Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Рак тіла матки - це злоякісна пухлина, під якою найчастіше мається на увазі рак ендометрію внутрішнього шару матки, що відторгається під час менструації. У більшості випадків рак ендометрію є аденокарциномою (тобто пухлиною, що складається з залозистих клітин).

Скільки років розвивається рак ендометрію?

Ендометрій – слизова оболонка матки, створює в порожнині сприятливі умови для імплантації бластоцисти, але також сприйнятливий до будь-яких коливань гормонального фону. В оболонці відбуваються циклічні зміни у період менструального циклу. Тут починається і зародження різного виду новоутворень.

Злоякісні пухлини прогресують протягом кількох років. Часто хвороба спочатку протікає безсимптомно. Новоутворення до пізніх стадій не впливає на самопочуття жінки. Саме це причина того, що до нас пацієнтки потрапляють вже тоді, коли рак матки створює реальну небезпеку для життя жінки. Звичайно, це погано, але опускати руки в жодному разі не варто. При доборі схеми боротьби із захворюванням використовується ступінь диференціювання.

Вид пухлини

Характеристика

І

Аденокарцинома ендометрію G1 з високим ступенем диференціювання. Виникає при гіперплазії ендометрію. На солідні ділянки припадає до 5%, решта 95% - на залізисті структури.

ІІ

Аденокарцинома ендометрію G2 – помірно диференційована пухлина (50% – залізисті структури, 6-50% – солідні).

ІІІ

Низькодиференційована або солідна (G3) аденокарцинома матки. Солідні структури перевищують 50%, хоча діагностуються і залозисті.

 

Причини та фактори ризику розвитку раку ендометрію

Точна причина розвитку онкологічних захворювань на даний момент не відома, але встановлено, що аденокарцинома ендометрію найчастіше розвивається або у пацієнток із генетичною схильністю, або за підвищеного рівня естрогену в організмі жінки протягом тривалого часу.

Спадкові фактори розвитку раку ендометрію:

  • синдром Лінча;
  • наявність раку ендометрію у близьких родичів (матері, сестри, доньки);
  • наявність в анамнезі у близьких родичів або самої пацієнтки раку яєчників або раку молочної залози.

Стани, що супроводжуються підвищеним рівнем естрогенів та підвищують шанс розвитку раку ендометрію:

  • метаболічний синдром (Підвищена маса тіла, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет);
  • синдром полікістозних яєчників;
  • відсутність пологів в анамнезі;
  • пізня менопауза;
  • наявність естрогенпродукуючих пухлин;
  • хронічна ановуляція;
  • тривалий прийом естрогенів.

Також підвищений ризик мають жінки, які страждають на гіперплазію ендометрію.

За наявності факторів ризику, особливо важливо регулярно проходити профілактичне обстеження у гінеколога, оскільки раннє виявлення пухлини – основна умова для його успішного лікування.

Стадії захворювання

Прогресуючи, злоякісні гінекологічні новоутворення проходять нульову та ще 4 стадії.

  • При нульовій клітині пухлини концентруються тільки на внутрішньому, поверхневому слизовому шарі, не зачіпаючи лімфовузли.
  • Аденокарцинома ендометрію І стадії характеризується злоякісними утвореннями у тілі матки.
  • Додатково уражається шийка матки при наявних утвореннях на її слизовій оболонці при ІІ стадії хвороби.
  • На ІІІ-й локалізація розширюється, захоплюючи найближчі органи та лімфовузли без віддалених метастазів.
  • Для останньої, ІV стадії раку ендометрію, характерним є поширення захворювання на кишечник, сечовий міхур, інші віддалені органи.

У Medical Plaza при стадуванні раку ендометрію застосовується ICG-технологія, що дозволяє уникнути невиправданого розширення обсягу операції та дозволяє зберегти структури, які за звичайної операції хірургу довелося б видалити.

Куди метастазує рак ендометрію?

Локалізація поширення пухлинних клітин залежить від наявності інвазії хвороби в міометрії та розташування раку в порожнині тіла матки. Найчастіше метастазування виявляється осередкове як в одному, так і в декількох органах - кукс піхви, очеревина, легені, печінка і кістки. Виявляється у формі рецидивів та метастазів у лімфатичних вузлах.

Чи можна на УЗД побачити рак ендометрію?

Найважливішою частиною діагностики раку ендометрію є проведення інтравагінального УЗД. За допомогою УЗД-апарату лікар може виявити ехографічні ознаки гіперплазії ендометріюполіпи ендометрію, збільшення товщини ендометрію більше 4-5 мм у жінок у менопаузі та інші ознаки, які можуть опосередковано вказувати на наявність злоякісного новоутворення у матці. При виявленні подібних змін - необхідне проведення гістероскопії зі взяттям біопсії ендометрію та гістологічним дослідженням отриманого зразка.

На даний момент проведення гістероскопії із взяттям біопсії ендометрію є золотим стандартом при діагностиці гіперпластичних процесів та виявленні раку ендометрію.

Для планування обсягу та попереднього стадування перед операцією проводиться повне обстеження відповідно до міжнародних онкологічних стандартів лікування онкозахворювань:

  • повний набір загальноклінічних аналізів
  • МРТ органів малого тазу;
  • комп'ютерна томографія малого тазу, черевної порожнини та грудної клітки з контрастуванням.

Чи можна вилікувати рак ендометрію?

Сьогодні рак ендометрію матки – не вирок. При регулярних профілактичних обстеженнях у гінеколога та виявленні на ранніх стадіях злоякісних новоутворень у матці хвороба виліковна. Правильне та своєчасне лікування дозволяє позбутися пухлини, запобігти її рецидиву та метастазування. За летальністю наслідків дана патологія займає останнє місце у списку захворювань жіночих статевих органів. При виборі схеми лікування аденокарциноми матки враховується вік пацієнтки, загальний стан, стадія захворювання.

При І стадії зазвичай потрібне оперативне втручання для видалення матки та її придатків. На другій стадії передбачається разом з екстирпацією матки, придатків також аднексектомія навколишніх лімфатичних вузлів (можливе проникнення в них пухлинних клітин).

Звертаємо увагу, що сприятливий прогноз при раку ендометрію залежить від якості хірургічного етапу, що, в свою чергу, значною мірою залежить від технічного оснащення операційної та кваліфікації операційної бригади.

Онкологія ендометрію на останніх стадіях вимагає застосування променевої та хіміотерапії – проводиться вплив іонізуючої радіації на хворі клітини або терапія за допомогою ліків.

Використання нанотехнологій у лікуванні онкозахворювань

Для фахівців MEDICAL PLAZA кожен пацієнт – це індивідуальний випадок, який потребує персоналізованого комплексного підходу. Ми проводимо лікування раку ендометрію на всіх стадіях, а також працюємо на запобігання рецидиву, діагностуючи аномальні відхилення.

Основним етапом у лікуванні раку ендометрію є хірургічна операція.

Вона включає повне видалення матки, а також у пацієнтів з раком тіла матки високого ризику - видалення тазових і парааортальних лімфовузлів. Видалення всього блоку лімфатичних вузлів, особливо поблизу великих судин та нервів, завжди пов'язане з великим ризиком для пацієнтки. Однак, завдяки використанню в нашому хірургічному центрі ICG-технології, стало можливим мінімізувати цей ризик і уникнути зайвої травматизації тканин, виділивши і видаливши лише кілька лімфовузлів, що відповідають за зв’язок з маткою, не пошкоджуючи при цьому інші лімфовузли та структури, що їх оточують.

Хіміотерапія та радіотерапія, які призначаються на пізніх стадіях – теж важлива частина лікування, але більшою мірою успіх залежить від хірургічного етапу, а отже – від кваліфікації хірурга та якості хірургічного обладнання.

 

У Medical Plaza хірургічне лікування проводиться в операційній, оснащеній найсучаснішим обладнанням від провідних світових виробників, а також із застосуванням роботизованої хірургічної системи DaVinci. Роботизована хірургія дозволяє максимально точно видалити пухлину за мінімальної травматизації пацієнтки.

Переваги такої технології коротко можна описати так:

  • зменшується обсяг втрати крові більш ніж у 4 рази;
  • скорочується час перебування у стаціонарі майже в 3 рази;
  • мінімізується необхідність переливання крові, інтраопераційних та віддалених післяопераційних ускладнень.

Відео

Як розпізнати рак ендометрію?

На початкових стадіях хвороба проходить безсимптомно і не помічається жінкою. Найпоширенішим і, часто, єдиним симптомом є поява кров'янистих виділень із піхви у жінок у постменопаузі або міжменструальні кров'яні виділення у жінок репродуктивного віку.

Поява цих симптомів не обов'язково означає наявність раку у порожнині матки, але завжди є приводом негайно звернутися до свого гінеколога!

 Повинні насторожити жінку і такі сигнали:

  • періодичний біль унизу живота;
  • відчуття розпирання у ділянці таза;
  • біль під час статевого акту;
  • дискомфорт та болючість при сечовипусканні;
  • міжменструальні кровотечі;
  • зниження ваги.

Скільки живуть із раком ендометрію?

Хвороба підступна тим, що протягом тривалого періоду рак може виявлятися жодними симптомами. Чим раніше виявлено проблему, тим вищі шанси пацієнтки на одужання. Найменш сприятливі прогнози, коли спостерігаються численні метастази аденокарциноми матки.

Прогноз

У більшості жінок рак ендометрію виявляють на I або 0 стадії, виживання при своєчасному лікуванні прагне 100%. Середні показники 5-річного виживання:

Стадія I та II: 75-95%

Стадія III та IV: 25-55%

При пухлинах високого ступеня злоякісності, пухлинах з широким поширенням і у літніх пацієнток прогноз може бути гіршим. І навпаки, при виявленні раку на ранніх стадіях та швидкому призначенні правильного лікування – шанси вилікувати рак ендометрію значно підвищуються.

 

Запорука успішного лікування полягає у ранньому виявленні вогнища ураження органу. Тому при перших тривожних симптомах негайно запишіться до фахівця для консультації та обстеження. Своєчасне звернення за професійною допомогою в рази збільшує сприятливий прогноз при раку ендометрію!

Залишити заявку