Оваріальна стимуляція під УЗ-контролем
Стимуляція овуляції – допоміжна репродуктивна технологія, що використовується для стимуляції фолікулярного оогенезу при лікуванні ендокринного безпліддя або в рамках програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Для досягнення потрібного ефекту використовуються спеціальні гормональні препарати, що стимулюють функцію яєчників та процес дозрівання фолікулів, які будуть або відібрані для ЕКЗ через трансвагінальну пункцію, або пройдуть звичайний шлях від розриву фолікулярної оболонки, до природного запліднення яйцеклітини та наступного ембріогену.
Весь цикл оваріальної стимуляції відбувається під ультразвуковим контролем (фолікулометрія) з періодичною біохімією крові. Такий підхід допомагає керувати швидкістю росту та дозріванням фолікулів, використовуючи препарати для стимуляції овуляції у різних дозах та пропорціях. Правильно проведена оваріальна стимуляція дозволить уникнути ускладнень на кшталт багатоплідної вагітності, кіст яєчників або зниження функцій нестатевих залоз (підшлункова, щитовидна, надниркові залози і т.д.)
Суть технології
Спочатку метод штучної оваріальної стимуляції розроблявся для програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) для збільшення кількості фолікулів, що дозрівають у яєчниках. Вважається фундаментальним методом в архітектурі репродуктивної медицини, оскільки дозволяє отримувати більше яйцеклітин (10-15) для маніпуляцій у рамках програм ЕКЗ. Пізніше штучну оваріальну стимуляцію почали використовувати для лікування ендокринного безпліддя на тлі загальносвітового зниження фертильності.
Відновлення овуляції через медикаментозну гіперстимуляцію – досить популярний метод, який значно підвищує шанси настання природної вагітності. Вважається, що медикаментозна стимуляція підвищує ймовірність вагітності на 70%, але успішність залежить від багатьох факторів, і не завжди відповідає підвищеним очікуванням пацієнтки.
Суть технології дуже проста (на перший погляд):
- обстеження у гінеколога;
- УЗД органів малого тазу;
- таблетки чи укол для стимуляції овуляції;
- природна вагітність чи відбір дозрілих фолікулів для ЕКЗ.
Незважаючи на те, що метод здається простим, насправді гормональна стимуляція овуляції – це дуже тонка робота. Багато приватних гінекологів пропонують пацієнткам антиестрогени, причому без нормального обстеження та оцінки роботи ендокринної та сечостатевої системи. Ці препарати підвищують шанси природної вагітності, але разом із тим блокують процес зростання ендометрію на стадії овуляції.
Досвідчені репродуктологи у хороших клініках працюють по-іншому:
- Повне обстеження організму, включаючи гінекологічний огляд, УЗД із допплером, аналізи, біохімія крові, вивчення особливостей супутніх патологій, оцінка медичної історії тощо.
- Розробка індивідуальної програми, що включає різні засоби стимуляції овуляції.
- Дозоване використання гонадотропінів у вигляді підшкірних ін'єкцій у живіт із постійним УЗ-контролем для своєчасної корекції процесу росту та дозрівання фолікулів та шару ендометрію.
Це складна та відповідальна робота, яка не тільки веде до позитивного, і що важливо – передбачуваного результату, а й дозволяє мінімізувати можливі наслідки після гіперстимуляції функцій яєчників.
Підготовка до оваріальної стимуляції
Ми частково вже торкнулися теми, як проводиться стимуляція овуляції в хороших клініках, як, наприклад, у Medical Plaza. До цього питання ми ще повернемося згодом. Зараз розповімо про особливості підготовки до циклу оваріальної стимуляції. Програма підготовки складається з кількох етапів:
- Первинне обстеження у кабінеті гінеколога, що дозволяє оцінити загальний стан статевої системи.
- Вивчення медичної історії, включаючи перенесені захворювання та/або хронічні патології.
- Стандартний набір аналізів сечі та крові.
- Біохімічний аналіз крові на гормони на формування гормонального портрета.
- УЗД органів малого тазу. У деяких випадках додатково проводять трансвагінальне ультразвукове дослідження.
- Ультразвукова гістеросальпінгоскопія для оцінки прохідності маткових труб.
- Мазок на флору, щоб унеможливити наявність потенційно небезпечних інфекцій.
Оцінка фертильності формується за наслідками проведених досліджень. Якщо стимуляція потрібна для лікування ендокринної безплідності (ановуляція), використовуються вибіркові стимулятори овуляції в малих дозах, щоб виростити один максимум два фолікули. Якщо стимуляція проводиться в рамках програми екстракорпорального запліднення, використовується класична ХГЛ-стимуляція овуляції з підшкірними ін'єкціями хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) і обов'язковим УЗ-контролем.
Особливості процедури
Коли репродуктолог отримує результати аналізів та діагностичних процедур, визначаються дозування вибраних препаратів з урахуванням цілей (ЕКЗ або медикаментозна допомога в овуляції) та інших характеристик (вага, вік, оваріальний резерв тощо), а також складається план оваріальної стимуляції, розрахований на 2-3 тижні (цикл).
Як відбувається стимуляція яєчників? Перший укол для стимуляції овуляції ставлять другого дня менструального циклу, щоб стимулювати розвиток фолікулів у наступній овуляторної фазі. Наступні 2-3 ін'єкції ставлять із проміжками згідно з планом, контролюючи дозування та співвідношення препаратів за допомогою регулярних ультразвукових досліджень (фолікулометрія).
Коли фолікул або фолікули виростають до 16-18 мм, їх або відбирають через трансвагінальну пункцію (ЕКЗ), або стимулюють на розрив оболонки за допомогою «тригера овуляції».
Важливо додати, що УЗ-контроль використовується як спостереження за зростанням фолікулів, так оцінки збільшення функціонального шару ендометрію. Це особливо актуально, якщо стимуляція овуляції проводиться для досягнення природної вагітності.
Ризики та можливі ускладнення
Ви повинні розуміти, що гормональна стимуляція функцій яєчників – це серйозне, іноді величезне навантаження на репродуктивну систему жінки. Завдання хорошого репродуктолога – мінімізувати ризики та можливі наслідки. Звичайно, якщо мета – штучна овуляція для природної вагітності, то вплив гонадотропінів менший, ніж при оваріальній стимуляції в рамках програм ЕКЗ, але навіть невеликі дози статевих гормонів можуть спричинити негативні симптоми та ускладнення, наприклад:
- багатоплідна вагітність;
- формування кіст жовтих тіл або функціональних кіст;
- здуття живота та накопичення рідини в черевній порожнині;
- задишка, підвищене серцебиття;
- загальна слабкість, запаморочення;
- нудота блювота;
- синдром виснаження яєчників;
- при надмірній неконтрольованій гіперстимуляції овуляції можливі ушкодження нестатевих ендокринних залоз.
Тому так важливо, хто розробляє план та контролює процес стимуляції, як готують пацієнтку до процедури, чим стимулюють овуляцію. Щоб уникнути негативних наслідків, звертайтеся до досвідчених репродуктологів із великою історією успішно проведених програм ЕКЗ.
Вартість процедури
Ціна оваріальної стимуляції під УЗ-контролем у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza починається від 8000 грн. Якщо йдеться про стимуляцію овуляції для програм екстракорпорального запліднення, вартість процедури буде включена в ціну загальної програми ЕКЗ. Щоб отримати більше інформації за цінами, телефонуйте за номером телефону, який вказаний на сайті клініки Medical Plaza. Але краще одразу записуйтесь на прийом до нашого репродуктолога. Жива консультація допоможе вам отримати відповіді на всі питання: як проводиться процедура, які методи стимуляції овуляції використовуються, наскільки це ефективно/небезпечно, які результати можна розраховувати з урахуванням ваших індивідуальних особливостей. У нас працюють досвідчені репродуктологи та ембріологи, є власна лабораторія для біохімічних досліджень, сучасний діагностичний блок із передовим обладнанням експертного класу. Записуйтесь на прийом через форму реєстрації, ми обов'язково вам допоможемо!