Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Мастит – це запальне захворювання молочних залоз, котрому характерно швидке наростання клінічних симптомів. Патологія супроводжується сильними болями, підвищеною чутливістю, набряканням грудей, а також порушенням загального самопочуття. Найчастіше уражається лише одна молочна залоза. Головна причина запалення пов'язана з бактеріальною інфекцією, яка швидко поширюється на тканини органу.

У групі ризику знаходяться жінки, що годують. У 90% випадків мастит діагностується саме під час лактації. Однак виникнення його може взагалі бути не пов'язане з вагітністю та пологами. Часом патологія діагностується у немовлят і навіть у чоловіків. Мастит небезпечний своїми ускладненнями, що становлять загрозу для здоров'я та життя. Діагностикою та лікуванням маститу займаються мамологи та гінекологи. У разі ускладнень і необхідності проведення операції, підключаються хірурги.

Кутова Юлія Вікторівна
 Про лікаря 
Кутова Юлія Вікторівна 
 Стаж:  47 років 
 Онкохірург вищої категорії, мамолог 
Жильцов Олексій Валерійович
 Про лікаря 
Жильцов Олексій Валерійович 
 Стаж:  20 років 
 Онколог-мамолог, лікар ультразвукової діагностики 

Види маститу

Існує кілька класифікацій маститу. Так, залежно від походження, він буває лактаційним, тобто пов'язаним безпосередньо з процесом грудного вигодовування, і нелактаційним, який виникає набагато рідше і може бути результатом травматичних ушкоджень, гормональних збоїв та безлічі інших факторів. Перший варіант протікає в гострій формі, а другий може набувати хронічного характеру. Поговоримо про кожен із різновидів детальніше.

Лактаційний мастит

Про лактаційний мастит можна говорити в тому випадку, якщо запальний процес виник у післяпологовому періоді на тлі природного годування груддю. За клінічними проявами цей різновид практично не відрізняється від інших форм захворювання, проте протікає більш агресивно, супроводжуючись яскраво вираженими симптомами.

Причинами лактаційного маститу нерідко стають:

  • Недотримання техніки грудного вигодовування, через що молочні залози не до кінця спорожняються.
  • Закупорка проток. У результаті в них утворюється «пробка» із загуслого молока. Материнське молоко саме собою є благодатним ґрунтом для розмноження мікробів.
  • Боліснотворні мікроорганізми. Бактерії можуть проникнути ззовні, зі струмом крові або лімфи, або з навколишніх тканин.

Як відрізнити мастит від застою молока?

Застійні явища найчастіше виникають через те, що кількість молока виробляється набагато більше, ніж це необхідно дитині. Клінічні симптоми лактостазу дуже схожі з маститом.

Жінки скаржаться на біль при дотику до грудей, затвердіння, ущільнення, почервоніння шкіри, підвищення температури. Відмінності між ними лише в тому, що при маститі приєднується бактеріальна інфекція, через що клінічна картина набуває більш вираженого характеру.

Лактостаз, як такий, не є захворюванням. Після того, як жінка додасть холоду, зробить масаж грудей і зцідить молоко, проблема, як правило, йде. Якщо цього не сталося, слід звернутися до лікаря, оскільки лактостаз неминуче призведе до маститу.

Нелактаційний мастит

Запальна реакція може розвинутись у пацієнтів будь-якого віку та статі та ніяк не пов'язана з лактацією. Поштовхом до розвитку маститу можуть послужити ціла низка провокуючих факторів:

  • мастопатія;
  • хірургічне втручання у минулому, у тому числі, пластичні операції;
  • травматичне ушкодження тканин;
  • носіння бюстгальтера, що стягує;
  • гормональний дисбаланс;
  • втягнуті або плоскі соски (ускладнюють смоктання грудей дитиною);
  • хронічний стрес;
  • карієс;
  • інтенсивні фізичні навантаження;
  • зниження захисних механізмів організму;
  • інфекційні захворювання;
  • хронічні осередки інфекції в організмі.

На відміну від лактаційного маститу, у жінок, які не годують, він протікає більш мляво, клінічна симптоматика не настільки виражена, як у першому випадку. Загальне самопочуття жінки, зазвичай, порушено незначно. Гіпертермія може бути незначною або взагалі відсутня. Набряк і біль у грудях виражені помірно.

Гострий та хронічний мастит

Найчастіше діагностується гострий мастит, який стрімко розвивається. Молочна залоза збільшується в розмірах, набрякає і стає болючою. Пальпаторно можна визначити ущільнення у зоні запалення. Абсцеси також можуть швидко утворитися протягом декількох діб.

Причиною переходу захворювання у хронічну форму найчастіше є пізнє звернення до фахівця чи неправильно підібране лікування. Однак причина може бути пов'язана з проникненням у тканини молочної залози специфічної флорою при таких захворюваннях, як туберкульоз або сифіліс.

