Фолікулярна кіста яєчника
Фолікулярна кіста яєчника - це один з різновидів ретенційних (функціональних) кіст, що являє собою відносно безпечне утворення доброякісного типу, що розвивається через дозрілий домінантний фолікул, що не лопнув, в рамках одного менструального циклу.
Передумови розвитку фолікулярної кісти різні, але найчастіше це пов’язано з порушенням ендокринно-метаболічних процесів, наявністю запалень чи гострих інфекційних захворювань. Також фолікулярні кісти з'являються в ході гіперстимуляції яєчників перед ЕКЗ, але цей процес очікуваний та контрольований.
Приблизно у 80% випадків кіста діагностується у жінок репродуктивного віку, і лише у 20% – у період менопаузи, коли ендокринно-метаболічні процеси уповільнюються, а гормональна система видозмінюється. Діагностують фолікулярну кісту зазвичай на плановому гінекологічному обстеженні. У 95% випадків кіста розсмоктується протягом 1-3 менструальних циклів, але, якщо цього не відбувається, призначається медикаментозне лікування, пункція або лапароскопія кісти яєчника (залежить від анамнезу патології).
Види фолікулярних кіст
Класифікація фолікулярних кіст яєчника досить проста, тому що доброякісне новоутворення не має схильності до радикальних трансформацій або переродження в злоякісну пухлину. Фолікулярні кісти з точки зору локалізації бувають:
- лівосторонніми;
- правосторонніми;
- двосторонніми (вкрай рідко).
Фолікулярна кіста правого яєчника розвивається у правому яєчнику, а лівостороння у лівому, що логічно, виходячи з назви. Щодо двосторонніх форм патології, то подібний діагноз ставиться дуже рідко, і він зазвичай пов'язаний з іншими захворюваннями, пов'язаними з жіночою репродуктивною системою.
Також фолікулярна кіста поділяється на два види, виходячи із внутрішньої структури утворення. Це:
- Однокамерна кіста - порожнина без перегородок, наповнена рідиною.
- Фолікулярна багатокамерна кіста яєчника. Структура новоутворення є єдиною порожниною, розділеною перегородками.
Також кісти умовно поділяють на види за розміром:
- невеликі (до 2,5 см у діаметрі);
- середні (від 2,5 до 5 см);
- великі (понад 5 см).
Цей поділ на види важливий, тому що розмір відіграє основну роль при виборі способу лікування патології.
Причини виникнення новоутворення
Кіста завжди формується на тлі порушення роботи яєчників або ендокринної системи загалом. Тому причини появи та розвитку фолікулярної кісти пов'язані з порушенням нормальної роботи жіночої репродуктивної системи, але не лише з ним.
Розглянемо причини фолікулярної кісти яєчника, тобто причини її формування:
- гормональний дисбаланс, через який формується так званий однофазний ановуляторний менструальний цикл;
- раніше перенесені аборти, що вплинули на нормальне функціонування яєчників та ендокринної системи загалом;
- запальні процеси в яєчниках, спричинені захворюваннями жіночої репродуктивної системи (аднексит, сальпінгіт, оофорит тощо);
- полікістоз або синдром мультифолікулярних яєчників;
- нетиповий (важкий) перебіг вагітності;
- захворювання ендокринної системи;
- деякі інфекції, що передаються статевим шляхом;
- надмірна стимуляція яєчників перед екстракорпоральним заплідненням (ЕКЗ);
- неправильний і нерегулярний прийом оральних контрацептивів (протизаплідні).
Ще кісти можуть з'явитися через великі та постійні фізичні навантаження або внаслідок психічної перенапруги або хронічного безсоння. Але це рідкість. Основна причина появи новоутворення – серйозні збої або розбалансування в роботі жіночої репродуктивної системи через перераховані вище причини.
Загальна симптоматика патології
Невеликі та середні за розміром кісти (до 5 см) у більшості випадків розвиваються безсимптомно та діагностуються випадково в ході планового обстеження або УЗД органів малого тазу. Якщо фолікулярна кіста продовжує збільшуватися в розмірах, з'являються перші симптоми, серед яких:
- почуття дискомфорту та періодичні локальні болі, що посилюються при статевій близькості та/або у другій половині менструального циклу;
- порушується режим та циклічність менструацій;
- спостерігаються виділення при фолікулярному кисті яєчника або ДМК – дисфункціональна маткова кровотеча, що розвивається на тлі гормонального збою, оскільки великі кісти активно виділяють жіночий гормон – естроген, що призводить до його надлишку в організмі.
Ми вже говорили, що у 95% випадків кісти розсмоктуються самостійно. Навіть відносно великі новоутворення (понад 5 см) можуть зникнути через 1-3 менструальні цикли. Але якщо кіста продовжує зростати, можуть виникнути ускладнення, і тоді симптоматика різко змінюється на гірший бік. Можливі симптоми гострих станів:
- різкі та раптові болі внизу живота;
- зниження артеріального тиску (АТ);
- може спостерігатися прискорене серцебиття;
- запаморочення, загальне нездужання, іноді – переднепритомні стани;
- нудота та блювання.
За такої симптоматики рекомендується негайно звернутися за допомогою. Телефонуйте за номером 0800 330 005 та записуйтесь на прийом до гінеколога в Medical Plaza. Деякі стани потребують оперативних рішень. Не варто відкладати чи чекати на покращення.
Методи діагностики фолікулярної кісти яєчника
Найчастіше фолікулярні кісти виявляють випадково в ході обстеження, коли лікар-гінеколог за допомогою пальпації визначає наявність щільного нетипового новоутворення в області яєчника. Якщо розміри фолікулярної кісти яєчника невеликі (до 2,5 см), потрібні більш інформативні методи діагностики.
За допомогою яких діагностичних процедур виявляють фолікулярні кісти:
- Ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого тазу. За допомогою УЗД визначають локалізацію, розмір та структуру доброякісного утворення.
- Діагностична лапароскопія яєчників. Використовується значно рідше, принаймні для виявлення та опису данної патології. Лапароскопія може використовуватися як додатковий інструмент для більш точного та об'єктивного дослідження кісти у випадках, коли є ускладнення або перебіг хвороби має нетиповий характер.
На додаток до УЗД та діагностичної лапароскопії лікар-гінеколог призначить аналізи, які допоможуть визначити причини розвитку кісти. Це:
- цитологічне дослідження (мазок на мікрофлору);
- ПЛР-тестування, здатне виявити інфекційні захворювання, що передаються статевим шляхом;
- вивчення гормонального фону.
Виявляється фолікулярна кіста яєчника на УЗД, а причини її появи та зростання – за допомогою лабораторних досліджень біоматеріалу пацієнта.
Способи лікування
Невеликі новоутворення не потребують лікування. Єдине, що практикується у таких випадках – спостереження у динаміці. Призначається кілька обстежень із періодичністю раз на місяць після завершення менструального циклу. Якщо кіста поступово зменшується у розмірі, жодних додаткових заходів, у тому числі, медикаментозного лікування, не потрібно.
Однак не всі кісти розсмоктуються самостійно. Якщо регрес не фіксується протягом 2 місяців і більше, розглядається питання вироблення ефективної методології лікування новоутворення.
Лікування фолікулярної кісти яєчника (методи):
- Консервативне лікування. Медикаментозна терапія застосовується, якщо розмір кісти невеликий і при цьому не спостерігається її зменшення природним шляхом. Призначаються гормональні та протизапальні препарати разом із вітамінними комплексами, які допомагають стабілізувати гормональний фон.
- Пункція фолікулярної кісти яєчника – метод, за допомогою якого вміст кісти видаляється (висмоктується), а замість нього вприскується рідина, що сприяє склеюванню стінок. Також пункція може застосовуватися як діагностична процедура для забору рідини для біохімічного аналізу.
- Лапароскопія фолікулярної кісти яєчника – малотравматичний та високоефективний метод хірургічного втручання, що дозволяє видалити доброякісне новоутворення з мінімальними наслідками для жіночої репродуктивної системи.
Спосіб лікування визначається лікарем-гінекологом після збирання та вивчення анамнезу патології. Нерідко потрібно кілька місяців спостережень, щоб встановити точний діагноз, який і визначить методику лікування.
Найімовірніший сценарій при ускладненому перебігу хвороби (ризик розриву, перекруту ніжки кісти) – лапароскопія фолікулярної кісти яєчника. Це досить проста та ефективна операція, за допомогою якої виконується резекція або енуклеація кісти, у важких ситуаціях – оваріектомія яєчника (видалення ураженого яєчника).
Фолікулярна кіста та вагітність
Розвиток кістозних новоутворень у яєчниках часто пов'язують із вагітністю. Якщо бути точніше, то з ймовірністю та можливими труднощами природного запліднення за наявності функціональних кіст яєчника. Тема важлива і для багатьох дуже болісна. Фолікулярна кіста яєчника та планування вагітності – пов'язані поняття, тому важливо висвітлити цю тему детальніше.
Кіста яєчника фолікулярного типу - це фолікул, що не лопнув, усередині якого залишилася яйцеклітина. Якщо наявність кісти порушує природний процес дозрівання нових фолікулів, завагітніти складніше, але можливо. Як мінімум є ще один яєчник. Зазвичай перед запланованою вагітністю кіст позбавляються за допомогою методів, описаних вище. Лише потім практикують природне запліднення.
Трапляються випадки, коли кісти з'являються на ранніх стадіях вагітності. Найчастіше вони не загрожують ні матері, ні дитині, і через деякий час самі зникають. Якщо діагноз погіршується, проводять відповідні терапевтичні заходи, які не впливають на процес вагітності.
Щодо того, наскільки небезпечна фолікулярна кіста яєчника в постменопаузі, то ризики приблизно такі самі, як у жінок дітородного віку. І методи лікування приблизно такі самі – медикаментозна терапія, пункція або лапароскопія кісти яєчника.
Тому переживати із цього приводу не варто. Головне – вчасно знайти досвідченого фахівця, який зможе вести тривалий нагляд за розвитком новоутворення та вчасно застосовувати ті чи інші методи залежно від ситуації. Кращих фахівців, ніж у Medical Plaza, ви не знайдете!
Діагностика та лікування фолікулярної кісти яєчника в Medical Plaza
Багатопрофільний центр Medical Plaza – провідний медичний комплекс України. Передове медичне обладнання європейського та американського виробництва, команда найдосвідченіших лікарів (у тому числі онкогінекологів) вищої кваліфікації, дотримання світових практик ефективного лікування різних захворювань і патологій. Є власна лабораторія, що постійно модернізується, різні відділи діагностики, сучасні операційні. Звертайтесь до найкращих фахівців в Україні!
FAQ
Чим небезпечна фолікулярна кіста яєчника?
У більшості випадків кіста фолікулярного типу не викликає ускладнень та зникає сама через 1-3 місяці. Якщо зростання новоутворення продовжується, є ризик розриву кісти або перекруту ніжки.
Чи можна завагітніти при фолікулярній кисті яєчника?
Можна, але тільки в тому випадку, якщо в яєчнику спостерігається дозрівання відразу двох фолікулів в одному або кількох циклах. Але зазвичай спочатку лікують кісту, лише потім планують вагітність.
Що не можна робити при фолікулярній кисті яєчника?
Не можна практикувати вправи для черевного преса, приймати гарячі ванни (лазня, СПА-процедури), довго засмагати на сонці. Також важливо не перегрівати нижню частину живота та уникати переохолодження.
Як виходить фолікулярна кіста яєчника?
Іноді кіста під час місячних може луснути і вийти разом із кров'янистими виділеннями. У цьому випадку організм самостійно позбавляється патології природним шляхом.
Чому болить фолікулярна кіста яєчника?
Якщо є болі в області правого або лівого яєчника, зверніться до лікаря. Біль свідчить про те, що розмір новоутворення 5 см і більше, і воно почало впливати на баланс естрогену в організмі.
Як довго лікується фолікулярна кіста яєчника?
Невеликі та середні кісти зникають самостійно через кілька менструальних циклів. Якщо йдеться про медикаментозну терапію, лікування займає близько 1-2 місяців до повної стабілізації гормонального фону.