Пункція кісти яєчника
Пункція кісти яєчника – мініінвазивна гінекологічна процедура, що виконується з терапевтичною або діагностичною метою. Суть операції – прокол кісти яєчника тонкою голкою для забору біоматеріалу для лабораторних досліджень чи аспірації вмісту. Операція виконується під контролем УЗД, який виступає як метод об'єктивної корекції оперативного втручання.
Самі кісти яєчників діагностують під час гінекологічного обстеження, а також за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД), магнітно-резонансної томографії (МРТ) або комп'ютерної томографії (КТ). Ще кісту можуть виявити за допомогою тесту на вагітність або під час проведення діагностичної лапароскопії яєчників.
Цілі пункції кісти яєчника
Цілі дві:
- Забір біоматеріалу для біохімічного дослідження в лабораторії, щоб визначити тип кісти та потенційну небезпеку її малігнізації – трансформації доброякісних клітин у злоякісні утворення (рак).
- З лікувальною метою – видалення вмісту кісти (аспірація) з наступним введенням спеціального спиртовмісного розчину (склерозант), який склеює її стінки.
Пункція з метою діагностики застосовується для визначення біохімічного складу її рідини. Якщо йдеться про лікувальну пункцію, то мета процедури – аспірація кісти яєчник. Говорячи простими словами, видалення вмісту за допомогою спеціального шприца.
Показання та протипоказання щодо пункції кісти яєчника
У яких випадках призначається пункція кісти яєчників:
- розмір функціональної кісти становить 15–20 мм;
- є підозра, що діагностована за допомогою УЗД, МРТ або КТ кіста має потенціал трансформації в злоякісну пухлину;
- якщо консервативне лікування за допомогою медикаментозної терапії не дало очікуваного результату;
- якщо функціональна кіста самостійно не розсмокталася після декількох менструальних циклів;
- у пацієнтки діагностовано рецидивні функціональні кісти;
- формування нових кістозних утворень внаслідок стимуляції овуляції як частина процедури екстракорпорального запліднення (ЕКЗ);
- є ризик розриву кісти.
У будь-якому випадку, пунктування кісти яєчника призначається лише після повноцінного діагностичного дослідження та постановки точного діагнозу. Насамперед, встановлюється тип кісти, її розмір та розташування, лише після цього приймається рішення про необхідність проведення пункції.
Ця процедура, як і будь-яке інше оперативне втручання, має протипоказання. У нашому випадку – безумовні протипоказання, тобто ті, які не можна порушити чи оминути. У яких випадках заборонено робити пункцію кісти яєчника:
- порушено функції коагуляції;
- вагітність;
- пацієнтка перебуває на стадії лактації;
- надто великий розмір кісти (більше 50 мм), у цьому випадку розглядається питання про її повне видалення;
- наявність інфекцій у репродуктивній системі або черевній порожнині;
- серцево-судинні захворювання;
- спостерігаються локальні запальні процеси;
- є алергія на анестетики;
- онкологія.
Якщо діагностовано один із перелічених вище захворювань або патологічних станів, використовуються альтернативні методи діагностики та лікування.
Види кіст яєчника
Варто окремо сказати про те, які кісти яєчника існують, і чи можна всім застосовувати процедуру пункції. Усі кісти, що утворюють у яєчниках, прийнято розділяти на дві групи:
- Функціональні, що розвиваються практично у кожної жінки, і часто самі розсмоктуються після чергового циклу менструації.
- Нефункціональні кісти. Вони самі не зникають і можуть трансформуватися в злоякісні пухлини.
Пунктування кісти яєчника використовується переважно для діагностики та лікування функціональних кіст яєчника, що мають тенденцію до зростання або малігнізації. Для нефункціональних кіст пункція використовується як діагностична процедура, щоб конкретизувати попередній діагноз.
Які види кіст яєчника існують:
- фолікулярна;
- ендометріоїдна;
- лютеїнова;
- параоваріальна;
- дермоїдна;
- текалютеїнова.
Найчастіше процедуру застосовують для діагностики та лікування фолікулярних та ендометріоїдних кіст яєчника. Тому зосередимося на особливостях пункції цих двох кіст.
Пункція фолікулярної та ендометріоїдної кісти яєчника
Фолікулярна кіста яєчника є доброякісним утворенням, що виникає на тлі порушення процесу овуляції в період менструального циклу. Основа кістозного утворення - не лопнувший фолікул, який наповнюється рідиною. У більшості випадків фолікулярна кіста через деякий час розсмоктується самостійно, і пункція не потрібна.
Але іноді новоутворення поступово збільшується, доходячи до потенційно небезпечних розмірів. Тоді проводиться ряд діагностичних заходів та призначається пункція фолікулярної кісти яєчника. Процедура може бути використана як метод забору біоматеріалу, або як спосіб лікування (аспірація).
Що стосується ендометріоїдної кісти, вона формується на тлі розростання в яєчнику тканини маткового ендометрію. Вважається більш небезпечною кістозним утворенням, незважаючи на те, що має доброякісну природу. Цей тип кісти провокує утворення спайок і може викликати порушення в роботі сечового міхура та прямої кишки. Але найголовніше – це схильність ендометріоїдних кіст до злоякісної трансформації (малігнізації).
Пункція ендометріоїдної кісти яєчника використовується, перш за все, для біохімічного аналізу вмісту як метод визначення ризиків розвитку онкології. Цей тип кісти видаляється за допомогою лапароскопії, але якщо її розмір не дозволяє провести операцію, спочатку використовують пунктир для видалення рідини.
Підготовка до пункції кісти яєчника
Пунктування кісти хоч і не вважається серйозною хірургічною операцією, все ж таки вимагає певної підготовки. Що не рекомендується робити до операції:
- їсти екзотичні фрукти, вживати алкоголь та будь-які газовані напої;
- якщо операцію призначено на ранок, варто утримати від вечері та сніданку;
- також лікарі рекомендують відмовитися від інтимної близькості протягом як мінімум 5 днів до операції.
Ці пункти мають рекомендаційний характер, але це не означає, що їх не варто дотримуватися.
Як проводиться пункція кісти яєчника
Насамперед, варто уточнити щодо анестезії. Пункція кісти яєчника без наркозу не робиться. Застосовується або місцева анестезія (рідше), або загальний наркоз (частіше). Все залежить від клінічної картини окремого пацієнта.
Етапи проведення операції:
- Пацієнта готують до операції, вводять наркоз чи застосовуючи місцеву анестезію.
- Далі лікар вводить вагінальний датчик, який передає зображення на монітор апарату УЗД.
- Після цього проводиться пункція за допомогою довгої голки, на кінці якої знаходиться шприц. Рідина втягується в шприц та вирушає на цитологічне дослідження.
- Якщо передбачено використання пункції як терапевтичний метод лікування, то рідина повністю видаляється з кісти, а замість неї «закачується» склерозант, що провокує злипання стінок кісти.
Час проведення процедури – від 15 до 30 хвилин. Тепер ви знаєте, як роблять пункцію кісти яєчника.
Післяопераційний період
Зазвичай ніяких значних наслідків чи ускладнень після процедури немає. Але оскільки кожен організм по-своєму унікальний, так само як і діагноз пацієнтки, деякі не дуже приємні симптоми можуть виникнути. Один із найчастіших симптомів після операційного втручання – відчуття тяжкості внизу живота, можливі короткострокові напади болю, незначні виділення. Також іноді спостерігається головний біль та легка слабкість. Ці симптоми досить швидко минають.
У поодиноких випадках можливі більш тяжкі наслідки, наприклад:
- нудота;
- запаморочення;
- підвищена температура (до 37,5–38 °C);
- помітна кровотеча із піхви;
- болі, що тягнуть, в області органів малого таза.
Ще раз повторимо, що процедура вважається досить простою операцією з мінімальним ризиком розвитку будь-яких ускладнень. Але якщо ви відчуваєте нетипові симптоми, загальний стан погіршується, то краще одразу ж звернутися до лікарні.
Ціна пункції кісти яєчника Medical Plaza
Скільки коштує аспірація кісти чи пункція у діагностичних цілях? Все залежить від діагнозу, кількості діагностичних процедур, що проводяться, і обраного наркозу. Базова вартість операції у нашому Центрі – від 8000 грн. Кожен випадок є унікальним. Ви можете дізнатися точну ціну, зателефонувавши до нашого контакт-центру.
Але краще, якщо ви запишетесь на прийом до лікаря-гінеколога в Medical Plaza, який проведе первинний огляд та направить на діагностику, щоб поставити точний діагноз. Коли будуть готові результати, можна буде говорити про ті чи інші методи лікування, а також розрахувати загальну вартість послуги.
У нашому багатопрофільному медичному центрі працюють найкращі лікарі-онкогінекологи вищої кваліфікації з великим досвідом. Медичні кабінети та операційні оснащені сучасним обладнанням для діагностики та лікування різних захворювань. Практикуються найбільш ефективні та малотравматичні методики, що дозволяють знизити ризик розвитку ускладнень практично до нуля.
Щоб записатись на прийом, достатньо заповнити заявку нижче. Вкажіть потрібні дані та бажаний час візиту. Також записатися на прийом можна за номером телефону, який ми зазначили вище. Пункція кісти яєчника в Medical Plaza – звертайтесь до найкращих фахівців України!