Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Азооспермія – це патологічний стан, за якого в еякуляті повністю відсутні сперматозоїди. Для опису патології іноді використовують формулювання - "порожній еякулят". Азооспермію розглядають як один з видів безпліддя; якщо немає сперматозоїдів, не може бути і зачаття (природного чи штучного), тому що головний компонент для запліднення яйцеклітини фізично відсутній (сперматозоїд). Зустрічається патологія досить часто. За статистикою, приблизно 10-15% з усіх видів безпліддя, що діагностується, припадає на азооспермію.

Зазвичай чоловікові складно змиритися з діагнозом «азооспермія». Які шанси, що патологія призведе до повного безпліддя та неможливості запліднення? Усі дуже індивідуально. Азооспермія буває різною, і причини, які провокують розвиток патології, також різні. Для оцінки фертильності при азооспермії потрібно пройти низку діагностичних процедур, здати аналізи та проконсультуватися з андрологом. Клінічна картина патології, заснована на результатах комплексного обстеження, стане відправною точкою у розробці та реалізації індивідуального курсу лікування. Чи можна вилікувати азооспермію? У цьому матеріалі ми відповімо на це та багато інших питань, що стосуються азооспермії.

Дослідження Стенфордського міжнародного центру азооспермії

Провідні університети та лабораторії світу постійно шукають нові способи лікування захворювань, які раніше вважалися невиліковними. Це стосується й азооспермії. Найбільш прогресивні дослідження проводять у Стенфордському міжнародному центрі азооспермії. Крім удосконалення програм лікування цієї патології, розробляється новий підхід, заснований на створенні сперматозоїдів зі стовбурових клітин.

Відновлення сперматозоїдів за допомогою стовбурових клітин – прогресивна технологія, яка за попередніми розрахунками дозволить вилікувати раніше невиліковні види азооспермії. Як відомо, стволові клітини – це недиференційовані клітини. Вони можуть перетворюватися на клітини будь-яких органів та анатомічних структур, а також на сперматозоїди за допомогою певних стимулюючих маніпуляцій. Суть методу в тому, що у чоловіка з азооспермією беруть стовбурові клітини та «змушують» їх перетворюватися на сперматозоїди. Після отримані зразки імплантують назад в яєчка, де вони дозрівають і потрапляють в сім'явивідну протоку, далі в насіннєвий пузир і в піхву жінки (еякуляція) або в стерильний посуд для кріоконсервування (залежить від мети).

Лікування азооспермії подібним методом знаходиться на стадії розробки. Це експериментальна технологія із великим потенціалом. Розробки та експерименти продовжуються. Поки що метод не схвалений ВООЗ і не може використовуватися в широкій медичній практиці. Тому провідні клініки репродуктології України використовують наявні методи лікування азооспермії, причому дуже успішно.

Класифікація азооспермії

Відповідно до результатів одинадцятого перегляду Міжнародної статистичної класифікації хвороб та проблем, пов'язаних зі здоров'ям (МКХ-11), розробленої та схваленої ВООЗ, види азооспермії розглядаються у трьох формах:

  1. Обструктивна азооспермія (екскреторна). При цій формі патології сперматозоїди виробляються, але фізично не можуть потрапити до еякуляту. Причина - функціональна непрохідність сім'явивідних шляхів різного генезу. При такому діагнозі на спермограмі не буде вимірюваної кількості статевих клітин, незважаючи на те, що сперматогенез функціонує і виробляються сперматозоїди.
  2. Необструктивна чи секреторна азооспермія – складніша форма патології. За такого діагнозу в яєчках чоловіки сперматозоїди не виробляються. Тобто порушено саме секреція статевих клітин.
  3. Змішаний тип (поєднана азооспермія). При змішаному типі є проблеми як зі сперматогенезом, так і з прохідністю сім'явивідних шляхів. Зустрічається досить рідко.

Крім іншого, може бути тимчасова азооспермія, коли безпліддя проявляється відносно на невеликому відрізку часу.

Обструктивна азооспермія лікується легше, часто з допомогою біопсії чи мініінвазивного втручання. Необструктивна – складніше, оскільки причини гіпофункції яєчок можуть бути дуже різними. Тому – спочатку обстеження, аналізи та діагностичні процедури, лише після – діагноз та розробка курсу лікування.

Багато жінок після тривалих спроб завагітніти починають підозрювати, що чоловік має азооспермію. Що робити у такому разі? Запишіться на прийом андролога-уролога у клініці Medical Plaza. Ми допоможемо знайти причину безпліддя, і по можливості усунемо її, використовуючи багаторічний досвід успішної медичної практики та сучасні методи лікування азооспермії.

Причини патології

Причини азооспермії слід розглядати окремо для кожного виду. Спочатку перерахуємо причини, що провокують обструктивну азооспермію:

  • травми та механічні ушкодження сім'явивідного каналу;
  • інфекції, що здатні викликати непрохідність насіннєвих шляхів;
  • локальні запалення різного генезу;
  • наслідки невдалої хірургічної операції (лікарська помилка);
  • формування кіст;
  • плоскоклітинний рак насіннєвої бульбашки, що блокує вихід статевих клітин (рідкісна патологія);
  • інші типи злоякісних новоутворень;
  • вроджені анатомічні аномалії – наприклад, мутація гена кістозного фіброзу, при якому сім'явивідні протоки або деформовані, або не сформовані;
  • вазектомія – запланована процедура постійної контрацепції, коли сім'яносні канали або перев'язуються, або перерізаються (усвідомлений крок).

Як видно, відсутність сперматозоїдів при обструктивній азооспермії обумовлена фізичною непрохідністю насіннєвих проток. Наскільки це складна проблема? Залежить від причини, що викликала непрохідність. Найчастіше цей тип патології досить добре лікується.

Що стосується необструктивної чи секреторної азооспермії, то причини розвитку цього виду патології поділяють на групи:

  1. Генетична група, в яку входять: синдром Клайнфельтера (у геномі присутня додаткова X-хромосома – замість здорового набору хромосом XY у чоловіка спостерігається XXY), синдром Каллмана (спадкове захворювання, що провокує чоловіче безпліддя), аплазія гермінативного епітелію (Сертолі ), делеція AZF-локусу, коли відсутні деякі ділянки генів на Y-хромосомі, що відповідають за сперматогенез, та муковісцидоз (спадкове аутосомно-рецесивне захворювання, що характеризується ураженням залоз зовнішньої секреції).
  2. Ендокринні порушення та гормональний дисбаланс. Найчастіше причина у порушеннях функціонування гіпоталамо-гіпофізарної системи регуляції гормонів.
  3. Тестикулярна група, в яку входять такі захворювання та патології, як: затримка сперматогенезу (сперматозоїди не дозрівають), кипторхізм (яєчка не опустилися в мошонку після народження), перекрут яєчка, пухлини, паротитний орхіт (запалення яєчок на фоні пароти розвитку), варикоцеле і т.д.
  4. Наслідки радіаційного опромінення. Після лазерної чи хіміотерапії є ймовірність розвитку азооспермії, якщо процедуру було проведено з порушеннями.
  5. Також азооспермія може розвинутись на фоні цукрового діабету, ниркової недостатності або цирозу печінки, але подібні випадки діагностуються досить рідко.

Окремо варто відзначити куріння та вживання алкоголю. Доведено, що курці зі стажем набагато частіше хворіють на азооспермію. Це стосується і регулярного вживання алкоголю, особливо слабоалкогольних напоїв. Якщо у вас немає сперматозоїдів у спермі (результати спермограми), це не означає, що процес необоротний. Повторимося, кожен випадок є унікальним і потребує ретельного вивчення.

Як зрозуміти, що у чоловіка азооспермія (симптоми)

Симптоматика патології слабовиражена або зовсім відсутня. Основні ознаки азооспермії:

  • безуспішні спроби завагітніти протягом не менше 6 місяців – найбільш інформативний індикатор, що вказує на проблеми з репродуктивною функцією чоловіка, і причина може бути саме в азооспермії;
  • надмірне оволосіння;
  • прозорий колір еякуляту (сперми);
  • очевидна механічна травма яєчок;
  • варикоцеле – варикозне розширення вен насіннєвого канатика, що характеризується невралгічними болями, печінням у ділянці мошонки, асиметрією яєчок.

У 90% випадків азооспермія діагностується після тривалих спроб зачаття природним шляхом. Якщо в спермі немає сперматозоїдів, то вагітність неможлива в принципі, тому що для запліднення потрібна жіноча статева клітина (яйцеклітина) та чоловіча (сперматозоїд).

Методи діагностики

Основний метод вивчення сперми на наявність статевих клітин – спермограма. Для встановлення точного діагнозу спермограму роблять двічі з тимчасовим інтервалом. Сперма вивчається під потужним мікроскопом після обертання в центрифузі, і якщо в еякуляті немає сперматозоїдів, проводиться загальне обстеження, що включає:

  • огляд всього тіла щодо наявності симптомів, що вказують на причину азооспермії (достатність дозрівання, ступінь оволосіння тіла, розмір фалангів пальців рук тощо);
  • медичний огляд статевого члена та мошонки, при якому оцінюється фізіологічний стан органу, вроджені аномалії або набуті травми, наявність варикоцеле (одна з найчастіших патологій, що провокують азооспермію).

У рамках комплексної діагностики лікар вивчить вашу історію хвороби. Щоб скласти клінічну картину, лікар поставить низку запитань про:

  • наявності болю, дискомфорту чи незвичайних відчуттів у ділянці мошонки;
  • хвороби, на які пацієнт перехворів у дитинстві;
  • травми або хірургічні операції (якщо були);
  • вилікуваних статевих інфекціях, що передаються статевим шляхом;
  • лікарські препарати, які приймалися курсами;
  • наявність шкідливих звичок (алкоголь, тютюн, наркотики);
  • сімейний анамнез спадкових патологій.

Після складання клінічної картини проводиться діагностика азооспермії, що включає:

  1. Аналіз на рівень тестостерону та фолікулостимулюючого гормону (ФСГ).
  2. Генетичний аналіз чи тест ДНК, що дозволяє виявити мутації у генах.
  3. Рентген статевого органу та мошонки.
  4. Трансректальне ультразвукове дослідження (УЗД або ТРУЗІ), що дозволяє оцінити стан сім'явиносних каналів, насіннєвої бульбашки та інших локальних анатомічних структур.
  5. Біопсія яєчок – забір зразка тканини органу для гістологічного дослідження, що дозволяє визначити вид азооспермії та оцінити структуру тканин на клітинному рівні.

Якщо є підозри, що проблема азооспермії полягає в неправильній роботі гіпоталамо-гіпофізарної системи регулювання гормонів, лікар додатково призначить МРТ головного мозку.

Ще раз нагадаємо, сперма без сперматозоїдів – це не привід для паніки та розчарування. Багато форм азооспермії успішно лікуються. Головне – вчасно звернутися до фахівця та пройти повноцінне обстеження.

Методи лікування азооспермії

Спочатку варто відповісти на дуже популярне питання: азооспермія лікується чи ні? Так, але є нюанси. Спосіб лікування патології залежить від причини її розвитку. При необструктивній азооспермії з гормональним фактором призначають прийом екзогенних гонадотропінів, які не лише регулюють концентрацію гонадотропіну в крові, а й сприяють регуляції ендогенного рівня тестостерону в яєчках. Продовжуються експерименти щодо використання екзогенних гонадотропінів при синдромі Сертолі. У половині випадків зафіксовано позитивний вплив на сперматогенез.

Що стосується обструктивної азооспермії, то цей тип патології набагато краще піддається лікуванню, тому що лікареві достатньо витягти сперматозоїди з яєчка для їх подальшого використання для запліднення за допомогою внутрішньоматкової інсемінації або програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Як лікувати азооспермію обструктивного типу? Для вилучення статевих клітин із залоз використовують:

  • TESE – відкрита біопсія сперматозоїдів із яєчка;
  • MESA – біопсія придатка яєчка для забору репродуктивних клітин чоловіка;
  • Micro-TESE - точкова біопсія статевих клітин з канальців з великим скупченням сперматозоїдів.

У деяких випадках, наприклад, при фізіологічних травмах або анатомічних аномаліях, показано хірургічне втручання з приводу усунення непрохідності сім'явиносних каналів. Як ми вже писали все дуже індивідуально. Записуйтесь на прийом до клініки репродуктології Medical Plaza та пройдіть обстеження. Тільки після встановлення точного діагнозу можна буде говорити про ті чи інші методи лікування.

Вагітність при азооспермії

Тема «вагітність та азооспермія» досить широко представлена на профільних медичних сайтах у мережі. Особливо ця тема цікавить тих, у кого діагностовано необструктивну форму патології. Логіка в цьому питанні досить проста - якщо в яєчках проходить сперматогенез, тобто сперматозоїди виробляються, але не можуть потрапити в насіннєвий пляшечку, - вагітність при азооспермії можлива після біопсії методом TESE, наприклад.

Якщо діагностована необструктивна азооспермія, шанси на вагітність значно нижчі, але вони є. При грамотному використанні екзогенних гонадотропінів можна домогтися відновлення секреції статевих клітин, хай і часткової. Навіть невеликої кількості сперматозоїдів вистачить для запліднення, але лише у рамках програми ЕКЗ. Азооспермія та природна вагітність – це менш ймовірний сценарій, оскільки в більшості випадків сперматогенез не відновлюється повною мірою, що знижує шанси запліднення природним шляхом.

Азооспермія та ЕКЗ

Найбільш ймовірним і ефективним методом використання «здобутих» сперматозоїдів чоловіка, який хворіє на азооспермію, є екстракорпоральне запліднення або ЕКЗ. Азооспермія та ЕКЗ - пов'язані поняття. Отримані шляхом біопсії статеві клітини очищають, досліджують та використовують для запліднення яйцеклітини жінки. Сам процес запліднення відбувається у пробірці, далі ембріон поміщається у спеціальну камеру на кілька днів, а потім переноситься у порожнину матки у найбільш сприятливий момент (вікно імплантації). Часто відібрані статеві клітини заморожуються (кріоконсервація), щоб використовувати їх у потрібний момент у майбутньому.

ЕКЗ при азооспермії – найпростіший і найефективніший спосіб завагітніти, виносити та народити генетично рідну дитину. Більше інформації про ЕКЗ в Medical Plaza ви можете знайти на сайті клініки у відповідному розділі. Або запишіться на прийом репродуктолога. Жива консультація завжди краща та ефективніша.

Лікування азооспермії у клініці Medical Plaza

Не знаєте, що робити при азооспермії? Наші фахівці допоможуть поставити точний діагноз після діагностики та інтерпретації результатів аналізів та розроблять ефективну стратегію лікування. У клініці працюють висококваліфіковані лікарі-репродуктологи, урологи та андрологи, є власна лабораторія для біохімічних та гістологічних досліджень біоматеріалу, використовується сучасне лікувально-діагностичне обладнання. Щоб потрапити на прийом репродуктолога або андролога, залиште заявку заповнивши невелику форму або напишіть в чат. Співробітник клініки відповість на всі запитання, проконсультує та запише до потрібного фахівця.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження