Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Вітрифікація ембріонів, ооцитів/яйцеклітин - метод надшвидкого заморожування статевих клітин та ембріонів, що передбачає майже миттєвий перехід рідини в склоподібний стан під впливом наднизьких температур (-196 ° C) без утворення внутрішньоклітинного кристала. Технологія активно використовується в репродуктивній медицині для кріоконсервації яйцеклітин/ембріонів, що залишилися після ЕКЗ, або для відстроченої запланованої вагітності. Вітрифікація яйцеклітин дозволяє умовно продовжити репродуктивний вік (ЕКЗ у менопаузі), підвищити шанси запліднення в умовах прогресуючого безпліддя, якісно планувати вагітність залежно від життєвих обставин.

Багатьом вітрифікація – справжній порятунок. Метод часто використовують перед хіміотерапією або при активному розвитку патологій, які провокують настання ендокринного або функціонального безпліддя.

Заморожування ембріонів та ооцитів – складний високотехнологічний процес, який виконують фахівці відповідної кваліфікації. У клініці Medical Plaza працюють саме такі фахівці.

Вітрифікація яйцеклітин та ембріонів: як це працює?

Саме поняття – «кріоконсервація яйцеклітини» почали використовувати у 80-х роках минулого століття в період активного розвитку сфери репродуктивної медицини та розробки основних методик та допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Довгий час репродуктологи використовували два методи кріоконсервації:

  1. Повільне заморожування з використанням спеціальної речовини, що стримує кристалізацію внутрішньоклітинної рідини, та знижує ризик розриву стінок.
  2. Надшвидке заморожування або скління (вітрифікація), коли поміщені в кріопротекторний розчин статеві клітини опускають у рідкий азот, що дозволяє перейти внутрішньоклітинній рідині в склоподібний стан.

Звісно, всі ці процедури робляться не вручну. У клініках репродуктології використовують спеціальні кріотопи для вітрифікації та судини Дьюара для тривалого зберігання (до 20 років).

Щодо ефективності методик, то згідно з результатами глобального дослідження, яке провела група англійських учених в Оксфордському університеті, – вітрифікація остаточно визнана більш ефективною технологією збереження статевих клітин та ембріонів. Результати дослідження опубліковано у 23-му випуску Oxford Academic (2017 рік) – одному з найбільш значущих університетських видань світу.

Показання до кріоконсервації

У яких випадках і кому показано кріоконсервацію ембріонів або яйцеклітин:

  1. Високий ризик розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників після декількох циклів стимуляції овуляції. СГЯ часто супроводжується небезпечними ускладненнями на кшталт тромбоемболії, ниркової недостатності та патологічного накопичення рідини у черевній порожнині. Тому яйцеклітини, отримані у попередніх циклах стимуляції, рекомендують заморозити.
  2. Вітрифікація ооцитів або ембріонів, що залишилися після ЕКЗ. У ході підготовки до запліднення ооцити, отримані через пункцію, ретельно обстежують – вибирають найздоровіших і життєздатних. Якщо поточний цикл ЕКЗ закінчився невдачею, то на наступному можна використовувати заморожені яйцеклітини. Це дешевше та простіше для організму (не потрібна гормональна стимуляція).
  3. Заморожування ооцитів перед хіміо- або променевою терапією. Методи лікування онкологічних захворювань, що застосовуються сьогодні, вкрай негативно впливають на жіночу репродуктивну систему. Тому жінкам репродуктивного віку, які планують у майбутньому вагітність, показано вітрифікацію ооцитів.
  4. Хвороби і патології, що знижують ймовірність настання природної вагітності, або торкаються системи секреції статевих гормонів. Якщо є ризик настання ендокринного чи функціонального безпліддя є сенс заморозити яйцеклітини для майбутніх програм ЕКЗ.
  5. Відстрочена вагітність. Деякі жінки вважають за краще відкласти вагітність до більш відповідного часу. Заморожування яйцеклітин на кілька років – цілком робоча стратегія, що дозволяє використовувати молоді та здорові яйцеклітини для штучного запліднення у пізнішому віці (35-40 років і пізніше), у тому числі в рамках програм сурогатного материнства.
  6. ЕКЗ у менопаузі. Звучить неймовірно, проте шанси завагітніти за допомогою програм ЕКЗ зберігаються й у 50 років, навіть коли жінка перебуває у клімаксі.
  7. Радикальна оперативна гінекологія Видалення яєчників, маткових труб чи матки – вагомий привід, щоб заморозити яйцеклітини. Завагітніти без фалопієвих труб та яєчників можна, використовуючи цикли ЕКЗ. І навіть без матки ви все ще можете стати мамою, скориставшись послугами сурогатного материнства із використанням раніше заморожених ооцитів.

