Гістеректомія (видалення матки)
Гістеректомія - це операція з видалення матки, яка проводиться в тому випадку, коли інші можливі методи лікування будуть неефективними. Нерідко мова йде про порятунок або продовження життя жінки, а в певних випадках показано видалення матки з придатками.
У медичній практиці існують різні технології виконання такого оперативного втручання, але в першу чергу, завжди розглядається можливість малоінвазивної хірургії. З урахуванням сучасних технологій видалення матки може виконуватися з використанням робот-асистованої системи «Да Вінчі».
Коли показана гістеректомія (ампутація матки)
- Аденоміоз. Стан, коли ендометрій проростає в м'язовий шар матки. Може ускладнюватися кровотечами і болями.
- Онкопатологія. Рак ендометрія, саркома матки. Пангістеректомія виконується, якщо злоякісні процеси торкнулися яєчників.
- Ендометріоз. Патологічне розростання слизової оболонки (ендометрія) за межі матки.
- Міома. Поодинокі або множинні доброякісні утворення, які поєднуються зі змінами шийки матки, що провокує високі ризики виникнення некрозу і кровотеч.
- Кровотечі важкого характеру.
- Випадіння матки, що несе загрозу хронічного інфікування.
- Пролапс геніталій, включаючи опущення матки.
- Ряд передракових захворювань матки.
Як може бути виконана гістеректомія
Екстріпація матки, в більшості випадків, проводиться під загальною анестезією. Займає 1,5-2 години. Входить до числа найчастіше виконуваних гінекологічних оперативних втручань і може бути:
- субтотальною;
- тотальною - ампутують матку спільно з шийкою;
- радикальною - видалення матки, а також верхнього сегменту піхви в поєднанні з оточуючими лімфатичних вузлами і клітковиною.
Відносно доступів, то переважно використовуються три варіанти: вагінальний, лапаротомічний, лапароскопічний. Ендоскопічні рішення несуть ряд переваг як для самого доктора, так і для пацієнтки.
Надпіхвова (субтотальна) екстирпація матки
Надпіхвова екстирпація матки або субтотальна гістеректомія – хірургічне втручання, в ході якого матка видаляється не повністю, а на рівні внутрішнього зіва, при цьому шийка матки та піхва залишаються. Часткова екстирпація вважається більш щадною та менш травматичною операцією, проте тривалість післяопераційного періоду відновлення мало чим відрізняється від реабілітації після тотальної екстирпації. Відновлення відбувається легше, але займає ті ж 1-1,5 місяці.
Навіщо видаляти лише частину матки?
Є кілька причин:
- бажання пацієнтки мати повноцінний статевий орган для інтимної близькості;
- часткове видалення завжди краще за тотальне, адже дозволяє зберегти частину статевої системи;
- виключити ризик розвитку ендометріозу та деяких інших захворювань матки;
- зберегти м'язово-зв'язувальний апарат та не допустити опущення та пролапсу органів малого тазу.
Тотальна екстирпація матки - дуже поширена операція, особливо в період постменопаузи, коли статеві гормони вже не виділяються, статева система практично не працює, а м'язово-зв'язковий апарат діафрагми тазу ослаблений. Повне видалення матки з придатками та частиною піхви у такому віці – цілком розумний підхід, особливо якщо є підозри чи передумови розвитку злоякісних новоутворень та інших типів онкології.
Але якщо гістеректомія з тих чи інших причин показана пацієнтці в молодшому віці, то часто вибір робиться на користь субтотальної ампутації матки. Такий підхід дозволяє зберегти сексуальну функцію і навіть більш-менш нормальне гормональне тло за умови, що не видалятимуться яєчники та маткові труби.
До операції готуються заздалегідь, проводячи комплекс діагностичних процедур (УЗД, МРТ, кольпоскопію тощо) та низку лабораторних досліджень (аналіз сечі, крові, мазків, онкомаркери). Як проводиться операція:
- Спочатку хірург робить перетин та перев'язку круглих зв'язок.
- Після перев'язуються або видаляються фалопієві труби з яєчниками. Залежить від раніше схваленого плану дій.
- Далі відсікається та перев'язується судинний пучок.
- Видаляється тіло матки, відсікаючи його від шийки лише на рівні внутрішнього зіва.
- Останній етап – накладання швів на куксу шийки матки.
Операція вважається нескладною і проводиться переважно за допомогою лапароскопії через невеликі отвори черевної порожнини. Можлива і лапаротомія, але якщо є можливість провести мініінвазивне та менш травматичне втручання, то ми завжди вибираємо лапароскопію чи робот-асистовану хірургію.
Лапароскопія
Лапароскопічне видалення матки, яке передбачає доступ до операційного поля через кілька розрізів в передній черевній стінці, пов'язане з мінімальною інвазивністю, а, отже, порівняно малою травматичністю і крововтратою. Все це ще більше актуалізується, якщо в справу вступає роботичних хірургія.
Робот-асистована хірургія
Роботична система і штучний інтелект забезпечують максимальну точність і ювелірність виконання операції. У тому числі це відбувається через чітку 3D-візуалізацію, що видається на дисплей. Зображення настільки реалістично, як під час відкритої операції. Реабілітація проходить значно швидше. Після загоєння пацієнтку не турбуватимуть грубі післяопераційні рубці.
Лапаротомія
Це відкрита операція. Дана техніка все рідше використовується сучасними хірургами при екстріпації матки через високу травматичність. Операція з видалення матки лапаротомічним способом проводиться в разі протипоказань або неможливості проведення втручання іншими методами. При цьому неминучий косметичний дефект на шкірі живота.
Наскільки травматична гістеректомія для жінки
При проведенні операції ендоскопічним способом пацієнтка виписується на 3-5 день після втручання. На етапі ранньої реабілітації їй показано:
- знеболювання;
- профілактичні препарати проти тромбоутворення;
- курс антибіотиків;
- нормалізація моторики кишечника.
Крім того, критично важлива рання активація - жінка вже в перший вечір повинна перевертатися в ліжку, сідати, вставати, пити. На наступну добу вже можна ходити і їсти.
Після виписки, пацієнтці рекомендується утриматися від великих навантажень протягом 14 днів. Це означає, що жінці не можна піднімати більше 3 кг в цей реабілітаційний період. Також хочемо нагадати, що успішна видалення матки вимагає не тільки професіоналізму хірурга, але і дотримання всіх рекомендацій лікаря під час відновлення і повернення до звичного ритму життя.
Від сексу і прийняття ванни пацієнтці необхідно утримуватися, приблизно, місяць - таким чином буде забезпечений нормальний процес внутрішнього рубцювання.
Екстріпація матки в «Medical Plaza»
Незалежно від того, яка тактика хірургічного втручання буде обрана, в нашому медичному центрі операція буде проведена на найвищому професійному рівні. При цьому ціна операції видалення матки в Дніпрі набагато нижче аналогічних операцій в Києві, а тим більше операцій за кордоном. У нас працюють одні з кращих хірургів в Україні, а операційні оснащені найпрогресивнішим устаткуванням. Висококласний хірургічна допомога ближче і доступніше, ніж прийнято вважати.
Ціна видалення матки в Дніпропетровську в кожному конкретному випадку визначається індивідуально з урахуванням цілого ряду факторів. Всі деталі обговорюються на первинній консультації, записатися на яку можна через колл-центр медичного центру «Медікал Плаза».