Серома
Серома після маммопластики – це рідкісне ускладнення, яке є аномальним скупченням серозної рідини в імплантаційному ложі.
Що це таке?
Будь-яка пластична операція завжди пов'язана з ризиками, і мамопластика не є винятком. Пошкодження тканин створює передумови для запуску патологічного процесу. Крім того, імплантат – це чужорідне для організму тіло, тому завжди є ймовірність його відторгнення.
Скупчення рідини після маммопластики зазвичай відбувається у «зоні мертвого простору». Вона являє собою ділянку, яка залишається вільною після зашивання ранової поверхні. Імплантат починає буквально «плавати» в імплантаційному ложі. Йому важко зачепитися за тканини, і він може зрушитися з належного місця. Більше того, сама кишеня може розтягуватись, викликаючи зміну форми грудей. Подібні зміни можуть мати стійкий характер, особливо в тих випадках, коли тканини вже були перерозтягнуті.
Запальна реакція, що супроводжується виділенням лімфи, стає причиною появи болю та набряклості. Згодом груди стають менш пружними і обвисають. Проблема проявляється зазвичай на п'ятий-сьомий день після операції. Процес може розвиватися лише з одного боку або мати двосторонній характер.
За статистикою, ускладнення виявляється лише у 1-2% пацієнтів після маммопластики. Іноді жінки даремно панікують, приймаючи звичайний фізіологічний набряк, який зникає самостійно і не потребує лікування, за патологію. До речі, траплялися випадки, коли й серома протягом кількох тижнів розсмоктувалась. Як би там не було, це ускладнення вимагає спостереження у фахівця.
Причини виникнення
Точні причини, через які починається накопичуватися рідина між імплантом і молочною залозою, досі точно невідомі. Фахівці говорять про поєднання кількох провокуючих факторів. Серед яких:
- хірургічні помилки, грубе виконання операції;
- вживлення імплантатів великого обсягу, що призводить до стискання тканин;
- внутрішня кровотеча;
- погана робота дренажу або взагалі його відсутність, що викликає погіршення лімфовідтоку;
- підвищена кровоточивість;
- великі гематоми;
- опік тканин;
- інфекція;
- індивідуальна реакція організму;
- пошкодження лімфатичних вузлів та кровоносних судин;
- інтенсивні фізичні навантаження, особливо першого місяця;
- застудні захворювання;
- ослаблення імунітету;
- відмова від носіння компресійної білизни;
- відсутність догляду за швами;
- шкідливі звички (куріння, зловживання алкоголем);
- зайва вага;
- цукровий діабет;
- травми;
- переохолодження чи перегрівання;
- захворювання сполучної тканини;
- артеріальна гіпертензія;
- вікові зміни.
Якщо рідина накопичується протягом першого року після операції, йдеться про ранню серому. Пізніше ускладнення може виникати через місяці та роки. Були випадки коли ускладнення діагностувалося через 10 років. Поява сероми через 2 роки і більше після маммопластики фахівці пов'язують із встановленням текстурованих (з шорсткою поверхнею) грудних імплантатів, які відрізняються грубим зовнішнім шаром.
Ускладнення може розвинутися за будь-яких хірургічних втручань на молочних залозах: пластичних і онкологічних. Однак, якщо після естетичної корекції ускладнення виникає дуже рідко (в 1-2% випадків), то травматичні операції в рамках лікування ракових пухлин збільшують цю ймовірність до 35%.
Симптоми
Головними ознаками сероми після маммопластики є:
- молочна залоза набрякає та збільшується у розмірі;
- почервоніння;
- больові відчуття у грудях;
- асиметрія;
- втікання серозної рідини.
Візуально ускладнення виглядає як виразки чи нагноєння. Відтінок і консистенція рідини, що виділяється, може відрізнятися. Так, червоний колір може говорити про наявність еритроцитів, блідо-жовтий – про наявність лейкоцитів. В'язка консистенція – правильна ознака наявності білків та жирів.
У більшості випадків перші симптоми сероми після маммопластики виникають на першому-другому тижні реабілітаційного періоду. Жінки звертають увагу на те, що груди змінили свою форму і розмір, стали гіперемованими і болючими.
Як діагностувати?
Діагностика сероми починається з фізикального огляду та пальпації молочних залоз. Для підтвердження діагнозу можуть знадобитися такі методи обстеження, як:
- УЗД (дозволяє визначити розмір та локалізацію сероми);
- МРТ (допомагає побачити повну картину);
- Мамографія (дає загальне уявлення про стан грудей та дозволяє виявити патологічні вогнища).
Методи боротьби
Лікування сероми молочної залози спрямоване на досягнення таких завдань:
- стимулювання відтоку рідини, що накопичилася;
- усунення запальної реакції;
- боротьба з больовим синдромом;
- профілактика рецидивів у майбутньому.
Загальні рекомендації
Незалежно від того, яку тактику лікування було обрано, в обов'язковому порядку проводяться регулярні перев'язки та антисептичні обробки швів. Для прискорення процесу загоєння показані ранозагоювальні мазі на кшталт Левомеколя або Банеоцину.
З метою підтримки імунітету призначаються вітамінно-мінеральні комплекси. Полегшити загальне самопочуття та попередити рецидив допоможе лікувальний масаж грудей. При цьому важливо не торкатися післяопераційного шва. Всі рухи робляться без натиску та больових відчуттів. У разі виникнення дискомфорту важливо звернутися до лікаря.
Невеликі скупчення рідини після маммопластики деякі фахівці не розглядають як серйозну проблему, а говорять про них, як один з побічних ефектів оперативного втручання. Справді, незначні сероми можуть пройти власними силами. У решті випадків необхідно вжити заходів.
На ранніх термінах
За своєчасного звернення до фахівця виправити ситуацію можна за допомогою медикаментозної терапії. Для усунення клінічних проявів недуги можуть бути призначені різні групи лікарських препаратів:
- антибіотики (для нейтралізації патогенної мікрофлори та прискорення процесів регенерації);
- глюкокортикоїди (для боротьби з алергічними проявами);
- НПЗЗ (для усунення запалення).
На пізніх термінах
Якщо час було втрачено, можна допомогти тільки повторною операцією, в ході якої буде потрібно видалення імплантату. Новий ендопротез можна буде встановити не раніше, ніж через три місяці.
Дренування
Встановлюються спеціальні трубки через невеликі проколи для відведення зайвої рідини та крові. Дренаж з активною аспірацією проводиться протягом кількох днів. У цей період паралельно проводиться посилена медикаментозна терапія. На більш тривалий період їх не залишають, оскільки є ризик занесення інфекції. На жаль, як показує практика, серома може розвинутись після видалення трубок.
Вакуумна аспірація
Процедура передбачає механічне відкачування серозної рідини, що накопичилася, за допомогою шприца. Для цього хірург знімає кілька швів, розводить краї рани убік та витягує її вміст.
Процедура призначається при невеликих серомах. Вакуумна аспірація дозволяє провести аналіз рідини та визначити його точні склад.
Це щадна методика, оскільки не вимагає розтину швів. При цьому вона повинна проводитися з особливою обережністю, щоб не зашкодити оболонці імплантату. Проводити вакуумну аспірацію можна кожні два дні протягом кількох тижнів. Для покращення стану зазвичай вистачає двох-чотирьох таких процедур.
У яких випадках потрібна операція
Найчастіше усунути проблему вдається без хірургічного втручання. Винятками є:
- постійні рецидиви;
- формування капсулярної контрактури;
- хіміотерапія.
Для нейтралізації ускладнення проводиться найпростіша операція. Вона виконується у кілька етапів:
- Видалення серозної рідини разом із капсулою.
- Ушивання тканин.
- Встановлення додаткової дренажної системи.
Можливі ускладнення
Без відповідного лікування сероми після маммопластики можуть виникнути серйозні проблеми у вигляді:
- нагноєння;
- формування порожнини, наповненої гноєм – абсцесу;
- нориць;
- некрозу;
- проникнення продуктів розпаду в кровотік та загрози сепсису (зараження);
- капсулярної контрактури (утворення щільної фіброзної капсули).
У всіх цих випадках для вирішення проблеми знадобиться серйозне оперативне втручання, аж до видалення імплантату та висічення відмерлих тканин. У разі погіршення стану слід негайно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. На це можуть вказувати такі симптоми:
- збільшення проблемної зони у розмірі;
- поява щільної шишки під шкірою;
- деформація грудей;
- зміщення соска;
- стрімке підвищення температури;
- поява вологи при спробах натискання на шов;
- почуття розпирання у грудях;
- найменший дотик викликає посилення хворобливих відчуттів;
- шви набувають яскраво-червоного відтінку, підвищується місцева температура (шви стають гарячими на дотик).
Профілактичні заходи
Для того, щоб звести до мінімуму можливість аномального скупчення рідини після маммопластики, важливо дотримуватися наступних рекомендацій:
- серйозно поставитися до вибору пластичного хірурга;
- пройти ретельне обстеження перед мамопластикою;
- приходити на післяопераційні огляди;
- приймати усі прописані медикаменти;
- робити регулярні перев'язки;
- спати на боці чи спині;
- звертатися до лікаря, якщо запідозрили щось недобре;
- суворо дотримуватись правил реабілітаційного періоду (носити підтримуючу білизну, уникати теплових процедур, проводити самомасаж грудей, обмежити фізичні навантаження, правильно харчуватися, дотримуватися питного режиму, позбутися шкідливих звичок).
З боку хірурга потрібне дбайливе проведення операції. Важливо уникати надмірної травматизації тканин. Важливу роль відіграє дотримання правил асептики та антисептики.
Щоб мінімізувати ризик ускладнення, пластичні хірурги на завершальному етапі маммопластики встановлюють спеціальний дренаж. Стовідсоткової гарантії він не дає, але якщо рідини занадто багато, а її безперешкодний відтік не організований, лімфа з високою ймовірністю почне активно накопичуватися в підшкірних порожнинах.
Ніхто не може дати вам стовідсоткову гарантію, що ускладнень після операції не виникне. Ідеальних імплантатів, на жаль, немає. Однак використання якісних протезів з поліуретановим покриттям мінімізує ризик виникнення ускладнення.
У разі виникнення тривожних симптомів, що вказують на розвиток ускладнення після операції, звертайтеся до клініки «Medical Plaza». Тут можна провести ретельну діагностику та отримати кваліфіковане лікування. Для цього ми маємо інноваційну апаратуру експертного рівня. Корекція післяопераційних ускладнень проводиться відповідно до міжнародних лікувальних протоколів. Наші спеціалісти – це справжні професіонали своєї справи!
Отже, серома - це досить неприємне і небезпечне ускладнення, що характеризується аномальним скупченням рідини в грудях після маммопластики. Імплантат через це може мігрувати до іншого місця. Виникнення ускладнення може виникати як з вини лікаря, так і пацієнта. А в деяких випадках розвивається з незалежних ні від кого причин, наприклад, через індивідуальні особливості організму. Серома викликає психологічний та фізичний дискомфорт. Груди болять, стають набряклими і червоними. На ранніх стадіях виправити ситуацію можна медикаментозним шляхом. У запущених випадках не обійтися без хірургічного втручання.