Варикозне розширення вен
Що таке варикоз
Варикоз - це стан, який супроводжується потоншенням стінок вен, розширенням їхнього просвіту, а також утворенням аневризмоподібних вузлів унаслідок неправильної роботи венозних клапанів, що зі свого боку спричиняє збільшення тиску у венах та їхнє розширення.
Патологічний процес зазвичай проявляється в нижніх кінцівках, проте може також розвиватися і в інших частинах тіла, зокрема, внутрішніх органах. Найчастіше захворювання виявляють у жінок.
Механізм розвитку варикозу пов'язаний із порушенням кровотоку та неспроможністю венозних клапанів, які допомагають крові рухатися вгору в напрямку серця. Коли вони не працюють належним чином, кров може застоюватися у венах, що призводить до їхньої деформації. Збільшення просвіту судин призводить до ще більшого погіршення ситуації. Клапани просто не в змозі перекрити просвіт такого діаметра. Через це скидання крові вниз посилюється. Виникає замкнуте коло.
Захворювання розвивається повільно, часом роками і навіть десятиліттями. На ранніх стадіях патологічний процес не спричиняє особливого дискомфорту, однак у разі відсутності лікування він прогресуватиме і може призводити до розвитку небезпечних ускладнень, аж до тромбофлебіту й утворення трофічних виразок. Повністю позбутися захворювання можна за допомогою оперативного втручання.
Симптоми варикозу
Перші ознаки варикозу, як правило, залишаються поза увагою. Пацієнтів може турбувати підвищена стомлюваність, важкість у ногах, набряк, свербіж по ходу вени. Неприємні симптоми зазвичай посилюються до кінця дня. У міру прогресування патології з'являються й інші скарги, а саме:
- больові відчуття;
- відчуття здавлювання;
- вени починають випирати і горбитися;
- судинна сітка;
- сухість шкіри;
- нічні судоми;
- відчуття жару;
- зміна кольору вен;
- підшкірні крововиливи;
- зменшення чутливості шкіри;
- загальний біль і ломота в ногах;
- лущення шкіри;
- темні пігментні плями;
- зникнення волосяного покриву.
Видимі зміни проявляються не відразу. Ось чому важливо приділяти увагу здоров'ю своїх вен, особливо якщо Ви перебуваєте в групі ризику.
Як виглядає варикоз, що починається
На ранніх стадіях у кожного пацієнта варикоз може виглядати по-різному. У деяких випадках, захворювання взагалі протікає безсимптомно. Серед найперших ознак розвитку патології зазвичай виявляється наступне:
- посилення малюнка вен (поява дрібних судинних "зірочок" або "сіточок" на шкірі);
- розширення і звивистість вен;
- відчуття тяжкості та втоми, особливо після тривалого перебування в положенні сидячи або стоячи;
- легкий набряк, як правило, до кінця дня;
- незначний біль у ділянці уражених вен.
Стадії варикозного розширення вен
Захворювання протікає в чотири основні стадії:
- Початкова. З'являються перші ознаки патології, такі як посилений венозний малюнок, набряк, важкість і втома наприкінці дня. Зазвичай неприємні симптоми минають після нічного відпочинку. Початкова стадія може тривати кілька місяців або років. Найпростіше захворювання піддається коригуванню на цьому етапі.
- Помірна. Наступна стадія має більш виражену клінічну симптоматику. Вени стають набагато помітнішими та звивистішими. Можуть з'являтися набряки, біль і судоми. Шкіра стає сухою, сверблячою та подразненою.
- Важка. Складніша форма варикозу, не помітити яку просто неможливо. Набряки збільшуються і не зникають навіть після нічного сну. Вени стають більш опуклими. З'являються трофічні виразки, що не загоюються. Стан становить серйозну небезпеку здоров'ю пацієнта. Консервативні методи на цьому етапі безглузді, потрібне оперативне втручання.
- Ускладнена. У запущених випадках варикозу страждають не тільки судини, а й шкірні покриви. Вони стають зневодненими, сухими, на них утворюються тріщини. Шкіра набуває темного відтінку. Може розвиватися тромбофлебіт, тромбоемболія, кровотеча тощо. Стан потребує негайного медичного втручання.
Також існує система CEAP, яка поділяє варикоз на сім основних класів:
- С0. Захворювання протікає без видимих ознак. Скарги незначні або зовсім відсутні.
- С1. З'являються дрібні венозні сітки. Періодично турбують важкість у ногах і нічні судоми.
- С2. Друга. Видно більш розширені вени. Стан погіршується після тривалого сидіння або ходіння на підборах.
- С3. Третя. Ниючі болі з'являються на постійній основі. До цього приєднується набряковий синдром.
- С4. З'являються характерні зміни на шкірі у вигляді пігментації, локальних запалень, екзем.
- С5. Інтенсивність трофічних змін посилюється. Шкіра стає більш товстою та ущільненою.
- С6. Утворюються відкриті трофічні виразки.
Причини варикозу
Точних причин розвитку захворювання досі не встановлено. Варикоз належить до групи поліетіологічних патологій. Відзначається прямий зв'язок зі спадковими факторами та прямоходінням. Однак тільки цим природа варикозу не обмежується. До розвитку патології може призвести велика кількість провокуючих чинників, серед яких:
- малорухливий спосіб життя;
- зайва вага;
- тривале перебування в положенні стоячи;
- вагітність і пологи;
- надмірні фізичні навантаження;
- підняття важких предметів;
- носіння тісної білизни;
- підвищений венозний тиск;
- гормональні зміни в організмі;
- менопауза;
- неправильне харчування;
- сидяча робота;
- часте носіння взуття на високих підборах;
- хронічні закрепи;
- шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем);
- травми з пошкодженням судин;
- нестача в організмі мікроелементів і вітамінів;
- індивідуальні особливості будови судинної системи;
- носіння важких сумок;
- цукровий діабет;
- серцево-судинної патології;
- запальні захворювання органів малого таза;
- прийом гормональних препаратів.
Існує пряма кореляція між ожирінням і розвитком варикозу. І це логічно, адже що більше в організмі жирової тканини, то більшому здавленню піддаються кровоносні судини, а отже, венозній крові складніше попрямувати вгору до серця.
Також існує прямий зв'язок між віком і станом кровоносних судин. Старіє не тільки наша шкіра, а й вени. З віком вони стають менш еластичними і розтягуються. Так, вплинути на природні процеси в нашому організмі ми не в силах, проте в зоні нашої відповідальності запланувати регулярні профілактичні огляди у флеболога.
Останні генетичні дослідження показали, що наявність мутацій у генах, відповідальних за побудову клапанів і венозних стінок, відіграє велику роль у розвитку варикозної хвороби. Порушення в роботі навіть однієї маленької судини з часом подібно до ефекту доміно залучають до процесу інші здорові вени.
Зони варикозного розширення вен
Жодна ділянка людського тіла не застрахована на сто відсотків від прояву варикозної хвороби. Варикоз може з'являтися в будь-якій зоні тіла і навіть внутрішніх органах.
Варикоз на ногах
Основним місцем локалізації варикозу є ноги. Венозна система нижніх кінцівок працює проти гравітації. Кров має підніматися від ніг до серця. Якщо клапани вен не функціонують належним чином або стінки судин занадто слабкі, кров може почати стікати назад.
Велику роль у розвитку захворювання відіграють довгострокові статичні навантаження. Люди, які проводять довгі години в положенні стоячи або сидячи, більш схильні до варикозного розширення вен. У групі ризику перебувають стюардеси, продавці, офісні працівники, водії тощо.
При надмірній вазі нижні кінцівки також відчувають колосальні навантаження. Жирова тканина тисне на судини, стаючи причиною порушення венозного відтоку. Також під час досліджень було встановлено, що пацієнти з порушеннями анатомії стопи (плоскостопість, вальгусна деформація) схильні до розвитку деформації судин.
Характерними симптомами варикозної хвороби нижніх кінцівок є:
- біль і важкість у ногах;
- набряк;
- відчуття пульсації;
- відчуття печіння;
- свербіж;
- гіперпігментація шкіри;
- поява виступаючих вен на ногах, тощо.
Чому при варикозі печуть ноги
Печіння в ногах може виникати з кількох причин, а саме:
- порушення кровообігу;
- набряк, який здавлює нервові закінчення;
- погіршення постачання тканин киснем і поживними речовинами;
- запалення і подразнення навколишніх тканин.
Варикоз на руках
Говорячи про варикоз, часто мають на увазі проблеми з нижніми кінцівками, проте насправді патологія може розвинутися і на руках. Захворювання трапляється рідше і зазвичай діагностується у жінок.
Варикоз на руках може бути спровокований такими причинами:
- високе навантаження на м'язи плечового пояса;
- підйом важких предметів;
- силові види спорту;
- дія високих температур (жаркий клімат, робота в гарячому цеху);
- шкідливі звички;
- вікові зміни;
- гормональний дисбаланс тощо.
Небезпека патології пов'язана з тим, що тривалий час вона взагалі може себе не проявляти. Через це часто пацієнти звертаються до фахівця в запущених випадках. Серед характерних симптомів варикозу верхніх кінцівок можна виділити наступне:
- біль у руках;
- оніміння;
- ломота;
- швидка стомлюваність;
- відчуття печіння і розпирання;
- набряклість;
- погіршення чутливості;
- поява роздутих вен.
Варикоз на стегнах
Варикоз найчастіше вражає вени в ділянці гомілки, проте до деформації схильні й стегна. У цій ділянці шкіра тонша, тому під нею добре помітні розширені капіляри, хоча вони й не виступають над поверхнею епідермісу. На формування захворювання може впливати кілька чинників:
- сидячий спосіб життя;
- зайва вага;
- неправильне харчування;
- вагітність;
- гіповітаміноз;
- гормональні зміни тощо.
На початковій стадії процесу з'являються червоні дрібні капіляри, які переплітаються між собою, утворюючи форму павутинки. У міру прогресування процесу додаються й інші симптоми:
- важкість і біль у ногах;
- набряклість;
- свербіж і печіння;
- відчуття пульсації вени тощо.
Варикоз статевих губ у жінок
Його також називають як вульварний варикоз. Патологія найчастіше утворюється в гестаційному періоді, коли жіночий організм зазнає колосальних навантажень. Передумовами до розвитку захворювання можуть послужити:
- зміна гормонального фону;
- порушення відтоку крові з малого таза;
- недостатність клапанного апарату;
- збільшення об'єму циркулюючої крові (під час вагітності);
- приймання гормональних препаратів тощо.
Вульварний варикоз спричиняє болісні відчуття і дискомфорт. Пацієнти можуть скаржитися на:
- відчуття тяжкості та болю в ділянці вульви й ануса, які посилюються після тривалого сидіння або стояння;
- диспареунію (болісні статеві акти);
- свербіж і подразнення;
- набухання вен;
- набряк і збільшення статевих губ в об'ємі.
Варикоз статевого члена у чоловіків
Найчастіше хвороба діагностується у чоловіків репродуктивного віку. Причинами її розвитку можуть послужити:
- травми в області паху;
- шкідливі звички;
- ІПСШ;
- варикоцеле;
- сидячий спосіб життя;
- часті затримки сечовипускання;
- оперативні втручання на статевому члені;
- запальні процеси в органах малого таза;
- пухлини в ділянці паху.
Приводом для звернення до фахівця можуть стати такі симптоми:
- біль під час ерекції;
- набряк;
- свербіж і подразнення;
- синці;
- тягнучі болі в паху;
- поколювання в пенісі;
- випинання вен над поверхнею шкіри;
- зміна кольору шкіри на пенісі.
Варикоз внутрішніх органів
Це найнебезпечніший і важко діагностований тип варикозу. На початкових стадіях його виявити практично неможливо. Внутрішній варикоз може вражати такі органи:
- стравохід;
- шлунок;
- печінку;
- кишечник та ін.
Варикоз стравоходу відбувається через портальну гіпертензію, найчастіше на тлі цирозу печінки. Найчастіше патологія протікає безсимптомно. Навіть виникнення такого ускладнення, як кровотеча, може залишитися непоміченим, оскільки кров потрапляє одразу в кишечник. Випорожнення набуває темного або чорного кольору. Також може розвинутися блювота червоною кров'ю. На кровотечу можуть вказувати низький артеріальний тиск і прискорене серцебиття. Стан потребує екстреної медичної допомоги.
Причиною варикозу шлунка можуть стати захворювання печінки, туберкульоз, полікістоз, новоутворення і навіть серцево-судинні патології. Каталізатором розвитку проблеми здатні послужити шкідливі звички, неправильне харчування, безконтрольне приймання медикаментозних засобів тощо. При варикозі шлунка клінічні ознаки також настільки слабкі, що пацієнти зазвичай залишають їх без уваги. Нудота, печія, відрижка - все це зазвичай списується на банальне порушення травлення. У разі розвитку кровотечі можливий летальний результат. "Золотим стандартом" у діагностиці варикозу стравоходу і шлунка є езофагогастроскопія.
Чим небезпечний варикоз
Лікування захворювання необхідно починати за появи перших симптомів. Якщо запустити варикоз, може виникнути ціла низка серйозних ускладнень, а саме:
- тромбофлебіт;
- трофічні виразки, що не загоюються;
- дерматит;
- тромбоз;
- екзема;
- тромбоемболія;
- ущільнення жирової клітковини;
- кровотеча з варикозних вузлів;
- болісні статеві акти;
- у жінок - дисменорея, альгоменорея;
- хронічна венозна недостатність;
- втрата працездатності, інвалідність;
- летальний результат.
Лікування варикозу
Варикоз - це "хірургічне" захворювання. Консервативна терапія здатна лише сповільнити прогресування патології та зменшити неприємні симптоми, проте повністю її вилікувати вона не в змозі. Якщо вчасно не прооперувати варикозно розширені вени, патологія прогресуватиме, що однаково призведе до необхідності в проведенні хірургічного втручання, тільки в цьому разі воно буде набагато серйознішим і травматичнішим. До того ж, наявність захворювання пов'язана з постійними ризиками розвитку серйозних ускладнень, що становлять пряму загрозу життю людини.
Страх перед операціями при варикозі пояснюється лише незнанням пацієнтів про сучасні досягнення в галузі флебології. Сучасні малоінвазивні методи забезпечують високоефективне, безпечне і швидке позбавлення від проблеми. На сьогодні існує чотири найпопулярніших і найефективніших методик у лікуванні варикозу:
- РАДІОЧАСТОТНА АБЛЯЦІЯ ВЕН (РЧА). Метод передбачає використання мікрохвиль, які чинять тепловий вплив на венозну стінку, унаслідок чого судина склеюється і кровотік у ній припиняється. Процедура може призначатися практично на будь-якій стадії варикозу, діаметр судини не має значення.
- ЕНДОВАЗАЛЬНА ЛАЗЕРНА КОАГУЛЯЦІЯ (ЕВЛК). Суть технології полягає в "закритті" вени за допомогою лазерного випромінювання, що впливає на її стінку зсередини. Світлодіод вводиться в просвіт судини через пункцію голкою. Лазерний промінь рівномірно нагріває і склеює вену. Процедура не передбачає проведення розрізів. Невеликий прокол, через який вводиться катетер, швидко заживає.
- ФЛЕБЕКТОМІЯ (МІНІФЛЕБЕКТОМІЯ). Деформована вена видаляється через невеликі проколи або розрізи. Пошкоджені судини повністю зникають. Кровотік перерозподіляється по здорових судинах. Процедура може бути проведена як на початкових стадіях процесу, так і за ускладнених форм варикозу.
- СКЛЕРОТЕРАПІЯ. Суть методики полягає у введенні в вену спеціальної речовини, яка "склеює" венозну судину. Весь хід маніпуляції проводиться через прокол шкіри тонкою голкою. Для досягнення бажаного результату потрібно кілька сеансів склеротерапії. Найефективніший метод на початкових стадіях варикозу.
Фахівці клініки «Medical Plaza» - справжні віртуози своєї справи, які володіють усією палітрою сучасних методик лікування та вміють підбирати найефективніші їхні комбінації. Наші флебологи не запропонують Вам хірургічну операцію з розрізами, тривалою госпіталізацією і наркозом. Під час консультації фахівець детально розповість про інноваційні методики лікування варикозу. Після ретельного обстеження Вам буде підібрано найкращий варіант, з урахуванням усіх наявних особливостей клінічного випадку. Ми забезпечимо високий рівень сервісу, повну безпеку і комфорт. Якщо Ви хочете раз і назавжди забути про варикоз і жити без болю та дискомфорту, тоді звертайтеся до найкращих флебологів міста з клініки «Medical Plaza»!
- Судинний хірург