Видалення поліпів ендометрія, ендоцервікса, шийки матки
Ендометрій – внутрішня слизова оболонка, яка вистилає порожнину матки. Ендоцервікса – канал шийки матки, який з'єднує порожнину матки та піхву. Клітини внутрішнього шару матки можуть розростатися, в результаті чого його обсяг збільшується. При таких умовах на поверхні ендометрія та ендоцервікса формуються своєрідні нарости. Їх називають поліпами. Це доброякісні новоутворення, які можуть виникати в будь-якому віці. Найчастіше їх виявляють у жінок після 35 років, але більша частина випадків доводиться на постменопаузу.
Загальні характеристики та причини розвитку поліпів ендометрію та ендоцервікса
Поліпи – це утворення на внутрішній слизовій оболонці матки. Це можуть бути поодинокі або множинні потовщення круглої або грибковидной форми, які складаються з тіла та ніжки. Вони стають причиною порушення менструального циклу та перешкоджають закріпленню ембріона, перешкоджаючи настанню вагітності. Крім того, поліпи можуть переродитися в ракову пухлину. Саме тому фахівці наполягають на їх радикальному видаленні.
Залежно від того, якою тканиною утворений поліп, розрізняють наступні види:
- Аденоматозний. Він складається з залозистого епітелію. Аденоматозні поліпи виявляють переважно у жінок у період постменопаузи. Це найбільш небезпечне новоутворення: його вважають передраковим станом. Якщо у жінки є такі супутні захворювання, як цукровий діабет та ураження печінки або щитоподібної залози, то ризик переродження поліпа підвищується на 20%.
- Фіброзний. Новоутворення формується сполучною тканиною. Іноді в структуру такого поліпа входить незначна кількість колагенових волокон.
- Плацентарний. Такий тип зустрічається рідко. Це специфічне новоутворення, яке формується в порожнині матки та складається з частинок тканин плаценти. На залишках плаценти, щільно прикріплених до стінки матки, осідають кров'яні згустки, в результаті чого утворюється поліп. Формування плацентарного поліпа може відбутися після пологів, викидня або аборту. Його виявляють у 10% випадків.
Розростання ендометрію –одне з найбільш поширених патологічних процесів в матці. Його виявляють приблизно в 22,8% випадках.
ПРИЧИНИ
Розростання внутрішнього шару матки виникає через:
- Збоїв в функціонуванні ендокринної системи.
- Гормональний дисбаланс –стану, при якому спостерігається надлишок естрогену та недолік прогестерону.
- Атрофічні зміни ендометрію в період, постменопаузи.
- Хронічні запальні процеси органів статевої системи (оофорит, ендометрит).
- Травмування при абортах або діагностичному вискоблюванні.
Тривале використання внутрішньоматкової спіралі, спадкова схильність до утворення поліпів, часті стреси та зниження захисних функцій організму –додаткові фактори ризику.
Клінічна картина
Захворювання може розвиватися безсимптомно. Виразність симптомів наростає в міру зростання поліпа. Також, на характер клінічної картини, впливає: вік, наявність супутніх захворювань органів репродуктивної системи, стан імунітету жінки.
Для поліпів внутрішнього шару матки характерні такі прояви:
- тягнучий біль знизу живота;
- біль і дискомфорт при статевому акті;;
- зміна характеру менструацій (збільшення обсягу виділень) та їх тривалості;
- мізерні кров'янисті виділення в період між менструаціями;
- кровотечі, схожі на менструації, в період постменопаузи.
У жінок репродуктивного віку, які не використовують контрацептивів, при поліпах не настає вагітність. Якщо яйцеклітина все ж була запліднена, зазвичай відбуваються викидні.
Рясні кровотечі при менструаціях, а також виділення, що мажуть в періоди між ними, стають причиною анемії. Для цього стану характерні блідість шкірних покривів, підвищена стомлюваність, головний біль, знижена концентрація уваги.
Методи діагностики поліпів ендометрію
У більшості випадків поліпи матки виявляють випадково, при проведенні планового огляду.
Щоб підтвердити діагноз, проводять такі діагностичні дослідження:
- Гістероскопія. Це найбільш точний та інформативний метод, що дозволяє виявити гіперплазію ендометрія. Процедура малоінвазивна, не вимагає знеболювання та попередньої підготовки. За бажанням пацієнта, виконується місцева анестезія. Процедура дозволяє оглянути порожнину матки та цервікальний канал. Лікар вводить спеціальний прилад – гістероскоп – в цервікальний канал, а через нього – в матку. Прилад, оснащений стабільною оптикою, передає збільшене в декілька разів зображення на екран. З його допомогою оцінюють стан ендометрія та ендоцервікса, а при необхідності - виконують забір ділянки тканини досліджуваної області для проведення лабораторного дослідження.
- УЗД матки. Найчастіше діагностика виконується через черевну стінку, але також може проводитися трансвагинально або через пряму кишку. Цей метод не настільки інформативний, як гістероскопія, тому зазвичай використовується в якості додаткового.
Після проведення діагностичних процедур лікар визначає найбільш підходящий курс лікування.
Лікування
Наявність поліпів в матці – показання для їх видалення. Вони не піддаються консервативному лікуванню. Прийом препаратів призначають тільки в тому випадку, якщо у жінки є протипоказання до проведення операції. Ліки тільки припиняють розростання внутрішньої тканини, але не вирішують існуючу проблему.
Операція з видалення поліпів – гістероскопія. Це не тільки діагностична процедура, яка була описана вище, але і ефективний метод лікування. За допомогою гістероскопії поліпи видаляють з мінімальною травматизацією, практично не пошкоджуючи тканини. Сучасна апаратура дозволяє скоагулювати ніжку поліпа, тобто припекти кровоносні судини, які живлять його, і таким чином запобігти ймовірність рецидиву.
Поліпектомію рекомендується проводити в першій половині менструального циклу, до овуляції.
Гістероскопія виконується так:
- При необхідності пацієнтці попередньо вводять анестезуючий засіб внутрішньовенно.
- Статеві органи обробляють антисептиками, потім розширюють порожнину матки. Цього досягають за допомогою апарату, який нагнітає вуглекислий газ в порожнину органу. Також можливе введення рідких розчинів (гліцин, фізрозчин).
- Через цервікальний канал в матку вводять гістероскоп та інструменти для видалення поліпа. Після видалення новоутворення оброблену ділянку коагулюють. Частину поліпа відправляють на гістологічне дослідження.
Протягом 5-7 днів після проведення операції можливий тягнучий біль в нижній частині живота та кров'янисті виділення зі статевих шляхів.
Протипоказаннями до проведення гістероскопії є: інфекційні захворювання, порушення згортання крові, злоякісні новоутворення в шийці матки. Також операція не проводиться при вагітності, тяжких порушеннях функцій серцево-судинної системи, нирок і печінки.
Планувати вагітність можна після завершення курсу лікування або в наступному циклі після видалення поліпа.
Одне з пріоритетних напрямків діяльності медичного центру Medical Plaza – ведення пацієнток з поліпами матки. Фахівці проводять ретельну діагностику за допомогою сучасної високоточної апаратури, яка дає вичерпну інформацію про поточний стан здоров'я. Операції з видалення новоутворень проводяться відповідно до стандартів лікування, прийнятими в медичних центрах Європи.
Часті питання
До якого лікаря потрібно звертатися при симптомах поліпу матки?
Діагностика та лікування розростань внутрішнього шару матки проводяться фахівцем-гінекологом.
Чи можна позбутися від поліпів консервативним способом, не вдаючись до операції?
Якщо у пацієнтки є протипоказання до проведення операції, лікар призначає консервативну терапію, а саме – прийом гормональних препаратів. Але, вони лише призупиняють ріст поліпа. Єдиний спосіб, який дозволяє позбавитися від розростань, – радикальне видалення.
Чи правда, що прийом оральних контрацептивів мінімізує ризик утворення поліпів у матці?
Протизаплідні таблетки знижують ризик розвитку поліпів, викликаних гормональним дисбалансом. Склад препарату дозволяє стабілізувати гормональний фон. Але приймати його виключно для профілактики утворення поліпів недоцільно. Важливо пам'ятати, що прийом оральних контрацептивів потрібно починати тільки після обстеження та консультації з лікарем.
Скільки триває госпіталізація після видалення поліпа ендометрію?
Гістероскопія – малоінвазивна процедура, яка не передбачає великого втручання, тому термін госпіталізації мінімальний. Він залежить від стану пацієнтки: за нею протягом декількох годин спостерігає лікар. Якщо ознаки ускладнень відсутні, а загальний стан задовільний, жінка може покинути медичний центр в цей же день. Через 1-2 тижні необхідно прийти на прийом до лікаря для огляду.
Чи можливий рецидив поліпозу після операції?
Така ймовірність існує. Для профілактики лікар призначає пацієнтці після операції прийом препаратів. Попередня діагностика дозволяє виявити причини, що викликають розвиток поліпів, і визначити відповідний курс лікування.