Гідронефроз
Деякі захворювання нирок небезпечні своїм прихованим безсимптомним перебігом. Через це виявити їх на початкових стадіях досить складно. Пацієнти зазвичай потрапляють на прийом до лікаря вже після того, як у них встигли розвинутися серйозні порушення. Гідронефроз - якраз одне з таких захворювань. Нерідко на перших стадіях патологія не впливає на самопочуття людини і виявляється абсолютно випадково під час діагностичного обстеження. Це досить серйозна проблема, яка в разі бездіяльності загрожує загибеллю нирки і може призвести до летального результату. Ось чому так важливо вчасно звертатися до фахівця і проходити регулярні профілактичні огляди.
Гідронефроз - це стан, за якого сеча накопичується в нирках через блокування її відтоку, спричиняючи розширення чашково-мискового комплексу. Нирка, невеликий орган розміром з кулак, починає наповнюватися рідиною, немов кулька, поступово розтягуючись. Це не тільки болісно, а й небезпечно, оскільки може призвести до серйозних ушкоджень ниркової тканини, аж до незворотних атрофічних змін. Гідронефроз потребує лікарської допомоги, самолікування неприпустиме. Що раніше буде поставлено діагноз, то простіше і швидше можна буде позбутися захворювання без наслідків для здоров'я.
Як і будь-яке інше захворювання, гідронефроз не можна залишати без належної уваги. Якщо пацієнт не отримує своєчасного лікування, захворювання може прогресувати і призводити до тяжких ускладнень, таких як:
- Сечокам'яна хвороба;
- Пієлонефрит;
- Гіпертонія;
- Перитоніт;
- Сепсис;
- Інсульт;
- Спонтанний розрив чашечки або миски;
- Піонефроз (гнійне розплавлення тканин органу);
- Хронічна ниркова недостатність;
- Летальний результат.
Гідронефроз - це захворювання нирок унаслідок порушення відтоку сечі та збільшення гідростатичного тиску в чашечках і мисках нирок, що сприяє розширенню цієї ділянки та провокує порушення в їхній роботі.
Захворювання прогресує з плином часу, може проявлятися у дорослих і дітей (зокрема й у новонароджених).
Основна небезпека захворювання полягає в тому, що через порушення механізму відтоку сечі нирка перестає нормально функціонувати, атрофується і гине.
Своєчасне лікування гідронефрозу нирок у нашому медичному центрі дає змогу запобігти більшості несприятливих наслідків.
Залежно від причини виділяють вроджений і набутий гідронефроз. У першому випадку захворювання можна діагностувати у плода під час вагітності матері. Причина розвитку - відхилення у формуванні нирок. Лікування гідронефрозу в дітей успішне за умови своєчасної діагностики. У другому випадку хвороба проявляється згодом, унаслідок порушень функціонування сечостатевої системи.
Виділяють кілька стадій патології:
- Початкова стадія. На цьому етапі на УЗД можна виявити невелике розширення в ділянці миски, при цьому чашечки не зачіпаються, а орган продовжує виконувати свою функцію.
- Гідронефроз ранньої стадії. До процесу залучаються чашечки нирки, відхилення можна помітити на основі лабораторних аналізів.
- Захворювання в термінальній стадії. Ця стадія ділиться на оборотну і необоротну. На цьому етапі спостерігається велика дистрофія нирки.
Симптоми гідронефрозу
Перед лікуванням гідронефрозу нирки лікар вивчає характерні симптоми. Захворювання важко піддається діагностиці на ранніх етапах, оскільки відрізняється практично безсимптомним перебігом. Нерідко гідронефроз вдається виявити випадково, під час профілактичних медичних оглядів. Крім того, у хвороби немає специфічних, тобто характерних тільки для неї, симптомів. Головним проявом патології виступає біль у ділянці попереку. Однак такий симптом характерний і для низки інших патологій, що ще більше ускладнює діагностику гідронефрозу.
За наявності захворювання у немовляти можна помітити частий плач, порушення сну і постійну неспокійну поведінку. Ще одна важлива ознака - рецидиви інфекцій сечостатевих органів. У цьому разі УЗД проводиться в обов'язковому порядку.
До основних симптомів у дорослих пацієнтів належить таке:
- Хворобливі відчуття в черевній порожнині.
- Часті інфекційні захворювання сечостатевих органів (цистити).
- Нудота, яка супроводжується блювотою.
- Загальний стан слабкості.
- Погана працездатність.
Для гострого періоду характерна поява переймоподібного болю за типом ниркової коліки. Больові відчуття можуть поширюватися в ділянку промежини, паху, стегна. Для хронічного процесу характерні періодичні ниючі болі. При цьому, вони можуть наростати після фізичної активності або вживання великої кількості рідини.
Серед інших ознак, на які варто звернути увагу, можна виділити такі:
- гематурія;
- зниження ваги;
- підвищення температури;
- нудота, блювота;
- набряклість обличчя;
- загальна слабкість і нездужання;
- біль і печіння під час сечовипускання;
- пухлиноподібне утворення в ділянці попереку;
- часті позиви до сечовипускання;
- зменшення обсягів сечі, що виділяється.
За симптомами, що виникають, складно однозначно стверджувати, що стан було спровоковано саме гідронефрозом. Це вимагає професійної медичної допомоги та ретельної діагностики. Швидкість появи клінічних симптомів залежатиме від того, наскільки швидко відбудеться блокування сечі. На це може піти від кількох годин до кількох місяців і навіть років.
При досягненні термінальної стадії хвороби розвивається гостра ниркова недостатність. Пацієнт страждає від сильних болів у ділянці попереку, відтік сечі практично повністю припиняється, погіршується загальне самопочуття.
Двосторонній гідронефроз
У 85 % випадків у разі гідронефрозу уражається одна з нирок. Двостороння форма трапляється тільки в 15%. Це рідкісний, але серйозний стан, який потребує негайного медичного втручання, оскільки обидві нирки наражаються на ризик пошкодження, що може швидко призвести до ниркової недостатності.
Причинами, через які порушується відтік сечі одразу обома сечоводами, можуть виявитися: конкременти, стриктури, інфекції, пухлини, вроджені аномалії, аденома простати тощо. Оскільки до процесу залучено одночасно дві нирки, симптоми можуть бути більш вираженими та включати біль у попереку з двох боків, утруднене сечовипускання, нудоту і блювоту, набряк ніг, загальну слабкість і втому, підвищений артеріальний тиск.
Лівосторонній гідронефроз
Причинами лівостороннього гідронефрозу можуть послужити травми, новоутворення, вроджені особливості, сечокам'яна хвороба, інфекційно-запальні захворювання, стриктури сечовивідних шляхів і багато іншого. Найхарактернішим симптомом є біль у лівому боці або нижній частині спини. Іноді він може іррадіювати в живіт. Через це виникають складнощі з діагностикою, оскільки симптоми можуть нагадувати проблеми з травленням.
Правобічний гідронефроз
Найчастіше пацієнти скаржаться на біль у правому боці або поперековій ділянці. Неприємні відчуття можуть поширюватися на ділянку живота. Симптоматику гідронефрозу нерідко плутають із проблемами печінки або жовчного міхура. Причини захворювання різноманітні: травми, пухлини, запалення, особливості будови сечовидільної системи тощо.
Діагностика гідронефрозу
Більша частина пацієнтів звертається до нашого Центру з приводу лікування гідронефрозу лівої нирки, оскільки саме ліва нирка уражається частіше. У 15-25% випадків захворювання має двосторонній характер.
До основних методик діагностики гідронефрозу належать:
- Комп'ютерна томографія і магнітно-резонансна томографія.
- Урографія з внутрішньовенним введенням контрастної речовини.
- Ретроградна пієлографія, під час якої контрастну речовину вводять через сечовивідні шляхи.
- Цистоскопія для спостереження за відтоком сечі.
Гідронефроз на УЗД
Дослідження дає змогу точно визначити розміри ниркових структур, а також ступінь їх розширення. На УЗД можна виявити деякі причини гідронефрозу, наприклад, новоутворення, камені або стриктури. Іноді потрібна додаткова діагностика, щоб визначити джерело проблеми.
На УЗД гідронефроз визначається за такими характеристиками:
- розширення ниркової миски та чашечок;
- нерівномірність структури;
- зниження ехогенності;
- зміни в паренхімі нирки (витончення через тривалий тиск розширеної миски).
Стадії гідронефрозу
Хвороба характеризується прогресуючим перебігом. Залежно від тяжкості порушень ниркових структур виділяють три основні стадії.
Гідронефроз 1 ступеня
Стінки ниркової миски починають розтягуватися, але поки їхні функції збережені. Чашечки не залучені в патологічний процес. Порушення функціонування органу не спостерігаються або виражені слабо. За умови своєчасного лікування зміни повністю оборотні.
Гідронефроз 2 ступеня
Паренхіма розширена і виснажена. Вона може виконувати свої функції приблизно на 50%. Розтягуються і ниркові чашечки. Орган збільшується в розмірі, його працездатність знижується. Здорова нирка змушена функціонувати в посиленому режимі - за двох.
Гідронефроз 3 ступеня
Тканини нирки повністю атрофуються, орган втрачає функціональність. Здорова нирка перестає справлятися з посиленим навантаженням. Розвивається ниркова недостатність.
Лікування гідронефрозу
Лікування гідронефрозу 1 ступеня проводиться консервативним або хірургічним шляхом. Основна мета при цьому - зменшити розмір мисково-сечовідної частини, щоб запобігти подальшій атрофії органу. Під час операції хірург висікає рубцеву тканину біля сечоводу і відновлює його цілісність. Якщо при цьому задіюється нижня третина органу, можлива його пересадка на інше місце стінок сечового міхура.
Лікування гідронефрозу 3 ступеня проводиться тільки хірургічно. У разі порожнинного хірургічного втручання і великої площі розрізу реабілітація займає тривалий час. Саме тому зараз і на інших стадіях проводять лапароскопічним методом, за допомогою спеціального обладнання, що робить невеликі проколи і дає змогу спостерігати за станом внутрішніх органів у процесі операції за допомогою відеокамери.
В окремих випадках застосовується ретроперитонеоскопічний метод, під час якого використовують аналогічні інструменти, що й під час лапароскопії. Головна відмінність у формі доступу. У цьому разі отвори робляться в ділянці попереку, саме через них вводяться інструменти та оптичне обладнання. Усі операції проводяться під загальним наркозом. Ефект від таких методик можна порівняти з порожнинними хірургічними втручаннями, проте час реабілітації значно коротший, до того ж на шкірі не утворюється неестетичних шрамів.
Лікування гідронефрозу без операції: коли це можливо
Консервативна терапія можлива лише на ранніх стадіях захворювання, поки функціональна активність нирок не порушена. Її дія спрямована виключно на боротьбу з симптомами, запобігання розвитку ускладнень і поліпшення якості життя. Крім того, консервативне лікування може використовуватися як допоміжний захід під час підготовки до операції. Важливо розуміти, що усунути першопричину гідронефрозу і повністю вилікувати хворобу консервативними методами не можна. Вони лише на деякий час можуть полегшити стан, але з часом симптоми повернуться. Для остаточного вирішення проблеми потрібне хірургічне втручання.
Залежно від ситуації пацієнту з гідронефрозом можуть призначатися такі групи лікарських препаратів:
- антибактеріальні;
- уросептичні;
- протизапальні;
- спазмолітичні;
- НПЗП;
- гіпотензивні та ін.
Лікування гідронефрозу під час вагітності
Окремо варто сказати про лікування захворювання в період виношування плода. Набуте захворювання в цьому разі розвивається в міру збільшення розмірів плода. У результаті матка починає тиснути на сечоводи, що призводить до порушення відтоку сечі.
У більшості випадків вдається уникнути переривання вагітності, рекомендації позбутися плода можуть даватися тільки в разі двостороннього гідронефрозу на останній стадії з вираженим порушенням функції нирок.
Гідронефроз нирки під час вагітності ліпше лікувати малоінвазивними лапароскопічними методами, під час яких не роблять великих розрізів. При грамотних діях професіоналів вдається відновити нормальну роботу органу і при цьому не нашкодити плоду. Не менш важливо в цей період підібрати відповідну анестезію, яка не матиме негативного впливу на розвиток дитини. У нашому медичному центрі використовуються якісні препарати для загального наркозу, які добре переносяться жінкою і не викликають побічних ефектів.
Лікування гідронефрозу у плода
Внутрішньоутробне лікування патології також іноді передбачає хірургічне втручання. При цьому враховуються такі критерії:
- Несприятливі прогнози.
- Кількість амніотичної рідини.
- Термін виношування плода.
- Стадія захворювання.
Внутрішньоутробну операцію проводять, якщо існує загроза для життя жінки або дитини. При цьому використовуються малоінвазивні способи. Однак у більшості випадків операцію проводять відразу після народження дитини. Після хірургічного втручання призначаються медикаменти, призначені для запобігання розвитку інфекційного процесу.
Особливості реабілітації
Оперативне лікування гідронефрозу навіть лапароскопічним способом вимагає реабілітації. Перші три дні після проведення процедури пацієнт перебуватиме в лікарні під наглядом лікарів. Повний процес відновлення організму може займати місяць. У цей час пацієнту рекомендується утриматися від серйозних фізичних навантажень, виключити вплив підвищених температур (лазні та сауни), відмовитися від вживання алкоголю.
В окремих випадках призначають протизапальні та антибактеріальні препарати, які захищають організм від приєднання інфекції. У період реабілітації варто дотримуватися спеціальної дієти зі зниженим вмістом солі, відсутністю гострих спецій. Через місяць пацієнт має відвідати уролога для контрольного огляду і здачі лабораторних аналізів, знову робиться УЗД, щоб оцінити функцію нирок.
Що не можна робити при гідронефрозі
Пацієнтам, у яких було діагностовано гідронефроз, важливо уважно стежити за станом свого здоров'я й уникати будь-яких занять, які могли б нашкодити:
- інтенсивні фізичні навантаження;
- їзда верхи;
- вживання алкоголю і тютюнових виробів;
- ігнорування регулярних візитів до фахівця.
Важливе місце в комплексному лікуванні гідронефрозу відіграє раціон харчування. Порушення лікувальної дієти може погіршити стан. З раціону рекомендується виключити:
- жирні і смажені продукти, наваристі бульйони;
- морепродукти;
- шоколадні солодощі;
- квасолю і боби;
- копчені продукти, гостре, солоне;
- алкогольні та газовані напої;
- консервовані продукти;
- соління, мариновані продукти;
- соуси, приправи, кетчупи, майонези, гострі прянощі.
Особливу увагу слід приділяти дотриманню питного режиму. Однак, якщо відтік сечі значно знижений, вживання рідини має бути обмежене. Точні рекомендації дасть фахівець на підставі проведеної діагностики.
Алкоголь у разі гідронефрозу
Здорові нирки й алкоголь - поняття несумісні. Етиловий спирт протипоказаний у разі гідронефрозу з кількох причин:
- викликає дегідратацію (зневоднення);
- чинить токсичний вплив на ниркову тканину;
- послаблює імунну систему;
- збільшує ризик інфекцій сечовивідних шляхів;
- підвищує артеріальний тиск і, як наслідок, збільшує навантаження на нирки.
Чи може гідронефроз минути сам
Гідронефроз не проходить сам по собі. Ба більше, бездіяльність тільки підвищує ризик ускладнень. Для повного лікування потрібне встановлення та усунення першопричини патологічного процесу. Єдино ефективним методом лікування є хірургічне втручання.
Лікування гідронефрозу в медичному центрі MEDICAL PLAZA
У нашому медичному центрі ви можете пройти лікування вродженого і набутого гідронефрозу із застосуванням малоінвазивних методик. Переваги звернення до нас:
- Використання сучасних методик, що знижують імовірність післяопераційних ускладнень, спрощують реабілітаційний процес. Після подібних втручань на тілі залишаються практично непомітні точкові шрами.
- Лікування гідронефрозу правої та лівої нирки проводять під загальним наркозом із використанням якісних препаратів, дозволених навіть для вагітних жінок.
- Ретельна діагностика перед терапією дає змогу точно визначити стадію захворювання.
- Доступні ціни.
Щоб записатися на попередній прийом до уролога, зателефонуйте за телефоном нашого медичного центру та оберіть зручний час. Ваше здоров'я - наша спеціалізація!
Джерела
- "Hydronephrosis: Diagnosis and Management" під редакцією Т. Міллера та С. Вільямса.
- "Pediatric and Adult Hydronephrosis: Pathophysiology and Treatment" авторів Д. Робертса та Л. Карсона.
- "Advances in Urological Imaging and Hydronephrosis Management" під редакцією К. Харпера та П. Гріна.
- "Мінімально Invasive Techniques в Treatment of Hydronephrosis" авторів Р. Джонсона і Т. Фостера.
- "Clinical Urology: Hydronephrosis" під редакцією А. Уейна та М. Дженкінса.
- Наукові публікації у "Journal of Urology".
- "European Urology" – дослідження та рекомендації щодо лікування гідронефрозу.
- "International Journal of Pediatric Urology" – статті про діагностику та лікування гідронефрозу у дітей.
- Рекомендації Американської урологічної асоціації (American Urological Association) з діагностики та лікування гідронефрозу.
- "Renal Obstruction and Hydronephrosis: Imaging and Therapy" авторів Л. Харріса та Д. Скотта.
- Публікації у "Nature Reviews Urology".
- "Management of Urinary Tract Obstruction: A Comprehensive Guide" під редакцією Р. Брауна.
- "Hydronephrosis in Clinical Practice" авторів М. Гудмана та Х. Тейлора.
- "Surgical and Non-Surgical Approaches to Hydronephrosis" під редакцією С. Лонга та П. Тейлора.
- Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я (WHO) щодо лікування та діагностики захворювань сечовивідних шляхів.
- Лікар-уролог
- Доктор медичних наук
- Професор