Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Перекрут придатків матки – небезпечна фізіологічна патологія, при якій фалопієві труби та/або яєчники перекручуються, провокуючи порушення локального кровообігу та некроз тканин, що призводить до відмирання органу та необхідності його ампутації.

У більшості випадків причиною перекруту стає доброякісне (різні види кіст) або злоякісне (онкологія) утворення в одному з яєчників. Також перекрут яєчника або маткової труби можливий при вагітності або внаслідок надмірної гормональної стимуляції овуляції.

Стан небезпечний, може спровокувати серйозні ускладнення аж до смерті. Звичайно, випадки смерті від перекруту придатків матки трапляються вкрай рідко (дуже запущені випадки), чого не скажеш про ампутацію одного з яєчників разом із фалопієвою трубою.

Якщо виникли характерні симптоми на кшталт локального болю внизу живота, раптових кров'янистих виділень поза менструальним циклом, нудотою, прискореним пульсом або гіпертермією, варто негайно звернутися до гінеколога.

Причини перекруту яєчників або фалопієвих труб

Сам по собі яєчник або маточна труба перекрутитись не може. Завжди є причиною аномальної зміни положення придатка. Причини:

  1. Кіста яєчника, - і чим вона більша, тим вища ймовірність перекруту її ніжки, яка зазвичай формується з придатків яєчника і при перекруті може "загортати" частину фалопієвої труби. До прекрута схильні лише деякі види кіст яєчників – це параоваріальна та дермоїдна кіста. Інші або розсмоктуються самостійно (функціональна, фолікулярна, лютеїнова), або не мають рухомої ніжки, що суттєво знижує ризик перекруту.
  2. Вагітність. По мірі розвитку плода росте і матка, поступово відтісняючи яєчник. Постійно наростаючий тиск може спровокувати перекрут придатка. Якщо у яєчнику утворилася кіста, нехай навіть функціональна (тимчасова), вона підвищує шанс на перекрут під час вагітності.
  3. Рак яєчника - злоякісна пухлина, що розвивається з епітеліальних клітин жіночої гонади. Також має рухливу ніжку і може перекручуватись, залучаючи фалопієву трубу. Рак яєчника – це окрема та велика тема, яку потрібно розглядати окремо. Уточнимо лише, що перекрут яєчника або маткової труби в даному контексті можна вважати не патологією, а симптомом більш складного захворювання.
  4. У деяких випадках перекрут яєчника може статися внаслідок надмірної гормональної стимуляції овуляції. Особливо якщо в одному з яєчників діагностовано кісту.

Причина перекруту не така важлива, головне – вчасно звернутися до фахівця. Досвідчений гінеколог може встановити проміжний діагноз під час звичайного обстеження, застосовуючи метод пальпації. Після цього лікар призначить додаткові діагностичні процедури для підтвердження діагнозу.

Види перекруту придатків матки

Згідно зі статистикою, у більшості випадків діагностують перекрут правого яєчника. Це з особливостями анатомічного будови жіночого організму – лівий яєчник «захищений» сигмовидною кишкою, яка з-за близькості до придатка обмежує його рух.

Що стосується видів перекруту, то вони бувають двох типів:

  1. Частковий або неповний перекрут, що провокує локальне порушення кровотоку та зниження відтоку венозної крові. Цей тип фізичної патології може розвиватися протягом тривалого періоду, поступово знижуючи кровотік у судинах маткових придатків. Симптоматика часткового перекруту слабка, біль незначний або відсутній.
  2. Повний перекрут яєчника або фалопієвої труби (поворот на 360° або більше). Артеріальний кровотік повністю блокується, що часто призводить до геморагічного некрозу та гангрени, а далі – ампутація лапаротомічним або лапароскопічним методом.

Ще перекрути поділяються на форми:

  • хронічна – поступове стискання венозних судин, що провокує застій крові;
  • гостра – стрімкий розвиток ускладнень через повне припинення кровопостачання яєчника.

Різниця між хронічною та гострою формою патології полягає в інтенсивності та різноманітності симптомів та рівні небезпеки для пацієнта.

Симптоми перекруту яєчника та фалопієвої труби

Неповний або періодичний (тимчасовий) перекрут яєчника має слабко виражену симптоматику. Зазвичай у моменти загострення патології спостерігаються болі середньої інтенсивності та легка нудота. При повному перекруті симптоми посилюються:

  • гострий і різкий біль унизу живота справа (частіше) або зліва (рідше) – залежить від локалізації патології;
  • нудота із блювотними позивами;
  • діарея;
  • зниження артеріального тиску;
  • раптова слабкість, запаморочення до втрати свідомості;
  • помітна блідість шкіри та слизових покривів;
  • часто спостерігається підвищене серцебиття, тахікардія;
  • часті позиви до сечовипускання;
  • може підвищитися температура тіла через локальне запалення;
  • постійний дискомфорт у вигляді болю, що тягне;
  • кров'яні виділення (не завжди).

Якщо причина перекруту придатків матки – кіста яєчника, вона через зайвий тиск може луснути. Тоді до основних симптомів додадуться рясні виділення з кров'ю чи гноєм. Ще раз повторимо, у разі виникнення симптомів, що вказують на перекрут яєчника або маткової труби, терміново зверніться до гінеколога. У деяких випадках ігнорування симптомом може бути небезпечним для здоров'я.

Діагностика патології

Для виявлення та опису патологічного стану придатків матки використовують три методи:

  1. Ультразвукове дослідження органів малого тазу (УЗД). Це головний діагностичний метод, що дозволяє з високою точністю описати фізичні характеристики яєчника/фалопієвої труби та точну локалізацію придатків.
  2. Трансвагінальне УЗД. Ультразвукове дослідження проводять за допомогою трансвагінального датчика через піхву.
  3. Діагностична лапароскопія.

Загальні клінічні аналізи роблять у процесі пошуку причини перекруту яєчника. Якщо це кіста, додатково проводять пункцію забору зразка внутрішньої рідини для гістологічного дослідження. Якщо є підозри на злоякісну пухлину, проводять біопсію та роблять аналіз крові на онкомаркери.

Методи лікування перекруту яєчників та фалопієвих труб

Оскільки перекрут придатків матки – фізіологічна патологія, методи медикаментозної терапії у разі не працюють. Лише хірургія. Варіантів два:

  1. Лапаротомія – порожнинна операція із розрізом черевної порожнини. Останнім часом використовується вкрай рідко через високу травматичність та важке відновлення.
  2. Лапароскопія – мініінвазивне хірургічне втручання із мінімальною травматичністю м'яких тканин.

У багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza для лікування перекруту використовують лапароскопію. Операція проводиться під загальним наркозом через невеликі проколи (05-15 см). Через один отвір вводиться ендокамера, через інші – маніпулятори, які є «руками хірурга». Операція проходить швидко (близько 40 хвилин з усіма приготуваннями) та переноситься досить легко.

Залежно від діагнозу (причини перекруту) проводиться один із видів оперативного втручання:

  • видалення кісти – лапароскопічна цистектомія;
  • видалення яєчника з приводу загального некрозу або прогресуючої злоякісної пухлини – оваріектомія;
  • видалення яєчника та фалопієвої труби у разі повного припинення локального кровопостачання та розвитку великих некротичних процесів – сальпінго-оофоректомія.

Вибір на користь тієї чи іншої операції робить лікар-гінеколог, ґрунтуючись на клінічній картині пацієнта та особливостях фізіологічної патології.

Особливості реабілітації

Тривалість реабілітації та інтенсивність симптомів у післяопераційний період залежить від типу оперативного втручання. Після операції можуть спостерігатися такі симптоми як:

  • біль середньої інтенсивності в місці проведення операції;
  • іноді спостерігаються незначна маткова кровотеча;
  • може виникнути нудота;
  • загальна слабкість та нездужання.

Але всі ці симптоми досить швидко минають. Пацієнтку виписують із стаціонару через 1-3 дні після операції, залежить від початкового діагнозу та обсяг хірургічних втручань.

Якщо у вас з'явилися симптоми, що вказують на можливий перекрут яєчника або фалопієвої труби, зателефонуйте за номером телефону на сайті Medical Plaza. Якщо ситуація критична, ми можемо прийняти вас без попереднього запису в міру прибуття в клініку. Звертайтесь, наші лікарі зроблять все можливе, щоб стабілізувати ситуацію, поставити діагноз та провести необхідні хірургічні маніпуляції.

Залишити заявку