Хронічний мастит протікає мляво. Загальний стан погіршується при загостренні та нагадує клінічну картину гострого процесу. Незважаючи на те, що хронічний процес не завдає сильного дискомфорту, він небезпечний своїми загостреннями, утвореннями свищів та створенням передумов для розвитку онкології.

Мастит новонароджених

У перші тижні життя дитини захворювання зазвичай розвивається на тлі гормональних змін в організмі. Гіпофіз немовля починає виробляти естрогени, внаслідок чого відбувається викид пролактину. Також причиною розвитку запалення можуть стати бактерії. Імовірність виникнення маститу у дітей збільшується при штучному вигодовуванні, ускладненій вагітності, травмах соска у матері.

Мастит новонароджених зовні проявляється у вигляді набряку та почервоніння місця поразки. При дотику виникає біль, потім малюк реагує сильним плачем. Температура тіла може досягати позначки 39 градусів. Дитина стає примхливою та неспокійною, відмовляється від їжі. Лікуванням займається лікар-педіатр. У тяжких випадках може знадобитися допомога хірурга.

Мастит у чоловіків

Причини маститу у чоловіків такі самі, як і у жінок при нелактаційній формі. Головним чином - це бактерії, які можуть проникнути в організм ззовні через порізи, садна або тріщини, або поширитися кровотоком. Створити ідеальне середовище для активізації патологічного процесу можуть і інші причини: гормональні порушення, що супроводжуються зменшенням вироблення чоловічих гормонів, зловживання алкоголем, ослаблений імунітет, травми. Нерідко проблема діагностується у спортсменів, які приймають стероїди.

Стадії маститу

Захворювання протікає у три стадії:

  1. Серозна.
  2. Інфільтративна.
  3. Гнійна.

Гострий серозний мастит

Являє собою початкову стадію патологічного процесу, що супроводжується гіпертермією (підвищенням температури), набуханням та ущільненням грудей, больовими відчуттями, що посилюються при вигодовуванні. Може супроводжуватись погіршенням загального самопочуття. При огляді фахівець виявляє утворення невеликих розмірів із чіткими межами.

Гострий інфільтративний мастит

Це друга стадія маститу, що супроводжується яскраво вираженою симптоматикою. Молочна залоза з боку поразки твердне, набуває червоного відтінку, стає гарячою та болісною. Пальпуються інфільтрати – ущільнення, межі яких важко визначити.

Інфільтративний мастит нерідко супроводжується лихоманкою. Температуру тіла немає сенсу вимірювати в пахвовій западині, оскільки показники будуть завищені. Термометр найкраще помістити в підколінну ямку або ліктьовий згин і віддавати перевагу інфрачервоним приладам.

Абсцедуючий мастит

Це важка стадія маститу, яка настає за відсутності терапевтичних заходів. До місцевих симптомів захворювання приєднуються загальні ознаки інтоксикації організму. Жінок турбує гіпергідроз (підвищена пітливість), озноб, нудота, блювання, слабкість, порушення сну. Груди значно збільшуються в розмірах, набрякають, червоніють, з сосків виділяється гнійний секрет. Лімфовузли в пахвових западинах стають щільними та болючими.

Клінічні прояви

Про наявність захворювання можна запідозрити за такими загальними симптомами

  • свербіж, печіння;
  • постійний ниючий біль у грудях, що посилюється при дотику;
  • підвищена чутливість;
  • виділення із сосків;
  • гарячі шкірні покриви;
  • гіперемія шкіри;
  • тріщини навколо сосків;
  • збільшення довколишніх лімфовузлів;
  • озноб, підвищення місцевої та загальної температури;
  • слабкість, зниження працездатності.

Діагностика маститу

Мамолог проводить візуальний огляд і пальпацію молочної залози. Для уточнення інформації про причини недуги, локалізації запального вогнища, ступеня тяжкості процесу може знадобитися проведення додаткових методів дослідження, а саме:

  • мамографія (для проведення порівняльного аналізу з онкологічними захворюваннями);
  • УЗД (дозволяє виключити пухлину та запалену кісту);
  • цитологія (визначає кількість лейкоцитів та еритроцитів у біологічному матеріалі);
  • бактеріологічний посів (визначає збудника);
  • біопсія;
  • аналіз наявності специфічних інфекцій;
  • визначення гормонального тла;
  • аналіз крові (ОАК із формулою, біохімія, С-реактивний білок).

Лікування маститу

Лікування потрібне при будь-якій формі маститу. Самостійні спроби позбутися захворювання неприпустимі та небезпечні. Мастит - це не таке легке захворювання, як може здатися на перший погляд. За відсутності своєчасного лікування можуть розвинутися небезпечні для життя ускладнення.

