Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

ПГД - це молекулярно-біологічний метод діагностики, за допомогою якого можна виявити генетичні та хромосомні аномалії, які можуть негативно вплинути на здоров'я і життєдіяльність плода, а також благополучне виношування вагітності.

Суть процедури ПГД

Генетичне дослідження ембріона дає змогу не тільки точно оцінити хромосомний набір, а й виявити дрібні порушення в них. Дослідження призначається на ранніх стадіях розвитку зародка ще до його трансплантації в порожнину матки. Процедура здійснюється в рамках екстракорпорального запліднення. Вона не становить загрози ні для жінки, ні для майбутнього плода. Протипоказань до її проведення немає. При природному зачатті проведення такого дослідження неможливе.

Генетична перевірка ембріона проводиться до вагітності за допомогою взяття зразків клітин із зародка, що був створений у лабораторних умовах. Методика дає змогу своєчасно діагностувати хромосомні порушення, а також генні порушення. Часто саме хромосомні відхилення є справжньою причиною мимовільних викиднів. Своєчасна діагностика дає змогу виявити головну причину звичної невиношуваності та скоригувати підхід до проведення екстракорпорального запліднення.

Під час дослідження відбувається багаторазовий аналіз сегмента генетичного коду. Завдяки такому підходу істотно підвищується інформативність і точність генетичного дослідження. Імовірність помилки практично дорівнює нулю. Метод не пропустить наявне відхилення. Процедура значно підвищує ефективність процедури ЕКЗ, оскільки знижує ймовірність невиношування вагітності. Також вона збільшує шанси на успішне лікування безпліддя. Головною метою дослідження є підсадка тільки здорових ембріонів, що є гарантією народження здорових дітей. Аналіз можна використовувати практично за будь-яких типів генетичних захворювань.

Етапи процедури

Генетичну діагностику ембріона проводять у два основні етапи:

  • Отримання ембріональних клітин.
  • Аналіз біологічного матеріалу.

Першим етапом діагностики є консультація фахівця, на якій він визначить доцільність проведення дослідження. У більшості випадків, пара навіть не підозрює про наявність спадкових патологій. Гарантовано виключити таку можливість якраз і дає змогу генетичне дослідження.

За його результатами лікар підбирає схему, яка дасть змогу уникнути ускладнень, пов'язаних із виношуванням і народженням хворої дитини. Для дослідження найбільший інтерес представляють зародки на стадії бластоцисти. У цей період ембріон вже має достатньо матеріалу для дослідження (близько ста клітин). Адекватна кількість яйцеклітин є важливою умовою для проведення ПГД в ЕКЗ. В іншому разі не можна буде гарантувати отримання відповідного за всіма параметрами ембріона.

Далі проводиться забір клітин, після чого їх поміщають у пробірки і піддають генетичному дослідженню. Наприкінці ембріони поміщають у кріосховище, де їх зберігають до отримання результатів. Потім проводиться трансплантація зародків, у яких відсутні будь-які генетичні дефекти.

Чи варто робити ПГД

Рішення про доцільність проведення дослідження допоможе прийняти репродуктолог або генетик. Діагностика може бути призначена за медичними показаннями, наприклад, у разі мимовільних викиднів, завмерлих вагітностей, невдалих процедур ЕКЗ, порушень сперматогенезу в чоловіків, спадкових патологій.

До дослідження також можна вдатися і за відсутності серйозних медичних показань. За бажанням самої пари процедура може бути призначена для стовідсоткової гарантії генетичного здоров'я майбутнього малюка. Процедура дає можливість:

  • провести аналіз на сумісність за людськими лейкоцитарними антигенами;
  • виключити патології з пізніми проявами, наприклад, хворобу Альцгеймера;
  • тестувати спадкові схильності;
  • виключити захворювання, які не становлять загрози життю.

Показання

Преімплантаційна генетична діагностика може бути призначена пацієнтам у таких випадках:

  • майбутні батьки є носіями генетичних захворювань;
  • скринінг анеуплоїдії; 
  • ймовірність резус-конфлікту;
  • звичне невиношування вагітності;
  • наявність хромосомних аномалій у родичів;
  • важкий чоловічий фактор безпліддя;
  • низькі показники спермограми;
  • вік чоловіка старше сорока років;
  • обтяжений акушерський анамнез (мертвонародження, завмирання, спонтанні аборти, народження дитини з аномаліями);
  • велика кількість сперматозоїдів із генетичною патологією;
  • вік жінки перевищує тридцять п'ять років (що старша жінка, то вищий відсоток вибракування ембріонів);
  • як мінімум дві невдалі спроби ЕКЗ;
  • використання донорських клітин.

Хромосомні мутації

Мають на увазі перебудови зміни в будові хромосом. Окремі їхні ділянки можуть губитися, подвоюватися або навіть змінювати своє положення. Хромосомні аномалії не залежать від генетичного апарату пари. Вони виникають у разі порушень розбіжності хромосом у процесі мейотичного поділу. За допомогою генетичного аналізу можна виявити такі відхилення, як синдром Дауна, Патау, Едвардса, "котячого крику" тощо.

Моногенні захворювання

Генетичний аналіз ембріона дає змогу виявляти велику кількість поширених моногенних патологій, серед яких:

  • муковісцидоз;
  • міопатії;
  • м'язова атрофія;
  • несиндромальна нейросенсорна туговухість.

Підвищений ризик вроджених аномалій

Зародки з генетичними аномаліями зазвичай не можуть утримуватися в матці. Вони відрізняються повільним розвитком, застоєм або низькою якістю розвитку під час лабораторного спостереження. Навіть якщо прикріплення відбулося і вагітність настала, часто відбуваються викидні на ранніх термінах.

Методика дає змогу виявити генетично нормальні й аномальні ембріони та надає можливість народження здорових дітей у сім'ях зі схильністю до важких генетичних захворювань. Головним її завданням є перенесення в порожнину матки життєздатних здорових ембріонів. Якщо в когось із батьків були випадки генетичних патологій або в сім'ї вже народжена хвора дитина, існує високий ризик, що і наступна народиться з відхиленням.

Преімплантаційна генетична діагностика ембріонів дає змогу виявити такі захворювання:

  • Синдром Тернера.
  • Гемофілія.
  • Фенілкетонурія.
  • Хвороба Альцгеймера та ін.

Визначені генетичні характеристики майбутньої дитини

Під час проведення фахівці можуть навіть визначити стать майбутньої дитини, завдяки чому можна трансплантувати в порожнину матки ембріони жіночої або чоловічої статі. Цей момент може бути не просто питанням особистої переваги, а мати життєво важливе значення. Так, наприклад, гемофілія передається хлопчикам, хоча носіями цього захворювання можуть бути і дівчатка. Після проведення генетичного аналізу можна обрати зародок жіночої статі. За допомогою аналізу можна також дізнатися резус-фактор дитини і запобігти резус-конфлікту.

Трансплантація стовбурових клітин

Процедура забезпечує доступ до ліній ембріональних стовбурових клітин з нормальними і аномальними генотипами. Це дає змогу провести діагностику механізмів первинної аномалії та розробити ефективні схеми лікування генетичних відхилень.

ПГД і ПГТ: різниця понять і специфіка

Незважаючи на те, що ПГД і ПГТ, по суті, є синонімічними поняттями одного й того самого напряму, між ними все ж таки присутні деякі відмінності. Раніше під абревіатурою ПГД фахівці мали на увазі діагностику виключно моногенних або структурних хромосомних захворювань. А для дослідження анеуплоїдії застосовували генетичний скринінг. Наразі обидва терміни об'єднані поняттям ПГТ. Метод аналізує всі хромосоми в кожному ембріоні для виключення всіх наявних аномалій.

Існують різні типи генетичного аналізу, які підбираються залежно від типу проблеми, яка підлягає виявленню. В даний час застосовується:

  • FISH (найстаріший метод).
  • CGH/aCGH (дає змогу досліджувати всі пари хромосом, гарантує стовідсоткову точність дослідження).
  • NGS (найновіший і найсучасніший метод).

NGS аналіз

ПГД методом NGS являє собою діагностику нового покоління і визнаний фахівцями, як одне з найсучасніших і найнадійніших досліджень. В даний час вона є найпоширенішим методом дослідження. За допомогою цього методу можна виявити зміни генів, а також спадкові та ембріональні мутації. Він відрізняється високою чутливістю, завдяки чому фахівцям вдається уникнути великої кількості помилок у діагностиці.

Процедура здійснюється у два етапи:

  1. Повногеномна ампліфікація. На цьому етапі відбувається виділення генетичного матеріалу з отриманих ембріональних клітин і збільшення його кількості для подальшого аналізу.
  2. Аналіз числа хромосом. У висновку вказується хромосомний набір кожного ембріона, а також надаються рекомендації до перенесення в порожнину матки.

Якщо під час NGS діагностики було виявлено придатні для перенесення бластоцисти, починається етап підготовки до кріопротоколу. У день перенесення ембріон розморожують, оцінюють його життєздатність і проводять трансплантацію в порожнину матки.

NGS аналіз вважається найефективнішим і найбезпечнішим з огляду на багато причин, а саме:

  • дослідження надає інформацію про всі хромосоми, включаючи навіть найменші структурні зміни;
  • тестуються тільки зародки з високим потенціалом до перенесення;
  • можливість отримання достатньої кількості біологічного матеріалу, що збільшує точність процедури;
  • менш травматична процедура;
  • висока виживаність ембріонів і їх подальше перенесення;
  • виключено негативний вплив гормональної стимуляції і відповідно високі шанси на зачаття;
  • можливість виявлення носійства практично будь-якої аномалії.

ПГД у звичайному циклі ЕКЗ і в кріоциклі

Звичайний протокол ЕКЗ з ПГД проходить за стандартною схемою. Пацієнтка проходить усі необхідні етапи. Все починається з гормональної стимуляції. Далі відбувається забір фолікулів і запліднення яйцеклітин у лабораторних умовах. Перед перенесенням ембріона проводиться ретельний відбір. Перевагу віддають здоровим і повноцінним зародкам. Процедура закінчується імплантацією ембріона.

На відміну від стандартного протоколу, аналіз у кріоциклі здійснюється на п'ятий день розвитку зародків, після чого вони поміщаються в кріосховище для миттєвої заморозки. Серед головних переваг процедури можна виділити таке:

  • мінімальні ризики гіперстимуляції;
  • більша кількість біологічного матеріалу і часу для дослідження;
  • менш травматична процедура.

Як впливає ПГД на ембріон

Дослідження не чинить негативного впливу на подальший розвиток зародка і загалом на ембріогенез. Це абсолютно безпечна процедура як для самої жінки, так і для її майбутньої дитини. Взяття клітин на дослідження не спричиняє розвиток аномалій, а навпаки дає змогу запобігти народженню дітей із подібними відхиленнями.

Генетика ембріона під час ЕКЗ абсолютно безпечна навіть під час проведення кріопротоколу. У цьому разі використовується вітрифікація, або швидке заморожування. Це найбезпечніший метод на сьогоднішній день. Завдяки миттєвому заморожуванню можна запобігти утворенню льоду і пошкодженню тендітних клітин. Грамотно проведена процедура не впливає на життєздатність і якість зародка. Шанси на настання вагітності точно такі ж, а в деяких випадках кріопротокол навіть підвищує ймовірність успіху екстракорпорального запліднення.

Дії після отримання результатів

У разі виявлення аномалій імплантація зародка в порожнину матки не проводиться. Перенесення може бути здійснено тільки з використанням здорових ембріонів.

Зазвичай результати аналізу не викликають жодних питань у репродуктолога. Якщо у висновку зазначено, що цей фрагмент у нормі і його можна трансплантувати в матку, а цей - має аномалії, подальші дії фахівця очевидні. Однак бувають і неоднозначні ситуації.

Існує таке поняття, як мозаїчні ембріони, які містять хромосоми з правильним і неправильним набором. У разі трансплантації таких зародків, результат може бути як позитивним, так і негативним. Тут тільки залишається сподіватися на диво, що хромосомна аномалія не проявить себе, вагітність настане і народиться здоровий малюк.

Якщо під час дослідження було виявлено сумнівний і неякісний ембріон, вибір очевидний. Але що, якщо є тільки анеуплоїдний і мозаїчний зародок? У цьому випадку потрібна консультація генетика. Під час консультації фахівець докладно пояснить результати і розробить план дій за наявних відхилень.

Якщо у зародка відсутні відхилення, у графі буде вказано "норма" і "рекомендовано перенесення". У разі аномалій у графі може бути зазначено таке:

  • Анеуплоїдії. У цьому разі хромосомний набір змінений через втрату однієї з хромосом або наявність додаткового елемента.
  • Сегментарні аномалії. Не характеризуються зміною набору хромосом. Для цього типу аномалій характерне порушення їхньої структури.
  • Мозаїчні відхилення. Присутні кілька варіантів каріотипу.

Переваги ПГД

Серед головних переваг аналізу ембріона на генетику фахівці виділяють:

  • народження здорового потомства;
  • висока чутливість методу;
  • максимальна автоматизація процесу;
  • відсутність негативного впливу на ембріогенез;
  • збільшення частоти настання і благополучного виношування вагітності;
  • зниження ризику переривання вагітності на ранніх термінах;
  • зниження частоти настання багатоплідних вагітностей;
  • захист від медичних або психологічних травм, пов'язаних із необхідністю переривання вагітності;
  • раннє розпізнавання відхилень і своєчасне їх лікування;
  • зменшення ризиків народження дитини з патологією;
  • можливість кріоконсервації життєздатних ембріонів для їх використання в майбутньому;
  • гарантія успішного настання вагітності (для перенесення використовується найкращий здоровий ембріон);
  • зниження ризику викидня;
  • економія коштів (лікування можливих генетичних відхилень у майбутньому обійдеться набагато дорожче);
  • мінімальні похибки в обчисленнях.

Де зробити?

Перевірка ембріонів під час ЕКЗ - це високотехнологічне дослідження. Точність та інформативність її результатів, а також супутні ризики багато в чому залежать від навичок і кваліфікації фахівця, який проводить біопсію. Це досить складна процедура, яка має бути проведена фахівцями, які пройшли спеціальну підготовку та мають достатній досвід у здійсненні подібних маніпуляцій. Ось чому перевагу слід віддавати перевіреним клінікам з бездоганною репутацією.

Аналіз ПГД можна зробити в медичному центрі "Medical Plaza". Ми зібрали найкращих професіоналів міста різних спеціалізацій. Ми пишаємося технічною оснащеністю нашої клініки, яка відповідає світовим стандартам якості. Наші фахівці пропонують реально діючі методи, які збільшують шанси настання вагітності вже з першої спроби.

Нас обирають з багатьох причин:

  • Високий професіоналізм.
  • Гарантовані результати.
  • Принципи доказової медицини.
  • Комплексний підхід.
  • Високотехнологічні методики.
  • Експертне обладнання.
Залишити заявку