваліфікованих фахівців, наявність величезних черг, які потребують витрачати безліч часу на очікування. Для багатьох державних клінік притаманна низька якість обслуговування, у зв'язку з чим багато людей вважають за краще звертатися до приватних медичних центрів.
МЦ «Medical Plaza» є першим недержавним багатопрофільним медичним центром міста Дніпро. Спеціалісти, які працюють у нашому закладі, володіють актуальними техніками виконання складних операцій гінекологічного профілю, досконало вивчили принципи правильного використання сучасної ендоскопічної апаратури виробництва компанії «Karl Shtorz».
Багатопрофільність нашої установи дозволяє успішно поєднувати хірургічні та терапевтичні методи лікування. Це має принципове значення при виявленні комбінованої патології. В процесі вибору варіанта оперативного втручання перевага віддається малоінвазивним методам терапії.
Якщо у жінки діагностовано міому матки, ціна на подальше лікування в нашому центрі обумовлюється з фахівцем індивідуально, після проходження повного діагностичного обстеження.
Серед гінекологів МЦ «Medical Plaza» є заслужені лікарі України, що мають вищу категорію, стали відомими в якості авторів друкованих статей, патентів. Спеціалісти закладу періодично підвищують рівень своєї лікарської майстерності, проходять стажування не лише у кращих вітчизняних закладах, а й у Франції, Ізраїлі, виступають із змістовними доповідями на Всеукраїнських та Міжнародних конгресах.
Наші спеціалісти вдало поєднують гінекологічні та репродуктивні навички й знання. Такий підхід стає особливо ефективним, якщо лікування міоми матки призначається пацієнткам із безпліддям або жінкам, які потребують якісного хірургічного втручання.