Шановні пацієнти, в зв'язку з великим навантаженням на контакт-центр,
запис на прийом тепер можлива і через мобільний додаток
MedicalPlaza

Трансвагінальна пункція фолікулів або трансвагінальне вилучення ооцитів/яйцеклітин (Transvaginal oocyte retrieval – TVOR) – міні інвазивна маніпуляція, що дозволяє швидко і безпечно витягти яйцеклітини з дозрілих фолікулів яєчників для їхнього подальшого використання в рамках програми екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Пункція проводиться трансвагінально через стінку піхви під загальним наркозом у циклі гормональної стимуляції овуляції, коли в одному яєчнику дозріває близько 10-15 фолікулів. У природних циклах TVOR використовують рідко.

Забір яйцеклітин роблять спеціальною пункційною голкою під обов'язковим ультразвуковим контролем. Операція триває від 10 хвилин до півгодини, проводиться у відділенні репродуктології у клініці Medical Plaza. Є незамінною технологією, що допомагає відбирати ооцити для програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) та кріо протоколів – заморожування (вітрифікація) яйцеклітин для використання у майбутньому.

Особливості процедури та подальші маніпуляції

Пункція яєчників – лише частина загальної програми штучного запліднення за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ). Трансвагінальна пункція використовується в комплексі між оваріальною стимуляцією яєчників та передімплантаційною діагностикою відібраних ооцитів. Суть технології дуже проста – лікар за допомогою спеціальної голки з ультразвуковим датчиком робить прокол у стінці піхви у напрямку яєчника. Цією ж голкою почергово робляться проколи зрілих фолікулів, у тому числі акуратно витягуються яйцеклітини під УЗ-контролем. Розмір фолікула для пункції має становити не менше 16-18 мм у діаметрі.

Подальші етапи маніпуляцій:

  1. Передімплантаційна діагностика (ПГД) – отримані ооцити проходять відбір, під час якого визначаються генетично здорові та життєздатні яйцеклітини.
  2. Кращі ооцити відправляють до спеціального інкубатора зі штучно підтримуваною екосистемою.
  3. На наступному етапі яйцеклітини запліднюють сперматозоїдами чоловіка чи донора. Процес запліднення відбувається у пробірці (in vitro).
  4. Запліднені яйцеклітини знову поміщають в інкубатор на 5-6 днів.
  5. Наприкінці циклу ЕКЗ ембріон – якщо бути точніше, то бластоцисту – переносять на слизову оболонку матки у найбільш сприятливий момент, який називається вікном імплантації.

Пункція яйцеклітин при ЕКЗ – незамінна частина будь-яких варіацій програм ЕКЗ та КРІО протоколів. Якщо із програми штучного запліднення виключити трансвагінальну пункцію фолікулів, завагітніти не вийде. Інших способів отримання ооцитів для ембріональних маніпуляцій не існує.

Показання та протипоказання до процедури

Кому показано пункцію яєчників? Усім жінкам, які проходить програму екстракорпорального запліднення, а також тим, хто не має протипоказань. Які патології чи захворювання можуть стати причиною відмови від проведення пункції фолікулів:

  • діагностовано серйозні порушення згортання крові (гемофілія) – за такого діагнозу заборонені будь-які види оперативних втручань, включаючи міні інвазивні маніпуляції;
  • серйозні патології серцево-судинної системи – процедура проводиться під внутрішньовенним наркозом через катетер;
  • локальні або загальні інфекції, включаючи захворювання, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ);
  • спостерігається гостре запалення, що локалізується в матці, фаллопієвих трубах, яєчниках або прилеглих анатомічних структурах.
  • виявлено доброякісні чи злоякісні новоутворення.

Якщо у жінки є одна з перерахованих вище патологій, ЕКЗ-пункція фолікулів скасовується або відкладається, так само як і вся програма екстракорпорального запліднення.

Підготовка до процедури

Чи потрібна підготовка до пункції яйцеклітин? Безумовно, перший етап підготовки відбувається у рамках комплексного обстеження перед запуском програми ЕКЗ. Обстеження включає:

  • загальноклінічні аналізи сечі та крові з визначенням групи та резус-фактора;
  • аналіз на ВІЛ, сифіліс, гепатити B та C;
  • аналіз на TORCH інфекції (хламідії, краснуха, токсоплазмоз, герпес тощо);
  • мазки на мікрофлору із трьох отворів;
  • УЗД органів малого тазу;
  • ЕКГ;
  • висновок терапевта, що дозволяє використовувати внутрішньовенний наркоз.

При допуску жінки до ЕКЗ спочатку призначають гормональну стимуляцію овуляції, щоб підвищити кількість фолікулів, що дозрівають у яєчниках. Стимуляцію проводять за допомогою періодичних ін'єкцій гонадотропіну, що запускає фолікулярний оогенез. Забір фолікулів для ЕКЗ проводиться наприкінці фолікулярної фази (7-14 днів після початку менструального циклу). Під час періоду стимуляції жінка повинна дотримуватись певних рекомендацій лікаря. Правила другого етапу підготовки:

  • правильне та збалансоване харчування з підвищеним вмістом білка;
  • вітаміни, мікро- та макроелементи (комплекси) – тільки за призначенням лікаря;
  • заборонено палити та вживати алкоголь;
  • уникати стресових ситуацій;
  • мінімізувати фізичні навантаження.

На третьому етапі жінка готується до процедури отримання ооцитів. Важливі моменти:

  • ніякої інтимної близькості за 3-5 днів до процедури;
  • легка вечеря не пізніше 6 годин вечора перед відбором яйцеклітин;
  • снідати не можна – пункція яйцеклітин роблять натщесерце;
  • лікар може додатково призначити проносне спустошення кишківника перед процедурою;
  • вранці потрібно прийняти теплий душ та зібрати речі для денного стаціонару.

Список усіх рекомендацій ви отримаєте у репродуктолога Medical Plaza під час розробки індивідуального плану проходження циклу ЕКЗ.

Як проходить пункція яйцеклітин

Цієї теми ми вже частково торкнулися спочатку, зараз лише структуруємо інформацію. Як роблять пункцію фолікулів:

  1. Передопераційна підготовка.
  2. Анестезіолог за допомогою катетера ставить внутрішньовенний наркоз.
  3. Лікар через стінку піхви вводить голку з УЗ-датчиком у яєчник і акуратно витягує вміст.
  4. Ооцити з внутрішньофолікулярною рідиною переносяться у пробірки.
  5. Після завершення процедури пацієнтка відпочиває у палаті під наглядом лікаря.

Якщо процедура виконана правильно, через кілька годин пацієнтка може повернутися додому. Зазвичай після пункції жодних ускладнень не виникає, крім незначного больового синдрому, який проходить через 1-2 дні.

Ціна трансвагінальної пункції фолікулів

Скільки коштує пункція ооцитів при ЕКЗ? Ціна процедури у багатопрофільному медичному центрі Medical Plaza починається від 15000 грн. Якщо ви хочете дізнатися про вартість всієї програми екстракорпорального запліднення, куди входить і пункція яйцеклітин, зателефонуйте на номер телефону, вказаний на сайті, або залиште заявку. Ми зв'яжемося з вами, проведемо усну консультацію та запишемо на прийом до репродуктолога.

У клініці Medical Plaza у Києві (Оболонь) створено багатофункціональне відділення репродуктології, де працюють досвідчені ембріологи, гінекологи, репродуктологи та спеціалісти суміжних медичних спеціальностей. Є власна лабораторія, де проводяться всі типи біохімічних досліджень, сучасне медичне обладнання для діагностики та вирощування ембріонів (інкубатори). Ми використовуємо найефективніші та робочі методики, що практикуються у провідних європейських клініках репродуктивної медицини. Записуйтесь на прийом у Medical Plaza, можливо, саме ви станете щасливою мамою!

FAQ

Що не можна робити перед пункцією фолікулів

За 3-6 днів до процедури варто відмовитися від інтимної близькості, фізичних та емоційних навантажень, а також гарячих ванн, походів у лазні та сауни. Куріння та алкоголь у період стимуляції овуляції та перед пункцією фолікулів заборонені.

Якого розміру мають бути фолікули при пункції?

Мінімальний розмір фолікула для пункції – 16 мм, рекомендований – 18 мм, ідеальний – 20 мм.

Як довго болить живіт після пункції фолікулів?

Больовий синдром середньої інтенсивності може зберігатися протягом 1-2 днів після процедури.

Коли починаються місячні після пункції фолікулів?

Трансвагінальне вилучення ооцитів порушує менструальний цикл. Через це місячні починаються раніше, приблизно на 3-5 день після інвазії.

Чи можна кохатися після пункції фолікулів?

Репродуктологи радять утриматися від інтимної близькості як мінімум на тиждень після процедури.

Скільки часу триває пункція фолікулів?

Якщо пункцію роблять у природному циклі, то процедура займає 10-15 хвилин, якщо у циклі оваріальної стимуляції, то – 20-30 хвилин.

Чи можна алкоголь після пункції фолікулів?

Заборонено, як мінімум, першу добу. До того ж пункцію роблять у рамках програми ЕКЗ з єдиною метою – завагітніти. Наскільки сумісні такі поняття як алкоголь та вагітність, вирішувати вам.

Залишити заявку