Терапія безпосередньо залежить від причини маститу, а також стадії, до якої на даний момент встигла розвинутись хвороба. Якщо на початкових етапах можна обійтися консервативними методиками, то у запущених випадках буде потрібна операція.

Терапевтичне

Застосовується при неускладнених формах маститу. Основу лікування становлять антибактеріальні засоби. На період їх прийому доведеться припинити грудне вигодовування, оскільки компоненти лікарських засобів здатні проникати у материнське молоко. У разі неефективності перорального використання антибіотиків призначається їхнє парентеральне введення у вигляді уколів.

Якщо проблема пов'язана із гормональними порушеннями, лікарі призначають гормони. Для полегшення стану незалежно від причини недуги показані протизапальні засоби.

Хірургічне

Якщо абсцес вже встиг сформуватися, без хірургічного лікування просто не обійтись. Суть процедури полягає у розтині гнійника з подальшим встановленням дренажу для відтоку патологічного секрету. Процедура відбувається під загальним наркозом.

Профілактика маститу

Незважаючи на всю серйозність захворювання, є хороша новина і полягає вона в тому, що існують способи запобігання недузі. Розглянемо найдієвіші поради:

  • Використання бюстгальтерів із м'яких тканин без жорстких вставок.
  • Дотримання правил особистої гігієни.
  • Дбайливе ставлення до свого здоров'я. Висипайтеся, дотримуйтесь балансу у режиму праці та відпочинку, правильно харчуйтеся, не допускайте переохолодження. З появою найменших тривожних ознак важливо звертатися до лікаря. Своєчасно лікуйте будь-які інфекційні захворювання.
  • У період лактації важливо робити легкий самомасаж грудей, а також стежити за підтримкою сухості сосків, щоб уникнути їх подразнення. Для цього можна скористатися м'якими вкладками.
  • Щоб шкірні покриви навколо сосків були м'якими та еластичними, втирайте олії на основі ланоліну після кожного годування. Перед наступним годуванням не забудьте ретельно промити шкіру. Дерма в цій ділянці досить ніжна, тому після гігієнічних процедур не варто витирати груди рушником. Достатньо промокнути шкіру за допомогою м'якої паперової серветки.
  • Груди потрібно повністю спустошувати. Якщо після годування в грудях залишається молоко, зцідіть молоковідсмоктувачем або вручну. Подбайте про правильний захват грудей дитиною. Для цього можна випробувати різні пози під час годування. Допоможіть дитині захоплювати всю частину ареолу, а не лише сосок. Також не варто припиняти лактацію різко. При поступовому зменшенні кількості годувань знижуватиметься і вироблення молока.

Протипоказання

При підозрі на розвиток маститу будь-які зігрівальні процедури неприпустимі, в тому числі використання грілок або прийом гарячої ванни. Також під заборону підпадають мазі і компреси, що мають прогріваючий ефект. Це може призвести до тяжких ускладнень, аж до розвитку абсцесу.

Якщо хвороба перейшла у гнійну форму, від годування на якийсь час доведеться відмовитися. Щоб зберегти лактацію, жінці рекомендується зціджувати молоко.

Використання будь-яких нетрадиційних методик і тим більше перетягування грудей тугими бинтами категорично заборонено. Це може ще більше зашкодити.

Переваги лікування в клініці «Медікал Плаза»

У багатопрофільному медичному центрі «Medical Plaza» діагностикою та лікуванням будь-яких форм маститу займаються висококваліфіковані мамологи з великим досвідом роботи, які готові допомогти навіть у найскладніших та найзапущеніших випадках. Сучасна апаратура дозволяє нам швидко та максимально точно проводити дослідження, а високий професіоналізм наших лікарів гарантує швидке та якісне лікування.

Важливо вчасно звернутися до лікаря-мамолога, особливо при перших проявах захворювання, оскільки воно може стрімко розвиватися. Якщо ж знадобиться проведення оперативного втручання, ви можете бути впевненими у надійності та безпеці, тому що в нашому центрі всі операції виконуються з використанням сучасних методик. Записатися до нас можна в будь-який зручний для вас час. Будьте здорові разом із клінікою «Medical Plaza»!

Отже, мастит - це запалення молочних залоз, яке може з'явитися у пацієнтів будь-якої статі та віку, але найчастіше проблема виявляється у матерів-годувальниць. Симптоми недуги завдають величезного дискомфорту і порушують загальне самопочуття. При своєчасному зверненні до фахівця можна уникнути операції. Запорукою ефективного лікування є грамотний вибір спеціаліста. У клініці «Medical Plaza» працюють найкращі фахівці в галузі мамології, які допоможуть позбутися недугу швидко та ефективно, незалежно від форми та стадії хвороби.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження