Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Олігоспермія (або олігозооспермія) – патологічне порушення сперматогенезу, що характеризується низькою концентрацією сперматозоїдів у спермі (менше 15 млн статевих клітин на 1 мл еякуляту). Олігоспермія не є окремим та незалежним захворюванням, її завжди розглядають як симптом наявної патології або як наслідок різних порушень ендокринної чи гіпоталамо-гіпофізарної системи.

Критично низька концентрація статевих клітин в еякуляті неминуче впливає на рівень фертильності – здатність до природного зачаття. На ранніх стадіях розвитку патології шанс запліднення природним шляхом досить високий. На пізніх стадіях ймовірність настання природної вагітності знижується до мінімальних значень. Олігоспермія досить добре піддається лікуванню, і навіть за найважчих форм патології чоловік може стати батьком за допомогою програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Якщо у вас є проблеми репродуктивного характеру, записуйтесь на прийом до репродуктолога у клініці Medical Plaza (Київ).

Особливості олігоспермії

Головна особливість порушення вироблення сперматозоїдів (олігозооспермія) – одночасний розвиток інших патологій сперми. Часто разом зі зниженою концентрацією сперматозоїдів в еякуляті розвиваються:

  1. Астеноспермія (астенозооспермія) – недостатня рухливість статевих клітин.
  2. Тератоспермія (тератозооспермія) – аномальна морфологія сперматозоїдів.

Є навіть термін, що описує одночасний розвиток цих трьох патологій – олігоастенотератозооспермія.

Інша особливість олігоспермії – відносно просте лікування. У більшості випадків чоловікові достатньо змінити спосіб життя та відмовитися від шкідливих звичок (особливо від куріння). Такий підхід стане стимулюючим фактором, який дозволить відновити нормальний сперматогенез та збільшити концентрацію сперматозоїдів у спермі.

Нагадаємо, що у 2010 році Всесвітня організація охорони здоров'я схвалила нові референсні (середньо допустимі) значення для сперми, що стосуються всіх досліджуваних характеристик. Згідно з прийнятими нормами, здоровою концентрацією сперматозоїдів у спермі (в 1 мл) вважається значення 39 млн і вище.

Класифікація олігоспермії

Офіційна класифікація олігоспермії передбачає поділ патології на 3 ступені. Але в медичній практиці частіше використовується 4-рівневу класифікацію для більш точкового опису порушення. Які види (ступені) олігоспермії бувають:

1. Олігозооспермія 1 ступеня - легка форма патології, при якій концентрація статевих клітин чоловіка в 1 мл еякуляту падає нижче 15 млн. На цій стадії ймовірність природного зачаття залишається досить високою. До 2010 року гранично допустимою концентрацією вважалося значення 20 млн статевих клітин на 1 мл еякуляту. Але після переоцінки в рамках МКБ-10, допустимий рівень концентрації опустили до 15 млн. сперматозоїдів.

2. Олігозооспермія 2 ступеня – помірна форма патології, за якої спостерігається зниження концентрації статевих клітин до <10 млн сперматозоїдів. Імовірність природного запліднення є значно нижчою, але шанс є.

3. Олігозооспермія 3 ступеня - форма патології, що характеризується критично низькою концентрацією сперматозоїдів - менше 5 млн. статевих клітин в 1 мл еякуляту. На цій стадії дуже складно завагітніти природним шляхом. Але в історії такі випадки були, адже для запліднення потрібен лише один – здоровий і рухливий сперматозоїд, здатний пройти весь шлях від піхви до яйцеклітини.

4. Олігозооспермія 4 ступеня – вкрай тяжка форма патології, при якій концентрація сперматозоїдів у спермі падає до гранично низьких значень – нижче 3 млн статевих клітин на 1 мл еякуляту. Незважаючи на критично низькі показники концентрації статевих клітин, шанси настання природної вагітності досі залишаються.

Якщо сперматозоїдів в еякуляті немає зовсім, це вже інша патологія – азооспермія, яка часто є прямим наслідком тривалого ігнорування розвитку олігоспермії.

Причини олігозооспермії

Всі причини, що провокують збій у сперматогенезі щодо секреції достатньої кількості сперматозоїдів, поділяють на три групи:

  1. Предтестикулярна група – це умовно зовнішні чинники, що пригнічують нормальну функцію чоловічих статевих залоз (яєчок).
  2. Тестикулярна група факторів - локальні захворювання або патології, що прямо впливають на сперматогенез.
  3. Посттестикулярна група – чинники, що впливають на рівень концентрації сперматозоїдів у спермі після їх виробництва.

Предтестикулярні причини олігозооспермії:

  • тривалий та регулярний вплив токсичних речовин – куріння, алкоголь, наркотики, шкідливе виробництво;
  • гіпогонадизм – зниження функції гонад (з різних причин);
  • курсовий прийом деяких видів лікарських препаратів, особливо андрогенів;
  • механічні пошкодження, у тому числі через професійне заняття спортом (велогонки, верхова їзда).

До тестикулярних факторів належать:

• вік – чим старший чоловік, тим гірше працює сперматогенез через вікові зміни в тканинах та органах;

  • надмірне ожиріння;
  • різні дефекти Y-хромосоми (вроджені захворювання), у тому числі мікроделіції Y-хромосоми (прогалини в геномі або відсутність деяких генів у цільовій хромосомі);
  • аномальний набір хромосом – як приклад синдром Клайнфельтера;
  • різні типи новоутворень (доброякісних та злоякісних), включаючи досить поширену форму злоякісної герміногенної пухлини – семиному;
  • варикоцеле та гідроціле;
  • крипторхізм (не опущення яєчка на завершальній стадії внутрішньоутробного розвитку або перші дні після народження);
  • деякі вірусні захворювання, наприклад свинка або малярія.

До посттестикулярних факторів належать:

  • різні види непрохідності сім'явивідних шляхів;
  • знижена прохідність сім'явикидуючої протоки;
  • бактеріальні та небактеріальні захворювання в ділянці малого тазу (наприклад, простатит).

Важливо, що приблизно у 30% випадків лікарі що неспроможні знайти єдину причину, і тоді олігоспермію називають ідіопатичною. У разі йдеться про сукупність чинників, які провокують порушення процесу достатньої вироблення сперматозоїдів.

Олігоспермія у чоловіків щодо причин порушення сперматогенезу дуже багатогранна. Іноді дуже складно знайти точну причину порушення сперматогенезу. Часто чоловіки змушені проходити обстеження у кількох клініках, щоб отримати діагноз та адекватне лікування з передбачуваним результатом. Якщо у вас така сама проблема, звертайтесь до багатопрофільного медичного центру Medical Plaza.

Симптоматика

Без медичного обстеження досить складно зрозуміти, що у чоловіка є олігосперім'я. Симптоми здебільшого відсутні. Єдиний фактор, що свідчить про можливу наявність порушення сперматогенезу, – нездатність до природного зачаття за умови регулярних спроб протягом 6-12 місяців.

Якщо ви плануєте вагітність і всі ваші спроби протягом півроку закінчуються невдачею, є сенс пройти парне обстеження у клініці репродуктології. Чому парне? При пошуку причин безпліддя (чоловічого та жіночого) лікарі враховують усі фактори, що знижують фертильність. Часто буває, що разом з олігоспермією діагностують одну з патологій жіночої репродуктивної системи (ендометріоз, кісти, спайки і т.д.). У таких випадках практикується і лікування олігоспермії, і терапія виявлених у жінки патологій.

Методи діагностики олігоспермії

Як діагностують олігозооспермію? Для визначення концентрації сперматозоїдів в еякуляті використовують спермограму – дослідження, що дозволяє оцінити еякулят за безліччю параметрів, включаючи кислотність (pH), рухливість та морфологію статевих клітин.

