Медичний центр - Medical Plaza

Рак шийки матки - це злоякісне новоутворення, що розвивається із клітин слизової оболонки цервікального каналу.

Oncology

РШМ займає 4 місце у світі серед онкопатологій у жінок та має найвищий відсоток смертності. Причому хвороба може виявлятися в досить молодому віці. Спочатку патологія не має жодної клінічної симптоматики і не завдає особливих занепокоєнь, що може ускладнювати ранню діагностику. Перші ознаки можуть з'явитися на етапі метастазування пухлини.

Незважаючи на всю серйозність і тяжкість процесу, у жінки є всі шанси виносити та народити здорову дитину. Найкраще РШМ піддається лікуванню на ранніх стадіях. Ось чому скринінгові профілактичні огляди мають таке важливе значення в контексті діагностики цього захворювання.

Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Причини раку шийки матки

Маніфестація злоякісного процесу починається з того, що здорові клітини зазнають мутацій. У нормі вони народжуються у чітко визначеному місці та помирають у строго «запрограмований» час. Атипові клітини поводяться інакше - вони безконтрольно діляться, розмножуються, руйнуючи все на своєму шляху.

Причиною появи пухлини може бути мутація лише однієї клітини. Вченим досі невідомо, чому відбувається така «поломка». Фахівці вирізняють спорадичний (випадковий) характер появи злоякісного процесу. Це означає, що ціла низка факторів може ініціювати його розвиток. До них відносяться:

  • ВПЛ;
  • ранній початок статевого життя;
  • ожиріння;
  • куріння;
  • гормональні порушення;
  • велика кількість статевих партнерів;
  • цукровий діабет;
  • ЗПСШ (хламідіоз, герпес);
  • гіпертонічна хвороба;
  • дефіцит вітамінів, мізерне харчування;
  • тривалий стрес, тривожність;
  • радіоактивний та хімічний вплив;
  • безліч вагітностей та пологів;
  • мікротравми цервікального каналу;
  • спадкова схильність;
  • незахищені статеві контакти (ігнорування бар'єрних методів контрацепції);
  • лейкоплакію, ендометріоз, ендоцервікоз;
  • хронічні захворювання сечостатевої системи;
  • велика кількість абортів у минулому;
  • тривале використання оральних контрацептивів;
  • Порушення роботи імунної системи, ВІЛ, прийом імуносупресорів.

Одним із головних та науково доведених факторів ризику є вірус папіломи людини. При цьому сама присутність ВПЛ не означає стовідсоткового розвитку злоякісного процесу. Відомо понад сто різних типів, але лише кілька з них пов'язані з онкологією.

Найчастіше зараження відбувається статевим шляхом, включаючи оральний та анальний секс. Використання презервативів може на 70% знизити ймовірність інфікування. Найефективнішим методом специфічної профілактики ВПЛ є вакцинація. Її рекомендовано зробити ще на початок статевої активності. Найкраща імунна відповідь відбувається при вакцинації у шкільному віці.

Симптоми та ознаки раку шийки матки

Ознаки РШМ неспецифічні. За ними складно однозначно стверджувати, що стан спровокований саме злоякісним процесом. Потрібна професійна допомога та ретельна діагностика. Приводом для звернення до фахівця можуть бути:

  • незвичайні виділення з піхви;
  • болі в животі, тазовій та поперековій областях;
  • збої менструального циклу;
  • дискомфорт при сечовипусканні та випорожненні кишечника;
  • біль під час статевого акту;
  • кров'янисті виділення зі статевих шляхів, не пов'язані з менструацією, у тому числі після інтимної близькості;
  • слабкість, стомлюваність, апатія;
  • погіршення апетиту, безпричинна втрата ваги;
  • тривалий субфебрилітет.

Перші ознаки раку шийки матки

На початкових етапах злоякісний процес протікає потай і ніяк себе не проявляє. Найчастіше перші ознаки виникають лише після того, як пухлина встигла розростись до великих розмірів або пошкодити довколишні структури. Нерідко виявлення РШМ є випадковою знахідкою під час проведення гінекологічного обстеження.

Навіть якщо на ранніх стадіях і з'являються симптоми, вони зазвичай мало помітні і не доставляють особливих незручностей. Жінку можуть насторожити такі ознаки:

  • рясні та тривалі менструації;
  • патологічні виділення (можуть бути із неприємним запахом);
  • диспареунія (біль під час статевого акту);
  • виділення крові із піхви;
  • біль у тазовій ділянці.

Хоча вищезгадані симптоми можуть бути проявом багатьох інших, у тому числі доброякісних захворювань, у разі їх виникнення важливо звернутися до фахівця. Будь-які ознаки, що викликають порушення у роботі репродуктивної системи, є приводом для негайного звернення до лікаря. Своєчасне виявлення патології значно збільшує шанси на стійку ремісію та одужання.

Де болить при раку шийки матки

При РШМ біль зазвичай виникає в області тазу та нижньої частини живота. Її характер та локалізація можуть відрізнятися залежно від цілого ряду факторів, у тому числі стадії процесу, його зосередження та індивідуальних особливостей пацієнта.

Виділення при раку шийки матки

Залежно від характеру змін тканин виділення можуть бути кров'яними, слизовими або рідкими. Вони можуть набувати різкого запаху.

На ранніх стадіях процесу зазвичай спостерігаються рясні рідкі виділення. Періодично до них додається невелика кількість крові. З часом вони стають ряснішими і переростають у кровотечу.

Якого кольору виділення при раку шийки матки

Виділення можуть бути різних кольорів – білі, прозорі, коричневі, оранжево-жовті та ін. Будь-які зміни в їх відтінку, консистенції та запаху вимагають діагностичного обстеження. Але колір виділень не являється діагностичним критерієм РШМ.

Як швидко розвивається рак шийки матки

РШМ - це тривалий процес, який може зайняти від двох до десяти років і більше. Лише через багато років у жінки можуть з'явитися явні симптоми, які змушують її звернутися до фахівця.

Як визначити рак шийки матки

Діагностика починається із консультації гінеколога. Під час прийому лікар збирає анамнез, вивчає скарги та проводить гінекологічний огляд. Для постановки діагнозу потрібно комплексне дослідження, яке може включати:

Аналіз на онкомаркери при раку шийки матки

При підозрі на РШМ проводиться аналіз на онкомаркер SCC. При цьому варто пам'ятати, що лише завдяки цьому дослідженню неможливо підтвердити або спростувати рак. Аналіз використовується разом із іншими методами діагностики.

Рак шийки матки на УЗД

У діагностиці РШМ ультразвукове дослідження використовується рідше. Пов'язано це з тим, що фахівець зможе побачити лише патологічні зміни, які можуть вказувати на онкологію, проте для підтвердження діагнозу потрібна низка інших досліджень. Привертають увагу:

  • потовщення неправильної форми з нечіткими контурами;
  • знижена ехогенність;
  • збільшення розмірів шийки матки;
  • посилення кровообігу;
  • неоднорідна структура.

УЗД-ознаки РШМ неспецифічні. Лікар може виявити пухлину, але зрозуміти доброякісна вона чи злоякісна, неможливо.

Кольпоскопія при підозрі на рак шийки матки

Є «золотим стандартом» у діагностуванні РШМ на ранніх стадіях. Дослідження передбачає огляд внутрішніх статевих органів під величезним збільшенням. Це дозволяє розглянути змінені ділянки в режимі реального часу та отримати достовірну інформацію про рівень їх розвитку.

Види раку шийки матки

Лікарі виділяють два основні типи РШМ:

  1. Плоскоклітинний рак (розвивається з епітеліальних клітин, що покривають поверхню шийки матки);
  2. Аденокарцинома (формується в залізистому епітелії, відрізняється здатністю зростати глибоко в тканині, зустрічається в 10-20% випадків).

Плоскоклітинний рак шийки матки

Плоскоклітинний рак шийки матки - це найпоширеніший тип, на який припадає 70-80% випадків. Плоскоклітинний рак легше піддається лікуванню. Для захворювання характерна прихована течія.

Плоскоклітинний рак у свою чергу ділиться на ороговіючий і неороговіючий. Перший варіант менш агресивний та відрізняється повільним розвитком. Неороговіюча форма становить найбільшу небезпеку, оскільки характеризується високою швидкістю поширення.

Стадії раку шийки матки

Розрізняють чотири основні стадії РШМ:

  1. Утворення обмежене самою шийкою матки. Інших органів пухлина не торкнулася. Має невеликі розміри та відрізняється низькою швидкістю розростання. Терапія цієї стадії найефективніша.
  2. Пухлина поширюється у межах шийки матки. В інші органи та лімфовузли не проростає.
  3. Пухлина переходить на нижню частину піхви. Може проростати у стінки тазу. На цьому етапі утворення здатне досягати великих розмірів. Спостерігається метастазування у регіонарні лімфовузли.
  4. Процес поширюється сусідні органи. Можливе також віддалене метастазування. Ракові клітини проникають у кровообіг і розходяться по всьому організму.

Неінвазивний рак шийки матки

Характерний для початкових стадій процесу. Атипові клітини ростуть повільно. Далі слизової оболонки вони не поширюються.

Інвазивний рак шийки матки

На цьому етапі свого розвитку рак виходить за межі органу та починає вражати найближчі структури. Процес переходу до інвазивної форми може тривати не один рік.

Як лікують рак шийки матки

Тактика лікування насамперед залежить від стадії злоякісного процесу. Велике значення має розмір та локалізація пухлини, а також наявність метастазів.

У сучасній онкогінекології перевага надається органозберігаючим втручанням, під час яких видаляються лише змінені тканини. Така тактика дозволяє зберегти репродуктивну функцію та в майбутньому благополучно виносити дитину. Однак вона має сенс лише на початкових стадіях, коли злоякісний процес локалізується у цервікальному каналі. Якщо ж пухлина має великі розміри і встигла прорости в лімфовузли, може знадобитися проведення радикальної операції.

Для усунення ракових клітин, що залишилися, хірургічне лікування часто поєднують з хіміотерапією або променевою терапією. З метою зниження ризиків ускладнень та відновлення організму проводиться курс реабілітації. У деяких випадках потрібна тривала робота з психотерапевтом.

Робот-асистовані операції при раку шийки матки, що проводяться в Medical Plaza

У нашій клініці операція при РШМ може бути виконана робот асистованим способом. Система Da Vinci дозволяє проводити хірургічні втручання з ювелірною точністю, забезпечуючи неперевершену маневреність та спритність рухів. Серед її головних переваг:

  • мінімальна травматизація тканин;
  • менший обсяг крововтрат;
  • можливість проникати у важкодоступні місця;
  • хороший косметичний результат (відсутність помітних шрамів та рубців);
  • нетривалий реабілітаційний період;
  • зниження ризику післяопераційних ускладнень (менш виражений больовий синдром).

Управління системою Da Vinci вимагає від спеціаліста відповідного професіоналізму та навичок. Успіх проведення робот-асистованої операції багато в чому залежить від рівня майстерності хірурга. У клініці «Medical Plaza» працює один із найкращих онкологів-гінекологів України – Мочайло Сергій Володимирович. Лікар понад 27 років займається хірургічним лікуванням гінекологічних захворювань, у тому числі раку шийки матки. Досконало володіє всіма видами лапароскопічних та гістероскопічних втручань, а також з великим успіхом проводить робот-ассистовані операції.

Якщо у Вас з'явилися симптоми, що насторожують, не затягуйте з візитом до фахівця і не займайтеся самолікуванням. Зволікання може нашкодити - ви ризикуєте прогаяти дорогоцінний час і втратити шанс на одужання. Почутий діагноз може прозвучати жахливо та гнітюче, проте це не вирок. Перемогти тяжке захворювання можна лише спільними зусиллями висококваліфікованих спеціалістів. Своєчасна допомога допоможе впоратися із хворобою.

Клініка «Medical Plaza» - це найкраща клініка для діагностики та лікування онкологічних захворювань. Медичний центр оснащений за останнім словом техніки. Ми використовуємо інноваційне обладнання останнього покоління, маємо власну лабораторію. Усі необхідні дослідження та процедури виконуються швидко, точно, без черг та затримок. У разі підтвердження діагнозу, Вам буде призначено грамотну тактику лікування з використанням перевірених методів, що довели свою ефективність. Подбайте про своє здоров'я вже зараз, запишіться на прийом до одного з наших фахівців. Двері клініки «Medical Plaza» відчинені для Вас!

FAQ
  • Рак шийки матки: скільки живуть?
    Прогноз при РШМ багато в чому залежить від своєчасності діагностики та початку лікування. Також до уваги береться вік пацієнтки, наявність супутніх патологій, стан імунітету та ін. П'ятирічне виживання у разі раннього виявлення захворювання становить близько 90 %. По мірі прогресування процесу прогнози погіршуються. Так, при виявленні віддалених метастазів цей показник не перевищує 20%.
  • Що не можна робити при раку шийки матки?
    Заборонено тяжкі фізичні навантаження, вживання алкоголю, куріння. Серед обмежень можна відзначити стрес, загоряння. Слід обмежити споживання перероблених продуктів (ковбас, консервів), а також жирної та копченої їжі.
  • Який найагресивніший рак шийки матки?
    Найагресивнішою формою РШМ є низькодиференційований рак. Він відрізняється швидким прогресуванням та появою метастазів.
  • Який цикл при раку шийки матки?
    При РШМ менструації можуть стати болючими, тривалими, рясними. Також помітні збої циклу.
  • Який ВПЛ викликає рак шийки матки?
    У 80% рак шийки матки викликають 16 та 18 штами.
  • Як роблять скринінг раку шийки матки?
    Починати проведення скринінгового обстеження шийки матки рекомендовано з 25 років. Програма може включати консультацію гінеколога, ПАП-тест, аналіз на ВПЛ, кольпоскопію.
Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження