Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Гіперплазія ендометрія матки – небезпечне захворювання, яке призводить до патологічного розростання ендометрія (слизової, шо  вкриває дітородний орган зсередини). Встановлено, що такий процес здатний переходити в онкологію. Лікування захворювання вимагає від спеціалістів високого професіоналізму та застосування найефективніших методів.

Підвищений ризик розвитку патології мають представниці прекрасної статі, найбільш схильні до гормональних коливань. До них належать підлітки та жінки у пременопаузі.

ОСОБЛИВОСТІ ПАТОЛОГІЇ

Існує класифікація Всесвітньої організації здоров'я, яка розділяє захворювання на 2 групи:

  • гіперплазію без атипії;
  • атипову форму патології.

Кожен із видів хвороби має неоднаковий ризик переходу в раковий процес. Для гіперплазії без атипії цей показник не завжди досягає 5%. При атиповій формі він зростає до 30%.

Гіперплазія ендометрія стає причиною появи характерних симптомів – маткових кровотеч, виділень до та після менструації, кров'яних виділень в середині менструального циклу, тривалих затримок менструації, скороченого циклу.

Важливо пам'ятати – гіперплазія ендометрія та вагітність є несумісними. При відсутності ефективного лікування патологія стає причиною невиношування або неможливості зачати дитину.

ФІЗІОЛОГІЧНА ТА ПАТОЛОГІЧНА ГІПЕРПЛАЗІЯ

Фізіологічне збільшення обсягу матки – основне призначення ендометрія. При нормальному стані здоров'я такий процес відбувається паралельно із менструальним циклом.

Перебуваючи в очікуванні зачаття, матка щомісяця «готує» умови для прикріплення зародка до своєї стінки та його повноцінного розвитку. Щоб забезпечити ембріону надійну імплантацію всередині дітородного органу, товщина ендометрія повинна істотно збільшитися. Сама тканина потребує великої кількості залоз та кровоносних судин, що сприяють нормальному харчуванню плоду.

Такі зміни мають місце в кінці менструального циклу. У разі відсутності запліднення відбувається відторгнення верхнього шару ендометрія та його виведення разом із менструальною кров'ю. Непотрібні організму частини ендометрія виглядають як невеликі кров'яні грудочки, присутні у виділеннях з піхви. Така тимчасова гіперплазія, після якої відбувається оновлення маткової порожнини, є природною для кожної менструації.

На відміну від фізіологічної гіперплазії, яка пов'язана із менструальними циклами та проявляється потовщенням ендометрія в декілька міліметрів, патологічна форма процесу полягає в значному розростанні тканин.

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ ЗАХВОРЮВАННЯ

Патологію викликають наступні причини:

  1. Гормональний дисбаланс (надмірне вироблення в організмі естрогену та дефіцит прогестерону).
  2. Наявність супутніх захворювань (ожиріння, цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, ендокринних порушень, недостатньої функції печінки).
  3. Гінекологічні патології (фіброміома, поліпоз, ендометрит).

Гіперплазія ендометрія матки здатна розвиватися після абортів, діагностичного вишкрібання, хірургічних втручань, спрямованих на боротьбу із жіночими захворюваннями. Патологію нерідко пов'язують із відсутністю пологів, пізньою менопаузою.

ВИДИ ГІПЕРПЛАЗІЇ ЕНДОМЕТРІЯ

Існує декілька різновидів гіперплазії. Патологія ендометрія буває:

  • залозистою;
  • осередковою;
  • залозисто-кістозною;
  • атиповою (аденоматозною).

ЗАЛОЗИСТА ГІПЕРПЛАЗІЯ ЕНДОМЕТРІЯ

Таке захворювання є варіантом простої гіперплазії ендометрія. Патологія провокує непомірне зростання залозистої тканини, її потовщення. Цей вид гіперплазії здатний призводити до рясних менструальних кровотеч, маткових геморагій між місячними, анемії. Досить часто залозиста форма патології викликає безпліддя.

Причиною розвитку такого захворювання стає активний поділ клітин маткової залозистої тканини. Характерною особливістю гіперпластичних змін ендометрія є підвищений ризик перетворення клітин на злоякісні структури.

ОСЕРЕДКОВА ГІПЕРПЛАЗІЯ ЕНДОМЕТРІЯ

Цей різновид захворювання діагностують найчастіше. Патологія провокує формування залозистих, фіброзних та залозисто-фіброзних поліпів, які являють собою осередкові розростання тканини ендометрія. Утворені поліпи не здатні перероджуватись на онкологічні новоутворення, однак їх присутність в організмі створює «сприятливе» середовище для розвитку раку.

ЗАЛОЗИСТО-КІСТОЗНА

Такий вид хвороби призводить до одночасного протікання негативних процесів. Залозисто-кістозна гіперплазія ендометрія стає причиною активного зростання залозистої тканини, формування доброякісних вузликів та кістозних утворень.

АТИПОВА ФОРМА ХВОРОБИ

Атипова гіперплазія ендометрія протікає з непомірним зростанням слизової оболонки матки, наявністю змінених залоз, які містять атипові структури. До останніх належать клітини з нехарактерними властивостями й видом. Їх поява стає першою ознакою переродження гіперплазії на ракову патологію ендометрія (аденокарциному).

Атипова гіперплазія ендометрія розглядається спеціалістами в якості небезпечного передракового стану, розвиток якого потребує лікування під контролем онкогінеколога.

ДІАГНОСТИКА

Першими кроками діагностики гіперплазії ендометрія стають гінекологічне обстеження та проходження трансвагінального УЗД. Завдяки виконанню зазначених процедур спеціалістам вдається визначити, яку товщину має ендометрій, в якому стані перебувають матка та яєчники. Якщо під час проведення діагностичних заходів виявляється занадто товстий ендометрій, це часто свідчить про наявність у пацієнтки гіперплазії. Для постановки остаточного діагнозу проводиться гістологічне дослідження тканин ендометрія.

ГІПЕРПЛАЗІЯ ЕНДОМЕТРІЯ – ЯК ЛІКУВАТИ В МЦ «MEDICAL PLAZA»

Приймаючи рішення, як лікувати гіперплазію ендометрія, фахівці нашого центру беруть до уваги різновид виявленого захворювання, причини його розвитку, вік жінки, її загальний стан, результати проведеної біопсії. Актуальними способами терапії є:

  • гістероскопічна резекція;
  • курс з гормональними препаратами.

Лікування гіперплазії ендометрія методом гістероскопічної резекції включає в себе процедуру зрізання патологічної тканини. Методика може бути застосована у пацієнток, які перебувають у репродуктивному та предменопаузальному віці. Також даний метод вважається ефективним у разі великої крововтрати, наявності поліпів. До нього звертаються в екстрених ситуаціях. Основні переваги зазначеного способу лікування – низький рівень травматизму, недовга тривалість процедури та прискорена реабілітація.

Гормональне лікування гіперплазії ендометрія будується на застосуванні медикаментів, що сприяють нормальному синтезу естрогену та прогестерону. Подібні препарати можуть забезпечувати загальний та місцевий вплив (внутрішньоматкові ліки). Існують різноманітні варіанти проведення гормональної терапії, однак найчастіше за все вибір робиться на користь медикаментів, що містять у складі прогестини.

Якщо пацієнтка не планує завагітніти у маубутньому, фахівець може порекомендувати використання внутрішньоматкової гормональної спіралі (терміном до 5-ти років). У разі одночасного формування кіст та поліпів призначається комплексне лікування (прийом медичних препаратів та проведення хірургічного втручання).

Якщо у жінки діагностували гіперплазію ендометрія матки, терапія завжди проходить індивідуально. На сьогоднішній день не розроблено єдиної схеми лікування, яка здатна допомагати всім без винятку жінкам із зазначеним діагнозом. Після звернення до гінекологів МЦ «Medical Plaza» та проходження детального обстеження для кожної пацієнтки підбирається персональний план лікувальних заходів, який гарантує максимальні шанси на позбавлення від хвороби.

Залишити заявку