Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Роль щитоподібної залози

Щитоподібна залоза - це ендокринний орган, розташований на передній поверхні шиї. Незважаючи на скромні розміри, завдання в нього вкрай важливі. Залоза відповідає за розумовий і фізичний розвиток, вироблення гормонів, що впливають на всі клітини і тканини організму, підтримує роботу серця і судин, м'язів, головного мозку, репродуктивної системи тощо. Однак щитоподібна залоза схильна до захворювань. Патології цього органу спричиняють збої в життєдіяльності всього організму.

Порушення в роботі залози не виникають на порожньому місці. Їхню появу пов'язують із цілою низкою причин, серед яких є ті, які легко можна усунути, а також чинники, на які людина не в силах вплинути. Негативним чином на роботі органу позначаються стреси, неправильне харчування, несприятлива екологічна обстановка, підвищений рівень сонячної активності тощо. За нормального функціонування щитоподібної залози ми працездатні, бадьорі та соціально активні. У разі виникнення проблем у її роботі людина може без причин набирати або втрачати вагу, швидко втомлюватися, легко дратуватися, відчувати задишку, пітливість, прискорене серцебиття тощо.

Щитоподібна залоза впливає на роботу всіх органів і систем, а також бере участь у різноманітних біологічних і хімічних процесах, тому збій у її функціонуванні може стати причиною серйозних ускладнень, аж до розвитку атеросклерозу, анемії, депресії та безпліддя. Особливу небезпеку становлять новоутворення. Деякі з них можуть виявитися злоякісними, інші - здатні перероджуватися в рак. Навіть доброякісні пухлини можуть становити небезпеку. Їхнє стрімке зростання здатне спричинити компресію сусідніх органів, стаючи причиною серйозних наслідків, зокрема дихальної недостатності.

Будь-які захворювання щитоподібної залози потребують професійної медичної допомоги. Спочатку перевагу віддають медикаментозному лікуванню, проте далеко не всі захворювання підлягають консервативній терапії. Тиреоїдектомія є вимушеним заходом, до якого вдаються за відсутності альтернативних варіантів лікування, наприклад, у разі злоякісних пухлин, важких запальних або аутоімунних уражень органу.

Операції на щитоподібній залозі

Залежно від клінічного випадку хірург може видалити всю залозу або тільки її частину. Питання про доцільність операції приймається в кожному випадку індивідуально. Хірургічне втручання може бути проведено традиційним способом через розрізи на шиї або ендоскопічним - через невеликі проколи. Складність операції пов'язана з близьким розташуванням до щитоподібної залози трахеї, стравоходу, магістральних судин і нервів. Втручання вимагає від фахівця певних навичок, умінь і досвіду. Високий професіоналізм фахівців клініки «Medical Plaza» дає змогу провести операцію без болю, ризиків і ускладнень.

Повне видалення щитоподібної залози (тотальна тиреоїдектомія, струмектомія)

Тотальною тиреоїдектомією називають повну резекцію щитоподібної залози. Це складне втручання, що вимагає уважної підготовки і ретельного догляду після. Для ухвалення зваженого рішення про доцільність його проведення лікар враховує всі ризики та можливості, а також альтернативні варіанти лікування. Операція зачіпає ключовий орган ендокринної системи і вимагає подальшого довічного медикаментозного лікування для заміщення його функції та компенсації нестачі тиреоїдних гормонів.

Показання

Повна резекція щитоподібної залози є крайнім заходом і проводиться за суворими показаннями, серед яких:

  • злоякісна пухлина;
  • багатовузловий зоб;
  • велика фолікулярна аденома;
  • кістозні, вузлові великі новоутворення;
  • множинні та підозрілі вузли;
  • хронічний тиреоїдит;
  • неможливість проведення терапії із застосуванням радіоактивного йоду;
  • утруднення дихання або ковтання;
  • неефективність часткової тиреоїдектомії;
  • компресія внутрішніх органів, судин і нервів;
  • базедова хвороба (дифузний токсичний зоб);
  • наявність метастаз (видаляють і жирову тканину разом із лімфатичними вузлами).

Хід операції

Тотальна резекція - це послідовна процедура, що включає низку важливих етапів:

  1. Загальна анестезія.
  2. Антисептична обробка.
  3. Отримання хірургічного доступу. Для цього робиться невеликий розріз у передній частині шиї, зазвичай у природній складці шкіри.
  4. Розсічення і видалення залози. Хірург повинен стежити за тим, щоб не залишилося ніяких тканин. За необхідності, видаляють і прилеглі лімфовузли.
  5. Ідентифікація та збереження паращитоподібних залоз (для підтримання балансу кальцію в крові).
  6. Закриття розрізу. Для цього використовують шви, що розсмоктуються, або хірургічний клей.
  7. Встановлення дренажної системи.
  8. Накладення асептичної пов'язки.

Останнім часом на зміну класичному варіанту приходять ендоскопічні методи, які проводяться через невеликі проколи з використанням спеціальних мініатюрних інструментів і оптичної системи. Відеообладнання дає змогу у багато разів збільшувати операційне поле, що забезпечує максимальну точність, істотно знижує травматизацію тканин і скорочує ризик післяопераційних ускладнень. Нервові закінчення, судини та інші життєво важливі анатомічні елементи перебувають у безпеці. Ендоскопічний метод вирізняється коротшим відновлювальним періодом і відсутністю грубих шрамів і рубців.

Скільки триває струмектомія

Тривалість операції становить 2-4 години.

Резекція обох часток і перешийка (субтотальна тиреоїдектомія)

Операція передбачає висічення тканини органу із залишенням його малих ділянок. Це дає змогу зберегти деяку функціональність, а саме можливість продовження природного виробництва тиреоїдних гормонів. Цього може виявитися недостатньо і для компенсації стану знадобиться медикаментозна підтримка. Оскільки під час субтотальної тиреоїдектомії видаляють меншу частину тканини, ризик ускладнень, пов'язаних із пошкодженням анатомічних структур, знижується.

Показання

У рамках субтотальної тиреоїдектомії проводять лікування таких патологічних станів:

  • дифузний токсичний зоб;
  • тиреотоксикоз;
  • злоякісна пухлина;
  • кісти, аденоми;
  • рецидивні абсцеси;
  • підготовка до радіоабляції.

Хід операції

Процес субтотальної тиреоїдектомії - це послідовна, злагоджена робота спеціалістів, що включає такий план дій:

  1. Введення пацієнта в загальний наркоз.
  2. Розріз шкіри на шиї для отримання хірургічного доступу.
  3. Виділення щитоподібної залози.
  4. Перев'язка і перетин судин.
  5. Висічення пошкодженої ділянки. За необхідності, проводиться резекція лімфатичних вузлів.
  6. Накладання шва.
  7. Встановлення дренажної трубки для безперешкодного відтоку рідини.
  8. Накладання косметичних швів та асептичної пов'язки.

Скільки триває субтотальна тиреоїдектомія

Тривалість оперативного втручання становить 1-1,5 години.

Видалення частки щитоподібної залози (гемітиреоїдектомія)

Являє собою хірургічне втручання, під час якого проводять висічення однієї частки щитоподібної залози. Гормональна функція частково зберігається. Частка, що залишилася, регулює рівень гормонів в організмі. Крім того, такий підхід дає змогу уникнути розвитку ускладнень, які часто виникають під час тотальної тиреоїдектомії. Своєчасно проведене втручання рятує здорову частину органу від ураження, а також запобігає метастазуванню в разі злоякісного процесу. Якщо проігнорувати рекомендації лікаря щодо проведення гемітиреоїдектомії, у майбутньому, швидше за все, доведеться видалити орган повністю.

Показання

Гемітиреоїдектомія - це органозберігаюча операція, яка дає змогу зберегти вироблення тиреоїдних гормонів на рівні, що відповідає потребам організму. Показаннями до її проведення можуть послужити:

  • фолікулярна аденома;
  • новоутворення з малою кількістю клінічних проявів;
  • токсичні вузли;
  • папілярна мікрокарцинома;
  • стрімке збільшення пухлини в розмірах;
  • кальциноз вузла;
  • неефективність лікарської терапії;
  • підозра або неможливість виключення злоякісного процесу;
  • множинні вузли;
  • хронічний тиреоїдит;
  • компресія навколишніх тканин, загроза задухи;
  • неможливість проведення лікування захворювання радіоактивними ізотопами йоду.

У разі ракових пухлин операція призначається виключно на початкових стадіях, коли утворення локалізується в межах однієї частки. Необхідність у проведенні резекції може виникнути і в разі доброякісного процесу, що спричиняє здавлювання анатомічних структур, але за умови відсутності патологічних змін на протилежній частці.

Хід операції

Перед призначенням дати хірургічного втручання потрібне повне обстеження. Воно включає в себе лабораторні аналізи, інструментальні методи діагностики, а також консультації різних фахівців. Операція передбачає таку послідовність дій:

  1. Розмітка на шкірі.
  2. Загальна анестезія.
  3. Антисептична обробка.
  4. Пошаровий розріз тканин.
  5. Відведення м'язового каркаса.
  6. Візуалізація нервового стовбура.
  7. Видалення ураженої частки.
  8. Зупинка кровотечі.
  9. Зшивання шийних м'язів.
  10. Встановлення дренажної трубки.
  11. Накладення швів на шкіру.

Для проведення гемітиреоїдектомії кращим є ендоскопічний варіант. Щадна тактика зменшує травматичність тканин і прискорює процес загоєння. Весь хід маніпуляції фіксується на камеру, а зображення під збільшенням виводиться на екран монітора, що забезпечує повний контроль і максимальну точність. Для ушивання рани використовується розсмоктувальний шовний матеріал.

Скільки триває гемітиреоїдектомія

Тривалість операції становить 40-60 хвилин.

Реабілітація після видалення щитоподібної залози

У перші кілька днів після хірургічного втручання пацієнти перебувають у стаціонарі під наглядом фахівців. Використання сучасних методик проведення тиреоїдектомії дає змогу значно скоротити і полегшити період відновлення пацієнтів. Для якнайшвидшого одужання намагайтеся точно виконувати всі рекомендації лікаря. Протягом періоду реабілітації заборонені:

  • фізичні навантаження;
  • підйом важких предметів;
  • куріння, алкоголь;
  • відвідування солярію, сауни або лазні;
  • плавання в громадському басейні та відкритій водоймі.

Перев'язки рани потрібно проводити щодня. До видалення швів заборонені контакти рани з водою. Реабілітаційний період передбачає і коригування харчування. Протягом цілого місяця після операції показана «рідка» дієта. У перші дні дозволені рідкі супи-пюре, киселі, кефір або йогурт. Надалі раціон можна розширити і ввести в нього протерті каші та м'ясне пюре. До дозволених продуктів належать морепродукти, яйця, каші, овочі, фрукти, зелень, ягоди, нежирне м'ясо. Відмовитися доведеться від жирних, гострих, копчених страв, консервів, міцного чаю і кави, бобових, випічки, алкоголю.

Після операції можливі скарги на першіння в горлі, відчуття «клубка» під час ковтання, болю в ділянці шиї, відчуття поколювання. Ці симптоми не потребують медичного втручання і минають самостійно. Будь-яка операція супроводжується певним ризиком. Високий професіоналізм хірурга мінімізує ймовірність небажаних ускладнень.

Однак неприємні наслідки після резекції щитоподібної залози все ж зустрічаються. Це може бути пов'язано з порушенням техніки проведення операції, недотриманням пацієнтом лікарських рекомендацій до і після тиреоїдектомії або індивідуальними особливостями організму. Як ускладнення можуть виступати кровотеча, приєднання інфекції, пошкодження анатомічних структур, дихальна недостатність. Насторожити мають такі симптоми: лихоманка й озноб, запаморочення, тахікардія, збліднення або ціаноз шкіри, наростання занепокоєння, задишка. У разі появи якогось із них слід звернутися до фахівця.

Ключовим елементом реабілітації після тиреоїдектомії є гормональна замісна терапія. Вона розпочинається одразу після операції і потребує довічного прийому лікарських засобів. Поки не буде підібрано оптимальне дозування гормонів, пацієнти можуть відчувати запаморочення, серцебиття, слабкість, судоми, тремор. Може погіршуватися якість волосся і нігтів, змінюватися вага. З'являється нервова збудливість, дратівливість, плаксивість. Усі ці труднощі тимчасові й пройдуть без сліду за грамотної корекції стану. Навіть якщо орган було видалено повністю, жити якісне і повноцінне життя можливо, якщо дотримуватися лікарських рекомендацій. Пацієнти після резекції, як і всі інші, можуть займатися спортом, засмагати, подорожувати, заводити дітей тощо.

Побічні ефекти після видалення щитоподібної залози

Імовірність появи ускладнень багато в чому залежить від професіоналізму лікаря. Для попередження неприємних ускладнень фахівцеві важливо суворо дотримуватися алгоритму проведення операції, правил асептики й антисептики, а перед завершенням втручання упевнитися в гемостазі (зупинці кровотечі).

Пошкодження нервів

Під час операції можуть бути зачеплені нерви, розташовані поруч зі щитоподібною залозою. У разі пошкодження поворотного гортанного нерва можуть бути порушені голосові зв'язки. Через це може виникнути захриплість голосу і «гавкаючий» кашель. У разі двосторонньої травми можлива асфіксія, що вимагає проведення трахеостомії.

Пошкодження верхнього гортанного нерва відбивається на звучності й тоні голосу. Через порушення в його роботі може бути важко підвищувати голос або співати. Імовірність пошкодження нервових структур вища в разі наявності великих або близько розташованих до нервів пухлин. Якщо з часом голос не відновився, потрібна консультація ларинголога. Для поліпшення стану можуть бути призначені ін'єкції в голосову зв'язку або оперативне втручання.

Гіпокальціємія (низький кальцій після видалення щитовидки)

Хірургічне втручання може спричинити тимчасову дисфункцію паращитоподібних залоз. Саме вони відповідальні за вироблення гормону, який допомагає контролювати рівень кальцію в крові. Порушення в їхній роботі може призвести до гіпокальціємії.

Клінічними проявами цього стану можуть бути гіперзбудливість центральної нервової системи, відчуття повзання мурашок по шкірі, поколювання або оніміння у верхніх кінцівках, ділянці навколо рота, ступнях, судоми. У разі появи тривожних симптомів слід звернутися до фахівця, оскільки низький вміст кальцію в крові може становити серйозну небезпеку. Для усунення стану призначаються спеціальні лікарські препарати.

Видалення щитовидки в Дніпрі

«Medical Plaza» - це клініка, в якій Ви зможете лікуватися у найкращих фахівців. Наші лікарі мають багаторічний практичний досвід проведення операцій щитовидної залози різної складності. У стінах нашої клініки кожен пацієнт отримує професійну допомогу, комплексне обстеження та індивідуальне обслуговування. Фахівці клініки «Medical Plaza» володіють прогресивними методами лікування щитоподібної залози. У своїй роботі вони використовують передову техніку і останні розробки наукового прогресу. Наші операційні оснащені сучасним обладнанням. Це підвищує безпеку проведення втручань і виводить якість лікування на новий рівень. Операція буде призначена тільки після досконального обстеження, що підтверджує її необхідність. Вас будуть супроводжувати на всіх етапах лікування, починаючи з первинної консультації та закінчуючи повним відновленням. Персонал клініки буде повністю контролювати Ваш стан і допоможе організму адаптуватися до нових умов. Уже величезна кількість пацієнтів пройшли успішне лікування і повернулися до свого звичного способу життя. Можливість опинитися в їхньому числі є і у Вас!

Залишити заявку