Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

З-поміж інших жіночих онкозахворювань рак шийки матки посідає 3 місце після раку молочних залоз та раку ендометрію.

Рак шийки матки здатен вражати пацієнток будь-якого віку, що живуть статевим життям. Пік захворюваності припадає на 35-39 років. Однак протягом останніх років рак шийки матки значно помолодшав. Сьогодні патологію нерідко діагностують у жінок менше 30 років, які рано почали статеве життя або мали/мають багато інтимних партнерів.

ХТО ПЕРЕБУВАЄ У ЗОНІ РИЗИКУ?

До групи ризику належать жінки, які:

  • рано почали статеве життя (з 14-16 років);
  • мають велику кількість сексуальних партнерів;
  • мали ранні (до 18 років) або пізні (після 40 років) пологи;
  • робили багато абортів;
  • отримали травми при пологах;
  • перенесли хронічні запальні процеси шийки матки;
  • інфіковані вірусом папіломи людини та вірусом простого герпесу (1 та 2 типів);
  • страждають на негативну спадковість (родичі хворіли на рак);
  • мають імунодефіцитні стани або гормональні порушення;
  • регулярно палять.

ПРОВІСНИКИ РАКУ ШИЙКИ МАТКИ

Раку шийки матки передують передракові захворювання, такі як дисплазія (цервікальна інтраепітеліальна неоплазія). Дисплазія шийки матки – це порушення дозрівання, диференціювання клітин багатошарового плаского епітелію, що проявляється як гіперплазія, проліферація або анаплазія клітин базального та парабазального шару.

Дисплазія може виникати на незміненій шийці матки (коли кольпоскопічна картина не показує специфічних ознак), а також при фонових захворюваннях, серед яких псевдоерозія, ерозований ектропіон, лейкоплакія, еритроплакія, папілома шийки матки, ендометріоз, поліп шийки матки, хронічний цервіцит. У кожної п'ятої жінки з доклінічним раком шийка матки не виглядає хворою.

ДІАГНОСТИКА ДИСПЛАЗІЇ ТА РАКУ ШИЙКИ МАТКИ

Діагностика дисплазії та раку шийки матки складається з огляду у дзеркалах, цитологічного, бактеріологічного та бактеріоскопічного обстеження, дослідження на вірус папіломи людини (ВПЛ) та ВПГ 2 типу, простої та розширеної кольпоскопії, морфологічної верифікації (біопсії шийки матки, вишкрібання цервікального каналу та подальшого дослідження біоматеріалу).

Цитологічне обстеження слід щороку проходити всім жінкам (від початку статевого життя).

Кольпоскопія – метод діагностики, який дозволяє оцінювати стан шийки матки у випадку її збільшення в 8-20 разів.

МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ

Лікування передпухлинних станів є комплексним та складається з консервативного й хірургічного методів; визначається індивідуально в залежності від типу патології, ступеня її поширеності та складності, віку пацієнтки.

Жінкам із запальними процесами шийки матки, статевими інфекціями призначають антибактеріальну, протизапальну, противірусну, імуномодулюючу терапію, санацію піхви. У випадку низької ефективності лікування при дисплазії 1-2 ст. необхідні електрокоагуляція шийки матки, кріодеструкція, лазерна вапоризація, а в деяких випадках електроконізація шийки матки. При незадовільних результатах консервативного лікування дисплазії 3 ст. проводиться конізація шийки матки, що буває хірургічною (ножовою), електричною, радіо-хвильовою.

Лікування раку шийки матки залежить від стадії захворювання. На початковому етапі є можливим хірургічне (органозбережне) лікування. На більш пізніх стадіях призначаються хірургічне, комбіноване та променеве лікування, хіміотерапія. Прогноз визначається ступенем поширеності пухлинного процесу.

Після органозбережних операцій жінки повинні перебувати на диспансерному обліку в онкогінеколога та проходити медичний огляд кожні 3 місяці. Не можна ігнорувати статевого партнера пацієнтки, якому також необхідні противірусна та імуномодулююча терапія.

Кожна жінка повинна пам'ятати, що раз на рік слід проходити профогляд у гінеколога з цитологічним дослідженням мазків із шийки матки. Це дозволить виявити фонові та передракові захворювання, уникнути розвитку ракових процесів!

Залишити заявку