Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza
YouTube

Ендопротезування кульшового суглоба в Medical Plaza

Ендопротезування кульшового суглоба в Medical Plaza

Операція із заміни тазостегнового суглоба — найбільш сучасний та результативний метод хірургічного лікування, що дозволяє покращувати функціонування опорно-рухового апарату за рахунок заміни тканин зчленування штучним протезом.

Проведення операціїї в «Медікал Плаза» – можливість повернути колишню активність. Заміна тазостегнового суглоба - одна з найуспішніших операцій на суглобах. У пацієнтів спостерігаються вражаючі довгострокові результати, що полягають у підвищенні мобільності, усуненні больового синдрому, мінімальній кількості можливих ускладнень та підвищенні якості життя.

Ми підготували спеціальний подарунок – вигідна ціна на ендопротезування (операція + сучасний ендопротез).

Фахівець у галузі артроскопії та ендопротезування суглобів

Титарчук Ростислав Вадимович
Лікар-ортопед травматолог першої категорії зі стажем 12 років. Пройшов численні зарубіжні курси у галузі ендопротезування суглобів. Напрямки роботи:
 1. Ендопротезування тазостегнового суглоба;
 2. Ендопротезування колінного суглоба;
 3. Артроскопія (всі суглоби);
 4. Переломи. Остеосинтез при переломах;
 5. Спортивні травми та ін.

Спеціальна ціна на ендопротезування кульшового суглоба

Все включено

100 000 uah

Вигідна ціна

Що входить у вартість:

 • ендопротез найвищої якості від європейського виробника;
 • загальне знеболювання;
 • операція;
 • перебування у стаціонарі 2 дні.
YouTube

Інтерв'ю з експертом у галузі ендопротезування

Відповіді на часті запитання

 • Коли можна керувати машиною після операції?

  Машину можна водити, зазвичай, через 4-6 тижнів після операції.

 • Чому набрякає нога після ендопротезування?

  Набряки на кінцівках після операції ендопротезування можуть виникати у двох випадках. Перший випадок – м'язи недостатньо адаптувалися, можливо, були атрофовані під час розвитку захворювання. Після відновлення тонусу м'язів набряк зникає. Другий – через утворення тромбу. Для попередження появи тромбу використовують УЗД судин.

 • Як довго може підвищуватись температура після ендопротезування?

  Температура може збільшуватися в районі 2-3 тижнів після операції. Пов'язано це з розсмоктуванням гематоми чи формуванням рубців. Все індивідуально, але в середньому підвищена температура до 38 градусів протягом трьох тижнів вважається нормою. Якщо лікар має сумніви у причинах підвищеної температури, додатково робляться аналізи, щоб виявити можливі запальні процеси.

 • Скільки ходити на милицях після заміни суглобу?

  Від 3-4 до 6 тижнів. Іноді ходьбу на милицях потрібно продовжити через об'єктивні причини, встановлені лікарем. Таке трапляється, коли, крім імплантації ендопротезу, також виконується кісткова пластика. В інших випадках, 3-4 тижні для молодих (до 60 років) і 6 тижнів для літніх людей у ​​віці 60 років і більше.

Тема ендопротезування тазостегнового суглоба часто призводить до зайвої полеміки, суперечок та помилкових уявлень про ендопротези, саму операцію та реабілітаційний період. До того ж сьогодні в мережі Інтернет багато недостовірної інформації, яка заважає людині прийняти рішення про необхідність протезування.

Лікар ортопед-травматолог першої категорії зі стажем 14 років, учасник десятків зарубіжних курсів у галузі ендопротезування суглобів Титарчук Ростислав Вадимович відповідає на найпопулярніші питання, що стосуються видів та функцій ендопротезів, варіантів хірургічного втручання, показань та протипоказань. .

Що таке ендопротезування кульшового суглоба

Ендопротезування суглоба – це заміна частини або повністю зношеного або пошкодженого суглоба для відновлення повноцінної опороздатності та повного обсягу рухів без болю.

Як правило, ендопротезування виконується на крайніх стадіях дегенеративних захворювань, коли інші методи допомогти вже не можуть. Наприклад, при артрозі колінного або кульшового суглоба III або IV стадії єдиним і безальтернативним методом для відновлення руху, опори та головне – відсутності болю, є ендопротезування. Альтернативою може бути лише консервативне (медикаментозне) лікування на більш ранніх стадіях розвитку хвороби. За складних форм патологій суглобів операція з протезування – єдиний вихід.

Показання для заміни кульшового суглоба

Клінічні показання до протезування кульшового суглоба:

 • коксартроз (III та IV стадія);
 • асептичний некроз головки стегнової кістки, що частіше виникає у молодих людей;
 • посттравматичний артроз, коли раніше виконувались операції або були переломи в області кульшового суглоба, які порушили його біомеханіку, внаслідок чого розвинувся артроз;
 • ревматоїдні та дегенеративно-дистрофічні артрити;
 • перелом шийки стегна у пацієнтів старше 60 років, при якому також показано ендопротезування, оскільки зрощення кісток у такому віці не прогнозується через особливості кровопостачання даної зони.

Переломи шийки стегна у молодому віці лікується зазвичай шляхом остеосинтезу. Якщо вік хворого нижчий за 60 років, то ендопротез не потрібен. Виняток становлять пацієнти молодше 60 років із переломом шийки стегна у поєднанні з коксартрозом.

Асептичний некроз головки стегнової кістки – ендопротезування цементним ендопротезом, пацієнтці 82 роки

Види та функції штучних протезів

Якщо використовувати прості терміни, то з погляду анатомії кульшовий суглоб – це, по суті, шарнір, що складається з двох компонентів. Це головка стегнової кістки з шийкою та западина (вертлужна), тобто місце, в якому ця головка рухається.

Ендопротез може замінювати як частину суглоба – тільки головку стегна або головку з шийкою, – так і суглоб повністю (тотальне ендопротезування). Тотальний ендопротез повністю замінює як стегновий компонент (головка та шийка стегнової кістки), так і частину, що імплантується в таз. Мається на увазі протез, який ставиться в тазову частину (вертлужна западина). Тазова частина ендопротезу називається чашею, і під час операції вона зазвичай встановлюється першою, дозволяючи працювати зі стегнової частиною протеза більш вільно.

Функції ендопротезу

Головна функція ендопротезу – це заповнити або повернути повний обсяг рухів та відновити опороспроможність. Іноді протез дозволяє за необхідності відновити довжину кінцівки, що була втрачена при розвитку захворювання.

Види ендопротезів за матеріалом виготовлення

Основа ендопротезу – титан або кобальт-хромовий сплав із напиленням титану. Але це не є головним фактором при виборі. Ендопротез зазвичай прописується по парі тертя – матеріал виготовлення шарніру протезу. Види пар тертя (шарнірних систем) за матеріалом виготовлення:

 • метал-поліетилен;

 • кераміка-поліетилен;

 • кераміка-кераміка;

 

 • кераміка - високомолекулярний поліетилен з додаванням вітаміну E.

Чаша протезу при тазостегновому ендопротезуванні виготовляється з поліетилену, кераміки або високомолекулярного поліетилену з вітаміном E. Головка стегнової кістки – кераміка або метал.

Способи фіксації ендопротезу

Існує два види фіксації протезу: безцементна та цементна. Ще є так звана гібридна фіксація, коли один із компонентів ендопротезу кріпиться безцементно, а для другого використовується спеціальний кістковий цемент. Який саме метод фіксації використовуватиметься хірургом під час операції, залежить від складності травми, стану кісток, віку пацієнта та інших факторів.

Ми вважаємо, що оптимальний вибір для більшості хворих – безцементний ендопротез, оскільки зрощення кістки та протеза є надійнішим варіантом фіксації. Використання безцементного ендопротезу дозволяє значно збільшити термін експлуатації та відсунути на кілька років необхідність ревізійного ендопротезування.

Щодо цементної фіксації протезу, то вона дозволяє уникнути проблем у пацієнтів з яскраво вираженим остеопорозом, коли міцність кістки слабка. Додаткове встановлення на цемент страхує хворого від міграції ендопротезу. Ендопротезування з гібридною фіксацією виконується за індивідуальними особливостями, коли один із компонентів неможливо зафіксувати за допомогою безцементної фіксації.

Чи має штучний суглоб більш обмежений діапазон рухів порівняно зі здоровим тазостегновим суглобом

Ні, не має, але багато залежить від самого ендопротезу. Одні протези розраховані на активне використання, інші мають скромні показники діапазону рухів. Ми віддаємо перевагу тому чи іншому ендопротезу залежно від пацієнта. Наприклад, пацієнту в 50 років потрібен протез з парою тертя кераміка-високомолекулярний поліетилен з вітаміном E, а пацієнту в 70 років достатньо буде ендопротезу з парою тертя метал-поліетилен.

З чим це пов'язано? З активністю. Люди, які працюють та ведуть активний спосіб життя, та пацієнти на пенсії мають різну рухливість. У них значно відрізняється кількість кроків на день, іноді в кілька разів. Для другої категорії хворих знос компонентів не такий критичний. За рахунок цього можна знизити вартість ендопротезу без втрати як на тривалий час. Тобто спосіб фіксації ендопротезу той же – безцементний, але пара тертя може бути дешевшою через невисоке експлуатаційне навантаження більш літніми пацієнтами.

Чи існує ідеальний ендопротез?

На жаль, ідеального протезу не існує, тому що будь-який матеріал має термін експлуатації та зношування. Але для кожної людини можна підібрати ендопротез, який буде оптимальним варіантом як з точки зору тривалості експлуатації та комфорту життя, так і з фінансової точки зору.

Скільки служить протез кульшового суглоба?

Це поняття розтяжне та чіткої гарантії не дасть ні виробник, ні хірург, ні клініка, в якій проводиться операція. Але є статистика «виживання» ендопротезів. Якщо ми говоримо про протези від топових європейських виробників, які ми використовуємо в Medical Plaza, то статистика наступна:

 • можливість безпроблемної експлуатації ендопротезу протягом 5 років – 98-99%;
 • протез працює від 5 до 10 років – ймовірність знижується до 95%;
 • якщо 15 років, то "виживання" ендопротезу становить 85-90%.

Однак треба враховувати, що представлена ​​статистика актуальна для людей віком від 60 років, а то й більше. Тому відсотки, що падають на 15 років (85-90%) часто не пов'язані з ендопротезом. Причина в тривалості життя пацієнтів. Якщо операція з кульшового ендопротезування виконується в 70 років, то об'єктивне дослідження роботи протезу провести складно через високу смертність після 80 років. Висновок - можливість тривалої (15 років і більше) безпроблемної експлуатації ендопротезу становить близько 90-95%.

Що впливає на термін експлуатації протеза?

Насамперед, це тип ендопротезу. Якщо точніше, то тип пари тертя протеза, яка має певний запас міцності зі стирання, що визначається кількістю циклів чи кроків. Чим якісніші та зносостійкіші матеріали використовуються при виготовленні ендопротезу, тим більшою буде міцність зі стирання.

Другий важливий чинник – спосіб життя. Після операції, реабілітації та виписки пацієнт повинен виконувати призначення лікаря, стежити за своїм станом та щільністю кісток. Важливо регулярно проходити денситометрію (діагностика щільності кісткової тканини) та приймати препарати для профілактики остеопорозу, щоб уникнути розм'якшення кісткової тканини, що може спричинити асептичну нестабільність.

Третій чинник, що впливає на експлуатаційний ресурс ендопротезу, – спортивна активність. Вона має бути помірною. Біг, стрибки, катання на лижах не рекомендуються. Плавання та велосипед ми зазвичай не обмежуємо за рідкісними винятками. Інші види спорту, - виходячи з вихідного стану пацієнта.

Яким ендопротезам віддають перевагу в Medical Plaza

Ми можемо використовувати будь-який ендопротез, який офіційно зареєстрований в Україні та є в наявності лінійка, тобто всі розміри протезу. У клініці ми віддаємо перевагу німецькому виробнику ендопротезів AESCULAP ​​B. Braun.

Тотальне ендопротезування тазостегнового суглоба та геміартропластика

Тотальне ендопротезування застосовується при коксартрозі, асептичному некрозі головки стегнової кістки та при переломах шийки стегна у відносно молодих пацієнтів. Коли застосовується геміартропластика? Це метод протезування, який дозволяє провести операцію досить швидко, тобто до 40 хвилин. Але цей вид втручання підходить лише віковим пацієнтам, ближче до 80 років і старше.

Чому? Тому що тривалість експлуатації такого протезу не передбачає десятки років, за які може сформуватися протрузія вертлюжної западини (таза). Це протезування показане хворим з низькою руховою активністю - пересування по дому, самообслуговування (готування, прибирання, туалет), невеликі прогулянки. Основна мета геміартропластики – зробити так, щоб хворий не був лежачим.

Також геміартропластика показана пацієнтам, які мають якісь порушення координації. Наприклад, після інсульту, коли провідність м'язів порушена, ми не можемо покластися на м'язовий тонус, що підтримує стабільність суглоба.

Як правильно підготуватися до заміни кульшового суглоба?

Правильна підготовка до операції з тазостегнового ендопротезування передбачає необхідність проведення низки діагностичних процедур, наприклад:

 • оглядова рентгенограма кульшових суглобів;
 • знімки ураженого хворого тазостегнового суглоба у двох проекціях;
 • результати обстеження у фахівців, у яких пацієнт перебуває на диспансерному обліку;
 • комплексне обстеження у клініці Medical Plaza (кардіолог, анестезіолог та інші фахівці).

На основі результатів обстеження вибирається ендопротез та приймається рішення про тип анестезії (спінальна або загальна). Пацієнта госпіталізують та готують до операції з ендопротезування. Далі - операція, реабілітація у стаціонарі, виписка.

Техніка проведення заміни кульшового суглоба

Стандартна техніка проведення операції поетапно:

 1. Розріз шкіри від 6 до 15 см залежно від типу ендопротезу, анатомічних особливостей та розміру пацієнта. Мета – забезпечити хірургічний доступ до місця проведення операції. В даному випадку це кульшовий суглоб.
 2. Виконується видалення пошкоджених тканин головки стегна та спеціальним чином обробляється вертлюжна западина.
 3. Після цього ставляться пробні компоненти, перевіряється обсяг руху, стабільність тазового суглоба. Розмір ендопротезу, що планується перед операцією, уточнюється безпосередньо на пробних компонентах у ході хірургічного втручання.
 4. Далі пробні компоненти видаляються і імплантуються частини протеза, які підходять конкретному пацієнту.
 5. Після операції у рану встановлюється дренаж. Рана ушивається і пацієнт переводиться в післяопераційну палату, де він перебуває під наглядом лікаря анестезіолога-реаніматолога.

Після стабілізації стану хворий повертається у звичайну палату. Як правило, наступного дня пацієнт вже може сидіти, стояти, якщо стан дозволяє -пересуватися в рамках палати. На другу добу людина вже може самостійно пересуватися без сторонньої допомоги. На третю добу може залишити клініку.

Мініінвазивна техніка заміни кульшового суглоба

Стандартні доступи - від 12 до 20см        Мініінвазивні доступи - до 10см

Мінімальна інвазивна техніка заміни кульшового суглоба може застосовуватися для пацієнтів без значного підвищення маси тіла. Вага у цьому випадку – визначальний чинник. Також значної ролі грає ступінь деформації суглоба. Якщо ми говоримо про остеоартроз III стадії без виражених порушень – довжина ніг збережена, є стійкий больовий синдром, суглоб зношений – тут можна застосувати малоінвазивну техніку ендопротезування.

Цей метод дозволяє швидше відновити нормальну роботу суглоба. Однак загоєння тканини завжди відбувається в ті самі терміни. Орієнтовне формування рубця – три тижні, адаптація кістки та інтеграція їх у первинну структуру ендопротезу – шість тижнів. Ці процеси не можна прискорити. Мініінвазивний метод ендопротезування не прискорить процес реабілітації, але полегшить шлях відновлення.

Звичайний ендопротез                                          Малоінвазивний ендопротез

Малоінвазивний ендопротез використовується для відносно молодих пацієнтів до 60 років, що ведуть активний спосіб життя. Рано чи пізно будь-який ендопротез доводиться змінювати, середній термін служби ендопротезу – 15 років, після чого потрібна повторна операція. При початковому використанні мініінвазивного протезу та "економії" кісткової тканини, подальша операція проходить набагато простіше та легше для пацієнта.

Яку анестезію використовують під час ендопротезування

У 90% випадків при операціях з ендопротезування тазостегнового суглоба наші анестезіологи використовують спінальну (епідуральну) анестезію, рідше – комбінують методи. Ефект від анестезії – пацієнт знерухомлений і не відчуває болю нижче пояса на час операції та кілька годин після неї. Такий підхід дозволяє знизити споживання наркотичних препаратів для знеболювання, також знижує дискомфорт пацієнта від болючих відчуттів у зоні розрізу.

Додатково під час операції хворого сідують. Це не загальна анестезія, не ендотрахеальний наркоз, саме седація, заспокоєння. Для чого це потрібно? Седація допомагає підтримувати низький рівень артеріального тиску (мінімальні крововтрати) та знімає у пацієнта психологічний дискомфорт від так званої «співучасті в операції».

Реабілітація

Інтенсивна реабілітація після протезування триває від 3 до 6 тижнів залежно від загального стану пацієнта, віку та фізичної активності до настання ендопротезування. Якщо це молодий чоловік до 50 років, реабілітація займає в середньому 3-4 тижні. У літніх пацієнтів загоєння та відновлення відбувається повільніше – до 6 тижнів.

Загальну реабілітацію можна розділити на 3 етапи:

Перший етап – відразу після операції та час перебування в клініці. Практикуються ізометричні вправи, приводяться в тонус м'язи, зменшується набряклість, знижується больовий синдром. Тут же – профілактика тромбозу та дихальна гімнастика.

Другий етап – від 4 до 6 тижнів. Продовження реабілітаційних програм, поступова відмова від милиць.

Третій етап триває від 6 тижнів до 1 року, коли приходять у норму всі суміжні структури. Це м'язи стегна та поперековий відділ хребта, який страждає через укорочення кінцівок (перекіс тазу). Використовується масаж, лікувальна фізкультура.

Другий та третій етапи реабілітації проходить амбулаторно. Додатково пацієнту з ендопротезом видаються правила для постопераційного способу життя та список обмежень. Якщо виникають якісь питання, у виписці залишаються телефонні номери хірурга та лікаря, за яким у будь-який момент можна погодити свої дії з реабілітації.

Протипоказання до ендопротезування

Протипоказання до операції переважно виставляють анестезіологи. Якщо загальний стан хворого дозволяє провести анестезію, то операцію можна виконати. Єдиними обмеженнями є наявність вірусної або бактеріальної інфекції шкіри в області передбачуваного розрізу або наявність активної інфекції на момент проведення операції.

Також протипоказанням може бути інше захворювання або патологія, які виявляються під час загального обстеження та проходження діагностичних процедур. Рішення про допустимість проведення операції з ендопротезування тазостегнового суглоба приймає лікар і хірург, ґрунтуючись на клінічній картині пацієнта.

Якщо у вас залишилися якісь питання, або вам потрібна індивідуальна консультація лікаря-ортопеда, залиште заявку на сайті або звертайтесь за телефоном контакт-центру. Спеціалісти медичного центру Medical Plaza зв'яжуться з вами, щоб уточнити деталі та записати на прийом у зручний для вас час!

Залишити заявку