Згідно з медичною статистикою, виникнення геморою знайоме більшості населення (до 80%). Лікар-проктолог клініки «Medical Plaza», Павло Палюра, ділиться важливою інформацією про те, які причини геморою, чим він небезпечний і чому необхідно всіляко уникати самолікування.

Палюра Павло Володимирович 
 Стаж:  15 років 
 Керівник багатопрофільного хірургічного підрозділу, лікар-хірург, проктолог, онколог 

НЕПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ

Основні причини появи геморою - негативна спадковість і наявність провокуючих чинників. Венозна недостатність, що призводить до формування вузлів у ділянці прямої кишки, схильна передаватися у спадок. Знизити ризик розвитку захворювання можна завдяки ефективній профілактиці і відмові від нездорового способу життя.

Сьогодні гемороїдальна хвороба значно «помолодшала». У минулі роки делікатна проблема переважно виявлялася у людей від 50 років. Зараз геморой все частіше виявляють у молодих пацієнтів і навіть підлітків.

У будь-якому віці необхідно знати, які причини геморою зустрічаються найчастіше. Нерідко патологія розвивається через відсутність у раціоні їжі клітковини. Постійне вживання ненатуральних, «хворих» продуктів погіршує кишкову перистальтику, провокує часті запори і появу гемороїдальних вузлів.

Щоб уникнути таких порушень, рекомендується додати в раціон грубу волокнисту їжу. Такі продукти забезпечують «тренування» кишківника, змушують повноцінно функціонувати всі його відділи.

СТРЕСИ І ГІПОДИНАМІЯ

У першу чергу геморой виступає наслідком системного захворювання вен, пов'язаного зі слабкістю венозних стінок у всьому організмі. Нерідко крім вузлів в частині ануса у пацієнтів спостерігається варикозне розширення вен нижніх кінцівок.

Ослаблення судинних стінок проявляється по-різному:

  • у жінок - сприяє розвитку варикозу вен малого таза;
  • у представників сильної статі - провокує варикоцеле (варикозне розширення вен у ділянці сім'яного канатика).

Поширені причини виникнення геморою у чоловіків і жіночої половини населення - стреси, недостатньо рухливий спосіб життя. Часті стресові стани провокують найрізноманітніші порушення. В організмі, що перебуває під впливом стресу, перебудовується робота всіх внутрішніх органів, враховуючи кишківник. В одних випадках виникає діарея, в інших - запори, негативно впливають на слизову прямої кишки, що провокують формування в ній патологічних вузлів.

Часто геморой стає «розплатою» за малорухливий спосіб життя. Якщо довго перебувати в сидячому положенні, наростає тиск в частині заднього проходу. При цьому сповільнюється відтік крові, а весь її обсяг починає тиснути на венозні стінки. Будучи ослабленими, вони не витримують підвищених навантажень.

Якщо професія пов'язана з постійним перебуванням перед монітором комп'ютера, рекомендується щогодини організовувати перерви по 5-10 хвилин. Досить просто походити по кімнаті, виконати кілька нескладних вправ. Це допоможе поліпшити стан судин і попередити швидкий розвиток геморою.

ПРИЧИНИ ГЕМОРОЮ У ЖІНОК

Основні фактори розвитку хвороби у представниць слабкої статі ті ж, що і у чоловіків. У той же час існують специфічні причини виникнення геморою у жінок:

  • вагітність, під час якої матка збільшується в розмірах, починає тиснути на судини і провокує застій крові;
  • родова діяльність, що супроводжується сильними потугами, посиленим кровонаповненням тазових вен.

Жінки частіше за чоловіків страждають запорами, що пояснюється наявністю подовженої сигмовидної кишки. Труднощі з випорожненням кишківника призводять до наростання тиску на стінки венозних судин ануса і появі гемороїдальних вузлів.

Як причини загострення геморою у жінок часто виступає менструація. У період місячних до малого тазу активно приливає кров, судини переповнюються, що і стає «сприятливим ґрунтом» для посилення негативних симптомів.

ПЕРЕБІГ ХВОРОБИ

На початковій стадії геморой схильний протікати безсимптомно. Багато пацієнтів дізнаються про наявність проблеми тільки після появи болів і кров'яних прожилок у стільці.

На занедбаному етапі хвороба провокує утворення гемороїдальних вузлів, які можуть бути:

  • внутрішніми;
  • зовнішніми.

Зовнішні вузли виглядають як «шишки», що випадають з анального отвору. Їх поява характерно для 3-4 стадії захворювання.

Необхідно розуміти, що гемороїдальні утворення не розсмоктуються і не зникають самостійно. У разі відсутності якісного лікування  вони здатні перероджуватися в злоякісні пухлини.

Коли розвивається геморой, причини і лікування повинні розглядатися своєчасно. Найбільший ризик переходу патології в рак присутній у пацієнтів, що пізно звернулися до лікаря. У таких випадках вже потрібна допомога проктолога-онколога.

ЧОМУ ГЕМОРОЙ ПЕРЕХОДИТЬ У РАК?

Статистика говорить про те, що 80-85% онкоутворень схильні вражати пряму кишку. Це відбувається на тлі постійного травмування слизової залишками їжі і безперервного запального процесу.

Розвиток онкології в ділянці прямої кишки також пов'язують з наступними факторами:

  • зараженням папіломавірусами;
  • формуванням анальних тріщин;
  • наявністю травм, поліпів у задньому проході.

Спочатку поліпи мають доброякісний характер і не становлять серйозної загрози для організму. При тривалій відсутності адекватного лікування ці утворення здатні метастазувати. Таке відбувається як у літніх людей, так і у пацієнтів середнього і молодого віку.

ЯК МОЖНА УНИКНУТИ РОЗВИТКУ ГЕМОРОЮ

Існують ефективні рекомендації щодо запобігання гемороїдальній хворобі. Грамотна профілактика принесе користь в будь-якому віці, допоможе уникнути виникнення незручного і небезпечного захворювання.

Основні способи попередження геморою:

  1. Мінімальне вживання гострої і пряної їжі.
  2. Відмова від нетрадиційного (анального) сексу.
  3. Помірно рухомий спосіб життя.
  4. Регулярне тренування м'язів тазового дна.

У разі появи перших ознак патології варто уникати самолікування. Застосовувати будь-які лікарські препарати можна тільки після обстеження у лікаря, уточнення стадії хвороби й особливостей її протікання.

ШКОДА ГОСТРИХ І ПРЯНИХ ПРОДУКТІВ

Часті причини геморою у чоловіків, а також у деяких дам - ​​постійне вживання гострої, пряної їжі, нехтування принципами здорового харчування. Перебуваючи всередині, гострі продукти зберігають свій обпалюючий ефект і посилюють приплив крові до прямої кишки. Подібна дія сприймається організмом негативно і стає причиною розвитку патологій в анальній ділянці.

Не менш шкідливим вважається надмірне захоплення лазнями і саунами. Щоб виключити подразнюючу дію на пряму кишку, не рекомендується часто приймати гарячі ванни.

НЕБЕЗПЕКА СЕКСУАЛЬНИХ ЕКСПЕРЕМЕНТІВ

Регулярний секс важливий для кожної дорослої людини. Однак його нетрадиційні форми - часті причини геморою у жінок.

Небезпечним наслідком сексуальних експериментів стає травмування слизової і поява анальних тріщин. Також можуть розвиватися небезпечні стани, такі як відрив прямої кишки від зв'язкового апарату. У цьому випадку потрібна екстрена хірургічна операція, спрямована на порятунок людського життя.

ПРАВИЛЬНИЙ ПІДХІД ДО ЗАНЯТЬ СПОРТОМ

Причини виникнення геморою у людей, що займаються спортом - непомірні силові навантаження, частий підйом вантажів. Такі фактори підвищують імовірність розвитку патології в десятки разів. Доказом цього служить виявлення геморою, що протікає на різних стадіях, у 9 з 10 пауерліфтерів.

Найбільш корисними і безпечними визнані кардіонавантаження. Запобігти гемороїдальній хворобі допомагають заняття наступними видами фізичної активності:

  • бігом;
  • плаванням;
  • спортивною ходьбою;
  • фітнесом.

Не забороняється працювати з блочними тренажерами. При цьому слід встановлювати навантаження не більше 10-15 кг.

ТРЕНУВАННЯ М’ЯЗІВ ТАЗОВОГО ДНА

Щоб підвищити тонус м'язів тазового дна, застосовується спеціальний комплекс вправ Кегеля. Тренування сприяють кращому кровопостачанню анальної ділянки, зміцнюють мускулатуру, що стає додатковим каркасом для вен, перешкоджає розтягуванню їх стінок.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНЕ САМОЛІКУВАННЯ

Лікування гемороїдальної хвороби народними або домашніми засобами не завжди схвалюється лікарями. Деякі методи можуть бути небезпечними, які приносять більше шкоди, ніж користі.

У більшості випадків самолікування тільки погіршує ситуацію. Щоб не допустити швидкого прогресування патології, категорично не рекомендується проводити «експерименти» над своїм організмом, застосовувати сумнівні примочки, склади для клізм і зрошень.

Часті наслідки безграмотної терапії - хімічні опіки і травми прямої кишки. Лікування таких станів може стати складним і тривалим.

ВАЖЛИВІСТЬ СВОЄЧАСНОГО ВІЗИТУ ДО ЛІКАРЯ

Якщо турбує геморой, причини і симптоми не повинні залишатися без медичної участі. Багато пацієнтів відкладають похід до лікаря через сором. Деякі відчувають страх перед можливим хірургічним втручанням.

Необхідно розуміти, що для медицини не існує «незручних» хвороб, а помилковий сором стає причиною швидкого зростання патологічних вузлів і стрімкого погіршення самопочуття. Виникнення геморою не обов'язково вимагає проведення травмованої операції. Сьогодні основний упор робиться на застосування високоякісних препаратів і малоінвазивних методів лікування. Перш ніж проводити терапію, визначаються точні причини геморою, уточнюється стадія перебігу хвороби, наявність супутніх патологій та індивідуальні особливості кожного пацієнта.

Сучасне лікування геморою