Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Відгуки нашого закладу

Дякуємо за довіру до лікаря

  • О
    Олег, 57 років
    У мене ревматоїдний поліартрит. Років 10 вже хворію. У якийсь момент захворіло ліве стегно, причому біль був настільки сильним, що довелося ставити кетанов внутрішньом'язово. З того часу жив на знеболюючих, біль став частиною мого життя. Він супроводжував мене...

Асептичний некроз голівки стегна – це хронічне прогресуюче захворювання, яке характеризується руйнуванням кісткової тканини та призводить до порушення функціональної активності кульшового суглобу. Патологія погіршує якість життя пацієнта та загрожує інвалідизацією.

Механізм розвитку

У п'ятдесяти відсотках випадків виявити справжні причини патології не вдається. Багато вчених вважають, що патогенез (механізм розвитку) некрозу пов'язаний з порушенням кровопостачання кістки, що спричиняє погіршення доставки кисню та поживних речовин до тканин та їх подальше відмирання. Загиблі клітини поступово заміщаються м'якою рубцевою тканиною.

У міру збільшення некротичного осередку голівка стегнової кістки втрачає свою механічну міцність і більше не може витримувати вагу тіла людини. У якийсь момент часу вона стає настільки крихкою, що навіть під час ходьби може руйнуватися на кшталт яєчної шкаралупи.

Пусковим механізмом у розвитку патології може бути безліч факторів:

  • зловживання алкоголем;
  • тривале застосування гормональних препаратів;
  • травми;
  • радіаційний вплив;
  • ревматоїдний артрит;
  • панкреатит;
  • подагра;
  • цукровий діабет;
  • постійне навантаження на кульшовий суглоб при вагітності, надмірній вазі, важкій фізичній роботі;
  • підвищене згортання крові.

Стадії

Асептичний некроз голівки стегна розвивається поетапно. Фахівці виділяють чотири стадії патологічного процесу:

  1. Початкова (триває близько 6 місяців). Пацієнт ще не має гадки про розвиток патології. На цьому етапі відбуваються мікроскопічні зміни кісткової тканини, які можуть бути виявлені не всіма методами діагностики (на рентгені цього не видно). Функції кульшового суглоба ще збережено. Періодично можуть з'являтися болі з іррадіацією в пахову ділянку. Неприємні відчуття посилюються після навантаження. У положенні лежачи стан поліпшується.
  2. Імпресійний перелом (6 місяців). На поверхні суглоба утворюються тріщини. Больовий синдром набуває постійного характеру, який не вщухає навіть у стані спокою. Обмежується рухливість суглобу.
  3. Вторинний артроз (3-6 місяців). Рухливість кульшового суглоба знижена значною мірою. Для вторинного артрозу характерні постійні та сильні болі.
  4. Повне руйнування. Це найважча стадія розвитку некрозу, для якої характерні постійні болі та мінімальна рухливість кульшового суглоба.

Симптоми

Захворювання супроводжується поступовим руйнуванням кісткової тканини. Першою ознакою є больовий синдром, вираженість якого може відрізнятись залежно від стадії патологічного процесу.

Неприємні відчуття локалізуються в пахвинній ділянці та сідницях і можуть віддавати у внутрішню поверхню стегна та коліно. Біль посилюється при навантаженні на суглоб під час ходьби, але може з'являтися навіть у стані спокою та вночі. У міру прогресу патологічного процесу такі симптоми з'являються дедалі частіше.

Асептичний некроз характеризується наявністю інших симптомів, серед яких:

  • короткочасна ранкова скутість;
  • обмеження рухливості кульшового суглоба;
  • укорочення кінцівки;
  • кульгавість, що виникає на тлі атрофії м'язів.

На початкових етапах розвитку ці симптоми можуть бути слабко вираженими. Проте це не привід відтягувати похід до ортопеда. Якщо вчасно не звернутися за кваліфікованою допомогою, захворювання й надалі буде прогресувати, аж до розвитку незворотних змін та повної руйнації суглоба.

Діагностика

Діагностика починається з аналізу скарг пацієнта, збору анамнезу (історії хвороби) та огляду. Для підтвердження діагнозу знадобиться проведення низки досліджень:

  • загальний аналіз крові, біохімія;
  • рентгенографія у чотирьох проекціях;
  • КТ, МРТ.

Найчастіше асептичний некроз діагностується лише на стадії вторинного артрозу. Після встановлення діагнозу до лікувальних заходів необхідно приступати якомога раніше, поки голівка стегна зберігає свою форму.

Лікування

Тактика лікування визначається в залежності від стадії некрозу та вираженості клінічних симптомів.

До настання стійкої деформації голівки стегнової кістки може застосовуватися консервативне лікування за допомогою лікарських засобів та фізіотерапевтичних процедур. Мета такого підходу - зменшення больового синдрому та покращення кровопостачання.

Однак у міру прогресу руйнування кісткової тканини консервативна тактика лікування стає безрезультативною. У цьому випадку єдиним варіантом лікування є ендопротезування кульшового суглоба.

Асептичний некроз головки стегнової кістки – ендопротезування цементним ендопротезом, пацієнтці 82 роки.

Ендопротезування кульшового суглоба

Суть операції полягає у видаленні деформованих елементів з подальшим встановленням штучного протеза, який повністю замінює зруйнований суглоб. Імплантат допомагає відновити повну рухову активність і відновити життя без болю та фізичних обмежень. Ендопротезування – це гарантія повного одужання!

Відновлення після операції – не менш важливий етап. Від точності виконання всіх лікарських рекомендацій залежить загальний успіх лікування. Після проведення ендопротезування важливо уникати переохолодження. Штучний суглоб може стати тим самим «слабким місцем», яке зазнає запалення. Також важливо контролювати свою вагу. Запам'ятайте, що кожен зайвий кілограм прискорить знос протезу.

Ефективна профілактика асептичного некрозу голівки стегна – досить важке завдання, оскільки в багатьох пацієнтів причини залишаються невідомими. У цьому випадку важливо виключити або мінімізувати вплив факторів, що провокують. Сюди можна віднести відмову від алкоголю, контроль за тривалістю прийому глюкокортикостероїдних препаратів, а також своєчасне лікування захворювань, що сприяють розвитку некрозу.

Звернувшись до клініки «Medical Plaza & Irimi Group», ви можете бути впевнені в якості послуг на всі сто відсотків. Серед наших переваг: найкраще діагностичне обладнання, сучасні протоколи лікування та найголовніше, фахівці з великим досвідом роботи. Для проведення ендопротезування в нашій клініці застосовуються сучасні та високоякісні матеріали. Завдяки цьому ризик відторгнення виключено. Тривалість служби імплантатів становить щонайменше 15-20 років.

Діагноз «Асептичний некроз голівки стегна» - це не привід впадати у відчай. Високий професіоналізм наших лікарів-ортопедів допоможе подолати цей недуг. Будьте здорові разом із медичним центром «Medical Plaza & Irimi Group»!

Отже, асептичний некроз голівки стегнової кістки – це дуже серйозне захворювання, що потребує комплексного підходу до лікування. Зволікання може спричинити незворотні зміни у суглобі. Консервативна терапія застосовується лише на ранніх стадіях, проте ефективність лікарських засобів при некрозі досі не доведена. «Золотим стандартом» у лікуванні захворювання є ендопротезування суглобу. Не варто чекати, поки захворювання посилиться, тому одразу запишіться до лікаря!

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження