Медичний центр - Medical Plaza
Якісна і доступна медична допомога
Оснащення високотехнологічним обладнанням
Високий рівень сервісу
Висококваліфіковані фахівці

Вікно імплантації при ЕКЗ – найбільш сприятливий та досить короткий період (~48 годин), коли запліднений in vitro ембріон може прикріпитися до ендометрію та перейти у фазу активного внутрішньоутробного розвитку. Вважається, що вікно імплантації відкривається на 6-7 день після овуляції (19-21 день менструального циклу). Але це правило працює не завжди і не для всіх. Іноді через природні особливості жіночої репродуктивної системи або під впливом оваріальної стимуляції, вікно імплантації може зміститися в той чи інший бік, знижуючи ймовірність настання вагітності в поточному циклі ЕКЗ.

Успішність імплантації ембріона залежить багатьох чинників, але готовність (рецептивність) ендометрію вважається однією з головних. Визначення вікна імплантації – завдання досить складне, але якщо вивченням стану ендометрію займаються досвідчені репродуктологи та цитологи, які використовують сучасні методи дослідження мікроскопії ендометрію на кшталт ERA-тестування, шанси перенести ембріон у потрібний момент досить високі.

Борисова Тетяна Іванівна 
 Стаж:  28 років 
 Ведучий репродуктолог, акушер-гінеколог 
Івах Вікторія Іванівна 
 Стаж:  26 років 
 Лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, кандидат медичних наук 

Циклічні фази ендометрію

Щомісяця функціональний шар слизової матки (ендометрій) проходить через цикл метаморфоз, змінюючись і трансформуючись, щоб відповідати природній програмі репродуктивної поведінки, закладеної природою, і контрольованої центральної нервової (гіпоталамус та гіпофіз) та статевою системами. У певний момент шар ендометрію стає рецептивним – максимально готовим до природного прикріплення чи штучної імплантації ембріона. І щоб зрозуміти, як упіймати вікно імплантації, варто коротко розглянути циклічні фази ендометрію:

  1. Менструальна фаза починається першого дня менструального циклу і супроводжується відторгненням і виведенням функціонального шару матки через піхву. Ендометрій сильно стоншується, досягаючи 3-5 мм завтовшки.
  2. Фолікулярна фаза (проліферація) починається на 6-7 день менструального циклу і триває близько тижня. У цей період у яєчниках починають розвиватись фолікули, активно викидаючи естроген, який стимулює зростання ендометрію. Товщина функціонального шару слизової оболонки збільшується до 7-14 мм.
  3. Лютеїнова фаза починається на 15-16 день менструального циклу та супроводжується різким сплеском лютеїнового гормону, який запускає процес овуляції – розрив фолікула, вихід яйцеклітини, формування жовтого тіла. Шар ендометрію збільшується до 12-18 мм, залози розширюються і стають звивистими, спіральні артерії завиваються та досягають поверхневого шару. Саме цей період (з 16 по 28 день циклу) з'являється імплантаційне вікно.
  4. Якщо запліднення не відбулося, запускається завершальна – ішемічна фаза, коли стінки ендометрію стоншуються, кровоносні судини стискуються, спіральні артерії скорочуються. Далі цикл повторюється.

Виникає закономірне питання: якщо шар ендометрію протягом менструального циклу потовщується та змінює свою структуру, то чи можна «зловити» вікно імплантації на УЗД? Ультразвукове дослідження в цьому випадку може використовуватися лише як спосіб моніторингу зростання шару ендометрію, не більше. Для визначення готовності слизової оболонки до імплантації використовують інші техніки.

Формування імплантаційного вікна у природному циклі

Природний менструальний цикл триває від 21 до 45 днів у молодих дівчат і від 21 до 35 днів у дорослих жінок. Середнім показником вважається період 28 днів. Якщо менструальний цикл стабільний і відповідає середньостатистичному показнику, вікно імплантації настає на 6-7 день лютеїнової фази. Це якийсь орієнтир, який всі використовують як аксіому.

Імплантаційний період у природному циклі може розпочатися раніше чи пізніше, якщо є:

  • проблеми з ендокринною системою;
  • доброякісні або злоякісні новоутворення, що локалізуються в яєчниках;
  • ендометріоз;
  • захворювання сечостатевої системи, що впливають на вироблення статевих гормонів.

Якщо йдеться про здорову репродуктивну систему, то, як ми вже говорили, у природному циклі вікно імплантації відкривається на 6 або 7 день після розриву фолікула та утворення жовтого тіла.

Формування імплантаційного вікна при ЕКЗ

При гормональній стимуляції овуляції вікно імплантації може відкриватися раніше і бути коротшим, ніж у природному циклі. Це пов’язано з дією гонадотропінів – гормонів, які періодично вводять з допомогою ін'єкцій від початку менструального циклу, для стимуляції зростання фолікулів у яєчниках. У таких умовах набагато складніше визначити вікно імплантації, оскільки воно може бути зміщене відносно умовної норми на один або кілька днів. Кожен випадок є унікальним.

Якщо в кількох циклах ЕКЗ не вдалося потрапити у вікно імплантації, то є лише один варіант - звернутися до гарної клініки репродуктології, де практикують високоточний аналіз на вікно імплантації (ERA).

Найбільш ефективний та доступний варіант – використовувати сучасні методи вивчення мікроскопії ендометрію для оцінки його рецептивності. Ці ж методи можна використовувати, щоб визначити вікно імплантації в кріо протоколі, який проводиться в природному циклі. Аналіз рецептивності ендометрію підвищить шанси настання довгоочікуваної вагітності.

Методи дослідження ендометрію

Зважаючи на важливість визначення зрілості функціонального шару слизової матки було створено кілька методів дослідження ендометрію. Доступні варіанти:

  1. Гістологічне дослідження невеликого шматочка ендометріоїдної тканини. Суть методу щодо оцінки змін морфології клітин протягом усього менструального циклу. Техніка застаріла, вважається малоефективною, використовується дуже рідко.
  2. Контроль популяції простагландинів – специфічних молекул, чисельність яких різко зростає перед настанням найсприятливішого періоду для імплантації ембріона. Використовується найчастіше, іноді в комплексі з іншими типами досліджень.
  3. Мікроскопічне дослідження зразка ендометріоїдної тканини, отриманоо за допомогою біопсії. Вважається, що в момент відкриття вікна імплантації з'являються піноподії ендометрію - спеціальні структури на поверхневому шарі слизової оболонки матки.

Ці методи визначення вікна імплантації вважаються умовно застарілими. Хоча деякі з них досі активно використовуються як самостійні методи дослідження ендометрію або в комплексі з іншими техніками для підтвердження або спростування отриманого результату.

Тест ERA

Тест ERA (E.R.A або Endometrial Receptivity Analysis) – це унікальна персоналізована молекулярно-генетична технологія вивчення активності 238 генів, що синхронізуються із зростанням рецептивності ендометрію. Якщо спростити термінологію, то за допомогою тесту ERA досліджують молекули РНК, – точніше, їх кількість – що відбивається на графіках, за якими визначають момент настання вікна імплантації.

При цьому тест ERA дозволяє заздалегідь передбачити, коли почнеться найбільш сприятливий період імплантації, чи буде він зміщений і на скільки. Це унікальна технологія, розроблена іспанською компанією Igenomix та протестована провідними лабораторіями світу. За попередніми даними, ефективність ERA-тестування може сягати 90%, причому як у природному циклі, так і в ЕКЗ та кріо протоколах.

Метод заснований на технології високопродуктивного секвенування або NGS, який не тільки допомагає визначити найбільш підходящий ендометрій для імплантації за графіками молекул РНК, але дає розгорнуту картину за кількістю та різноманітністю мікрофлори ендометрію. Тест ERA може доповнюватись іншими типами досліджень ендометрію, якщо це актуально.

Показання до тестування ERA

Генетично-молекулярне дослідження активності цільових генів показано не всім. Його рекомендують проводити:

  • якщо є підозри загального зниження рецептивності ендометрію як симптому (у будь-якому віці);
  • пацієнткам віком до 35 років, якщо в анамнезі є не менше трьох невдалих спроб екстракорпорального запліднення;
  • пацієнткам віком 35 років та старшим після двох невдалих циклів ЕКЗ;
  • як один з діагностичних методів виявлення причини безпліддя неявного генезу;
  • якщо готуються цикли ЕКЗ із донорськими статевими клітинами.

Ці обмеження мають умовний (необов'язковий) характер. Технологія може застосовуватися у всіх циклах, у віці за рішенням репродуктолога. Тест ERA дозволяє прорахувати доступні варіанти вікна імплантації та ретельно підготуватися до процесу перенесення ембріона у порожнину матки.

Вартість ERA-тестування

Ціна ЕРА тесту у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza у Києві – від 8000 грн. Кінцева вартість може коригуватися, якщо використовуються інші процедури та заходи, але лише за згодою пацієнта. Більш детально про вартість персоналізованого генетично-молекулярного дослідження ендометрію в рамках програм екстракорпорального запліднення ви можете дізнатися за номером телефону, вказаним на сайті клініки.

У Medical Plaza працює команда досвідчених репродуктологів, ембріологів і цитологів, які допомогли багатьом парам, що зневірилися, стати щасливими батьками. У клініці функціонує сучасна лабораторія для біохімічних досліджень, використовується високоточне діагностичне обладнання та передова техніка для ембріональних маніпуляцій. Запис приймання проводиться через форму реєстрації (знаходиться нижче). Також на консультацію до репродуктолога можна записатися за допомогою телефону або через чат.

Запис на прийом до лікаря
На сайті

Швидко та зручно: обирайте лікаря, дату та час візиту. Всього за пару кліків.

 

Через застосунок

Зручний мобільний додаток для твого смартфону.

Доступний для завантаження