Кріоконсервація яйцеклітин – це простий та ефективний спосіб зберегти здатність завагітніти та захистити свої біологічні активи від деструктивного впливу часу та інших негативних факторів.

Вітрифікація ооцитів у природному циклі

Вітрифікація буває двох типів:

  1. Заморожування ооцитів - тобто незапліднених яйцеклітин, отриманих за допомогою трансвагінальної пункції.
  2. Заморожування ембріонів – статевих клітин, що пройшли стадію штучного запліднення у пробірці.

Вітрифікацію ембріонів використовують виключно в рамках багатоступінчастих програм екстракорпорального запліднення, коли яйцеклітини відбирають та запліднюють в одному циклі, а перенесення бластоцисти роблять в іншому.

Досить часто в кріолабораторію звертаються жінки, яких цікавить вітрифікація ооцитів у природному циклі. Причин підвищеного інтересу до процедури кілька:

безпека та відносна безболісність (наркоз);

низький оваріальний резерв – кріоконсервація виробляється як перестрахування на майбутнє;

процедура коштує помітно дешевше, ніж повний цикл ЕКЗ із оваріальною стимуляцією.

Єдиний мінус – за один сеанс можна заморозити лише одну, максимум дві яйцеклітини.

Переваги кріоконсервації ембріонів та ооцитів

У більшості випадків вітрифікація яйцеклітин та запліднених ембріонів проводиться в рамках програм екстракорпорального запліднення. Тобто за медичними показаннями, коли є проблеми із природним зачаттям. Це вимушений захід, що дозволяє зберегти здорові ооцити та підвищити шанси завагітніти у наступних програмах ЕКЗ. А ось з особистої ініціативи жінки звертаються нечасто.

Насправді вітрифікація має багато переваг. Заморозити яйцеклітину:

  • просто - особлива підготовка не потрібна, особливо якщо процедуру проводять у природному циклі;
  • безпечно - процес вилучення яйцеклітини займає не більше 20 хвилин;
  • вигідно – сама вітрифікація коштує набагато дешевше, ніж повноцінна програма ЕКЗ.

Кількість дівчат, зацікавлених у кріоконсервації здорових яйцеклітин, поступово зростає. У наш час багато жінок будують кар'єру або займаються навчанням, а вагітність та виховання дитини відкладають «на потім», коли буде слушний момент. Заморозка молодих і генетично здорових яйцеклітин – логічний і продуманий крок для тих, хто вважає за краще планувати свою вагітність і материнство.

Вартість вітрифікації

Скільки коштує заморожування яйцеклітин та ембріонів? Ціна процедури у клініці репродуктології Medical Plaza починається від 8000 грн. Це вартість самої процедури, якщо ми говоримо про повноцінну програму ЕКЗ, куди включено вітрифікацію, ціна буде іншою. Більш детально про ціни ви можете дізнатись по телефону або через чат.

Багатопрофільний медичний центр Medical Plaza працює за різними напрямками – гінекологія, урологія, онкологія, педіатрія тощо. Один із провідних напрямків – репродуктологія. У клініці працюють досвідчені репродуктологи, ембріологи та гінекологи, використовується передове обладнання та сучасна діагностична техніка. Ми вже допомогли багатьом безплідним парам стати щасливими батьками, допоможемо вам. Звертайтесь!

Залишити заявку