Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Нирка – парний орган, розташований в черевній порожнині по обидва боки від стовпу хребета. У нормальному стані орган зафіксований в нирковому ложі, яке зберігає його стабільність. Якщо нирка зміщується вниз, мова йде про відхилення – нефроптоз. Порушення може поширюватися на одну або відразу обидві частини органу. Такий стан необхідно коригувати, адже він викликає ускладнення.

Загальні характеристики

Нефроптоз– патологічний стан, для якого характерно зміщення однієї або обох нирок в черевну або тазову порожнину. При цьому для органу характерна рухливість: він може опускатися та повертатися на вихідне місце.

Чи не кожне переміщення нирки можна назвати патологічним. Справа в тому, що у здорової людини орган може зміщуватися не більше, ніж на 1-2 см. Це відбувається при фізичних навантаженнях. Якщо ж нирка опускається більш ніж на 2 см, то мова йде про аномальне опущення.

Зміна положення нирок викликає розтягнення та звуження судин, а також перегин сечоводу. Це створює умови для розвитку ускладнень - запально-інфекційного ураження нирок (пієлонефриту). Це захворювання частіше виявляють у жінок, ніж у чоловіків (2% проти 0,1%). Така відмінність пов'язана з анатомічними особливостями.

ПРИЧИНИ

Нефроптоз виникає під дією факторів, які викликають зміни в зв'язках нирки, зменшення жирової капсули органу, а також зниження тонусу м'язів черевної стінки. До них відносяться:

  • занадто різке схуднення та пов'язана з цим втрата жирових клітин;
  • вагітність і пологи (особливо багаторазові та ускладнені);
  • часті та сильні напади кашлю, викликані хронічним бронхітом, коклюшем або туберкульозом;
  • заняття важкими видами спорту;
  • виснажлива фізична робота, носіння важких предметів;
  • травмування зв'язок;
  • травми поперекового відділу хребта.

До факторів ризику відносяться: порушення кровообігу нирки та запальні захворювання цього органу.

СТУПЕННІ ВІДХИЛЕННЯ

Залежно від того, наскільки виражене опущення, розрізняють 3 ступені нефроптозу:

  1. Перша. Клінічних проявів зазвичай немає. Нирка зміщується на 4-8 см (більш, ніж на 1,5 поперекових хребців). Іноді третя частина органу пальпується на вдиху нижче підребер'я.
  2. Друга. Нирки опускаються на рівень 2-3 поперекових хребців. Коли людина лягає, вони повертаються в початкове положення. Нефроптоз другого ступеню стає причиною болю за типом ниркової кольки та зміни складу сечі. Існує ризик розвитку ускладнень, так як зміщений орган порушує кровообіг, ускладнює відтік сечі та стає причиною інфекційних захворювань (цистит, пієлонефрит).
  3. Третя. В цьому випадку нирки виходять за лінію ребер. У такому положенні вони легко прощупуються навіть у положенні лежачі. Є ризик опущення органу до малого тазу, розвитку його запалення та обмеження. Клінічна картина чітко виражена: у хворого спостерігається постійний біль у нижній частині животу та в паху. Симптоми не зникають при зміні положення тіла. При третьому ступені нефроптозу в аналізах сечі відзначаються характерні зміни (підвищення рівня еритроцитів і лейкоцитів).

До інших симптомів опущення нирки, крім болю, відносять: запори, діарею, погіршення апетиту, підвищену стомлюваність.

Друга і третя ступені нефроптозу викликають серйозні ускладнення. Їх поділяють на 2 великі групи: судинні, обумовлені порушенням кровотоку в нирці, та уродинамічні. До перших відноситься: одностороннє варикоцеле, артеріальна гіпертонія, гематурія. До уродинамічних ускладнень відносяться стани, викликані порушенням уродинаміки: гідронефроз, пієлонефрит, уролітіаз.

ДІАГНОСТИКА

Діагностика нефроптозу не викликає складнощів: пальпація та перкусія поперекової ділянки , які проводяться лікарем на прийомі, дозволяє визначити відхилення. Для підтвердження діагнозу використовують більш точні методи, це:

  1. Аналізи крові та сечі.
  2. Рентгенологічне дослідження (екскреторна урографія). Дослідження проводиться в горизонтальному та вертикальному положенні хворого. Отримані урограмми дозволяють оцінити ступінь зміщення нирки, її розміри та форму.
  3. УЗД судин нирки. Цей діагностичний метод необхідний для оцінки ступеню порушення гемодинаміки.
  4. Радіоізотопна ренографія та нефросцінтіграфія. Ці дослідження застосовуються для визначення функції нирок, а також її зміни в положенні стоячи, щоб оцінити ступінь зниження секреції.
  5. Ультрасонографічне дослідження в поєднанні з допплерографією. Метод дає можливість оцінити розташування, форми та анатомічну будову нирок, а також їх структур. У ході дослідження також візуалізується судинне русло органу.

Якщо необхідно перевірити, чи немає у пацієнта зміщення органів шлунково-кишкового тракту, додатково проводять рентгенографічне дослідження шлунку,колоноскопію, ірригоскопію.

Після проведення діагностики фахівець визначає найбільш підходящий в конкретному випадку курс лікування.

КОРЕКЦІЯ СТАНУ

Найбільш ефективний спосіб усунення нефроптозу нирки – проведення малоінвазивної операції нефропексії. Фахівці медичного центру «Medical Plaza» виконують хірургічне втручання щадними методами.

Перед проведенням операції фахівець обов'язково виключає наявність у пацієнта протипоказань. До них відносяться хронічні захворювання в стадії загострення, наявність активного запального процесу в організмі, важкі захворювання серця та судин, цукровий діабет.

Суть операції полягає в фіксуванні капсули нирки до клубово-поперекових м'язів або квадратно-поперекових м'язів швами, що не розсмоктуються.

До переваг такої операції відносять:

  • відсутність больового синдрому;
  • швидке відновлення організму;
  • відсутність шрамів після операції;
  • відсутність спайок та інших післяопераційних ускладнень.

Нефропексія з лапароскопічним доступом виконується так:

  1. Пацієнту вводять анестезуючий засіб.
  2. У діляньці передньої черевної стінки виконують прокол, через який вводяться інструменти та лапароскоп.
  3. У черевну порожнину нагнітають вуглекислий газ, який піднімає черевну стінку. Це дозволяє поліпшити огляд в ділянці хірургічного втручання.
  4. Хірург за допомогою лапароскопу видаляє нирку з навколишніх тканин і приводить її в фізіологічне положення.
  5. У черевну порожнину вводять поліпропіленову плівку – сітчастий ендопротез. З її допомогою виконують підшивання нирки.
  6. Після завершення операції хірург ретельно оглядає порожнину живота. Якщо судини кровоточать, їх обробляють електрокоагулятором. Це дозволяє уникнути ускладнень.

Тривалість операції – від 40 хвилин до 2 годин.

Після її завершення пацієнта розміщують у стаціонар. На період перебування в центрі він знаходиться під постійним контролем лікаря.

Увечері, коли проводиться операція пацієнт може приймати їжу. Виписка зі стаціонару виконується на 3-4 день, в залежності від загального стану.

Протягом реабілітаційного періоду, в разі можливого больового синдрому, рекомендується прийом знеболюючих препаратів. Також показаний прийом антибактеріальних препаратів, щоб запобігти розвитку бактеріальних ускладнень.

Пацієнту після операції необхідно носити підтримуючий бандаж. Заборонені важкі фізичні навантаження, включаючи силові тренування. На період відновлення необхідно відмовитися від смаженого, солоного, копченого та мучного. Також заборонений прийом алкоголю.

Період реабілітації триває від 1 до 3 місяців. Все залежить від особливостей організму та загального стану пацієнта.

У медичному центрі "Медікал Плаза" проводять щадні операції, що дозволяють відновити фізіологічне положення нирки. Фахівці мають у своєму розпорядженні сучасне високотехнологічне обладнання для ретельної діагностики та лікування захворювань. Протягом всього періоду перебування в центрі пацієнт знаходиться під наглядом лікаря.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження