Трубне безпліддя
Трубне безпліддя - це неможливість жінки завагітніти, пов'язана з непрохідністю фаллопієвих труб. На цю патологію припадає приблизно чверть від усіх випадків жіночого безпліддя. Репродуктологи, гінекологи і ембріологи медичного центру «Medical Plaza» спільно працюють над тим, щоб допомогти жінці справитися з непрохідністю маткових труб і благополучно завагітніти.
ЧОМУ ВИНИКАЄ ПРОБЛЕМА З ЗАЧАТТЯМ
Маткові труби (парні органи) мають два виходи - в порожнину матки і в черевну порожнину біля яєчників. Під час овуляції яйцеклітина виходить з яєчника і захоплюється ворсинками епітелію маткової труби. Саме в трубі вона зустрічається зі сперматозоїдами, які проникли туди під час статевого акту. Запліднившись, яйцеклітина прямує в порожнину матки, де закріплюється.
Якщо ж у каналі маткової труби є спайки, рубці або рідина, то контакту чоловічої та жіночої статевих клітин не відбувається. Результат - неможливість зачати.
Проблема виникає і тоді, коли спайки не всередині труби, а зовні, у черевній порожнині і в малому тазу. Труби деформуються, перегинаються, що знову ж таки, порушує їх нормальну прохідність.
Причини трубного безпліддя полягають в наступному:
- хірургічні втручання в органах малого таза, зокрема штучне переривання вагітності;
- операції шлунково-кишкового тракту (наприклад, з приводу видалення апендикса);
- статеві інфекції;
- ендометріоз, фіброміома, міома матки;
- хронічні запальні захворювання інших органів (кишківника, легенів, горла, бронхів), що викликають запалення в матці, трубах і яєчниках;
- порушення у виробленні гормонів і обміні речовин.
Хронічні запалення, новоутворення, травми - ці фактори призводять до виникнення спайок і перетяжок з сполучної тканини в просвіті фаллопієвих труб. У результаті порушується прохідність органів, їх стінки розтягуються, а епітелій стає не здатен переміщати яйцеклітину на її шляху в матку.
ЯК ВИЯВИТИ ТРУБНЕ БЕЗПЛІДДЯ
До лікаря-репродуктолога потрібно звернутися, якщо протягом року регулярного статевого життя без контрацепції жінка не може завагітніти (у віці більше 35 років - протягом півроку). Обстежитися потрібно обом партнерам, адже половина випадків безпліддя - чоловіче. Medical Plaza надає повний комплекс діагностичних послуг з виявлення причин зниження фертильності у чоловіків і жінок.
Якщо у репродуктолога є підозра, що безпліддя трубне, жінці потрібно буде пройти поглиблену діагностику.
Діагностика трубного безпліддя:
- Гістеросальпінгографія. Порожнину матки через шийку наповнюють рентгеноконтрастною речовиною і роблять знімок. Якщо маткові труби не будуть відображатися на рентгені (вони повинні виглядати як тонкі лінії), причина безпліддя - в їх непрохідності.
- Лапароскопія. Через кілька невеликих проколів в порожнину малого таза вводяться інструменти, оптика і освітлення. Лікар оцінює стан труб і може під час операції відразу відновити їх прохідність (якщо проблема нескладна).
- Ехогістеросальпінгографія. Дослідження, схоже на діагностику з контрастом, але в матку вводять фізіологічний розчин і спостерігають прохідність труб за допомогою УЗД.
У Medical Plazа можна пройти необхідні діагностичні процедури.
ЛІКУВАЛЬНІ МЕТОДИКИ
Лікування трубного безпліддя буває консервативним і хірургічним. До консервативної терапії входять такі методи:
- лікування протизапальними препаратами для зняття запалення і відновлення слизової труб;
- фізіопроцедури;
- гідротубація (введення в порожнину матки розчинних препаратів під тиском);
- пертубації (відновлення прохідності маткових труб шляхом «продування» повітрям).
Консервативне лікування дає меншу ефективність, ніж хірургічне. Тому в питанні, як лікувати трубне безпліддя, лікарі частіше схиляються до оперативних методик. Хірургічне втручання може проводитися двома способами - відкритим і лапароскопічним.
- Відкритий метод. Лікар розсікає передню стінку живота скальпелем і отримує доступ до матки і маткових трубах. Травматичний метод, що вимагає тривалого перебування жінки в клініці.
- Лапароскопія. Проводиться за допомогою невеликих інструментів, які вводяться в тіло через проколи. Лапароскопія при лікуванні трубного безпліддя більш краща, оскільки рідше відбуваються рецидиви й ускладнення. Жінка швидше відновлюється після операції - вже за кілька днів можна жити звичайним життям.
Багато пацієнток запитують, чи сумісні трубне безпліддя і ЕКЗ. Репродуктологи і гінекологи вирішують це питання завжди індивідуально. Якщо в каналі маткової труби є рідина (сактосальпінкса), то необхідна операція з видалення цих утворень або самої труби. Рідинні пухлини небезпечні тим, що схильні до запальних інфекційних процесів, порушують прикріплення і нормальний розвиток ембріона в разі екстракорпорального запліднення.
ПРОГНОЗ ЛІКУВАННЯ
Чи лікується трубне безпліддя, залежить від конкретної ситуації. При невеликому пошкодженні органів, одиничних спайках лікування дає хороші результати, і пара здатна зачати дитину після реабілітаційного курсу.
Якщо ж у фаллопієвих трубах є численні спайки і рідинні утворення, труби розширені, а їх стінки - тонкі, то прогноз, чи можна вилікувати трубне безпліддя, не надто сприятливий. Іноді потрібне видалення маткових труб. Пацієнтці в таких випадках рекомендують ЕКЗ.
У ЧОМУ НЕБЕЗПЕКА
Іноді непрохідність труб буває частковою, а також проблема може стосуватися тільки одного з органів. У цьому випадку жінка завагітніти може. Але при частковій непрохідності серйозно зростає ризик позаматкової вагітності, коли запліднена яйцеклітина закріплюється в просвіті труби, не зумівши потрапити в матку. Ектопічна вагітність вимагає термінового хірургічного втручання для порятунку життя жінки. Тому трубний фактор безпліддя потрібно обов'язково усувати.
ЯК ЗАПОБІГТИ НЕПРОХІДНОСТІ МАТКОВИХ ТРУБ
Жіночому безпліддю трубного генезу можна запобігти, якщо вчасно пролікувати запальні захворювання репродуктивних органів та інших систем, суворо дотримуючись рекомендацій лікаря. У разі операцій в частині живота або малого таза жінці потрібно проходити повний курс реабілітації, лікувальної фізкультури, приймати призначені препарати і фізіопроцедури. Це ж стосується і травм в частині живота. Тоді ризик появи спайок і рубців значно знижується.
ЧОМУ ВАРТО ЗВЕРНУТИСЯ ДО MEDICAL PLAZA
Наші переваги в лікуванні безпліддя вже оцінили сотні щасливих пар, яким вдалося зачати довгоочікувану дитину. Медичний центр «Medical Plaza» має величезний досвід у сфері репродуктивних технологій і пропонує своїм пацієнтам повну діагностику чоловіків і жінок за направленням лікаря-репродуктолога.
Наш медичний центр оснащений усім необхідним обладнанням для процедур ІКСІ і Пікс (введення сперматозоїдів в яйцеклітину в лабораторних умовах), допоміжного хетчингу ембріонів і виконання повного циклу ЕКЗ. Наші професійні ембріологи проводять оцінку морфологічних ознак ембріонів з метою визначення найвищого потенціалу для імплантації в стінку матки.
Medical Plaza працює у сфері онкофертильності. Ми пропонуємо заморозку сперми і яйцеклітин ллюдям, у яких виявлено онкологічні захворювання. Після проходження терапевтичного курсу, який може пошкодити статеві клітини, наші клієнти зможуть народити здорових дітей.
Ми пишаємося тим, що допомогли з'явитися на світ понад п'ятистам малюкам. Дітки народилися у щасливих пар не тільки в Україні, але і в Ізраїлі, США, РФ, Португалії та інших країнах світу.