Щодо пошуку причин розвитку олігоспермії, то в різних випадках використовують різні діагностичні методи. Наприклад:

  1. Ультразвукове дослідження мошонки та статевого члена, а також трансректальне УЗД при підозрі на структурні дефекти сім'явивідних шляхів.
  2. Аналіз гормонів. Досліджуються рівні тестостерону, фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), хоріонічного гонадотропіну (ХЧГ) тощо. Дозволяє виключити патології ендокринної та гіпоталамо-гіпофізарної системи.
  3. MAR-тест показує наявність та рівень антиспермальних антитіл, які можуть впливати на концентрацію статевих клітин в еякуляті.
  4. Аналіз ДНК, що дозволяє виявити вроджені патології та спадкові захворювання.
  5. Цитологічний аналіз мазка.
  6. Гістологічний аналіз біологічного зразка (біопсія).
  7. Якщо є підозри на наявність патології головного мозку, можуть додатково призначити МРТ.

Повторимося, у кожному даному випадку призначається індивідуальний набір діагностичних процедур залежно від результатів первинного обстеження.

Методи лікування олігоспермії

Чим лікувати олігоспермію? Максимум, що ви можете зробити самостійно при олігозооспермії, змінити свій спосіб життя та відмовитись від шкідливих звичок. Відмова від регулярного прийому токсинів (куріння, алкоголь) сприятливо позначиться на вашій фертильності, так само як і помірні, але регулярні фізичні навантаження.

Якщо причина не в токсинах, метод лікування визначається на основі наявного діагнозу. Актуальні методи лікування:

  1. Усунення гормональних дисбалансів. Найчастіше використовують ін'єкції гонадотропіну, за допомогою якого можна регулювати секрецію інших гормонів, зокрема і тестостерону.
  2. Мініінвазивне втручання з приводу локальних травм, характерних захворювань (варикоцеле) або вроджених анатомічних патологій сім'явивідних шляхів.
  3. Якщо проблема в інфекції чи локальному запаленні, використовують відповідну медикаментозну терапію.

Щодо олігоспермії, спричиненої генетичними мутаціями та спадковими захворюваннями. Лікування за такого діагнозу зводиться до забору сперматозоїдів для внутрішньоматкової інсемінації або програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

Олігоспермія та вагітність (природна чи штучна)

Тема «олігозооспермія та вагітність» дуже популярна у мережі. Багато людей з діагнозом «олігоспермія» насамперед шукають відповіді в інтернеті, лише потім записуються до лікаря та проходять обстеження. Найбільш популярне питання, що часто зустрічається в мережі: чи можна завагітніти з олігоспермією? Відповідь – звісно, шанси природного зачаття досить високі. Але що вищий ступінь олігоспермії, то нижче ймовірність природної вагітності.

Якщо пара тривалий час не може завагітніти і діагноз, поставлений після обстеження, вказує на 3-й чи 4-й ступінь олігоспермії, використовують або внутрішньоматкову інсемінацію, або ЕКЗ через ІКСІ. Внутрішньоматкова інсемінація передбачає введення заздалегідь відібраних сперматозоїдів у порожнину матки. Шанс завагітніти за допомогою інсемінації досить високий.

Якщо цей метод не дав очікуваного результату, використовують зв'язку «олігоспермія і ЕКЗ». Методи ДРТ дозволяють відбирати кращі сперматозоїди для запліднення яйцеклітини в лабораторії з подальшим перенесенням заплідненого ембріона в порожнину матки.

У будь-якому випадку, індивідуальна терапія призначається лише після встановлення точного діагнозу. Лікування олігоспермії у Києві в багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza дозволить вам стати батьком генетично рідної дитини. Записуйтесь на консультацію андролога-репродуктолога, використовуючи форму для реєстрації або номер телефону, який вказано на сайті клініки.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження