Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Гідронефроз – захворювання нирок внаслідок порушення відтоку сечі та збільшення гідростатичного тиску в чашечках і баліях нирок, що сприяє розширенню цієї галузі та провокує порушення в їх роботі.

Захворювання прогресує з часом, може проявлятися у дорослих і дітей (в тому числі і у новонароджених).

Основна небезпека захворювання полягає в тому, що через порушення механізму відтоку сечі нирка перестає нормально функціонувати, атрофується та гине.

Своєчасне лікування гідронефрозу нирок у нашому медичному центрі дозволяє запобігти більшості несприятливих наслідків..

РІЗНОВИДИ ЗАХВОРЮВАННЯ

Залежно від причини виділяють вроджений та набутий гідронефроз. У першому випадку захворювання можна діагностувати в плоду під час вагітності матері. Причина розвитку – відхилення в формуванні нирок. Лікування гідронефрозу у дітей успішне при своєчасній діагностиці. У іншому випадку хвороба проявляється згодом, у результаті порушень функціонування сечостатевої системи.

Виділяють декілька стадій патології:

 1. Початкова стадія. На цьому етапі на УЗД можна виявити невелике розширення в ділянці балії, при цьому чашечки не будуть зачіпатися, а орган продовжує виконувати свою функцію.
 2. Гідронефроз ранньої стадії. У процес втягуються чашечки нирки, відхилення можна помітити на основних лабораторних аналізах.
 3. Захворювання в термінальній стадії. Ця стадія ділиться на оборотну та необоротну. На даному етапі спостерігається велика дистрофія нирки.

СИМПТОМАТИКА

Перед лікуванням гідронефрозу нирки лікар вивчає характерні симптоми. Захворювання важко піддається діагностиці на ранніх етапах, оскільки відрізняється практично безсимптомним перебігом. Нерідко гідронефроз вдається виявити випадково, під час профілактичних медичних оглядів.

При наявності захворювання в немовляти можна помітити постійний плач, порушення сну та неспокійну поведінку. Ще одна важлива ознака – рецидиви інфекцій сечостатевих органів. У цьому випадку УЗД проводиться в обов'язковому порядку.

До основних симптомів у дорослих пацієнтів відноситься наступне:

 • Хворобливі відчуття в черевній порожнині.
 • Часті інфекційні захворювання сечостатевих органів (цистити).
 • Нудота, яка супроводжується блювотою.
 • Загальний стан слабкості.
 • Погана працездатність.

При досягненні термінальної стадії хвороби розвивається гостра ниркова недостатність. Пацієнт страждає від сильного болю в ділянці попереку, відтік сечі фактично повністю припиняється, погіршується загальне самопочуття.

ДІАГНОСТИКА ПАТОЛОГІЇ

Велика частина пацієнтів звертається в наш центр з приводу лікування гідронефрозу лівої нирки, тому що, саме ліва нирка страждає частіше. У 15–25% випадків захворювання носить двосторонній характер.

До основних методик діагностики гідронефрозу відноситься:

 • Комп'ютерна томографія  та магнітно-резонансна томографія.
 • Урографія з внутрішньовенним введенням контрастної речовини.
 • Ретроградна пієлографія, при якій контрастна речовина вводиться через сечовивідні шляхи.
 • Цистоскопія для спостереження за відтоком сечі.

ОСОБЛИВОСТІ ЛІКУВАННЯ ГІДРОНЕФРОЗУ 

Лікування гідронефрозу 1 ступеню проводиться консервативним або хірургічним шляхом. Основна мета при цьому – зменшити розмір баліїно-сечовивідних частин, щоб запобігти подальшій атрофії органу. При операції хірурги січуть рубцеву тканину близько сечоводу та відновлюють його цілісність. Якщо при цьому завіюється нижня третина органу, можлива його пересадка на інше місце стінок сечового міхура.

Лікування гідронефрозу 3 ступеню проводиться тільки хірургічно. При порожнинному, хірургічному втручанні та великій площі розрізу реабілітація займає тривалий час. Саме тому зараз і на інших стадіях проводиться операції лапароскопічним методом, за допомогою спеціального обладнання, що робить невеликі проколи та дозволяє спостерігати за станом внутрішніх органів у процесі операції за допомогою відеокамери.

У окремих випадках застосовується ретроперітонеоскопічний метод, при якому використовуються аналогічні інструменти, що і при лапароскопії. Головна відмінність у формі доступу. У цьому випадку отвори робляться в ділянці попереку, саме через них вводяться інструменти та оптичне обладнання. Всі операції проводяться під загальним наркозом. Ефект від таких методик можна порівняти з порожнинними хірургічними втручаннями, однак час реабілітації значно коротший, до того ж на шкірі не утворюються неестетичні шрами.

ГІДРОНЕФРОЗ ПРАВОЇ НИРКИ: ЛІКУВАННЯ ПРИ ВАГІТНОСТІ

Окремо варто сказати про лікування захворювання в період виношування плоду. Набуте захворювання в даному випадку розвивається в міру збільшення розмірів плоду. У результаті матка починає тиснути на сечовод, що призводить до порушення відтоку сечі.

У більшості випадків вдається уникнути переривання вагітності, рекомендації позбутися плоду можуть даватися тільки при двосторонньому гідронефрозі на останній стадії з вираженим порушенням функції нирок.

Гідронефроз нирки при вагітності краще лікувати малоінвазійними лапароскопічними методами, при яких не робиться великих розрізів. За допомогою професіональних дій вдається відновити нормальну роботу органу і при цьому не вплинути на плід. Не менш важливо в цей період підібрати підходящу анестезію, яка не матиме негативного впливу на розвиток дитини. У нашому медичному центрі використовуються якісні препарати для загального наркозу, які добре переносяться жінкою та не викликають побічних ефектів.

ЛІКУВАННЯ ГІДРОНЕФРОЗУ ПЛОДУ

Внутрішньоутробне лікування патології також іноді передбачає хірургічне втручання. При цьому враховуються такі критерії:

 • Несприятливі прогнози.
 • Кількість амніотичної рідини.
 • Термін виношування плоду.
 • Стадія захворювання..

Внутрішньоутробну операцію проводять, якщо існує загроза для життя жінки або дитини. При цьому використовуються малоінвазивні способи. Однак У більшості випадків операція проводиться відразу після народження дитини. Після хірургічного втручання призначаються медикаменти, призначені для запобігання розвитку інфекційного процесу.

ОСОБЛИВОСТІ РЕАБІЛІТАЦІЇ

Оперативне лікування гідронефрозу навіть лапароскопічним способом вимагає реабілітації. Перші три дні після проведення процедури пацієнт буде перебувати в лікарні під наглядом лікарів. Повний процес відновлення організму може займати місяць. У цей період пацієнтові рекомендується утриматися від серйозних фізичних навантажень, виключити вплив підвищених температур (лазні та сауни), відмовитися від вживання алкоголю.

У окремих випадках призначаються протизапальні та антибактеріальні препарати, які захищають організм від приєднання інфекції. У період реабілітації варто дотримуватися спеціальної дієти зі зниженим вмістом солі, відсутністю гострих спецій. Через місяць пацієнту необхідно відвідати уролога для контрольного огляду та здачі лабораторних аналізів, знову робиться УЗД, щоб оцінити функцію нирок.

ЛІКУВАННЯ ГІДРОНЕФРОЗУ У МЕДИЧНОМУ ЦЕНТРІ  MEDICAL PLAZA

У нашому медичному центрі ви можете пройти лікування вродженого та набутого гідронефрозу із застосуванням малоінвазивних методик. Переваги звернення до нас:

 1. Використання сучасних методик, що знижують вірогідність післяопераційних ускладнень, що спрощують реабілітаційний процес. Після подібних втручань на тілі залишаються практично непомітні крапкові шрами.
 2. Лікування гідронефрозу правої та лівої нирки проводиться під загальним наркозом з використанням якісних препаратів, дозволених навіть для вагітних жінок.
 3. Ретельна діагностика перед терапією дозволяє точно визначити стадію захворювання.
 4. Доступні ціни.

Щоб записатися на попередній прийом до уролога, зателефонуйте до нашого медичного центру та оберіть зручний час. Ваше здоров'я - наша спеціалізація!

Залишити заявку